Sponzorováno

Bazocelulární karcinom (karcinom bazálních buněk) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (11)

I takto může vypadat bazocelulární karcinom.

I takto může vypadat bazocelulární karcinom.

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

Co je to bazocelulární karcinom?

Bazocelulární karcinom je typ rakoviny kůže, který začíná v bazálních buňkách. Bazální buňka je obecně buňka, která se vyskytuje na bázi (okraji) nějaké struktury. Bazální buňky jsou tedy kožní buňky, které nahrazují staré buňky novými. Rakovina bazálních buněk vede k nádorům, které se objevují na povrchu kůže. Tyto nádory často vypadají jako vředy, výrůstky, hrboly, jizvy nebo červené skvrny na pokožce.

Přestože se bazocelulární karcinom téměř nikdy nerozšíří na jiná místa v těle (nemetastázuje), stále může vést k problémům a i k znetvoření. Ve vzácných případech se může rozšířit do dalších částí těla. Pokud k tomu dojde, může to ohrozit život.

Bazocelulární karcinom je nejčastějším typem rakoviny kůže.

Jaké jsou příznaky karcinomu bazálních buněk (bazocelulárního karcinomu)?

Téměř všechny bazocelulární karcinomy se vyvíjejí na částech těla, které jsou často vystaveny slunci. Nádory se mohou tedy vyvíjet na obličeji, uších, ramenou, krku, pokožce hlavy a na rukou. Ve velmi vzácných případech se ale nádory vyvíjejí i v oblastech, které nejsou často vystaveny slunečnímu záření.

Bazocelulární karcinomy jsou obvykle bezbolestné. Jediným příznakem je nějaký výrůstek nebo změna vzhledu kůže v oblasti karcinomu. Existují různé typy bazocelulárního karcinomu. Každý z nich má jiný vzhled:

  • Pigmentový bazocelulární karcinom: Tento typ se objevuje jako hnědá, modrá nebo černá léze, která má často průsvitný a mírně vyvýšený okraj.
  • Povrchový bazocelulární karcinom: Tento typ získává vzhled načervenalé části na kůži, která je často plochá a šupinatá. Stále roste a často má zvýšenou hranu. Tento typ se obvykle objevuje na zádech nebo na hrudi.
  • Neulcerativní bazocelulární karcinom: Tento typ se objevuje jako rána na kůži, která je bílá, v barvě kůže nebo růžová. Je často průsvitný, pod ním jsou vidět krevní cévy. Toto je nejběžnější typ bazocelulárního karcinomu. Nejčastěji se objevuje na krku, uších a obličeji. Může prasknout, krvácet a svrbět.
  • Morfeaformní bazocelulární karcinom: Toto je nejméně běžný typ bazocelulárního karcinomu. Obvykle se podobá zjizvené lézi s bílým a voskovým vzhledem a bez ohraničení. Tento typ karcinomu může naznačovat obzvláště invazivní formu bazocelulárního karcinomu, která je s větší pravděpodobností znetvořující.
  • Bazoskvamózní bazocelulární karcinom: Tento typ karcinomu nese rysy jak bazocelulárního karcinomu, tak spinocelulárního karcinomu, což je další typ rakoviny kůže. Je extrémně vzácný, ale s větší pravděpodobností metastázuje ve srovnání s jinými typy rakoviny kůže.

Příčiny – co způsobuje bazocelulární karcinom?

Rakoviny kůže, včetně bazocelulárního karcinomu, jsou primárně způsobeny dlouhodobou expozicí slunci nebo ultrafialovému záření (UV). Tyto rakoviny mohou být také způsobeny intenzivní příležitostnou expozicí, která často vede ke spálení slunečními paprsky.

V ojedinělých případech mohou bazocelulární karcinom způsobit i další faktory. Třeba tyto:

  • vystavení radiaci – ozáření
  • expozice arsenu
  • komplikace na pokožce způsobené jizvami, infekcemi, očkováním, tetováním a popáleninami
  • chronické zánětlivé stavy kůže

Jakmile je diagnostikován bazocelulární karcinom, existuje vysoká pravděpodobnost recidivy.

Jaké jsou rizikové faktory karcinomu bazálních buněk?

Existuje řada rizikových faktorů, které mohou zvýšit pravděpodobnost rozvoje bazocelulárního karcinomu. Mezi tyto rizikové faktory patří:

  • rodinná historie karcinomu bazálních buněk
  • máte světlou kůži
  • máte pokožku, která se snadno spálí od slunce
  • máte zděděné syndromy, které způsobují rakovinu kůže, jako jsou různé poruchy kůže, nervového systému nebo endokrinní žlázy
  • máte světlou pleť, zrzavé nebo blond vlasy nebo světle zbarvené oči
  • jste muž

Existují i jiné, negenetické rizikové faktory. Jsou to:

  • věk, se zvýšeným věkem přichází i zvýšené riziko
  • jste stále vystaveni slunečnímu záření
  • silné spálení sluncem, zejména v dětství
  • žijete ve vyšší nadmořské výšce nebo na slunném místě
  • prodělání radiační terapie
  • expozice arsenu
  • užívání imunosupresivních léků, zejména po transplantaci

Jak je diagnostikován karcinom bazálních buněk?

Prvním krokem v diagnostice karcinomu bazálních buněk bude vizuální kontrola od dermatologa. Zkontroluje vaši pokožku od hlavy až k patě, aby zjistil, zda nedochází k výrůstkům nebo změnám barvy kůže. Zeptá se také na vaši zdravotní historii, včetně rodinné historie rakoviny kůže.

Sponzorováno

Pokud váš dermatolog zjistí nějaké změny zabarvení nebo růstové obavy, udělá pravděpodobně biopsii kůže. Za tímto účelem injikuje znecitlivující látku do kůže před odstraněním malého vzorku léze k testování. Biopsie bude vyšetřena pod mikroskopem.

Váš dermatolog odstraní výrůstek, pokud je nalezen bazocelulární karcinom. Pokud máte agresivní formu bazocelulárního karcinomu, může váš lékař provést biopsii lymfatických uzlin, aby zkontroloval metastázy.

Léčba – jak se léčí bazocelulární karcinom

Léčba karcinomu bazálních buněk znamená zejména jeho odstranění. Lékař doporučí léčbu v závislosti na typu bazocelulárního karcinomu, velikosti léze a umístění léze. Možnosti léčby jsou obvykle tyto:

Kyretáž a elektrolýza

Při tomto postupu se výrůstek oškrábe kyretou. Kyreta je ostrý chirurgický nástroj, sloužící k snímání části tkáně. Místo nádoru je poté spáleno elektrokauterizační jehlou. Tento postup je mimořádně účinný, zejména na malých lézích, i když nemusí být tak účinný u agresivních karcinomech nebo na vysoce rizikových místech. Může zanechat kulatou bílou jizvu. Tento postup má úspěšnost 95 procent.

Chirurgická excize

Váš lékař odstraní nádor a okolní okraj normální kůže kolem něj skalpelem. Tento postup vyžaduje stehy k uzavření místa chirurgického zákroku. To se často používá pro pokročilejší bazocelulární karcinomy, u nichž existuje riziko ovlivnění okolní kůže. Může zanechat malou jizvu. Tento postup má úspěšnost 95 procent.

Mohsova mikrografická chirurgie

Mohsova mikrografická chirurgie (MMC) je specializovaná technika, která má docílit co nejtěsnějších okrajů k zabránění recidivy.

Váš lékař odstraní tenkou vrstvu tkáně, která obsahuje nádor. Vrstva tkáně se zmrazí a potom se mapuje pod mikroskopem. Lékař poté postup zopakuje na přesném místě, kde byla rakovina přítomna. Tento postup může zachránit zdravou tkáň a má nejvyšší míru vyléčení – asi 99 procent. Často se používá pro velké nádory nebo nádory ve vysoce viditelných oblastech, jako je obličej nebo krk.

Kryochirurgie

Kryochirurgie se používá pro rakoviny, které jsou nedosahují daleko do kůže. Váš lékař může zmrazit a zabít rakovinné buňky tekutým dusíkem. To může na místě způsobit poškození nervů, což může vést ke ztrátě citlivosti.

Není nutné řezat, i když lze použít anestézii. Kryochirurgie se nejčastěji používá u bazocelulárního karcinomu u lidí s poruchami krvácení. Má úspěšnost mezi 85 a 90 procenty.

Zotavení se z léčby

Léčba bazocelulárního karcinomu je často málo invazivní a snadno se z ní dá zotavit. Mnoho lidí zažije trochu bolesti v místě operace nebo excize.

Zjizvení je běžný účinek léčby bazocelulárního karcinomu. Chcete-li zmírnit výskyt jizev, postupujte podle pokynů pro další ošetření, které vám dá lékař. Jedná se o tyto (či podobné) pokyny:

  • Udržujte místo excize čisté.
  • Aplikujte různé masti, které doporučí lékař – vazelína a neosporin, několikrát denně, aby se pomohlo místo uzdravit, a udržujte je zakryté obvazem.
  • Udržujte ránu hydratovanou. To pomůže ránu léčit.

Existuje vysoké riziko opakování bazocelulárního karcinomu. Přijměte proto všechna opatření k ochraně pokožky před UV zářením.

Prevence – lze nějak předcházet karcinomu bazálních buněk?

Nejlepší způsob, jak zabránit bazocelulárnímu karcinomu, je zabránit se nebo snížit vystavení UV záření. Vyvarujte se přímému slunečnímu záření během nejjasnějších částí dne a nepoužívejte solária.

Používejte opalovací krém pravidelně, i když budete venku jen pár minut. Použijte opalovací krém s SPF 15 nebo vyšším. Můžete také nosit lehký oděv a čepice jako ochranu před slunečním zářením. Výjimkou jsou kojenci. Novorozenci by měli být pokud možno úplně chráněni před sluncem. Nepoužívejte opalovací krém na kojence do šesti měsíců.

Včasná detekce bazocelulárního karcinomu může snížit zjizvení způsobené odstraněním nádoru. Podstupujte každoročně vyšetření rakoviny kůže od dermatologa. Měli byste si také každý měsíc sami prohlídnout pokožku – od hlavy až k patě. Nebo ať vám ji prohlédne někdo z rodiny. Pokud zaznamenáte jakékoli změny kůže, domluvte si schůzku s lékařem.

A co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Léčba kožních nádorů | Léčebné metody

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva