Obsah článku
- Chikungunya je virové onemocnění přenášené komáry, zejména druhy Aedes aegypti a Aedes albopictus. Název pochází z makondejského slova znamenajícího "sehnutý", což odkazuje na zkřivený vzhled pacientů trpících silnou bolestí kloubů.
- Toto onemocnění se vyskytuje především v Africe, Asii a Indickém subkontinentu, ale od začátku 21. století se rozšířilo i do Evropy a Ameriky.
- Příznaky jsou náhlý nástup vysoké horečky, často přes 39 °C, silná bolest kloubů, zejména v rukou a nohou a může se objevit červená vyrážka na kůži.
- Příznaky obvykle trvají 3 až 7 dní, ale bolest kloubů může přetrvávat týdny až měsíce.
- Diagnóza se obvykle stanoví na základě klinických příznaků a potvrzuje se laboratorními testy, které detekují přítomnost viru nebo protilátek.
- Léčba je symptomatická, zaměřená na zmírnění bolesti a horečky, často za použití nesteroidních protizánětlivých léků.
Chikungunya je virové onemocnění, který se šíří kousnutím komárem. U většiny lidí se během tří až sedmi dnů po kousnutí rozvinou příznaky jako horečka a bolest kloubů. Léčba se zaměřuje na zvládnutí symptomů. Většina lidí se cítí lépe během jednoho týdne.
Chikungunya je virov0 onemocnění, který se na lidi šíří kousnutím komárem – konkrétně komárem Aedes aegypti a komárem Aedes albopictus. K infekci Chikungunya dochází, když člověka kousne komár s virem. Virus se nepřenáší z člověka na člověka tělesným kontaktem nebo slinami, i když je možný přenos krví.
Virus způsobuje příznaky, jako je horečka a bolesti kloubů, které mohou být závažné. Jméno chikungunya znamená „ohnutý“ kvůli bolesti kloubů, kterou nemoc, jak známo, způsobuje. Neexistuje žádný lék na nemoc chikungunya. Léčba se zaměřuje na zvládnutí vašich příznaků. Většina lidí se z nemoci zotaví přibližně za týden, ale někteří mají trvalé bolesti kloubů.
Lidé cestující do oblastí s aktivním přenosem chikungunya by měli být příliš opatrní, aby se vyhnuli kousnutí komáry. Je obzvláště důležité vyhnout se dalšímu kousnutí komárem po dobu asi jednoho týdne, jakmile se u vás virus objeví. Neinfikovaný komár by vás totiž mohl kousnout a nakazit se a virus dále šířit.
Odborníci se domnívají, že počet případů je podhodnocený, protože jeho příznaky jsou podobné jako u jiných onemocnění. Virus, který se kdysi vyskytoval pouze v Africe a Asii, je nyní globální a postihuje více než 110 zemí světa.
Jsou chikungunya a dengue totéž?
Ne, nejsou to stejné viry. Obě nemoci ale šíří stejný druh komárů. Dengue má také podobné příznaky jako chikungunya. Zika je další virus, který má podobné příznaky a přenos. Z tohoto důvodu mohou l0ka5i mít podezření na všechny tři viry, pokud má osoba určité příznaky a nedávno odcestovala mimo svou domovskou zemi.
Jaké jsou příznaky chikungunya?
Příznaky chikungunya se obvykle rozvinou mezi 3-7 dny poté, co vás kousne infikovaný komár, ačkoli někteří lidé mají příznaky již za dva dny nebo až 12 dní po kousnutí komárem.
Horečka a bolesti kloubů jsou nejčastějšími příznaky viru chikungunya. Intenzita příznaků se může lišit v závislosti na pacientovi, jeho věku a celkové kondici. Mnoho lidí pociťuje ochromující bolest kloubů. Horečka obvykle začíná náhle. Někteří lidé mohou mít tak mírné příznaky, že si virus spletou s jinou nemocí a ani nenavštíví lékaře.
Další příznaky mohou být:
Sponzorováno
- Bolest hlavy
- Bolest svalů
- Otoky kloubů
- Vyrážka
- Únava
- Nevolnost
Většina lidí pociťuje příznaky po dobu asi jednoho týdne a pokračuje k úplnému uzdravení. I když někteří lidé mají po uzdravení chronické bolesti kloubů.
Příčiny – co způsobuje nemoc chikungunya?
Kousnutí komárem, který je infikován virem, způsobí, že člověk dostane virus. Virus se šíří kousnutím komárem, nikoli z člověka na člověka tělesnými tekutinami nebo kontaktem. To znamená, že pokud jste nemocní chikungunyou, nepřenesete ji na člena rodiny.
Existují zprávy o tom, že někteří lékaři dostali virus po manipulaci s krví infikované osoby. To znamená, že přenos krví je možný, ale vzácný.
Riziko, že člověk přenese chikungunyu na neinfikovaného komára, je nejvyšší v prvním týdnu nemoci.
S největší pravděpodobností se virem nakazíte, pokud cestujete do země, která má aktuální ohnisko nebo je tam známý přenos. Před cestou se informujte u svého doktora nebo u zdravotnických organizací, jako je Světová zdravotnická organizace (WHO), abyste zjistili, zda vám nehrozí, že byste na svých cestách dostali nemoc chikungunya.
Těhotné ženy s virem nepřenášejí virus na plod. Neexistuje také žádný důkaz, že se virus šíří na kojence prostřednictvím mateřského mléka.
Jaké jsou komplikace chikungunya?
Nejčastější komplikací viru je chronická bolest kloubů. Někteří lidé hlásí bolest i měsíce nebo roky po infekci chikungunya.
Novorozenci, starší lidé (65 a starší) a lidé s určitými zdravotními stavy jsou ohroženi závažnějšími komplikacemi viru. Mezi tyto zdravotní stavy patří:
- Diabetes
- Vysoký krevní tlak
- Srdeční choroba
Smrt na virus je hodně vzácná. Vyskytlo se ale několik případů, kdy pacienti hlásili přetrvávající srdeční, oční nebo neurologické příznaky poté, co se zotavila z viru.
Jak se diagnostikuje nemoc chikungunya?
Informujte svého lékaře, pokud máte příznaky chikungunya a nedávno jste cestovali do oblasti světa se známým přenosem chikungunya. Lékař může objednat krevní test k diagnostice viru chikungunya.
Léčba – Jak se léčí nemoc chikungunya?
Neexistují léky, které léčí nemoc chikungunya. Léčba se zaměřuje na zvládnutí symptomů osoby. To znamená:
a) Pití velkého množství tekutin
b) Hodně odpočinku
c) Užívání léků na bolest. Neužívejte nesteroidní protizánětlivé léky nebo aspirin, dokud váš lékař nestanoví diagnózu.
Většina lidí se cítí lépe do jednoho týdne od prvních příznaků. Někteří lidé však hlásí přetrvávající bolesti kloubů po dobu několika měsíců nebo let. Většina důkazů naznačuje, že jakmile jste jednou měli chikungunyu, je nepravděpodobné, že ji dostanete znovu, protože si vytvoříte imunitu vůči viru.
Prevence
Prevencí je především ochrana proti komárům:
– Používání repelentů
– Nošení dlouhého oblečení
– Používání moskytiér
Eliminace míst, kde se komáři mohou rozmnožovat, jako jsou stojaté vody.
Koncem roku 2023 byla schválema vakcína proti viru chikungunya s názvem IXCHIQ. Vakcína je schválena pro osoby starší 18 let, které jsou vystaveny zvýšenému riziku expozice viru.
Sponzorováno
Vzhledem k tomu, že vakcína je dostupná pouze pro dospělé, je stále důležité omezit komáry ve vašem okolí, pokud se pohybujete v exotických oblastech.
Studie a zdroje článku
- Chikungunya Fever Autoři: Jafet A. Ojeda Rodriguez; Anthony Haftel; J R. Walker, III.
- Zdroj obrázku: By Muhammad Mahdi Karim - Own work, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11185617
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Exotické a tropické nemoci, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články