Obsah článku
- Onemocnění Borrelia miyamotoi je bakteriální infekce způsobená bakterií Borrelia miyamotoi, která je příbuzná původci lymské boreliózy. Tato bakterie je přenášena klíšťaty, zejména klíštětem rodu Ixodes, podobně jako bakterie způsobující lymskou boreliózu.
- Příznaky jsou horečka, zimnice, bolesti hlavy, únava, bolesti svalů a kloubů. Na rozdíl od lymeské boreliózy se obvykle nevyskytuje typický kožní erytém (červená skvrna s centrálním vyblednutím).
- K diagnostice mohou být použity PCR testy k detekci DNA Borrelia miyamotoi nebo sérologické testy k detekci protilátek.
- Léčba obvykle znamená užívání antibiotik, jako je doxycyklin, amoxicilin nebo ceftriaxon, která jsou účinná i proti lymské borelióze.
Onemocnění Borrelia miyamotoi je jednou z mnoha nemocí přenášených klíšťaty. Původce onemocnění je blízce příbuzný bakteriím, které způsobují recidivující horečku přenášenou klíšťaty, a vzdáleně příbuzný bakteriím, které způsobují lymskou boreliózu. Poprvé byla identifikována jako příčina lidských nemocí v roce 2011.
Jak lidé onemocní Borrelia myamotoi?
Lidé se mohou onemocněním B. miyamotoi s největší pravděpodobností nakazit kousnutím klíštěte, které je touto bakterií infikováno. Ne všechna klíšťata přenášejí tyto bakterie a ne všichni lidé kousnutí klíštětem touto nemocí onemocní. Klíště musí být přichyceno k člověku po určitou dobu, než může způsobit onemocnění. Zatímco u B. miyamotoi není znám minimální časový interval, původce onemocnění se může přenést během prvních 24 hodin po přisátí klíštěte.
Klíšťata rodu Ixodes žijí na zemi v oblastech, které jsou zalesněné nebo mají hodně křovin. Klíšťata hledají hostitele na úrovni země nebo v její blízkosti a chytnou se osoby nebo zvířete, když procházejí kolem. Klíšťata neskáčou, nelétají ani nepadají ze stromů.
V ČR jsou měsíce duben až červenec a září až říjen největším rizikem pro kousnutí klíštětem. Riziko vrcholí každý rok v červnu nebo červenci. Klíšťata rodu Ixodes jsou malá; dospělí jsou velcí asi jako sezamové semínko a nymfy (mladá klíšťata) jsou velké asi jako zrnko máku. Vzhledem k jejich malé velikosti nemusí člověk vědět, že ho kouslo klíště.
Jaké jsou příznaky onemocnění Borrelia miyamotoi?
Spektrum onemocnění je u této nové nemoci stále popisováno. Mezi nejčastější příznaky hlášené k dnešnímu dni však patří:
- Horečka nebo zimnice
- Bolest hlavy
- Bolest svalů
- Únava nebo slabost
Podobně jako u ehrlichiózy (recidivující horečky přenášené klíšťaty) popsali někteří pacienti s onemocněním způsobeným B. miyamotoi před diagnózou a léčbou opakující se příznaky. Byla také hlášena závažná onemocnění postihující nervový systém, jako je meningoencefalitida (zánět mozku a membrán obklopujících mozek).
Diagnóza
Pokud má člověk podezření na onemocnění B. miyamotoi, měl by samozřejmě co nejdříve kontaktovat lékaře za účelem diagnózy a léčby. Diagnóza je založena na anamnéze expozice klíšťatům, fyzickém vyšetření a laboratorních testech k potvrzení diagnózy.
Sponzorováno
Jak se léčí Borrelia miyamotoi?
Nemoc Borrelia miyamotoi se léčí antibiotiky. Berou se antibiotika doxycyklin, amoxicilin nebo ceftriaxon, která jsou účinná i proti lymské borelióze.
Je pravděpodobné, že se tímto onemocněním přenášeným klíšťaty můžete v průběhu života nakazit více než jednou, proto se nadále chraňte před kousnutím klíštětem a pokud máte podezření, že máte příznaky onemocnění B. miyamotoi, kontaktujte svého lékaře.
Prevence – jak snížit riziko nákazy?
V současné době není k dispozici žádná lidská vakcína proti B. miyamotoi. Snížení expozice klíšťatům je nejlepší obranou proti nemocem přenášeným klíšťaty.
Chraňte se před kousnutím a přisátím klíštěte:
- Je dobré vědět, kde klíšťata žijí a kdy jsou aktivní.
- Klíšťata obecně žijí v zalesněných nebo křovinatých oblastech. Aktivita je největší od dubna do července a od září do října.
- Používejte bezpečný a účinný repelent proti klíšťatům, pokud trávíte čas v oblastech, kde klíšťata žijí, nebo v jejich blízkosti.
- Na kůži nebo oblečení používejte repelenty na bázi DEET (až 30 %). Nepoužívejte DEET u kojenců mladších dvou měsíců.
- Oblečení a výstroj předem ošetřete repelenty na bázi permetrinu, abyste byli chráněni před kousnutím klíštětem po dobu nejméně dvou týdnů bez opětovné aplikace. Neaplikujte permethrin na kůži.
- Noste světlé oblečení, které vám pomůže snadněji vidět klíšťata. Noste košile a kalhoty s dlouhým rukávem, abyste zakryli odhalenou pokožku.
- Poté, co jste strávili čas v oblastech, kde žijí klíšťata, sušte oblečení a vybavení v sušičce při vysoké teplotě po dobu alespoň 60 minut.
- Promluvte si se svým veterinářem o bezpečných a účinných produktech, které můžete použít k ochraně svého mazlíčka.
- Pečlivě si po procházce v lese nebo louce prohlédněte celé tělo v zrcadle, zejména špatně viditelná místa, jako jsou třísla a podpaží.
- Odstraňte klíště ihned, jakmile nějaké najdete.
- K uchopení klíštěte v blízkosti úst použijte pinzetu. Pomalu a jemně vytáhněte klíště směrem ven. Vyčistěte oblast mýdlem a vodou.
Sponzorováno
Borrelia miyamotoi je relativně nově objevená bakterie a její povědomí a výzkum stále rostou. Infekce touto bakterií je méně častá než lymská borelióza, ale může vést k vážným zdravotním problémům, pokud není správně diagnostikována a léčena.
Studie a zdroje článku
- Borrelia miyamotoi: A Comprehensive Review Autoři: Dawn W. Cleveland, Cassidy C. Anderson
- Zdroj obrázku: Sabelskaya / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Klíště, Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články