Obsah článku
- Capgrasův syndrom je vzácný psychický stav nebo porucha vnímání, která se vyznačuje tím, že postižená osoba věří, že blízkí lidé, obvykle členové rodiny, byli nahrazeni identickými podvodníky nebo dvojníky. To znamená, že osoba s Capgrasovým syndromem má dojem, že lidé, které zná a miluje, byli nahrazeni jinými lidmi, kteří vypadají stejně, ale jsou cizinci.
- Například osoba s Capgrasovým syndromem by mohla tvrdit, že její manžel nebo matka není skutečný manžel nebo matka, ale někdo, kdo se za ně převlékl. Toto přesvědčení může být velmi silné a je obtížné ji změnit nebo vyvrátit logickým argumentem. Přestože postižená osoba rozumí, že vnímání je nesprávné nebo nelogické, nemůže s tím něco udělat.
- Capgrasův syndrom může být spojen s různými neurologickými a psychiatrickými poruchami, včetně schizofrenie, demence, epilepsie, poruch osobnosti a traumatických poranění mozku. Existuje několik teorií o tom, co může způsobit tuto poruchu vnímání, ale přesná příčina zůstává nejasná.
- Léčba Capgrasova syndromu obvykle zahrnuje psychoterapii a léky, které mohou pomoci řídit spojené psychické symptomy, jako jsou paranoia nebo úzkost. Důležité je také sledování a péče o osobu s touto poruchou, protože může být náchylná k depresi nebo sociální izolaci kvůli narušeným vztahům s blízkými lidmi.
Existuje mnoho poruch vnímání, přičemž některé jsou pro zdravého člověka jen těžko představitelné i pochopitelné. Mezi takové bychom jistě mohli zařadit Capgrasův syndrom, jež u pacientů s různými duševními onemocněními (nejčastěji při paranoidní schizofrenii či různých forem demence) způsobuje zkreslené vnímání okolního světa.
Postižení trpí zrakovými iluzemi, o jejichž skutečnosti je zcela přesvědčen, neboť tyto vjemy skutečně vnímá.
Capgrasův syndrom neboli iluze dvojníka
Tento syndrom, pojmenovaný podle francouzského psychiatra Josepha Capgrase, se někdy také nazývá jeho označením jako „iluze dvojníka“.
Pacient je totiž přesvědčen o tom, že lidé v jeho okolí, i nejbližším, byli nahrazeni stejně vypadajícími dvojníky.
Capgrasův syndrom, také známý jako Capgrasův klam, je iracionální přesvědčení, že známá osoba byla nahrazena přesným duplikátem.
Častou představou nemocného je, že onen dvojník je mimozemšťan, agent a nebo dokonce robot, kteří se za původní osobu pouze vydávají a mají za cíl jej sledovat a nebo mu škodit. Z toho plyne často nepředvídatelné, nenávistné až agresivní chování, někdy spojené s hledáním původní osoby.
Ve vzácnějších případech může nemocný považovat za dvojníka i zvíře nebo neživé předměty. Při pohledu do zrcadla může pacient vnímat jako dvojníka i sám sebe, neboť se vidí jako jinou osobu, někdy i již mrtvou. Syndrom se objevuje více u žen a je poměrně častý, především v počátečních fázích Alzheimerovy choroby.
Sponzorováno
Příčina Capgrasova syndromu
Přestože přesná příčina Capgrasova syndromu není známa, v podstatě tohoto komplexního problému se předpokládá porucha na úrovni mechanismu, který osobám (respektive jejich tvářím) v paměti pacienta přiděluje odpovídající emoce.
Nemocný tak vidí známou tvář, ale nevnímá u ní očekávané emoce, zdá se mu cizí, umělá. Zároveň je přítomno poškození exekutivního systému, který zabraňuje u prožívané iluze jejímu racionálnímu vysvětlení.
Léčba tohoto syndromu není jednotná, a z části závisí na příčině onemocnění – například jde-li o projev nově propuknuvší schizofrenie, s léčbou se syndrom pravděpodobně zmírní. Naopak u neurodegenerativních onemocnění jsou možnosti bohužel jen velice omezené.
Capgrasův syndrom a neurodegenerativní nemoci
Capgrasův syndrom, pojmenovaný po Josephu Capgrasovi, francouzském psychiatrovi, který ho poprvé identifikoval, se běžně vyskytuje u lidí s neurodegenerativními chorobami, jako je Alzheimerova choroba a související demence.
Jedna studie publikovaná v magazínu Alzheimer Disease & Associated Disorders zkoumala prevalenci syndromů nesprávné identifikace u 650 pacientů s různými neurogenerativními chorobami. Studie zjistila, že příznaky podobné Capgrasově se vyskytly u přibližně 16 procent pacientů s Alzheimerovou chorobou a 16 procent jedinců s demencí s Lewyho tělísky. U frontotemporální demence se tento příznak běžně nevidí.
U pacientů s demencí může Capgrasův syndrom přicházet a odcházet. Obvykle se osoba nebo lidé, kteří jsou kolem, stanou pro pacienta podvodníkem.
Vyrovnání se s Capgrasovým syndromem
Capgrasův syndrom je pro rodinu obzvláště bolestivá záležitost. Obvykle jsou nejbližší lidé obviněni z toho, že jsou podvodníci.
Je důležité si uvědomit, že Capgrasův syndrom je symptomem demence, ne skutečnou vírou vašeho milovaného. Protože jde o klam (ustálenou falešnou víru, kterou nelze zdůvodnit), žádné zdůvodnění, ujištění, hádka nebo i důkaz názor pacienta nezmění. Na to myslete.
Sponzorováno
Máte s Capgrasovým syndromem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Dále si o tomto syndromu přečtěte + jiné zajímavé nemoci
- Capgrasův syndrom – příznaky, příčiny a léčba
- Kuru, smrtelná nemoc
- Prozopagnózie (obličejová slepota) aneb když přestaneme poznávat tváře
Studie a zdroje článku
- Capgras Syndrome Autoři: Kaushal Shah; Shailesh B. Jain; Roopma Wadhwa.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Duševní poruchy a psychologické problémy, Neurověda a neurologické poruchy
Přečtěte si také naše další články