Obsah článku
Příčiny nemoci
Není jasné, co spouští Bürgerova nemoc. Je možné, že někteří lidé mohou mít genetické predispozice na toto onemocnění. Tento stav je charakterizován otokem v tepnách a žilách na rukou a nohou. Také není jasné, proč dochází k tvorbě buněk, které způsobují zánět a otok, a nakonec krevní sraženiny, které blokují průtok krve do určitých částí těla.
Projevy při Bürgerově nemoci
Při Bürgerově nemoci se velmi často ještě před postižením tepen zjeví stěhovavý zánět drobných podkožních žil. Zúžení tepen dolních končetin způsobí nedokrvení svalstva, což se zpočátku projeví bolestmi v lýtku a kulháním po delší chůzi (claudicatio intermittens). Se zhoršováním nemoci se bolesti v lýtku zjevují stále častěji a při menším počtu kroků. Na nejvzdálenějších částech končetiny, především na palci a patě, mohou v důsledku nedokrvení vzniknout velmi bolestivé vředy, ba i odumření tkáně – sněť (gangréna). Úleva nastane, když se nemocný posadí a spustí bolavou končetinu dolů. Gangrenózní bolesti přicházejí spíše v klidu, zejména v noci, a někdy jsou tak prudké, že se po běžných proti bolestivých lécích neutišily a je třeba podat morfium. Sněť se projeví tmavým, později černým zabarvením postiženého místa. Nemocná končetina je chladnější a bledší, puls má oslabený nebo nehmatatelný.
Sponzorováno
K příznakům Bürgerovy nemoci patří:
- Bolest v nohách a chodidlech, nebo v ramenou a rukou.
- Zánět podél žil těsně pod povrchem kůže (v důsledku krevní sraženiny v žíle).
- Bledé a chladné prsty na rukou a nohou (Raynaudův fenomén).
- Přetrvávající bolestivé otevřené rány na prstech rukou a nohou.
Chronické onemocnění dásní
Infekce dásní jsou také spojeny s rozvojem Bürgerova nemoci. Pokud se Bürgerova nemoc zhoršuje, průtok krve do nohou a rukou se snižuje. To nastává vzhledem k ucpávání, které zhoršuje průchodnost krve a její následné dosažení konečků prstů na rukou a nohou. Tkáně, které nejsou zásobené okysličenou krví a živinami, které potřebují k přežití, odumírají (gangréna). K příznakům patří černá nebo modrá kůže, ztráta citu v postiženém prstu, zápach z postižené oblasti. Gangréna je závažný stav, který obvykle vyžaduje amputaci postiženého prstu nebo celé končetiny.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud má člověk podezření, že jeho příznaky mají souvislost s Bürgerovou chorobou, měl by vyhledat lékařskou pomoc aby předešel budoucím možným komplikacím.
Léčba při Bürgerově nemoci
Podávají se pomocné léčiva, které rozšiřují cévy a zlepšují prokrvení. Vede se boj proti infekci a léčí se žilní záněty. Vyžaduje se úplný zákaz kouření. Bohužel i navzdory všem těmto opatřením třeba v některých případech přikročit k amputaci té části končetiny, kterou postihla sněť (gangréna).
Rizikové faktory? Zejména užívání tabáku
Kouření cigaret výrazně zvyšuje riziko Bürgerovy nemoci. Těžcí kuřáci (lidé, kteří kouří jednu a půl krabičky denně nebo více) mají největší pravděpodobnost rozvoje Bürgerova nemoci, i když k tomu může dojít u lidí, kteří používají tabák jakoukoli jinou formou, včetně doutníků a žvýkacího tabáku. Lidé, kteří kouří ručně balené cigarety se surovým tabákem, mohou mít největší riziko rozvoje tohoto onemocnění.
Není jasné, jak užívání tabáku zvyšuje riziko Bürgerova nemoci, ale prakticky každá diagnostikována Bürgerova nemoc je diagnostikována u jeho konzumeta. Chemické látky v tabáku mohou dráždit sliznice krevních cév a přimět je, aby otekly.
A co pasivní kouření?
Sponzorováno
Ačkoli pasivní kouření není považováno za hlavní rizikový faktor této choroby, pokud již nemoc byla u člověka diagnostikována, měl by se držet dál od lidí, kteří jsou kuřáci. Pasivní kouření může zhoršit zdravotní stav člověka, být rizikem pro rozvoj jiných nemocí a důsledkem rozvoje různých respiračních onemocnění. V určitých případech může být pasivní kouření více škodlivé, než samotné aktivní kouření
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články