Sponzorováno

Bronchopleurální píštěl – spojení mezi bronchiálním stromem a pleurálním prostorem – příznaky, příčiny a léčba 4.33/5 (9)

  • Bronchopleurální píštěl je patologické spojení mezi bronchiálním stromem (dýchacími cestami) a pleurálním prostorem (prostor mezi plícemi a hrudní stěnou). Toto spojení umožňuje, aby vzduch z dýchacích cest unikal do pleurální dutiny, což může vést k celkem vážným komplikacím.
  • Nejčastěji se bronchopleurální píštěl objevuje jako komplikace po operacích na plících, například po resekci (odstranění části plic).
    Poranění hrudníku, které zasáhne bronchiální strom, také může způsobit vznik píštěle.
  • Léčba bronchopleurální píštěle závisí na její velikosti, lokalizaci a závažnosti. U menších píštělí se může zkusit konzervativní přístup s použitím hrudní drenáže, antibiotik a pečlivého sledování.
  • V mnoha případech je nutný chirurgický zákrok k uzavření píštěle. To může zahrnovat rekonstrukční operace nebo resekci postižené části plic.

Bronchopleurální píštěl označuje abnormální průchod nebo spojení mezi pleurální dutinou a dýchacími cestami v plicích. Tento stav může vést k příznakům, jako je dušnost a kašel.

Bronchopleurální píštěl není úplně běžný. V některých případech může člověk mít bronchopleurální píštěl po nějaké formě plicní operace. Například se objevuje v četnosti cca jen 0,5–1 % po lobektomii plic (to je odstranění jednoho laloku plic).

Bronchopleurální píštěl - ilustrace

Bronchopleurální píštěl – ilustrace

 

Bronchopleurální píštěl a jeho popis

Abychom pochopili, co je bronchopleurální píštěl, je užitečné porozumět anatomii plic.

Průdušky (lat. bronchi) jsou rozvětveným systémem trubic dýchacího systému, které jsou zodpovědné za vedení vzduchu z průdušnice až do dýchacích oddílů plic. Dvě vrstvy membrán lemují plíce. Pleurální dutina je prostor mezi oběma membránami. Normálně mezi pleurálním prostorem a průduškami není žádný průchod.

Když má někdo bronchopleurální píštěl, vytvoří se spojení mezi pleurálním prostorem a bronchiálními trubicemi (průduškami).

Bronchopleurální píštěl se jen zřídka vyvine po lobektomii. I když je to stále méně časté, může se objevit častěji po pneumonektomii, což je případ, kdy chirurg odstraní celou plíci.

Příznaky

V některých případech bronchopleurální píštěl nezpůsobuje příznaky. Problém se zjistí, až když zobrazovací test prokáže únik vzduchu v plicích.

Lékaři klasifikují bronchopleurální píštěl jako:

  • akutní
  • subakutní
  • chronický

Akutní bronchopleurální píštěl se obvykle vyskytuje po operaci plic a může být život ohrožující. Chronický nebo subakutní bronchopleurální píštěl se obvykle vyvíjí v důsledku infekce a probíhá pomaleji.

Mezi možné příznaky patří:

  • kašel s nebo bez tvorby husté bílé, žluté nebo hnědé tekutiny
  • vykašlávání krve
  • dušnost
  • nízký krevní tlak

Příčiny

Podle výzkumu z roku 2017 se výskyt bronchopleurálních píštělí snížil v důsledku zlepšení v léčbě tuberkulózy a technikách operace plic. Stále se však mohou objevit z mnoha důvodů.

Operace plic

Operace pro léčbu rakoviny plic je nejčastější příčinou bronchopleurální píštěle. Bavíme se konkrétně o lobektomii nebo pneumonektomii.

Sponzorováno

Podle malé studie z roku 2016 se u 2,2 % pacient; vyvinula bronchopleurální píštěl po operaci rakoviny plic. Výskyt bronchopleurální píštěle byl 1,4 % ve skupině s lobektomií a 14,3 % u těch, kteří podstoupili pneumonektomii.

Kdykoli po operaci plic může vzniknout bronchopleurální píštěl. Nejčastěji se však vyvine během prvních 8–12 dnů po zákroku.

Infekce

Významné plicní infekce mohou také poškodit plicní tkáň a mohou vést k bronchopleurální píštěli. Například případová studie z roku 2022 zmiňovala osobu, která byla léčena na bronchopleurální píštěl poté, co měla infekci COVID-19.

Tuberkulóza

TBC může pravděpodobně způsobit bronchopleurální píštěl. Tento stav je častější v rozvojových zemích.

Diagnóza

Lékaři mohou diagnostikovat bronchopleurální píštěl po dokončení fyzického vyšetření a po přezkoumání zobrazovacích testů, jako je CT vyšetření.

Lékař může použít CT k vytvoření snímků plic a hrudní dutiny, které mohou vykazovat únik vzduchu v plicích.

Lékaři mohou také nařídit bronchoskopii ke stanovení diagnózy. Bronchoskopie spočívá v tom, že lékař vloží trubici s připojenou kamerou do dýchacích cest a plic člověka. To umožňuje lékařům určit umístění a velikost píštěle, což jim může pomoci naplánovat léčbu.

Léčba bronchopleurální píštěle

Léčba bronchopleurální píštěle může záviset na závažnosti příznaků pacienta, velikosti píštěle a celkovém zdraví pacienta. Možnosti léčby mohou být:

Umístění hrudní trubice

Umístění hrudní trubice spočívá v tom, že lékař vloží trubici do hrudníku člověka, aby odvedl vzduch a tekutinu z pleurálního prostoru. pacient může vyžadovat tento postup po operaci k léčbě píštěle.

Antibiotika

U pacienta se může vyvinout infekce v důsledku bronchopleurální píštěle. Lékaři mohou k léčbě infekce doporučit širokospektrá antibiotika.

Chirurgické řešení

Rozhodnutí lékaře provést operaci a jaký zvolí typ zákroku může záviset na umístění a velikosti píštěle. Lékař může provést klasickou operaci otevřeným hrudníkem nebo provést operaci během bronchoskopie. Cílem je opravit píštěl.

Výhled pacientů

Výhled pro lidi, u kterých se rozvine bronchopleurální píštěl, může záviset na tom, jak brzy začne jejich léčba a na záleží hodně i na velikosti píštěle. Lidé mohou potřebovat delší pobyt v nemocnici.

Úmrtnost se dle studií pohybuje v rozmezí 18–67 %. Typicky, když bronchopleurální píštěl vede ke smrti, je to způsobeno syndromem respirační tísně. Mezi osoby se zvýšeným rizikem úmrtí po rozvoji bronchopleurální píštěle mohou patřit ti, kteří měli větší úniky vzduchu, a ti, kteří potřebovali umělou plicní ventilaci.

Kromě toho se míra úspěšnosti liší dle zvoleného postupu při operaci. Například míra úspěchu u bronchoskopie se pohybuje v rozmezí 30–80 %.

V závislosti na léčbě, kterou lékař doporučí, může zotavení zahrnovat léčbu antibiotiky, umístění hrudní sondy a pečlivé sledování k identifikaci recidivy.

Shrnu to

Bronchopleurální píštěl je abnormální průchod mezi bronchiálními trubicemi a pleurálním prostorem v plicích.

Komplikace z chirurgického zákroku kvůli léčbě rakoviny plic je hlavní příčinou bronchopleurální píštěle. Přestože se tento stav běžně nevyskytuje, může být život ohrožující.

Sponzorováno

Léčba může znamenat chirurgický zákrok k uzavření píštěle a zvládnutí jakýchkoli infekcí nebo příznaků.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva