Obsah článku
Dnes už i díky CRP (biochemickému vyšetření C-reaktivního proteinu v séru) vědí, kdy jsou antibiotika zcela zbytečné a kdy je opravdu třeba jejich pomoc. Jak však pomoci dětem, které bojují s příznaky chřipky a nachlazení a nezatěžovat přitom jejich organismus chemikáliemi? Zde je pár důležitých rad, jak pomoci při chřipce a nachlazení dětem různých věkových kategorií. Nemusíme hned chodit do lékárny a kupovat pro ně léčiva. Zkusme raději tyto jemné, efektivní a bezpečné domácí prostředky, které zkrátí onemocnění a pomohou dětem cítit se lépe.
TIP: Jak přežít chřipkové období?
1. Spousta odpočinku – pro všechny věkové kategorie
Bez ohledu na věk, kdy je dítě nemocné, potřebuje hodně odpočinku. A to také bez ohledu na to, že si chce velmi hrát a nechce ani sedět – o ležení se často nedá ani mluvit. Hodně odpočinku dodá tělu energii na to, aby mohlo bojovat s nemocí. Významnou roli při nemoci hraje také stres. Pokud je dítě pod tlakem – ať už doma, ve škole nebo školce, v kruhu přátel. I proto je důležitá pauza a odpočinek bez stresu.
Jak na to? Dopřejme dítěti možnost kouknout na televizi, či oblíbené video, ale samozřejmě, nemělo by sledovat obrazovku celý den. Potěšme ho novými pastelkami a omalovánkami, abychom ho zaměstnali.
V posteli se dá hrát i s více hračkami, například skládat puzzle, číst nebo listovat knihy. Samozřejmě, můžeme dítěti měnit prostředí, udělat postýlku na gauči v obývacím pokoji. Jeho léčbu zpestří i telefon – možnost zavolat otci, babičce, dědečkovi či kamarádovi, a samozřejmě, dnes již pro mnohé děti nezbytný tablet … ale opět ne na celý den.
2. Zvlhčování vzduchu – pro všechny věkové kategorie
Suchý vzduch stojí za mnohými onemocněními. Možná si ani neuvědomujeme kvalitu vzduchu, který doma, v práci či ve školách dýcháme, ale zejména během topného období je všude spíše suchý než vlhký. Zvlhčovač vzduchu by měl být součástí každé domácnosti, kde je suchý vzduch.
Pomáhá nám i našim dětem při onemocněních, i prevenci. Díky dýchání vlhkého vzduchu se nám uvolní hlen v nosních dutinách a můžeme ho vysmrkat – to samozřejmě platí i pro naše děti. Alternativou je teplá koupel, do které dítě na chvíli posadíme. Pomáhá relaxovat a uvolňuje hlen. Menším dětem musíme hlen odsávat odsávačkou, uvidíte, že po koupeli to půjde lépe.
Sponzorováno
3. Solné kapky, spreje a roztoky – pro všechny věkové kategorie
Solné spreje, které jsou určeny k čištění nosu, jsou velkou pomůckou při rýmě malých dětiček. Nezatěžují organismus, čistí a dezinfikují nos. Někdy malé děti nemohou kvůli hlenům v nose papat mateřské mléko, 15 minut před krmením bychom jim měli dát tyto kapky nebo sprej, aby se mohly klidně napapat.
4. Kuřecí polévka a další teplé tekutiny – od šesti měsíců
Dostatečné množství tekutin pomůže dětem předcházet dehydrataci a horečce. Navíc ředí nosní sekret dítěte. I když obyčejná čistá voda je skvělá, většina dětí ji nemá nejraději. Dopřejme jim ředěné džusy, ovocné a zeleninové šťávy a od půl roku můžeme vyzkoušet i teplou kuřecí polévku.
Ta má pár bonusů navíc, je prokázáno, že zmírňuje projevy nachlazení – bolesti, únavu, teplotu a vyčerpání. Samozřejmě, pokud kojíte dítě do šesti měsíců potřebuje vaše mlíčko. A nejednou i starší děti. Zkusit na nachlazení můžete i ověřené bylinky.
5. Zvednutí hlavy – od roku výš
Když děťátku podložíme na noc nebo i přes den hlavu dalším polštářem, aby ji mělo výše, bude se mu lépe dýchat. Menší děti můžeme dostat do vyšší polohy pomocí poskládaných ručníků, případně tak, že pod matraci dáme polštář – do vrchní části, tak, aby byla hlava výše.
Další možností je nechat dítě odpočívat alespoň během dne v jeho autosedačce. Tam je vždy hlava výše a umožňuje lepší dýchání, při rýmě a nachlazení samozřejmě zvolíme co nejpohodlnější polohu.
6. Med – od jednoho roku dítěte
Med je dávný všelék, který dokáže uklidnit hrdlo a zkrotit kašel. Je dokázáno, že pomáhá účinněji než sirup proti nočnímu kašli, speciálně u malých dětí.
Můžeme vyzkoušet smíchat med s horkou vodou a po mírném vychladnutí přidat pár kapek citronu. Kromě léčivých účinků to má i uklidňující efekty. Pozor však na to, aby si dítě vyčistilo zuby po zkonzumování tohoto elixíru.
Ve věku dvou let se obvykle již děti naučí smrkat, což je další velkou pomůckou v prevenci proti rýmě a chřipce. Děti od čtyř let můžeme naučit kloktat slanou vodu, která zmírní bolesti krku a urychlí léčbu.
Přečtěte si také tyto články o chřipce
VIDEO: S Hurvínkem za lékařem – O nachlazení
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nachlazení chřipka a teplota
Přečtěte si také naše další články
Na rýmičku máme vyzkoušenou mořskou vodu…Pro nejmenší kapky Quixx baby… a od půl roku se může i sprej Quixx…Ideálně stříkat preventivně (suchy vzduch, klimatizace nebo než rýma úplně propukne)…u miminek kapat před odsáváním i po něm.
Na rýmu i preventivně kapeme již od narození kapičky s mořskou vodou Quixx baby. Jinak kojíme, dle potřeby, teď ve vedrech častěji, aby dcerka měla dostatek tekutin…někdy nabídku i vodu nebo trochu fenyklového čaje.
Také mám pro miminko kapičky Quixx Baby, protože dávám mořskou vodu doma všem a mám s ní nejlepší zkušenost. Vytírám nosík preventivně od návratu z porodnice a zatím dobrý, nechrčí, nesoplíkuje…