Obsah článku
- Brániční kýla (hiátová kýla) je stav, kdy se část žaludku nebo jiného orgánu posune skrz otvor v bránici (sval oddělující hrudní a břišní dutinu) do hrudníku.
- Nejčastěji se jedná o posunutí části žaludku skrz hiátový otvor, který běžně umožňuje průchod jícnu. Tento stav může způsobovat pálení žáhy, bolesti na hrudi, potíže s polykáním nebo říhání.
- Léčba závisí na závažnosti – od změn ve stravě a životním stylu po léky či chirurgický zákrok v závažnějších případech.
Co je to brániční kýla?
Bránice je kupolovitá svalová bariéra mezi hrudní a břišní dutinou. Odděluje vaše srdce a plíce od vašich břišních orgánů (žaludek, střeva, slezina a játra).
Brániční kýla nastává, když se jeden nebo více vašich břišních orgánů pohybuje vzhůru do hrudníku přes defekt (otvor) v bránici. Tento druh defektu může být přítomen při narození nebo se může objevit i později v životě. Je to vždy naléhavý lékařský problém a vyžaduje okamžitou operaci.
Jaké jsou příčiny brániční kýly?
Vrozená brániční kýla je způsobena abnormálním vývojem bránice během formování plodu. Defekt v bránici plodu umožňuje jednomu nebo více jejich břišním orgánům přesunout se do hrudníku a obsadit prostor, kde by měly být plíce. V důsledku toho se plíce nemohou správně vyvíjet. Ve většině případů to postihuje pouze jednu plíci.
Získaná brániční kýla je obvykle výsledkem tupého nebo penetrujícího poranění. Dopravní nehody a pády způsobují většinu tupých zranění. Penetrující zranění jsou obvykle způsobena bodnými nebo střelnými zraněními. I operace na břiše nebo hrudníku může také způsobit náhodné poškození vaší bránice. Vzácně se může brániční kýla objevit bez známého důvodu a zůstat po určitou dobu nediagnostikovaná, dokud se nestane natolik závažnou, že způsobí příznaky.
Jaké jsou rizikové faktory brániční kýly?
Většina vrozených diafragmatických kýl je idiopatických; jejich příčina tedy není známa. Předpokládá se, že k jejich rozvoji vede kombinace několika faktorů. Na vzniku těchto kýl mohou mít roli chromozomální a genetické abnormality, environmentální expozice a problémy s výživou. Může se také objevit u jiných orgánových problémů, jako je abnormální vývoj srdce, gastrointestinálního nebo urogenitálního systému.
Následující faktory mohou zvýšit riziko získané brániční kýly:
- tupá zranění při dopravní nehodě
- chirurgické zákroky na hrudi nebo břiše (výjimečně)
- pády, které dopadnou na oblast bránice
- bodné rány
- střelná zranění
Jaké jsou příznaky brániční kýly?
Závažnost příznaků brániční kýly se může lišit v závislosti na její velikosti, příčině a dotčených orgánech. Obecně jsou ale příznaky následující.
Obtížné dýchání
To je obvykle velmi závažné. U vrozené brániční kýly to je výsledkem abnormálního vývoje plic. U získané k tomuto dochází, když plíce nemohou správně fungovat kvůli přeplněnosti.
Tachypnoe (zrychlené dýchání)
Vaše plíce se mohou snažit kompenzovat nízké hladiny kyslíku ve vašem těle tím, že pracují rychleji. Tedy jde o zrychlené dýchání.
Modré zbarvení kůže
Když vaše tělo nedostává dostatek kyslíku z plic, může vaše kůže vypadat modře (tomu se někdy říká cyanóza).
Tachykardie (rychlá srdeční frekvence)
Vaše srdce může pumpovat rychleji než normálně, aby se pokusilo dodat vašemu tělu okysličenou krev. Tomu se říká tachykardie.
Sponzorováno
Snížené nebo chybějící zvuky dechu
Tento příznak je běžný v případě vrozené brániční kýly, protože jedna z plic dítěte se nemusela správně vytvořit. Zvuky dechu na postižené straně budou chybět nebo budou velmi obtížně slyšitelné.
Zvuky střev v oblasti hrudníku
K tomu dochází, když se vaše střeva pohybují nahoru do hrudní dutiny.
Méně plné břicho
Vaše břicho může být při palpaci (vyšetření těla tlakem na určité oblasti) „méně plné“, než by mělo. To je způsobeno právě tím, že břišní orgány jsou vytlačovány nahoru do hrudní dutiny.
Jak se diagnostikuje brániční kýla?
Lékaři obvykle dokážou diagnostikovat vrozenou brániční kýlu ještě před narozením dítěte. Přibližně polovina případů je odhalena při ultrazvukovém vyšetření plodu. V děloze může být také zvýšené množství plodové vody (tekutiny, která obklopuje a chrání plod).
Po narození se během fyzického vyšetření mohou objevit následující abnormality:
- abnormální pohyby hrudníku
- potíže s dýcháním
- modré zbarvení kůže (cyanóza)
- zvuky nepřítomného dechu na jedné straně hrudníku
- střevní zvuky v hrudi
- pocit „poloprázdného“ břicha
Následující vyšetření obvykle postačují k diagnostice brániční kýly:
- rentgen
- ultrazvukové vyšetření (využívá zvukové vlny k vytvoření snímků hrudní a břišní dutiny a jejich obsahu)
- CT vyšetření (umožňuje přímé prohlížení břišních orgánů)
- vyšetření krevních plynů (odebírá krev přímo z tepny a testuje hladinu kyslíku, oxidu uhličitého a kyselosti nebo hladinu pH)
- MRI (pro cílenější hodnocení orgánů zejména u plodu)
Léčba – Jak se léčí brániční kýla?
Jak vrozené, tak získané brániční kýly obvykle vyžadují urgentní chirurgický zákrok. Musí být provedena operace k odstranění břišních orgánů z hrudníku a jejich umístění zpět do břicha – tedy tam, kam patří. Chirurg poté také bránici patřičně upraví.
U vrozené brániční kýly mohou chirurgové provést operaci již 48 až 72 hodin po narození dítěte. Chirurgický zákrok může v naléhavých situacích nastat dříve nebo může být o něco opožděn. Každý případ je jiný. Je to ale vážné a je potřeba to řešit rychle. Prvním krokem je stabilizace dítěte a zvýšení jeho hladiny kyslíku v těle. Ke stabilizaci kojence a podpoře dýchání se používají různé léky a techniky. Jakmile se dítě stabilizuje, může dojít k operaci.
U získané brániční kýly je obvykle třeba pacienta před operací stabilizovat. Protože většina případů této brániční kýly je způsobena zraněním, mohou se vyskytovat i další komplikace, jako je vnitřní krvácení. Operace by proto měla proběhnout co nejdříve.
Prevence – jak lze zabránit brániční kýle?
Obecně to moc dobře nejde. V současné době není znám žádný způsob, jak zabránit vrozené brániční kýle. Včasná a pravidelná prenatální péče během těhotenství je proto hodně důležitá, aby pomohla odhalit problém ještě před porodem. To umožňuje správné plánování a péči před, během a po porodu.
Některá základní preventivní opatření, která vám mohou pomoci vyhnout se získané brániční kýle, jsou:
- Jezděte bezpečně a vždy připoutáni bezpečnostním pásem.
- Vyhýbejte se činnostem, které vás činí náchylnými k výrazným tupým poraněním hrudníku nebo břicha, jako jsou extrémní sporty.
- Omezte užívání alkoholu a vyhýbejte se samozřejmě užívání drog, což může způsobit, že budete náchylnější k nehodám.
- Buďte opatrní v blízkosti ostrých předmětů, jako jsou nože a nůžky.
Jaký je dlouhodobý výhled u brániční kýly?
Výhled pro vrozené brániční kýly závisí na tom, jak poškozené jsou plíce, stejně jako na závažnosti postižení jiných orgánů. Podle současných výzkumů je celkové přežití u vrozených bráničních kýl 70–90 procent.
Míra přežití u získané brániční kýly přímo koreluje s typem zranění, věkem a celkovým zdravím jedince, stejně jako se závažností kýly na základě velikosti a dalších zapojených orgánech.
Sponzorováno
Máte s brániční kýlou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku: maya2008 / depositphotos.com
- Diaphragmatic Hernia Autoři: Kayleigh Spellar; Saran Lotfollahzadeh; Nagendra Gupta.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Břicho - zdraví a nemoci
Přečtěte si také naše další články