Obsah článku
Přesný název Bechtěrevovy nemoci je ankylozující spondylitida. Začíná mezi 30 až 50 rokem života. Postihuje třikrát častěji muže než ženy. Přesná příčina onemocnění není známa. Velká důležitost se přikládá dědičnosti. Pravděpodobnost rodinného výskytu tohoto onemocnění se významně zvyšuje.
Znehybnění obratlů a ztuhnutí páteře
Podstatou onemocnění je znehybnění obratlů a ztuhnutí páteře. Klouby mezi jednotlivými obratli ztrácejí schopnost pohyblivosti. Mobilita je ztížená, omezená a bolestivá. Onemocnění významně snižuje kvalitu života a fyzickou výkonnost. Častým následkem tohoto onemocnění je vytváření kostních výrůstků na jednotlivých obratlích. Tyto výrůstky mohou způsobovat nepříjemné komplikace. Tlakem na okolní nervové struktury mohou způsobit silné a intenzivní bolesti. Bolesti jsou doprovázeny celkovým vyčerpáním, omezením svalové hybnosti a poruchami koordinace.
Pohyb a cvičení je klíč
Bechtěrevova nemoc je chronické a progresivní onemocnění. Kauzální léčba neexistuje. Tuhnutí páteře je možné zmírnit natahovacími cviky. Snahou je udržet dostatečný krevní oběh ve svalech a vazech obklopujících páteř. Tímto mechanismem zlepšujeme stav těchto tkání, zmírňujeme zánět a šetříme poškozené nervové struktury. Pravidelný pohyb a cvičení hraje klíčovou roli. Pravidelný pohyb udržuje páteř v hybnosti a kondici.
Pravidelný a systematický pohyb a cvičení je nejúčinnější a nejefektivnější prevencí vzniku klinických obtíží. V případě potřeby lékaři předepisují protizánětlivé léky a léky na tlumení bolesti. Tyto léky tlumí bolest a zánět a usnadňují pohyb i cvičení. Pohyb udržuje tělo v potřebné hybnosti. Svaly si udržují pevnost a pružnost. Je to pomalý, systematický a dlouhodobý proces.
Příznaky Bechtěrevovy choroby
Nejvýraznějším a nejdůležitějším příznakem choroby je bolest v dolní části bederní páteře. Je tak silná, že se díky ni člověk nad ránem probudí a uleví se mu, až když se rozhýbe. Kromě toho bývá unavený, slabý, někdy mívá mírně zvýšenou teplotu a přesto, že normálně jí, hubne. „Na rentgenu je vidět zánět na obratlích, vytvářejí se výrůstky, které přecházejí z jednoho obratle na druhý a páteř ztuhne. Pak se vytváří hrb, ale dnes se už naštěstí takto rozjeté stádium onemocnění nevyskytuje často. Nejlepší je, pokud člověk přijde, když jsou zanícené, jen kříže, tehdy může být léčba účinnější,“ říká doktorka.
Lékař kromě vyšetření krve a rozsahu pohyblivosti páteře změří i dechovou kapacitu. Pacienti mají tuhý hrudní koš, i páteř je jako z betonu, takže se neumí pořádně zhluboka nadechnout ani vydechnout, z čehož mohou vzniknout plicní komplikace. Dělává se někdy i vyšetření genu HLA-B27. Pokud ho člověk má, neznamená to automaticky, že onemocní, stačí však nějaký podnět, nejčastěji infekce, která oslabí organismus a nemoc propukne. Součástí vyšetření jsou i dotazníkové testy.
Sponzorováno
Rána bývají krutá
Člověk s Bechtěrevovou nemocí vůbec nemusí působit dojmem, že je nemocný, ale pro ranní ztuhlost prostě nestíhá přijít někam včas. Musí se zjistit, jak zvládá běžné věci, zda se umí sehnout, odnést nějaké břemeno, jak dlouho vydrží sedět za počítačem. I na základě toho se pak určí nejvhodnější léčba. Prvním lékem bývají nesteroidní antirevmatika, které tlumí bolesti i zánět. Další skupinou jsou chorobu modifikující léky, ty pomáhají, aby se na kostech napáchalo co nejméně škody a člověk zůstal co nejvíce mobilní.
To je i podstata nejnovější biologické léčby. Předepisuje se pacientům, kterým nezabírají zmíněné dvě skupiny léků. Biologické léky účinkují přímo na začátku buněčné kaskády, když se imunitní proces spouští. Existuje více druhů biologické léčby na různé revmatická onemocnění. Podává se různým způsobem – injekčně, infuzní, člověk si ji může aplikovat perem podobně jako diabetici inzulín. „Je to určitě směr do budoucna, bioléčbu je však třeba velmi citlivě zvážit. Má totiž velmi mnoho vedlejších účinků, vlastně ní potlačujeme imunitu a pacienta můžeme vystavit riziku, že ho složí i banální infekční onemocnění.
Je třeba při ní hlídat množství věcí, kromě toho pacient musí pravidelně chodit na důkladné prověrky, krevní testy, na snímkování, musí absolvovat i prevenci onkologických onemocnění. Bioléčba je komplikovaná molekula, která musí být střežena,“ zdůrazňuje zkušená odbornice.
Napište nám vaše zkušeností s touto nemocí do komentářů.
Co číst dále?
- Další zajímavé informace o Bechtěrevově chorobě
- Ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc) – jak ji léčit přirozeně?
VIDEO: Magnetoterapie – Běchtěrevova nemoc
VIDEO: O bechtěrevově chorobě
Sponzorováno
Zdroj obrázku: „Morbus Bechterew“ od No machine-readable author provided. Jojo assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims).. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví zad
Přečtěte si také naše další články