Obsah článku
- Bardet-Biedlův syndrom (někdy také označován zkratkou BBS) je zděděný problémový zdravotní stav, který postihuje mnoho částí těla.
- Lidé s tímto syndromem mají progresivní zhoršení zraku v důsledku dystrofie buněk na sítnici; mají více prstů na rukou nebo nohou (polydaktylie); je u nich vidět obezita; snížená funkce mužských pohlavních žláz (tj. mužský hypogonadismus); abnormality ledvin; a problémy s učením.
- Je známo, že mutace v mnoha genech způsobují Bardet-Biedlův syndrom a dědičnost je obvykle autozomálně recesivní.
- Léčba závisí na příznacích přítomných u každé osoby. Primární léčebný cíl pro pacienty s Bardet-Biedlovým syndromem zahrnuje léčbu specifických symptomů postihujících každého jednotlivce.
Bardet-Biedlův syndrom (BBS) je genetický stav, který ovlivňuje více tělesných systémů. Je klasicky definován šesti rysy.
Pacienti s Bardet-Biedlovým syndromem (BBS) mohou mít problémy s obezitou, zejména s ukládáním tuku podél pasu břicha. Často také trpí mentálním postižením. Běžně budou poškozeny ledviny, oči a funkce genitálií. Lidé s Bardet-Biedlovým syndromem se také mohou narodit s více prsty na rukou. Závažnost Bardet-Biedlova syndromu se velmi liší i u jednotlivců ve stejné rodině. Příznaky uvedené ve článku níže jsou ty, které se obvykle vyskytují u lidí s tímto syndromem. Příznaky mohou, nebo nemusí být vidět, u dané osoby s tímto syndromem.
Lékaři, kteří popsali první případy syndromu, Bardet-Biedlův syndrom historicky nazývali Laurence-Moon-Biedl-Bardetův syndrom. Nyní se obecně předpokládá, že Bardet-Biedlův syndrom a Laurence-Moonův syndrom jsou odlišné problémy.
Bardet-Biedlův syndrom a jeho příznaky
Klasickými rysy Bardet-Biedlova syndromu jsou obezita, intelektuální poruchy, renální anomálie, polydaktylie, degenerace sítnice a hypogenitalismus. Každý rys je podrobně popsán níže.
U Bardet-Biedlova syndromu je tuk nepřiměřeně distribuován spíše na břicho a hrudník než na paže a nohy. Jednotlivce lze popsat tak, že mají typ těla ve tvaru jablka. Hmotnost je obvykle při narození normální, ale přírůstek hmotnosti se rychle projeví během prvního roku života až u 90% lidí s Bardet-Biedlovým syndromem.
Odhaduje se, že diabetes mellitus (konkrétně diabetes typu II, nezávislý na inzulínu) postihuje až 45% pacientů s Bardet-Biedlovým syndromem. Problémy s regulací hmotnosti mohou dále komplikovat problémy se srdcem a krevními cévami u pacientů s Bardet-Biedlovým syndromem. Srdce funguje jako pumpa krve a pohybuje krev skrz cévy, které ji přivádějí do celého těla. Srdce spoléhá na chlopně, které udržují tok v pohybu vpřed. S věkem je ztuhnutí srdečních chlopní zcela normální. Ztuhnutí je způsobeno usazováním vápníku na chlopních a tento proces je popsán slovem „stenóza“. Pacienti s Bardet-Biedlovým syndromem mohou předčasně pociťovat stenózu srdečních chlopní. Mohou mít také defekty svalových stěn srdce. Srdeční sval je navržen tak, aby byl každý pohyb plynule organizován. Poruchy srdečního svalu předurčují lidi s Bardet-Biedlovým syndromem k abnormalitám srdečního rytmu, označovaným jako arytmie.
U většiny pacientů s Bardet-Biedlovým syndromem dojde ke ztrátě určitého množství buněk v oku, konkrétně v sítnici. Sítnice je součástí oka zapojeného do detekce a dekódování příchozích obrazů. Přicházející světlo je zaměřeno na sítnici v zadní části oka. Sítnice se skládá z buněk zvaných tyčinky a čípky. Překládají přicházející světlo do nervových impulzů, které může mozek použít. Tato postupná ztráta buněk na sítnici je popsána jako dystrofie. Příznaky spojené s dystrofií se mohou projevit až ve věku 7 nebo 8 let, kdy si děti začnou stěžovat na neschopnost vidět ve špatně osvětleném prostředí, například na chodníku osvětleném pouličními světly. Tato „noční slepota“ může postupovat do různých fází. U většiny lidí se vize během první a druhé dekády života postupně zhoršuje. Postižení jedinci často nejprve ztratí periferní vidění a vidí pouze to, co je přímo před jejich zaostřovacím bodem. Mají to, co se nazývá „tunelové vidění“. Mnoho postižených jedinců také nakonec ztrácí centrální vidění a stávají se slepými, často ve středním věku. U některých lidí může degenerace sítnice následovat charakteristický průběh, označovaný jako retinitis pigmentosa (RP). RP začíná šeroslepostí, následovanou ztrátou schopnosti rozlišovat barvy od sebe a nakonec progresivním tunelovým viděním.
Mnoho lidí s Bardet-Biedlovým syndromem má také problémy s čichem. Mají sníženou schopnost cítit pachy v důsledku změny velikosti mozkového centra. Jedná se o relativně mírný problém, ale může mít dopad na bezpečnost, pokud lidé nedokážou vycítit například únik plynu ze sporáku.
Lidé s Bardet-Biedlovým syndromem také často mají abnormality rukou a nohou. Mohou se narodit s dalším prstem navíc poblíž malíčku. Toto zjištění se vyskytuje u přibližně 70 procent pacientů. V lékařské terminologii je to popsáno jako „postaxiální polydaktylie“. Prsty na nohou mohou také vykazovat problém zvané syndaktylie – jako syndaktylie nohou se označuje stav, kdy jsou jednotlivé prsty nebo články prstů srostlé, a to buď kůží, nebo kostí. Syndaktylie je obzvláště běžná mezi druhým a třetím prstem. Prsty a prsty na nohou mohou být občas neobvykle krátké. Tato vlastnost se nazývá brachydaktylie. Chodidla mohou být celkově krátká, široká a opatřená plochým obloukem.
Dalším důležitým rysem Bardet-Biedlova syndromu je malá velikost a špatná funkce mužských pohlavních žláz, nazývaná testikulární hypogonadismus. To se může projevit jako malý penis, selhání varlat sestoupit do šourku (nazývané kryptorchismus) nebo zpoždění nástupu puberty. Nesestouplá varlata vzbuzují obavy, protože jsou spojena s vyšším rizikem rakoviny varlat a neměla by být ponechána jen tak. Postižené ženy mohou mít také komplexní abnormality genitálií a močových cest. Mohou třeba mít nedostatečně rozvinutou dělohu, vejcovody nebo vaječníky. Menstruační cykly jsou často zpožděny od průměrného prvního věku nástupu a mohou také následovat nepravidelný cyklus.
Problémy s plodností nastávají u mužů i žen. Těhotné ženy s Bardet-Biedlovým syndromem by měly pečlivě sledovat porodníci, kteří jsou dobře vyškoleni v oblasti vysoce rizikových těhotenství.
U některých jedinců s Bardet-Biedlovým syndromem se mohou vyvinout anomálie struktury a funkce ledvin. Renální vady jsou velmi variabilní, ale obecně vedou k hromadění moči v ledvinách, což vede k nevhodným tlakům v ledvinách, což vede k roztahování důležitých struktur. Dilatace vyplývající z této akumulace tekutin se nazývá hydronefróza. Může být monitorován ultrazvukem, rentgenem břicha atd. Jedno společné riziko, které doprovází hydronefrózu, zahrnuje bakteriální infekci ledvin. Zánět spojený s infekcí ledvin se nazývá pyelonefritida. Tyto komplikace funkce ledvin mohou často předisponovat jedince s Bardet-Biedlovým syndromem k selhání ledvin. Mezi další projevy BBS patří vývoj cyst a poškození mikroskopické filtrační jednotky ledvin. Ledviny jsou odpovědné za filtraci krve a poškození filtračních systémů se projevuje močí, která je zbarvena do hněda či červena, možná dokonce pěnivá. Ve scénářích selhání ledvin mohou pacienti vyžadovat dialýzu a transplantaci ledvin. Ve scénáři, že pacient vyžaduje transplantaci ledvin, bylo užívání imunosupresivních léků chránících ledviny spojeno s dalším zvýšením přírůstku hmotnosti. Toto zvýšení tělesné hmotnosti může dále komplikovat jakýkoli již existující diabetes.
Sponzorováno
Mírné až střední potíže s učením jsou běžné u jedinců s Bardet-Biedlovým syndromem. Poruchy učení se často připisují oslabené kognitivní kapacitě. Někteří jedinci postižení Bardet-Biedlovým syndromem mohou mít skutečné poruchy učení v důsledku dysfunkce vývoje mozku. Je však důležité mít jistotu, že podezření na zdravotní postižení (např. opožděné řečové nebo čtecí schopnosti) nejsou způsobena základním zrakovým postižením. Neurologická postižení se mohou projevit špatnou koordinací, hrubou a jemnou motorikou a sociálními milníky (např. schopnost hrát komplikované hry s ostatními dětmi). Mnoho pacientů uvádí značnou nemotornost a často chodí s nohama v širokém postoji.
Někteří jedinci s Bardet-Biedlovým syndromem mohou mít také problémy s játry. Játra jsou zodpovědná za mnoho tělesných procesů. Třeba produkují trávicí tekutinu, kterou tělo potřebuje k řádnému rozložení potravy. Konkrétně játra vedou žluč tenkými kanály, které mohou mít dilataci neboli zúžení a způsobí to únik trávicí tekutiny do jater, kde způsobí poškození ve formě jizev. Vzácněji mohou být problémy s trávením způsobeny Hirschsprungovou chorobou. Hirschsprungova choroba popisuje nepřítomnost nervů normálně se vyskytujících v tlustém střevě, které řídí vrozený pohyb tlustého střeva a pohybují potravou po traktu.
Podskupina postižených jedinců může vykazovat některé výrazné rysy obličeje. Mezi tyto rysy patří hluboce posazené, široce rozmístěné oči, plochý nosní můstek a dlouhá drážka (philtrum) ve středu horního rtu. Jednotlivci mohou mít vysoce klenuté patro s menším počtem zubů, než se očekává. Zuby mohou mít krátké kořeny.
Příčiny Bardet-Biedlova syndromu
Bardet-Biedlův syndrom může být způsoben změnami (mutacemi) ve více než 20 různých genech. Obvykle se dědí jako autozomálně recesivní stav.
Existuje mnoho genových mutací, o nichž je známo, že vedou k rozvoji Bardet-Biedlova syndromu, z nichž některé jsou uvedeny níže.
BBS1, BBS2, ARL6 (BBS3), BBS4, BBS5, MKKS (BBS6), BBS7, TTC8 (BBS8), BBS9, BBS10, TRIM32 (BBS11), BBS12, MKS1 (BBS13), CEP290 (BBS14), WDPCP (BBS15) , SDCCAG8 (BBS16), LZTFL1 (BBS17), BBIP1 (BBS18), IFT27 (BBS19), IFT72 (BBS20) a C8ORF37 (BBS21).
Navzdory velkému počtu genů, které již byly identifikovány jako asociované s BBS, nebyly genové mutace identifikovány u odhadovaných 20 – 30 procent jedinců s Bardet-Biedlovým syndromem.
Kromě toho neexistuje jasná souvislost mezi různými identifikovanými mutacemi a závažností onemocnění, ale objevily se některé trendy. Zdá se, že pacienti s mutacemi v genu BBS1 mají mírnější oftalmologické postižení. Pro srovnání, u pacientů s mutacemi v genech BBS2, BBS3 a BBS4 dochází ke klasickému zhoršení jejich vidění. Pacienti s mutacemi v genu BBS10 mají obecně významně zvýšenou tendenci k obezitě a inzulínové rezistenci.
Diagnóza
Bardet-Biedlův syndrom je obecně diagnostikována na základě identifikace charakteristických nálezů popsaných výše (např.: zrakové problémy způsobené retinální dystrofií, obezita, postaxiální polydaktylie). Protože diagnóza je založena na klinických nálezech a Bardet-Biedlův syndrom je spojen s variabilním vyjádřením klasických rysů, někteří pacienti nemusí mít jasnou diagnózu po mnoho let.
Problémy s diagnostikou nastanou, když dítě prokáže poruchy učení a problémy s regulací hmotnosti, ale které se nenarodilo s vrozenou vadou. U těchto dětí může diagnóza zůstat nejistá, dokud se u nich nezačnou projevovat příznaky ztráty zraku. Diagnóza onemocnění sítnice může vyžadovat konzultaci s oftalmologem a vyšetření včetně elektroretinogramu (ERG). ERG je postup, který měří elektrickou odezvu sítnice na světelnou stimulaci. Genetické testování může pomoci potvrdit diagnózu u některých pacientů (např. jedinců s určitými genovými mutacemi BBS1 a BBS10).
Jedná se o vzácné onemocnění
Bardet-Biedlův syndrom ovlivňuje muže i ženy ve stejném počtu. Prevalence se odhaduje na 1 ze 100 000 v nesouvisejících (nekonsangvinních) populacích severní Evropy a Ameriky. Ve Švédsku se prevalence odhaduje na 1 ze 160 000. Porucha se vyskytuje častěji v beduínské populaci v Kuvajtu (1 z 13 500) a v některých populacích Newfoundlandu (1 z 17 500). Specifická mutace (K243lfsX15) v genu BBS10 je zvláště běžná v Jižní Africe.
Bardet-Biedlův syndrom a jeho léčba
Primární léčebný cíl pro pacienty s BBS zahrnuje léčbu specifických symptomů postihujících každého jednotlivce. Včasná intervence pro očekávané problémy může zajistit, aby lidé s Bardet-Biedlovým syndromem dosáhli svého největšího potenciálu. Protože je do nemoci zapojeno mnoho tělesných systémů, péče často vyžaduje koordinované úsilí týmu specialistů.
Puberta je stresujícím obdobím v životě každého člověka. Pro jednotlivce s Bardet-Biedlovým syndromem je prospěšné vyhledat vedení zkušeného poradce. Pacientům s nízkou hladinou hormonů mohou být předepsány doplňky pod vedením endokrinologa.
Některé fyzické abnormality spojené s Bardet-Biedlovým syndromem lze korigovat chirurgickým zákrokem, včetně prstů navíc, a některé genitourinární abnormality a vrozené srdeční vady. Transplantace ledvin může být vhodná později v životě, pokud se objeví závažné onemocnění ledvin. Chirurgie je bodem zvláštního zájmu pacientů s Bardet-Biedlovým syndromem. Celková anestézie vyžaduje řadu vysoce koordinovaných kroků, které závisí na anatomii dýchacích cest. Někteří pacienti s BBS mohou mít významné anatomické anomálie v dýchacích cestách, což může mít za následek zvýšené potíže s udržováním dýchacích cest otevřeným během celkové anestézie. Pokud tomu tak je, mohou být zavedeny anestetické léky ve formě přímých nervových bloků do oblasti těla, zatímco pacient dýchá sám.
Vzhledem k tomu, že obezita je u pacientů s Bardet-Biedlovým syndromem běžnou součástí, je třeba ji řešit obzvláště důležitým faktorem. Tato vlastnost se obvykle projevuje ve věku dvou až tří let. Aktivní životní styl zahrnující atletické koníčky může mít významný dopad. Doporučujeme také dietní a cvičební programy. Správné řízení stravy může zabránit problémům s váhou, které se projeví v pozdějším životě. Konzultace s dietologem může pomoci při plánování adekvátní výživy a prevenci nadměrného přírůstku hmotnosti. Pokud existují problémy s vysokým cholesterolem a cukrovkou, zachází se s nimi jako u běžné populace. Bariatrická chirurgie s bandáží žaludku byla vyzkoušena pouze u velmi malého počtu pacientů s BBS. U těchto pacientů byla operace spojena s úbytkem hmotnosti o 25% udržovaným 12 měsíců po zákroku. U těchto pacientů je prováděno dlouhodobé sledování, aby se zjistila možná role bariatrické chirurgie u pacientů s BBS.
Oční problémy jsou u BBS ústředním tématem. Prvním nástupem příznaků je obvykle šeroslepost, která se obvykle objevuje ve věku 8–9 let. Nedostatek vitaminu A může zhoršit zrakové potíže a vitamínové a minerální doplňky odpovídající věku mohou pomoci podpořit nejlepší funkci. I když v současné době nejsou k dispozici žádné osvědčené terapie k léčbě retinální dystrofie spojené s BBS, péče pod dohledem oftalmologa je zásadní. Oční lékaři mohou pomoci opravit refrakční vady (např. krátkozrakost nebo dalekozrakost) a problémy se zrakovou ostrostí. Jednotlivci s BBS by měli podstoupit pravidelné oftalmologické vyšetření. Vzhledem k tomu, že zrakové postižení je hlavní překážkou učení ve třídě, mohou být mezi dětským lékařem a jejich školou organizovány speciální služby.
Sponzorováno
Nakonec, stejně jako u jiných genetických stavů, se u postižených jedinců a jejich rodin doporučuje genetické poradenství.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Genetická onemocnění, Vzácná onemocnění
Přečtěte si také naše další články