Sponzorováno

Beri beri – onemocnění způsobené nedostatkem vitamínu B1 – příznaky, příčiny a léčba 4.95/5 (19)

Beri beri - příznaky, příčiny a léčba

Ovoce i zelenina jsou dobrými zdroji vitamínu B1.

Beri beri je onemocnění způsobené nedostatkem thiaminu, tedy vitamínu B1, v těle. Vitamín B1 je důležitý pro správné fungování nervového systému. Rovněž působí pozitivně únavě. Výsledkem nedostatku tohoto vitamínu v těle je porušení biochemického metabolismu. Beri beri bývalo velmi rozšířené v oblastech, kde je hlavní potravinou rýže – východní Asie.

V současné době je toto onemocnění je poměrně vzácné, ale v některých oblastech jsou postižené celé rodiny nebo dokonce vesnice. Zejména tam, kde hlavní potravina byla bílá leštěná rýže. Jedná se o poměrně závažné onemocnění, důsledky tak mohou být velmi vážné. Proto byste měli pečlivě sledovat adekvátní příjem potravy s vitamínem B1.

Obecně o Beri-beri

O onemocnění z nedostatku vitamínu B1 – o nemoci beri-beri – se vědělo již roku 2697 p.n.l. v Číně. Ještě na počátku našeho století byla v Indii nejčastější a – až do objevení vitamínu B1 – neléčitelnou chorobou. Při onemocnění beri-beri mají pacienti ztuhlé nohy, takže jejich chůze připomíná chůzi ovcí. Při normálním způsobu života a stravování se tato nemoc z nedostatku thiaminu v našich zeměpisných šířkách nevyskytuje.

Přesto patří thiamin k těm vitaminům, které skrytý nedostatek se vyskytuje poměrně často. Projevuje se difúzními symptomy, jako jsou poruchy trávení, nechutenství, únava a oslabená paměť. Někteří lékaři vidí v nedostatečném zásobování organismu thiaminem rozhodující faktor vzniku psychických poruch. Důležitou příčinou u nás relativně rozšířeného nedostatku vitaminu B1 je nesprávná strava, která podléhá civilizačním vlivům, tedy strava skládající se z bílé vymleté ​​mouky, cukru, sladkostí a loupané rýže.

Příčiny nemoci Beri-beri

Příčina této nemoci je jasné, je to nedostatek užívání vitamínu B1 (tedy jeho nedostatek v potravě).

Sponzorováno

Příznaky nemoci Beri-beri

Příznaky onemocnění se liší, v závislosti na tom, který ze systémů lidského těla selhal – nervový nebo kardiovaskulární. Existují dva typy onemocnění: mokré beri-beri, suché beri-beri a infantilní beri-beri. Vlhká forma je doprovázena otoky a má vliv na kardiovaskulární systém a suché beriberi často vede k vyčerpání a má vliv na nervový systém.

Příznaky mokré beri-beri

  • dušnost,
  • otok pleurálního prostoru (pleurální dutina je prostor mezi plící a pleurou (tenká blána, která plíci obaluje),
  • zvýšená tepová frekvence,
  • únava,
  • bolest a otoky nohou

Příznaky suché beri-beri

  • zvracení,
  • nystagmus (mimovolné pohyby očí),
  • nezřetelná řeč,
  • nepohodlí a bolest,
  • ochrnutí,
  • problémy s logickým myšlením a pamětí,
  • ztráta citlivosti, brnění a další neobvyklé pocity v horních a dolních končetinách,
  • ztráta motorické koordinace, problémy s chůzí

Příznaky infantilní beri-beri

  • tichý pláč bez slz

Beri-beri a léčba

Léčba tohoto onemocnění je vždy pod lékařským dohledem a obnáší dodání tělu chybějící vitamín B1 (thiamin). To se může provádět buď injekčně, nebo klasicky přípravky do úst. Podává se zejména chlorid thiaminu (thiamini hydrochloridum) v podobě tablet či injekcí. Také velmi pomáhá podání stravy bohaté na vitamín B1.

Pokud se léčí injekcí, tak ke zlepšení dochází velmi brzy (do několika hodin se pacient velmi výrazně zotaví).

Zajímavost: Jelikož thiamin obsahuje síru, kterou lze spolu s rozkladnými produkty potu nepříjemně cítit, působí vitamín B1 v dávce 1000 mg jako ochrana před komáry.

Dobré zdroje vitamínu B1

Sponzorováno

Vitamín B1 se vyskytuje v nerafinovaných obilninách a v čerstvých potravinách, zejména v celozrnném pečivu, čerstvém masu, luštěninách, zelenině, ovoci, mléku apod.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva