Sponzorováno

Bronchiektázie – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (21)

  • Bronchiektázie je stav, kdy poškození způsobí, že se trubice v plicích (dýchacích cestách) rozšíří nebo se vytvoří váčky. Jde tedy o rozšíření bronchů. Bronchiektázie charakterizuje rozšíření bronchů (průdušek), které je obvykle provázeno jejich chronickým zánětem.
  • Bronchiektázie je tedy označení stavu, při kterém se v plicích nemocného nacházejí oblasti s abnormálně rozšířenými průduškami.
  • Ztěžuje odstraňování hlenu z plic a může způsobit časté infekce. Velký kašel s hnisem a hlenem je hlavním příznakem bronchiektázie.
  • Bronchiektázii nelze vyléčit, ale lze ji zvládnout vhodnou léčbou.

Co je bronchiektázie?

Bronchiektázie je charakterizována rozšířením bronchů (průdušek), které je obvykle provázeno jejich chronickým zánětem. Poškozené dýchací cesty nemohou vyčistit hlen, jak by měly. Bakterie pak v hlenu rostou, což způsobuje další zánět a poškození vašich plic. To vás nutí hodně kašlat, když se vaše tělo snaží odstranit infikovaný hlen.

Bronchiektázie je tedy onemocnění, při němž dochází k nevratnému a trvalému rozšíření a zesílení stěny bronchů (průdušek).

Jaký je rozdíl mezi bronchiektázií a bronchitidou?

Bronchiektázie a bronchitida mají podobné příznaky, včetně hlenu v plicích a kašle. Ale bronchiektázie způsobuje trvalé rozšíření vašich dýchacích cest a bronchitida je dočasná infekce, která nezpůsobuje trvalé poškození.

Bronchiektázie jsou onemocnění, které se vyskytuje při trvalém rozšíření a poškození průdušek, které vedou do plic. V důsledku této deformace průdušek může dojít k hromadění hlenu a bakterií, což může vést k opakovaným infekcím plic.

Bronchiektázie jsou onemocnění, které se vyskytuje při trvalém rozšíření a poškození průdušek, které vedou do plic. V důsledku této deformace průdušek může dojít k hromadění hlenu a bakterií, což může vést k opakovaným infekcím plic.

 

Jaké jsou typy bronchiektázie?

Lékaři kategorizují bronchiektázii podle toho, jak vypadá poškození vašich dýchacích cest – cylindrická (nebo tubulární), varikózní nebo cystická. Cylindrická bronchiektázie je nejčastější a nejméně závažná forma bronchiektázie. Cystická bronchiektázie je nejzávažnější formou.

Lékaři také kategorizují bronchiektázie jako fokální (v jedné oblasti) nebo difúzní (v mnoha oblastech v plicích). Trakční bronchiektázie se vyskytují, když se průduška zúží nebo uzavře v důsledku jizvení nebo tažení okolní tkáně, jako je například v důsledku zánětu nebo rakoviny. Tento typ bronchiektázií se často vyskytuje u pacientů s tuberkulózou nebo silikózou, což jsou onemocnění spojená s vystavením se prachovým částicím. Trakční bronchiektázie mohou způsobit chronický kašel, hlen a potíže s dýcháním, což může vést k dlouhodobým komplikacím, jako je například infekce plic a selhání dýchacích orgánů.

Koho postihuje bronchiektázie?

Máte vyšší riziko bronchiektázie, pokud už žijete se základním onemocněním, které ovlivňuje vaše plíce nebo imunitní systém. Bez základního onemocnění se vaše riziko zvyšuje s přibývajícím věkem.

Jak bronchiektázie ovlivňuje mé tělo?

Dýchací cesty nebo průdušky vedoucí do vašich plic mají obranu, která vás chrání před nemocí. I když to někdy může být nepříjemné, hlen je vlastně jednou z těchto obran. Když ale hlen nelze vykašlat, způsobuje trvalé poškození vašich dýchacích cest.

Jak hlen chrání vaše tělo

Když vdechujete vzduch, všechny škodlivé částice se zachytí v hlenu ve vašich dýchacích cestách. Potom miliony drobných, řasinkových struktur (cilia) používají koordinovaný pohyb k přesunu hlenu z vašich plic, jako vlny přinášející trosky na břeh. Toto se nazývá mukociliární clearance neboli mukociliární transport. Hlen vykašláváte nebo polykáte, kde zachycené částice ničí vaše žaludeční kyselina.

Když některá část tohoto systému nefunguje – pokud jsou vaše řasinky poškozeny nebo vaše dýchací cesty mají kapsy, které zachycují hlen – vytváří se ve vašich plicích hlen. Hlen má v sobě zachycené bakterie, které se mohou množit a způsobit infekce. Poškození způsobené infekcemi může bronchiektázii zhoršit.

Je bronchiektázie vážným plicním onemocněním?

Bronchiektázie může být mírná nebo závažná v závislosti na tom, jak velké poškození máte v plicích. Někteří lidé bronchiektázii mají a ani o tom nevědí. Jiní ji mají už dlouho a opakované infekce jim vážně poškodily plíce. Většina lidí s bronchiektáziemi žije normální délku života s tím, že zvládají své příznaky pomocí rad a léků od lékaře.

PŘÍZNAKY – Jaké jsou příznaky bronchiektázie?

Příznaky bronchiektázie jsou:

  • Kašel se spoustou hlenu a hnisu
  • Opakovaná nachlazení
  • Nevábně páchnoucí hlen
  • Dušnost
  • Sípání
  • Vykašlávání krve (neboli hemoptýza)
  • Oteklé konečky prstů se zakřivenými nehty

Můžete mít někdy časové úseky, kdy vaše příznaky nejsou tak špatné, a pak můžete mít vzplanutí (exacerbaci), kdy se vaše příznaky zhorší. Příznaky exacerbace jsou:

  • Extrémní únava (únava)
  • Horečka, zimnice
  • Zvýšená dušnost
  • Noční pocení

Příčiny – co způsobuje bronchiektázie?

Bronchiektázie je způsobena dvěma fázemi poškození dýchacích cest. V první fázi je počáteční poškození způsobeno infekcí, zánětlivou poruchou nebo jiným stavem, který postihuje vaše plíce. Lékaři přesně neznají počáteční příčinu až u 40 % lidí s bronchiektáziemi.

První fáze zvyšuje pravděpodobnost, že dostanete zánět a opakované infekce, které způsobují další poškození vašich plic. Toto je druhá fáze neboli „začarovaný kruh“.

Jaká onemocnění způsobují bronchiektázie?

Některé ze specifických příčin počátečního poškození (první fáze), které spouští cyklus bronchiektázie, jsou:

Sponzorováno

  • Cystická fibróza.
  • Mykobakteriální infekce, jako jsou infekce MAC nebo tuberkulóza (TB).
  • Autoimunitní nebo zánětlivé poruchy, jako je revmatoidní artritida, zánětlivé onemocnění střev (IBD), lupus a Sjögrenův syndrom.
  • Cizí tělesa, nádory nebo lymfatické uzliny, které blokují dýchací cesty a brání tak odstraňování hlenu.
  • Stavy, které snižují imunitu a zvyšují riziko infekcí (jako je HIV a hypogamaglobulinémie).
  • Primární ciliární dyskineze
  • Transplantace orgánů. Transplantační léky zhoršují imunitu a mohou zvýšit riziko infekce a bronchiektázie.
  • Alergická bronchopulmonální aspergilóza (ABPA), alergie na určitý druh houby.
  • Fibróza (jizvení) z radiace.
  • Nedostatek alfa-1 antitrypsinu.

Způsobuje COVID-19 bronchiektázie?

Výzkum naznačuje, že COVID-19 není příliš častou příčinou bronchiektázie. Ale pokud jste měli syndrom akutní respirační tísně (ARDS) s COVID-19, můžete mít pseudobronchiektázi. Pseudobronchiektázie vypadá jako bronchiektázie, ale časem vymizí, spíše než aby způsobila cyklus opakovaných infekcí a poškození plic.

Jaká je nejčastější příčina bronchiektázie?

Nejčastější příčina bronchiektázie závisí na tom, kde žijete. V USA a dalších západních zemích je nejčastější příčinou bronchiektázie cystická fibróza. Celosvětově je to tuberkulóza. V mnoha případech lékaři nemohou určit příčinu bronchiektázie.

DIAGNOSTIKA – Jak se diagnostikuje bronchiektázie?

Lékař diagnostikuje bronchiektázii tak, že vás vyšetří a zeptá se vás na vaši zdravotní anamnézu. Bude poslouchat vaše plíce a zkoušet, jak dobře fungují. Pokud si myslí, že máte bronchiektázii nebo jiný plicní stav, nařídí zobrazovací testy, aby se podívali na strukturu vašich plic.

Jaké testy budou provedeny k diagnostice bronchiektázie?

Lékař může provést řadu testů k diagnostice bronchiektázie nebo vyloučení jiných stavů, včetně těchto:

  • CT nebo rentgen hrudníku. Lékař používá stroj k pořízení snímků vašich plic, aby zjistil, zda jsou vaše dýchací cesty poškozené.
  • Krevní testy a kultivace sputa. Lékař zde odebere vzorky vaší krve nebo hlenu (sputa), aby zjistil, zda máte infekci.
  • Funkční testy plic. Lékař používá testy funkce plic, aby zjistil, jak dobře vaše plíce fungují. Budete dýchat do přístroje, který měří funkci vašich plic. Příkladem je spirometrie.
  • Genetické testování. Lékař také může odebrat vzorky vaší krve nebo jiné tělesné tekutiny k testování nemocí.
  • Chloridový test potu. Pokud se lékař domnívá, že byste mohli mít cystickou fibrózu, provede potní test. Odeberou vzorek potu a otestují ho na známky cystické fibrózy.
  • Bronchoskopie. V některých případech může lékař také použít postup k bližšímu prozkoumání vašich dýchacích cest (bronchoskopie). Použije bronchoskop (dlouhá ohebná trubice se světlem a kamerou na konci), aby našli a odstranili vše, co blokuje vaše dýchací cesty, a získá i vzorky hlenu nebo hnisu z plic pro testování.

Léčba – Jak se bronchiektázie léčí?

Bronchiektázie nelze úplně vyléčit, ale můžete léčit a ovlivnit příznaky. Lékaři léčí bronchiektázii odstraňováním hlenu a zvládáním infekcí. V závislosti na závažnosti vašeho stavu může váš lékař předepsat léky nebo fyzikální terapii. Můžete také použít lékařské pomůcky, které pomáhají zbavit se hlenu.

Pokud je bronchiektázie způsobena základním onemocněním, léčba tohoto stavu může pomoci vašim příznakům. Pokud máte malou oblast bronchiektázie, váš lékař může doporučit operaci, i když je to vzácné a moc se to nepoužívá.

Jaká léčba se používá při bronchiektázii?

Léčba bronchiektázie pomáhá zbavit se infikovaného hlenu, zabíjet bakterie a snížit zánět. Metody léčby obecně:

  • Antibiotika. Antibiotika mohou léčit infekce způsobené bakteriemi. Můžete užívat antibiotika ve formě pilulek, ale pokud máte závažnou infekci, poskytovatel použije IV, aby vám antibiotika podal přímo do krevního řečiště. Lékaři také často předepisují inhalační antibiotika na bronchiektázie. Pro inhalační léky můžete použít nebulizér, který z léku udělá mlhu, kterou vdechujete.
  • Makrolidy. Makrolidy jsou léky, které léčí infekce a záněty současně.
  • Expektorans a mukolytika. Jsou to léky, které ředí hleny a pomáhají vám je vykašlat. Ty jsou volně prodejné nebo na předpis od lékaře.
  • Fyzikální terapie. Posturální drenáž a poklepová terapie hrudníku mohou pomoci uvolnit a odstranit hlen. Dechová cvičení vám mohou pomoci otevřít dýchací cesty.
  • Lékařské přístroje. Oscilační přístroje s pozitivním výdechovým tlakem (PEP) a perkusní vesty rozbijí a vytáhnou hlen z vašich plic.

Jakým potravinám byste se měli vyhnout, pokud máte bronchiektázii?

Zdá se, že to, co jíte, nemá přímý vliv na bronchiektázii. Možná jste například slyšeli, že vyhýbání se věcem, jako je mléko, může pomoci snížit množství hlenu ve vašich plicích, ale výzkum neprokázal, že je to pravda.

Nejdůležitější je udržovat správnou a zdravou stravu (výživu). Možná zjistíte, že nezdravě ztrácíte váhu nebo máte jiné obavy ohledně svého jídelníčku. Zeptejte se dietologa, pokud máte obavy o zdravé stravování s bronchiektáziemi.

PREVENCE – Jak mohu snížit riziko bronchiektázie?

Riziko rozvoje bronchiektázie můžete snížit správou zdraví plic:

Ujistěte se, že vy a vaše rodina máte aktuální informace o doporučeném očkování. Černý kašel, chřipka, pneumokoková onemocnění, spalničky a stafylokokové infekce mohou způsobit nebo zhoršit bronchiektázie.

Spolupracujte se svým lékařem na léčbě jakýchkoli přetrvávajících zdravotních stavů, zejména těch, které ovlivňují vaše plíce. Dodržujte schůzky a dodržujte svůj léčebný plán. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte pocit, že léky nebo terapie nefungují.

Sponzorováno

Vyvarujte se vdechování věcí, které mohou poškodit vaše plíce, jako je cigaretový kouř, vaping, výpary a plyny.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva