Obsah článku
- Boerhaaveův syndrom je vzácný, ale život ohrožující stav, který vzniká prasknutím (rupturou) jícnu.
- Nejčastěji k němu dochází v důsledku náhlého a prudkého zvýšení tlaku v jícnu, například při intenzivním zvracení. Tato spontánní ruptura vede k úniku obsahu jícnu (jídlo, žaludeční šťávy) do hrudní dutiny, což může způsobit zánět (neboli mediastinitidu) a další závažné komplikace.
- Méně často je syndrom spojen s lékařskými procedurami, poraněním jícnu nebo zvýšením nitrobřišního tlaku.
- Boerhaaveův syndrom vyžaduje urgentní lékařský zásah, protože bez léčby hrozí smrt.
Co je to Boerhaaveův syndrom?
Boerhaaveův syndrom je ruptura jícnu. To se stává, když silné zvracení nebo nadměrné namáhání způsobí rozštěpení stěny jícnu. Lékaři toto nazývají „spontánní ruptura“, aby to odlišili od ruptur způsobených přímým poraněním vašeho jícnu. Boerhaaveův syndrom je neobvyklou příčinou ruptury jícnu, která postihuje odhadem 0,0003 % populace. Představuje 15 % všech traumatických ruptur jícnu.
Jaký je rozdíl mezi Boerhaaveovým syndromem a Mallory Weissovým syndromem?
Malloryho-Weissův syndrom je trhlina ve vnitřní výstelce vašeho jícnu. Stejně jako Boerhaaveův syndrom se také vyskytuje po silném zvracení nebo namáhání a obojí bývá spojeno s pitím příliš velkého množství alkoholu. Malloryho-Weissův syndrom způsobuje, že pacient bude zvracet krev, ale neprotrhne se mu celý jícen. Na druhé straně Boerhaaveův syndrom protrhává celou tloušťku stěny jícnu. Toto se také nazývá transmurální trhlina (transmurální = procházející celou stěnou) a bude pravděpodobně potřeba chirurgický zákrok – tento zákrok může být otázkou života nebo smrti.
Co se stane, když se jícen protrhne?
Rozštěpení jícnu je naléhavý problém a může být smrtelný. Je to proto, že váš jícen, jako součást vašeho gastrointestinálního traktu, je „navržen“ tak, aby přenášel látky, které jsou toxické pro zbytek vašeho těla. Pokud částice potravy, bakterie a trávicí chemikálie unikají z vašeho jícnu do hrudníku nebo břicha, může dojít k vážné infekci. Infekce, která se dostane do vašeho systémového krevního řečiště, může vést k septikémii a sepsi, což je život ohrožující reakce, která může znamenat šok, selhání více orgánů a smrt.
Boerhaaveův syndrom může postihnout kohokoli, ale je častější u mužů, a u lidí starších 50 let. Až 80 % postižených jsou muži středního věku. Je častější u lidí, kteří hodně pijí alkohol.
Příznaky Boerhaaveova syndromu?
- Silná bolest na hrudi nebo v horní části břicha, která se může šířit do zad nebo ramen.
- Dýchací potíže.
- Zvracení s obsahem krve.
- Horečka a příznaky sepse (např. zimnice, zrychlený tep, nízký krevní tlak). Příznaky infekce jako horečka a pocení.
- Může se objevit podkožní emfyzém (krepitace způsobená únikem vzduchu pod kůži).
- Tvrdé, tuhé břicho.
- Bolest nebo kašel při polykání.
- Otok v tkáních hrudní dutiny vzduchem nebo tekutinou.
Jak bolestivý je Boerhaaveův syndrom?
Bolest je dost silná – někteří říkají nesnesitelná – a nejasně lokalizovaná kolem místa prasknutí. Nejčastěji se jedná o dolní třetinu vašeho jícnu, která prochází spodní částí vaší hrudní dutiny a horní částí vaší břišní dutiny. Ale mohla by být i o něco výše. Může také vyzařovat do zad nebo ramen.
Sponzorováno
Diagnostika
- Rentgen hrudníku nebo CT, které může odhalit vzduch nebo tekutinu v okolí jícnu.
- Endoskopie se provádí opatrně, aby se stav nezhoršil.
Příčiny
Zdá se, že se na tomto problému podílejí dva faktory. Jedním z nich je nahromadění tlaku uvnitř vašeho jícnu v důsledku mimořádného úsilí nebo namáhání. Druhým je nahromadění podtlaku mimo váš jícen, když se váš horní jícnový svěrač v reakci na tlak neuvolní. Nejčastější příčinou napětí u Boerhaaveova syndromu je silné nebo opakované zvracení. Mezi další možné příčiny patří porod, záchvaty, vzpírání a požití něčeho žíravého.
Normálně by za těchto okolností měly nervové signály spustit sval cricopharyngeus, aby se uvolnil a uvolnil tak vnitřní tlak. Ale u Boerhaaveova syndromu tato neuromuskulární koordinace z nějakého důvodu selhává.
Tedy příčiny:
- Nejčastěji prudké zvracení (např. po přejedení, intoxikaci alkoholem nebo u lidí s bulimií).
- Méně často je syndrom spojen s lékařskými procedurami, poraněním jícnu nebo zvýšením nitrobřišního tlaku.
Může nadměrné pití alkoholu způsobit prasknutí jícnu?
Nadměrné pití alkoholu je zde určitě rizikovým faktorem. Klasický projev Boerhaaveova syndromu následuje po opakovaných epizodách zvracení po nadměrné konzumaci jídla a/nebo alkoholu. Nadměrná konzumace alkoholu připravuje pole tomuto problému, stejně jako záchvatovité přejídání a bulimie.
Mezi další možné rizikové faktory patří základní poruchy jícnu, jako je ezofagitida a eozinofilní ezofagitida, Barrettův jícen a peptický vřed. Většina lidí postižených Boerhaaveovým syndromem má však normální jícen.
Léčba Boerhaaveova syndromu
Boerhaaveův syndrom vyžaduje urgentní lékařský zásah, protože bez léčby hrozí smrt.
Léčba probíhá podle těchto kroků:
- IV tekutiny. Většina lidí potřebuje okamžitý přívod tekutin přes IV.
- Antibiotika. Širokospektrální antibiotika budou podávána intravenózně ke kontrole infekce.
- Chirurgická oprava prasklého jícnu. V ideálním případě by měla být prasklina opravena přímo do 24 hodin. V závislosti na stavu pacienta může být váš chirurg schopen použít minimálně invazivní chirurgické techniky, jako je video-asistovaná torakoskopická chirurgie (VATS). Některé nouzové případy může být nutné řešit otevřenou torakotomií, aby byl umožněn rychlý a důkladný přístup k celé hrudní dutině.
- Drenáž/debridement. Kromě přímého řešení trhliny bude nutné vypustit a sterilizovat veškeré infikované tekutiny v dutině a odstranit jakoukoli infikovanou nebo nekrotickou (mrtvou) tkáň. V některých závažných případech to může znamenat odstranění části jícnu pacienta.
- Pokud není operace možná do 24 hodin od prasknutí, přímé řešení nemusí fungovat. Okraje rány mohly začít tuhnout nebo se třepit. V tomto případě může váš chirurg potřebovat odstranit část nebo celý jícen (ezofagektomie). Pokud potřebujete náhradu jícnu, můžete ji podstoupit po šesti týdnech.
- Alternativní výživa. Zatímco se jícen léčí, nebude ho pacient moci používat k polykání jídla, takže bude potřebovat alternativní způsob krmení. Může to být trubicí nebo žilou.
Někdy (u stabilních pacientů s menšími rupturami) se volí konzervativní léčba znamenající hladovění, nitrožilní výživu a sledování.
Sponzorováno
Pokud máte podezření na Boerhaaveův syndrom, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Studie a zdroje článku
- Boerhaave Syndrome Autoři: Anisha R. Turner; Sara A. Collier; Sherry D. Turner.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jícen
Přečtěte si také naše další články