Sponzorováno

Chronická borelióza (syndrom po proběhlé lymeské borrelióze) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (18)

Chronická borelióza (syndrom po proběhlé lymeské borrelióze) - co je to - příznaky, příčiny a léčba

Co je to chronická lymská borelioza?

Chronická lymská borelioza nastává, když u člověka, který je léčen antibiotickou terapií pro toto onemocnění, stále přetrvávají příznaky. Tento stav je také označován jako syndrom po proběhlé lymeské borrelióze.

Podle magazínu New England Journal of Medicine má přibližně 10 až 20 procent lidí s lymskou boreliózou, kteří jsou léčeni doporučenými antibiotiky, příznaky onemocnění, které přetrvávají i po dokončení léčby. Tyto příznaky mohou zahrnovat únavu, bolesti kloubů nebo svalů a kognitivní dysfunkci. Mohou trvat až šest měsíců nebo déle. Tyto příznaky mohou narušit normální činnosti člověka a v důsledku toho mohou způsobit emoční úzkost. Příznaky většiny lidí se však zlepšují po šesti měsících až roce.

Není známo, proč se u některých lidí rozvine syndrom po proběhlé lymeské borrelióze a jiných ne. Není také jasné, co přesně způsobuje chronické příznaky. Obecně by měli lékaři případy léčit individuálně. K vedení léčby by měly být použity specifické příznaky a anamnéza osoby, jakož i nejnovější výzkum.

Příčiny syndromu po proběhlé lymeské borrelióze

Lymská borelióza je bakteriální infekce způsobená bakteriemi Borrelia burgdorferi. Můžete být nakaženi, pokud vás třeba kousne klíště, které nese bakterie. Klasická černá klíšťata i jelení klíšťata (Kloš jelení) šíří tuto nemoc. Tato klíšťata přijímají bakterie, když kousají nemocné myši nebo ptáky. Lymská borelióza se také nazývá borelióza nebo, pokud jsou příznaky neurologické, Bannwarthův syndrom.

Většina lidí s lymskou chorobou je úspěšně léčena antibiotiky. Lidé s lymskou chorobou zaznamenají obvykle rychlé a úplné uzdravení.

Lékařům a expertům není úplně jasné, proč se někteří lidé po léčbě úplně nezotaví. Někteří odborníci se domnívají, že příznaky jsou způsobeny perzistentními bakteriemi, které antibiotika nezničila, ačkoli tento důkaz nepodporuje žádný výzkum. Jiní věří, že nemoc poškozuje váš imunitní systém a tkáně. Váš poškozený imunitní systém pokračuje v reakci na infekci i poté, co byly bakterie zničeny, což způsobuje příznaky. Toto jsou dva hlavní předpoklady.

Rizikové faktory syndromu po proběhlé lymeské borrelióze

Pokud jste nakaženi kousnutím nemocného klíštěte, máte větší riziko syndromu lymské choroby po léčbě. Pokud infekce postupuje do chronického stadia, vaše příznaky mohou přetrvávat týdny, měsíce nebo dokonce roky po počátečním kousnutí klíštěte.

Pokud nebudete léčeni vhodnými, doporučenými antibiotiky, může být u těchto dlouhodobých příznaků také vyšší riziko. Avšak i lidé, kteří dostávají antibiotickou terapii, jsou přetrvávajícími příznaky ohroženi. Protože příčina syndromu po proběhlé lymeské borrelióze není známa, neexistuje způsob, jak určit, zda bude postupovat do chronického stádia.

Příznaky chronické lymské boreliózy

Obvykle se příznaky syndromu po proběhlé lymeské borrelióze velmi podobají těm, které se vyskytují v dřívějších stádiích. Lidé s přetrvávajícími příznaky často zažívají přetrvávající epizody těchto problémů:

  • únava
  • neklidný spánek
  • bolesti
  • bolavé klouby nebo svaly
  • bolest nebo otok kolen, ramen, loktů a dalších velkých kloubů
  • snížená krátkodobá paměť nebo schopnost koncentrace
  • problémy s řečí

Komplikace chronické lymské boreliózy

Život s přetrvávajícími příznaky syndromu po proběhlé lymeské borrelióze může ovlivnit vaši pohyblivost a kognitivní schopnosti. Může také způsobit extrémní změny v životním stylu a emoční stres.

Někteří lidé, u kterých dochází k dlouhodobým oslabujícím příznakům, mohou být ochotni vyzkoušet i neověřené alternativní terapie. Před zahájením užívání jakýchkoli nových léků nebo terapií se poraďte se svým lékařem. Přestože mohou mnohé léky tvrdit, že nabízejí léčbu, mohou tyto potenciálně toxické léky vést k dalším zdravotním problémům.

Diagnostika

Váš lékař diagnostikuje lymskou boreliózu pomocí krevního testu, který zkontroluje hladinu protilátek proti bakteriím způsobujícím onemocnění. Tzv. ELISA test je nejběžnější diagnostikou. K ověření výsledků ELISA lze použít test Western blot, další test na protilátky. Tyto testy mohou být provedeny současně.

I když tyto testy mohou potvrdit infekci, nemohou určit, co přesně způsobuje vaše přetrvávající příznaky.

V závislosti na vašich příznacích vám lékař může doporučit testování konkrétních postižených oblastí k určení úrovně poškození nebo postižených částí těla. Tyto testy mohou zahrnovat:

Sponzorováno

  • elektrokardiogram (EKG) nebo echokardiogram k vyšetření funkce srdce
  • zkoumání mozkomíšního moku (CSF)
  • MRI mozku pro pozorování neurologických stavů

Léčba syndromu po proběhlé lymeské borrelióze

Pokud je nemoc diagnostikována v rané fázi, standardní léčba lymské choroby je dvou až třítýdenní léčba perorálními antibiotiky. Doxycyklin, amoxicilin a cefuroxim axetil jsou nejčastěji předepisovanými léky. V závislosti na vašem stavu a příznacích mohou být nezbytná další antibiotika nebo intravenózní (IV) léčba.

Přesná příčina syndromu po proběhlé lymeské borrelióze není známa, takže stále zde existuje určitá debata o vhodné léčbě. Někteří odborníci obhajují pokračující antibiotickou terapii. Existují však důkazy, že taková dlouhodobá antibiotická terapie o mnoho nezlepší vaše šance na zotavení. Podle některých zdrojů a výzkumů může dokonce dlouhodobé užívání těchto léků také způsobit komplikace.

Léčba syndromu po proběhlé lymeské borrelióze je často zaměřena na snížení bolesti a nepohodlí. K léčbě bolesti kloubů lze použít léky na předpis nebo ty volně prodejné. K léčbě problémů, jako je otok kloubů, lze použít nesteroidní protizánětlivé léky a intraartikulární steroidy.

Život se syndromem po proběhlé lymeské borrelióze

Většina lidí s tímto syndromem se zotavuje z přetrvávajících symptomů postupem času. Může to však trvat měsíce a někdy i roky, než se budete cítit úplně dobře. Dle některých zdrojů se u malého počtu lidí i přes léčbu nadále projevují příznaky, včetně únavy a bolestí svalů. Není ale úplně jasné, proč se někteří lidé plně nezotaví.

Je možná nějaká prevence?

I když možná nebudete moci zabránit syndromu po proběhlé lymeské borrelióze, můžete podniknout preventivní opatření, abyste zabránili přímému kontaktu s infikovanými klíšťaty. Následující postupy mohou snížit pravděpodobnost výskytu Lymeské choroby a rozvoje přetrvávajících příznaků.

Zabraňte styku s klíšťaty

  • Při chůzi v zalesněných nebo travnatých oblastech, kde žijí klíšťata, používejte na oděv a veškerou odkrytou kůži repelent proti hmyzu.
  • Při pěší turistice choďte uprostřed stezek, abyste se vyhnuli vysoké trávě./
  • Vyměňte si oblečení po chůzi nebo pěší turistice.
  • Po procházce v přírodě zkontrolujte pokožku na těle a i pokožku hlavy.
  • Zkontrolujte, zda i vaši mazlíčci nemají na srsti klíšťata.
  • Oděv a obuv ošetřujte permethrinem, repelentem proti hmyzu, který zůstane aktivní po několik praní.
  • Pokud vás klíště kousne, kontaktujte svého lékaře. Měli byste být sledováni po dobu 30 dnů na známky lymské choroby. Měli byste se také naučit příznaky časné Lymeské choroby a vyhledat si okamžitou léčbu, pokud si myslíte, že jste infikováni. Včasná antibiotická intervence může snížit riziko vzniku chronických příznaků.

Příznaky časné lymské choroby se mohou objevit 3 až 30 dní po kousnutí infikovaným klíštětem. Hledejte:

  • červená, rozšiřující se vyrážka na místě kousnutí klíštěte
  • únava, zimnice a celkový pocit nemoci
  • svědění
  • bolest hlavy
  • pocit závratí nebo mdlob
  • bolest nebo otok svalů nebo kloubů
  • ztuhlost krku
  • oteklé lymfatické uzliny

Pokud uvažujete o dlouhodobé léčbě antibiotiky kvůli přetrvávajícím příznakům spojeným s infekcí lymskou boreliózou, poraďte se se svým lékařem o možných rizicích takové léčby.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Existuje opravdu chronická lymská borelióza?

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie o chronické borelióze

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva