Obsah článku
- Chronická deprese není technicky diagnózou v DSM-5 (Diagnostický a statistický manuál duševních poruch Americké psychiatrické asociace), oficiálním průvodci duševními poruchami. To však neznamená, že to není skutečná věc.
- Jde jen o to, že většina lidí má depresivní epizody s jasným začátkem a koncem (tj. třeba u klinické deprese), u chronické deprese ale nikoliv.
- Podskupina lidí s depresí má přetrvávající příznaky, které nikdy zcela neustoupí. Deprese je tak zakořeněná v jejich každodenním životě a výhledu, že si mohou myslet, že je to normální nebo součást jejich osobnosti. To je to, co my – řekněme obecná populace – myslíme, když řekneme "chronická deprese".
- Tato dlouhodobá forma deprese nízkého stupně trvá minimálně 2 roky. Lékaři tomuto typu deprese říkali dysthymie.
- Co způsobuje chronickou depresi? Upřímně řečeno, vědci si nejsou jisti. Současné vysvětlení je, že lidé s depresí mají "chemickou nerovnováhu" v chemii mozku – konkrétně mají nízké hladiny neurotransmiterů, jako je serotonin, norepinefrin a dopamin, které všechny pomáhají regulovat náladu, spánek a metabolismus.
Chronická deprese neboli perzistentní depresivní porucha je dlouhodobý typ deprese. Příznaky u dospělých obvykle přetrvávají po dobu nejméně 2 let. Léčba chronické deprese obvykle zahrnuje kombinaci psychoterapie a léků.
Tento článek pojednává o chronické depresi podrobněji, včetně jejích příznaků, příčin, léčby a diagnózy. Článek také odpovídá na některé z nejčastějších otázek o chronické depresi.
Co je chronická deprese?
Perzistentní depresivní porucha je termín pro dystymii neboli chronickou depresi. Tento typ deprese trvá minimálně 2 roky, ale obvykle může trvat ještě déle. Je to jediná depresivní porucha, kde příznaky trvají hodně dlouho.
K nástupu chronické deprese často dochází během dětství, dospívání nebo rané dospělosti. Pro člověka může být obtížné odhalit chronickou depresi, protože její příznaky jsou méně závažné než u klasické klinické depresivní poruchy. Přetrvávající povaha chronické deprese může také způsobit, že lidé normalizují příznaky (berou je za normální v jejich životě).
Příznaky chronické deprese jsou podobné jako u klinické deprese, a jsou následující:
- osoba má velmi málo energie
- obecně špatná nálada
- změny chuti k jídlu
- potíže s koncentrací
- pocity beznaděje
- poruchy spánku
U lidí s klinickou depresí se obvykle střídají období těžké deprese a období bez příznaků. Depresivní epizoda je změna z obvyklého pohledu a denní rutiny člověka na špatnou náladu a doprovodné příznaky deprese.
Naopak lidé s chronickou depresí mají obvykle přetrvávající příznaky, které přetrvávají alespoň 2 roky. Ačkoli tyto příznaky mohou být méně závažné než příznaky klasické (klinické), mohou významně ovlivnit myšlení a celkovou pohodu člověka. Mohou způsobit významnou změnu v tom, jak člověk vidí svět.
Příznaky chronické deprese
Příznaky chronické deprese jsou podobné jako u jiných typů deprese, i když trvají déle a bývají méně závažné.
Kromě depresivní nálady po dobu nejméně 2 let příznaky chronické deprese zahrnují:
- problémy se spánkem
- velká únava
- problémy se sebevědomím
- nedostatek koncentrace
- nerozhodnost
- podrážděnost
- pocit beznaděje
- snížená chuť k jídlu nebo naopak přejídání
Je také možné, že osoba pociťuje příznaky chronické deprese a klinické deprese současně.
Příčiny chronické deprese
Výzkumníci se stále učí více o příčinách chronické deprese, které mohou zahrnovat problémy s neurotransmitery a receptory, jež ovlivňují náladu. Léky se tak obvykle zaměřují na neurotransmiter serotonin. Vědci však zjistili, že i další neurotransmitery mohou také ovlivnit náladu, třeba tyto:
- dopamin
- epinefrin
- norepinefrin
- kyselina gama-aminomáselná
- glutamát
Vědci také objevili oblasti mozku vykazující významnou ztrátu objemu u lidí s chronickou depresí. Patří mezi ně frontální oblasti mozku, hlavně přední cingulární kůra, orbitofrontální kortex a hippocampus.
Mezi další rizikové faktory chronické deprese patří:
Sponzorováno
- genetika a epigenetika
- předchozí duševní poruchy
- neuroticismus
- stavy vysoké úzkosti
- sebevědomí
- psychické zdraví
- trauma
- životní stresory
- sociální determinanty zdraví
Léčba chronické deprese
Aby člověk lépe mohl léčit a zvládat chronickou depresi, může si domluvit schůzku s odborníkem na duševní zdraví. Typicky jsou strategie léčby chronické deprese podobné léčbě klasické (klinické) deprese a zahrnují kombinaci léků a psychoterapie. Obecně platí, že kombinace těchto dvou ošetření je účinnější než použití jednoho.
Jednotlivé léčebné plány se budou lišit v závislosti na příčinách deprese, závažnosti příznaků a počtu přítomných příznaků.
Interpersonální terapie a kognitivně behaviorální terapie jsou běžné typy psychoterapie u chronické deprese.
Již brzy mohou lékaři začínat doporučovat nový typ psychoterapie nazývaný kognitivně behaviorální analytický systém psychoterapie (CBASP), který odborníci v oblasti duševního zdraví vyvinuli speciálně pro zvládnutí chronické deprese. Výzkum účinnosti CBASP však stále pokračuje.
Obvykle jsou antidepresiva první linie selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) kvůli jejich účinnosti a snášenlivosti. Účinná mohou být i atypická antidepresiva a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI).
Odborníci se domnívají, že nejúčinnější léčbou je kombinace psychoterapie plus antidepresiva nebo psychoterapie plus další léčba, jako je elektrokonvulzivní terapie (ECT), elektrická stimulace mozku, když jsou pacienti v anestezii, nebo opakovaná transkraniální léčba, magnetická stimulace (rTMS), typ mozkové stimulace pomocí magnetických polí.
Nejdůležitější součástí léčby je nikdy se nevzdávat. Nikdy se nevzdávejte! Přetrvávající deprese vyžaduje trvalou léčbu. Je nepravděpodobné, že narazíte na dokonalý lék hned na začátku. Pokusy a omyly jsou velkou součástí léčby chronické deprese, takže buďte trpěliví a zůstaňte otevření a ochotní zkoušet nová řešení.
Psychoterapie vám může pomoci zůstat aktivně zapojeni a soustředit se na zlepšení prostřednictvím strukturovaných týdenních schůzek. V terapii se naučíte identifikovat a změnit svůj zkreslený pohled na svět a negativní sebemluvu a jak lépe zvládat stres.
Diagnostika chronické deprese
Aby lékař diagnostikoval chronickou depresi u dospělých, musí mít člověk depresivní náladu po dobu nejméně 2 let. Děti a teenageři musí mít místo depresivní nálady podrážděnou náladu po dobu alespoň 1 roku, aby byla stanovena diagnóza. Kromě toho příznaky nesmí chybět déle než 2 měsíce.
Spolu s depresivní nebo podrážděnou náladou musí mít člověk alespoň dva z následujících příznaků:
- snížená chuť k jídlu nebo naopak přejídání
- nespavost nebo přílišný spánek
- nedostatek energie nebo únava
- nízké sebevědomí
- potíže se soustředěním a rozhodováním
- pocity beznadějnosti
Lékař může také chtít vyloučit lékařské a organické příčiny. Může provést screening dalších diagnóz, jako jsou:
- klinická deprese
- bipolární porucha
- psychotické poruchy
- stavy vyvolané nějakou látkou
- poruchy osobnosti
Sponzorováno
Pamatujte, že to, že vaše deprese není klasifikována jako těžká, neznamená, že její neustálá váha vám není vážně škodlivá.
A dále si o depresi přečtěte
- Typy deprese a jak je rozpoznat
- Deprese a obezita – souvisí spolu obezita a deprese?
- Jak mohou deprese fyzicky ovlivnit mozek?
Studie a zdroje článku
- The State of Knowledge of Chronic Depression Autoři: Alan J. Gelenberg, M.D., James H. Kocsis, M.D.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Chronická onemocnění, Duševní poruchy a psychologické problémy
Přečtěte si také naše další články