Sponzorováno

Atrofická gastritida – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.91/5 (34)

Co je to atrofická gastritida?

Atrofická gastritida se vyvíjí, když je máte zánět v žaludku po dobu několika let. Zánět je nejčastěji výsledkem bakteriální infekce způsobené bakterií H. pylori. Bakterie narušují bariéru hlenu, která chrání žaludeční výstelku před kyselými šťávami, které pomáhají s trávením. Infekce, zejména pokud není léčena, postupně ničí buňky v žaludeční výstelce.

V některých případech dochází k atrofické gastritidě, když imunitní systém omylem napadne zdravé buňky v žaludeční výstelce. Toto je známé jako autoimunitní atrofická gastritida.

Příčiny – co způsobuje atrofickou gastritidu?

Atrofická gastritida je často způsobena bakterií Helicobacter pylori. Tato bakteriální infekce se nejčastěji vyskytuje už během dětství a postupem času se zhoršuje, pokud není léčena.

Přímý kontakt s výkaly, zvracením nebo slinami nakažené osoby může rozšířit Atrofickou gastritidu z člověka na člověka. Infekce atrofickou gastritidou může být také důsledkem konzumace jídla nebo pitné vody kontaminované bakteriemi.

Autoimunitní atrofická gastritida se vyvíjí, když vaše tělo produkuje protilátky, které omylem napadají zdravé žaludeční buňky. Protilátky jsou proteiny, které pomáhají vašemu tělu rozpoznat a bojovat s infekcemi. Normálně napadají škodlivé látky, jako jsou bakterie a viry. Protilátky u lidí s autoimunitní atrofickou gastritidou se však mylně zaměřují na žaludeční buňky odpovědné za produkci kyselých šťáv, které pomáhají s trávením.

Protilátky mohou také napadat látku známou jako vnitřní faktor. Vnitřní faktor je protein uvolňovaný žaludečními buňkami, který pomáhá vstřebávat vitamín B-12. Nedostatek vlastního faktoru může způsobit nemoc zvanou zhoubná anémie. Při této nemoci z důvodu nedostatku B-12 je pro vaše tělo obtížné nebo nemožné vyrobit dostatek zdravých červených krvinek.

Jaké jsou rizikové faktory atrofické gastritidy?

Je pravděpodobné, že se u vás objeví atrofická gastritida, pokud máte infekci H. pylori. Tento typ infekce je ve světě relativně běžný. Hlavně v chudých zemích.

Autoimunitní atrofická gastritida je poměrně vzácná, ale u lidí s poruchami štítné žlázy nebo s cukrovkou je tento stav pravděpodobnější.

Atrofická gastritida je také běžnější u lidí, kteří mají hispánský nebo asijský původ.

Atrofická gastritida i autoimunitní atrofická gastritida mohou výrazně zvýšit riziko rakoviny žaludku.

Jaké jsou příznaky atrofické gastritidy?

Mnoho případů atrofické gastritidy není diagnostikováno, protože obvykle neexistují žádné příznaky. Pokud je však přítomna infekce H. pylori, běžné příznaky jsou tyto:

Sponzorováno

  • bolest břicha
  • nevolnost a zvracení
  • ztráta chuti k jídlu
  • neočekávané hubnutí
  • žaludeční vředy
  • anémie z nedostatku železa (nízká hladina zdravých červených krvinek)

Autoimunitní atrofická gastritida může vést k nedostatku B-12, který může způsobit příznaky anémie, a pak i tyto příznaky:

  • slabost
  • závrať
  • bolest na hrudi
  • bušení srdce
  • tinnitus (zvonění v uších)

Nedostatek B-12 může také způsobit poškození nervů, což může vést k těmto příznakům:

  • necitlivost končetin a pocity brnění v nich
  • nestabilita při chůzi
  • mentální zmatek

Jak bývá diagnostikována atrofická gastritida?

Diagnóza atrofické gastritidy obvykle zahrnuje kombinaci klinického pozorování a testování. Během fyzického vyšetření lékař zkontroluje citlivost žaludku lehkým stisknutím na určité oblasti žaludku. Budou také hledat známky nedostatku B-12, jako je bledost, rychlý puls a neurologické deficity.

Váš lékař může nařídit krevní testy, aby zkontroloval:

  • nízké hladiny pepsinogenu, proteinu produkovaného žaludečními buňkami
  • vysoká hladina gastrinu, hormonu, který stimuluje produkci žaludeční kyseliny
  • nízká hladina B-12 (pro lidi, kteří mohou mít autoimunitní atrofickou gastritidu)
  • protilátky, které napadají žaludeční buňky a vnitřní faktor (pro lidi, kteří mohou mít autoimunitní atrofickou gastritidu)

V některých případech může lékař provést biopsii. Váš lékař vloží endoskop (dlouhý, štíhlý nástroj s lehkým nástavcem) do krku a do žaludku. Potom si odebere vzorek tkáně z vašeho žaludku, aby hledal důkazy o atrofické gastritidě. Vzorek tkáně žaludku může také indikovat známky infekce H. pylori.

Jak se léčí atrofická gastritida?

Většina lidí s atrofickou gastritidou uvidí velké zlepšení symptomů, jakmile je stav léčen.

Léčba se obvykle zaměřuje na odstranění infekce H. pylori pomocí antibiotik. Lékař vám může také předepsat léky, které snižují nebo neutralizují žaludeční kyselinu. Méně kyselé prostředí totiž pomáhá uzdravit výstelku žaludku.

Lidé s autoimunitní atrofickou gastritidou mohou být také léčeni injekcemi vitamínu B-12.

Prevence atrofické gastritidy

Sponzorováno

Atrofické gastritidě je obtížné předcházet, ale můžete snížit riziko infekce H. pylori pomocí dobré hygieny. To znamená hlavně mytí rukou po použití toalety, a před a po manipulaci s jídlem. Rodiče malých dětí by si měli po manipulaci se špinavými plenami nebo ložním prádlem umýt ruce ruce. Naučte své děti osvědčené hygienické postupy, aby se zabránilo šíření bakterií.

A co si na toto téma ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva