Sponzorováno

Atopická dermatitída – pomůže i ledová voda 4.64/5 (11)

Atopická dermatitídaZarudnutí a svědění – to znepříjemňuje v zimě život atopikům. Pomůže pravidelné krémování, bavlněné oblečení a sklenici vody s ledem. Pokles teploty v zimním období výrazně snižuje tvorbu kožního mazu. Větrné počasí a suchý vzduch ve vytopených místnostech obírají pokožce o potřebnou vlhkost.

Chladné měsíce potrápí i zdravou pokožku, ještě těžší to mají atopici. Atopická dermatitida se vrací, lepší fáze se střídají s horšími. V zimě jsou ty horší a pokud akutní ekzém nenakrémujete, zčervená a svědí. Chlad pokožku vysušuje.

 

Co je atopická dermatitida?

Chronické onemocnění kůže, která na jinak nevinné podněty reaguje zánětem. Povrch kůže se skládá z neživé, rohovinové vrstvy a z lipidů, které chrání spodní, živou vrstvu před přechodem dráždivých látek. „U atopika se vlivem různých vnějších činitelů lipidy snadno ztratí, a tím se naruší bariérová funkce,“ přibližujte dermatoložka Marie Petrášová. „Jako když se ze železobetonu vyplaví beton a zůstane jen armatura. Látky z vnějšího prostředí se dostanou do kůže, dráždí ji a způsobují zánět. „Jde o poruchu imunitního systému, který je nadměrně citlivý na vnější činitele jako prach, jídlo, pyly či různé infekce.

Atopická dermatitida se též nazývá atopický ekzém nebo endogenní ekzém (slovo ekzém pochází z řečtiny a znamená „vyvěrat na povrch“ nebo „vřít“). Atopická dermatitida se projevuje jako svědivé, červené šupinaté skvrny, které se mohou objevit kdekoli na těle. Průběh tohoto onemocnění je různý: někteří lidé jsou dermatitidou postiženi po dobu několika let a pak se jejich kůže vyčistí, zatímco jiní lidé trpí vážnější a dlouhodobější chorobou. Atopická dermatitida je běžné onemocnění, které postihuje 5 % celkové populace a až 15 % dětí.

Formy atopické dermatitidy

Kojenecká forma

Kojenecká forma začíná obvykle kolem 3. měsíce života. Lidově se jí říká „ouročky“ . Maximum příznaků se objevuje v obličeji na tvářích, odkud se může šířit na celé tělo. Typická jsou ložiska zarudlé kůže na jejímž povrchu se vysévají drobné pupínky a puchýřky. Následně může dojít k mokvání a povrch se pokrývá stroupky a šupinami. Vyrážka je provázena úporným svěděním, děti se musejí škrábat, jsou neklidné a špatně spí.

Dětská forma

Dětská forma postihuje batolata a děti předškolního věku. Maximum změn již není v obličeji, ale ekzem se přesouvá do loketních a podkolenních jamek, na krk, kotníky, zápěstí a hřbety rukou. V obličeji je kůže bledá, u očních víček naopak tmavší, zhrubělá. Může dojít k prořídnutí zevní třetiny obočí a řas. Kůže již tak často nemokvá, jde spíše o „suché“ chronické projevy – zdrsnění (lichenifikace) a vysušení kůže s občasnými akutními fázemi (zčervenání a svědění).

Čtěte: Jak pomoci dítěti s atopickým ekzémem?

Forma dospívajících a dospělých

Forma dospívajících a dospělých zůstává lokalizována hlavně v ohybech loktů, pod koleny, na zápěstích, postižena může být i horní část hrudníku, ramena, krk, obličej (hlavně kolem očí a úst) a často i ruce – postižena jsou tedy stejná místa na těle jako u dětské formy, kůže však více svědí, je silně zhrubělá a rozpraskaná. Ke zhoršování vedou nejčastěji psychické stresy. Doprovodným projevem v tomto věku bývají i jiné projevy atopie – pylová rýma, zánět spojivek nebo astma.

Bariéra bez vůně

Pro atopiky je v zimě nejdůležitější nenechat pokožku suchou. Tak ji promašťuje, zvlhčíte a posílíte ochrannou bariéru. Někteří odborníci přirovnávají důležitost krému pro atopika k inzulínu pro diabetika. Při výběru přípravku buďte pozorní, ne každý je vhodný na citlivou pokožku a některé mohou stav ekzému zhoršit.

Různé parfémované mazadla sice působí atraktivněji, ale raději se jejich vzdejte. „Bezpečnější jsou přípravky, které voňavé látky neobsahují,“ radí dermatoložka MUDr. Mária Petrášová. „Ale nejen parfémy a barviva mají vliv na kvalitu přípravku. V současnosti považujeme za problematické složky lokálních přípravků i emulgátory. Naštěstí, najdete i přípravky bez jejich obsahu. Pro atopiky jsou výhodnější než běžné emulzní krémy.“

Sponzorováno

PŘED POUŽITÍM TESTUJTE

Individuální reakci pokožky na jednotlivé výrobky neodhadnete, a u atopiků to platí dvojnásob. Pokud sáhnete po novém přípravku, nejdříve jej otestujte na menší ploše. Až po několika dnech přistupte k ošetření větší části pokožky. Neobjevila se žádná reakce? Pak si můžete výrobek koupit. „V zimním období jsou vhodnější mastné krémy. Důležitá je aplikace v tenkých vrstvách minimálně dvakrát denně. Nanášení silných vrstev se raději vyhýbejte,“ radí dermatoložka MUDr. Petra Mečiarovy. „Určitě nesahejte po mazivech s obsahem alkoholu, parabenů, lanolinu a parfémů.“ Na ošetření atopického obličeje jsou vhodné krémy z lékárny vyvinuté pro tento typ pleti. Často mají speciální aplikátor, abyste prsty nezanesli do přípravku nečistoty.

Pleť rozmazlujte – odvděčí se Vám

Pleť si rozmazlování zaslouží a po letech se vám odvděčí. Pokud péči zanedbáte, hrozí vám rychlejší stárnutí. Atopická pokožka je bez pravidelné péče a zvlhčování suchá. Chronická dehydratace se postupně podepíše pod unavený vzhled i pod rychlejší tvorbu vrásek. Přes poškozenou bariéru snadněji proniká ultrafialové záření, které způsobuje degradaci elastinových a kolagenových vláken. Těžší je to i s výběrem neinvazivních zkrášlovacích procedur. I v tomto případě je namístě zvýšená opatrnost. „Platí to zejména pro ošetření spojené s mechanickým nebo tepelným podrážděným pokožky,“ konstatuje doktorka. „Vhodné jsou metody korektivní dermatologie, při kterých využíváme k omlazení a zlepšení stavu pokožky vlastní plazmu, takzvanou Drákulovu terapii.“

S peelingem opatrně!

Vodní peeling je vhodný na hydrataci i na revitalizaci citlivé pleti. Na klasický mechanický nebo chemický však zapomeňte. V případě atopiků nic neřeší. Stav pokožky může dokonce zhoršit. „Při peelingu se narušuje lipidová bariéra, která je v případě ekzému již tak oslabená. Pleť by pak byla ještě více náchylná na vysušení, zarudnutí a alergické reakce,“ říká dermatoložka P. Mečiarovy. Ačkoli atopický ekzém může mít „neviditelné“ fáze, při jakémkoliv kosmetickém ošetření upozorněte na své potíže. Určitě nezapomeňte zmínit alergické reakce či podráždění, které u vás některé přípravky vyvolaly v minulosti.

DEJTE SI LED DO POHÁRU

Podle mnoha atopiků jsou nejhorší přechody ze zimy do tepla. „Náhlé zahřátí kůže vede k jejímu svědění a zarudnutí. Prevence je těžká,“ vysvětluje odbornice MUDr. Mária Petrášová. „Důležité je chránit pokožku před účinky mrazu. Například sezónnímu ekzému lze taktéž předcházet důsledným nošením rukavic. Na tváři je situace složitější.“

Určitě vám pomůže, když nebudou přechody z chladu do vytopených prostor příliš rychlé. Někdy máte šanci postát na chodbě, tak to udělejte. Kromě svědění je nepříjemné i zarudnutí. To vám pomůže zvládnout správně zvolený make-up. Pokud potřebujete uklidnit pleť rychleji, nabízí vám odbornice jeden trik. „Pomalu pijte ledovou vodu. Při styku studené tekutiny a rtů se reflexně zúží cévy na tváři.“

OBLEČTE Si BAVLNU

Kůži pomůže dýchat i správně zvolený materiál oděvů. Důležité je, aby byl hladký, prodyšný a dobře zpracovával pot. Na těsné a drsné materiály ani nemyslete. „Vhodná je bílá nebo světlá bavlna. Těžcí atopici nosí i oblečení z hedvábí impregnované stříbrem. To snižuje nadměrné osídlení atopické kůže bakteriemi. Jde však o extrémní případy. Pro běžného pacienta je toto řešení drahé a nepraktické. Vystačí si s hladkou bílou bavlněnou prádlem,“ objasňuje doktorka Petrášová. Prádlo dobře promáchejte v čisté vodě, aby na ní nezůstaly zbytky pracího prášku. Aviváže se vzdejte.

MAKE-UP NENÍ TABU

Dekorativní kosmetika může atopikům pomoci nejen psychicky. „Na trhu najdete množství mejkapu od renomovaných výrobců, jejichž složení je stvořené i pro atopiky. Při správně zvoleném přípravku nepředstavuje použití make-upu problém. Lze jej dokonce doporučit i jako vhodnou ochranu před mrazem,“ dodává doktorka Petrášová.

RYCHLÁ KOUPEL

Toužíte se ohřát ve vaně? Atopická dermatitida nemusí být překážkou, pokud dodržíte několik pravidel. Lázeň je důležitá zejména u dětí, neboť snižuje bakteriální osídlení kůže. Musí však být rychlá. Vystačíte si s teplou, ne horkou vodu. Pokud si do vany přidáte olejovou přísadu, posílíte bariéru kůže. Bezpečná je i teplá sprcha, po níž následuje aplikace vhodného promašťujícím přípravku. Krémová vrstva uzavře vodu v pokožce a zlepší její celkovou hydrataci. Při aplikaci výrobku dbejte na ošetření kožních shybů, jakými jsou například lokty a kolena.

Sponzorováno

TIP: Další info o atopickém ekzému

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva