Sponzorováno

Bylinky na vysoký krevní tlak 4.81/5 (16)

Jaké bylinky jsou super na vysoký krevní tlak? Třeba česnek...

Jaké bylinky jsou super na vysoký krevní tlak? Třeba česnek…

Krevní tlak je jednoduše síla, kterou krev tlačí na stěny cév. Hypertenze je Světovou zdravotnickou organizací WHO definována jako krevní tlak, jehož hodnota dosahuje 160/95 mmHg a více, resp. leží nad hodnotou, která by byla přiměřená věku. O hypertenzi s mezními hodnotami se potom mluví při hodnotách nad 140/90 mmHg. Hodnoty udávané v párech označují systolický krevní tlak, neboli tlak, který vzniká, když se srdce stahuje a pumpuje krev do tepen, a diastolický krevní tlak, neboli tlak, který vzniká, když srdce vzápětí „ochabne“.

Formy vysokého krevního tlaku

Rozlišujeme dvě formy hypertenze:

a) primární neboli esenciální arteriální hypertenzi
b) sekundární hypertenzi.

Sekundární hypertenze je symptomem známého základního onemocnění, jako např. onemocnění ledvin, endokrinní poruchy nebo onemocnění kardiovaskulárního aparátu. Primární hypertenze se diagnostikuje, pokud nelze najít žádné základní onemocnění jako u sekundární hypertenze. Primární hypertenze představuje s cca. 80% nejčastější formu hypertenze.

Co je to vysoký krevní tlak?

O vysokém krevním tlaku, neboli hypertenzi, mluvíme při hodnotách krevního tlaku 160/95 mmHg a více. U cca. 80% pacientů nelze určit příčinu zvýšeného krevního tlaku; mluvíme o primární hypertenzi nebo o esenciální arteriální hypertenzi. U zbývajících 20% je hypertenze následkem jiného onemocnění, např. onemocnění srdečně-cévní soustavy nebo ledvin; tehdy se označuje jako sekundární hypertenze. Hypertenze většinou probíhá dlouhá desetiletí bez potíží. S rostoucí délkou trvání onemocnění však dochází změnám na orgánech, hlavně na srdci a cévách, které způsobují potíže a které mohou vést ke komplikacím, jako je např. srdeční infarkt a mozková mrtvice. Diagnóza onemocnění je dnes pomocí nepřímého měření krevního tlaku velmi jednoduchá. Každý pacient s hypertenzí by se měl co nejdříve a co nejefektivněji léčit, aby se zabránilo komplikacím a předčasnému smrti. K léčbě jsou k dispozici obecná opatření i množství léků. Ale k dispozici jsou také bylinky, které si představíme v tomto článku. Více si o problematice vysokého krevního tlaku přečtěte v tomto článku.

Mít vysoký krevní tlak zvyšuje riziko několika zdravotních problémů, jako jsou:

TOP 10 bylinek na vysoký krevní tlak

Existuje mnoho způsobů, jak přistoupit k léčbě vysokého krevního tlaku, včetně změny životního stylu a / nebo braní různých léků. Máte-li zájem obrátit se spíše k tradičním způsobům léčby, které snižující krevní tlak, máte vlastně docela hodně možností. Jednou z těchto možností jsou bylinky, které ovlivňují tlak krve. Podívejte se na výčet bylinek, které lze užívat v souvislosti s vysokým krevním tlakem.

Upozornění: Pokud uvažujete na užíváním bylinek, poraďte se určitě se svým lékařem. Některé byliny, zejména ve velkém množství, mohou způsobit nežádoucí vedlejší účinky, nebo je jejich užívání dokonce v rozporu s některými léky.

1. Bazalka

Bazalka je vynikající bylina, která výborně chutná. Mimo svoji chuť se ještě vyznačuje tím, že nám také může pomoci snížit krevní tlak. Bylo prokázáno, že extrakt z bazalky snižuje krevní tlak – i když jen krátce. Přidání čerstvé bazalky do vašeho jídelníčku je snadné a rozhodně nemůže nijak ublížit, ale jen vám prospěje. Zkuste si pěstovat malý květináček bazalky v kuchyni a přidávejte čerstvé listy bazalky na těstoviny, do polévek, salátů. Bazalku dáte jako bylinku prostě do mnoha jídel.

2. Skořice

Skořice je další chutné koření, které už vyžaduje trochu úsilí na to, abyste ho přirozeně zahrnuli do své každodenní stravy. Ale pokud skořici do jídel pravidelně zařadíte, může přimět čísla vašeho krevního tlaku klesat dolů. Bylo prokázáno, že zejména u lidí s cukrovkou došlo ke snížení krevního tlaku, pokud se na jídla se skořicí více zaměřili. Je skvělé dát skořici do snídaňových cereálií, ovesných vloček, ale třeba i do ranní kávy. Na večeři můžete skořici zkombinovat s kari a dát ji do dušených pokrmů.

3. Kardamom

Kardamom je koření, které pochází z Indie a je často používán v potravinách a pokrmech jižní Asie. Studie zkoumající účinky kardamomu na lidské zdraví zjistily, že účastníci, kteří jedli kardamom denně po dobu několika měsíců dosáhli výrazného snížení jejich krevního tlaku. Můžete dát kardamom do polévek, dušených pokrmů, a třeba i do pečiva.

Sponzorováno

4. Lněné semínko

Lněné semínko je bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které se výrazně podílí na snížení krevního tlaku. Lněné semínko může chránit proti kardiovaskulárním onemocněním, zlepšuje toleranci glukózy a působí jako antioxidant. Můžete si koupit mnoho produktů, které obsahují lněné semínko, ale lepší volbou je koupit si samotné lněné semínko a přidávat ho do jídla. Můžete do namlýt na mlýnku nebo ho dávat do jídla celé, ale musí se pečlivě rozkousat. Nejlepší na lněném semínku je to, že může být přimícháno do prakticky jakéhokoliv jídla – od polévek až po smoothies, do pečiva, do ranního jogurtu a podobně.

5. Česnek

Tento štiplavý zázrak umí víc než jen ochutit jídlo a zničit váš dech. Česnek má schopnost snižovat krevní tlak tím, že způsobuje rozšíření krevních cév. To umožňuje volnější průtok krve.

Můžete přidat čerstvý česnek do řady svých oblíbených receptů. V případě, že chuť česneku je prostě pro vás příliš silná, trošku ho opečte. A pokud vám nevadí, dejte si ho syrový jen tak – tak to děláme my.

6. Zázvor

Zázvor může pomoci kontrole krevního tlaku. Bylo prokázáno, že zlepšuje krevní oběh a uvolňuje svaly obklopující cévy. Běžně se používá v asijských potravinách, zázvor je velmi všestranná složka, která může být také použita v bonbónech nebo nápojích.

7. Hloh

Hloh je bylinný lék na vysoký krevní tlak, který je používán v tradiční čínské medicíně již tisíce let. Odvary z hlohu mají celou řadu výhod pro kardiovaskulární zdraví, včetně snížení krevního tlaku, prevenci sraženin a zlepšení krevního oběhu. Můžete si vzít hloh jako pilulku, kapalný extrakt, nebo čaj.

8. Celerová semínka

Celerové semínko je bylina používaná k ochucování polévek, na dušená masa a další pikantní pokrmy. Celer byl dlouho používán k léčbě hypertenze v Číně, ale také mnoho studií ukazuje, že tato bylinka je na vysoký krevní tlak opravdu účinná. Můžete použít semena ke snížení vašeho krevního tlaku, ale může se použít také šťáva z celé rostliny. Celer je diuretikum, což pomáhá vysvětlit jeho účinek na krevní tlak.

9. Levandule

Krásná vůně levandule není jediným užitečným aspektem této voňavé rostliny. Olej z levandule se již dlouho používá jako parfémová složka a také k vyvolání relaxačních pocitů. Tato bylinka také může snižovat krevní tlak. I když ne mnoho lidí ví, že se dá používat levandule jako kuchyňská bylinka. Můžete použít květy levandule do pečiva a listy mohou být použity stejným způsobem, jako byste používali rozmarýn.

10. Kočičí dráp

Kočičí dráp je bylinný lék používaný v tradiční čínské praxi k léčbě hypertenze a také na neurologické zdravotní problémy. Studie kočičího drápu jako léčiva na hypertenzi naznačují, že může být užitečný při snižování krevního tlaku působením na vápníkové kanály v buňkách. Koupíte ho třeba v obchodech se zdravou výživou.

Co dále mi pomůže snížit krevní tlak?

Aby toho nebylo málo, sepsali jsme pro vás ještě několik doplňků a rad, které vám s vysokým krevním tlakem pomohou.

1. Pijte kokosovou vodu

Kokosová voda se nachází uvnitř pláště zelených, nezralých kokosových ořechů, který si zachovává své přirozené výhody v organické a syrové podobě. Obsahuje draslík a hořčík, které se oba týkají správné funkce svalů – a samozřejmě, srdce je velký sval. Zatímco jsou aktuálně prováděny studie o vlivu kokosové vody na vysoký krevní tlak, mnoho lidí už hlásí, že jim kokosová voda reálně pomohla se snížením krevního tlaku.

Jak kokosovou vodu užívat? Jednou ráno a jedno denně vypijte skleničku kokosové vody.

2. Rybí olej

Rybí olej a jeho omega-3 mastné kyseliny jsou krásná věc pokud jde o vaše srdce. Ale víte také to, že rybí olej je vnímán jako velmi úspěšný, pokud jde o snižování krevního tlaku? A to díky snížení triglyceridů a zvýšení HDL („hodného“) cholesterolu. Takže se zaměřte na jeho příjem.

3. Cvičení

Ač je tento bod až na konci článku, spolu s rozumnou dietou by cvičení mělo být opravdu číslo jedna na tomto seznamu. Nic nemůže nahradit to, co dělá cvičení pro vaše tělo. Srdce je sval, a ten zesílí s výkonem. Cvičení je v mnoha případech vše, co opravdu potřebujete, aby váš krevní tlak klesl zpátky na rozumné hodnoty. Příjemným vedlejším efektem cvičení je ztráta hmotnosti, čímž uděláte vašemu srdci a cévám další velkou laskavost.

TIP: Podívejte se na bylinky vhodné pro ženy

VIDEO: Jak snížit vysoký krevní tlak

VIDEO: Vysoký krevní tlak a jeho přírodní léčba

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Bylinky na vysoký krevní tlak”

  1. Adam napsal:

    Rada je známá, ale správná. Pokud se jimi budete řídit, můžete svůj krevní tlak kontrolovat, ale bez prášků se neobejdete. Například Cardiform. Můžete tak učinit v počátečním stádiu nebo když máte problém již několik let.

  2. Anna napsal:

    Kapsle Tonuplex mi velmi pomáhají. Jsem hypertonik a vím, o čem mluvím. Vyzkoušela jsem spoustu různých prostředků a metod, ale pouze s Tonuplexem se cítím opravdu zdravě. Kapsle normalizují krevní tlak pomocí tří složek: extraktu z olivových listů, kořene japonského křídlatky, gymnema sylvestre. Snižují krevní tlak, obnovují funkci srdce a cév, zabraňují komplikacím. Už je užívají všichni moji příbuzní a sousedé. Nejúčinnější lék, jaký jsme kdy vyzkoušeli.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva