Obsah článku
Bradavice mají virový původ
Jako bradavice neboli veruky se označují nezhoubné novotvary na kůži, jejichž původcem je virus – konkrétně ze skupiny lidských papillomavirů (HPV). Tyto viry se podílí i na vzniku dalších onemocnění, např. rakoviny děložního čípku. U někoho může být v těle tento virus přítomen a nevyvolává žádné problémy, u jiného je situace bohužel zcela opačná. Virus je snadno přenosný dotykem.
Na koupališti pozor
Nejčastěji se bradavice objevují mezi dětmi a u mladších lidí. Obecně řečeno jsou k jejich výskytu náchylnější osoby se sníženou imunitou. Nejtypičtějším umístěním jsou plosky nohou. To je dáno velkým množstvím potních žláz, kterými se může virus snadno dostat do těla. K šíření bradavic může docházet zejména na místech, kde se pohybuje větší množství lidí naboso. Buďte tedy obezřetní při návštěvě koupališť nebo ve společné šatně. Je lepší zde nosit vždy nějakou obuv.
Druhy bradavic – není bradavice jako bradavice
Možná si představíte novotvar na kůži vždy ve stejném charakteristickém vzezření, ale je možné odlišit více druhů bradavic:
1. Bradavice pravé
Bradavice pravé se obvykle vyskytují na rukou. Mohou se objevovat i v hojném počtu ve své bezprostřední blízkosti. Bývají nebolestivé, jejich vzhled je charakteristický vyvýšením nad povrch kůže, zdrsnělou strukturou.
2. Plantární bradavice
Plantární bradavice se objevují na ploskách nohou. Na rozdíl od pravých bradavic nevystupují nad povrch kůže, což je dáno zejména vahou těla, která na nohou spočívá. Jsou zanořené do hloubky a velmi často se mohou plést s kuřími oky. Jsou bolestivé, obtěžují při chůzi a mají tendenci se vracet i po předchozím vyléčení.
Sponzorováno
3. Ploché bradavice
Na spáncích, bradě či jinde na obličeji se mohou objevit ploché bradavice. Výrazně nevystupují, nejsou bolestivé.
4. Střapcovité bradavice
Bradavice mohou mít i nitkovitý povrch. Označují se jako střapcovité bradavice a nejčastěji jsou v ústních koutcích nebo jinde na obličeji.
4. Genitální bradavice
Jednou z nejčastěji se vyskytujících pohlavně přenosných nemocí jsou genitální bradavice. Mohou se projevit u žen i u mužů. Vypadají jako narůžovělé okrsky kůže, někdy se rozrůstají až do květákovitých struktur. Mohou způsobovat svědění.
Jak se bradavic zbavit?
Rozšíření bradavic je z velké části závislé na schopnosti imunitního systému si s nimi poradit. Někdy se stává, že samovolně vymizí. Pokud se tak však nestane, je třeba problém konzultovat s lékařem. V případě neléčení by mohlo dojít k masivnějšímu výsevu bradavic. Lze se obrátit na praktického lékaře či na gynekologa (u genitálních bradavic).
Odborná řešení
Mezi možnosti, kterými vám může lékař pomoci od bradavic, patří zejména využití tekutého dusíku (kryoterapie). Ten zmrazí potřebnou část kůže a mělo by dojít k odloupnutí bradavic. Celý postup je bolestivý jen velmi krátce. U bradavic většího rozsahu se využívá též chirurgického odstranění při lokálním znecitlivění. Tak jako tak by měl bradavice řešit odborník, lékař.
Domácí léčba bradavic
Pokud nechcete tento problém řešit hned s lékařem, můžete si zkusit pomoci sami. V lékárnách jsou dostupné přípravky i bez lékařského receptu. Z domácích receptů bývá doporučováno přikládání plátků česneku nebo cibule na bradavice. Někomu se osvědčila šťáva z citronu nebo z ananasu. Přínos může mít i nasazení doplňků stravy k podpoření obranyschopnosti organizmu. Důležité však je nesnažit se bradavice násilně odstranit, seřezávat je nebo do nich jakkoliv hlouběji zasahovat. Mohlo by dojít jen k jejich dalšímu šíření.
Tipy od čtenářů
Sponzorováno
„Mě hned pomohl vlaštovičník. Doporučuji velice jeho použití.“
Co si dále přečíst na téma bradavic?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bradavice
Přečtěte si také naše další články