Obsah článku
Astma bronchiale je chronická zánětlivá choroba dýchacích cest (především průdušek), charakterizovaná zvýšenou reaktivitou na různé stimuly vedoucí k variabilním a bronchiálním obstrukcím (zúžení až uzavření lumenu průdušek), které jsou reverzibilní buď spontánně nebo vlivem terapie. Ke zúžení dýchacích cest dochází zejména na úrovni větvení průdušek v plicích, což pacient pociťuje jako ztížení dýchání – zejména výdechu.
Astmatický záchvat vzniká jako následek zvýšené reaktivity dýchacích cest astmatika na různé podněty (viry, bakterie, alergeny, námaha, emoce, chlad léky atd.), které u zdravého jedince nevyvolávají žádnou reakci.
Astma je onemocnění, které se zatím nedá zcela vyléčit, ale pomocí léků se daří udržet projevy astmatu u astmatiků na minimum. Podle výskytu (2,3-3,3% populace) je to běžná nemoc dětského nebo dospělého věku, bez rozdílu pohlaví. Závažná je však skutečnost, že prevalence astmatu v populaci stoupá a prudký vzestup je v posledních letech sledován zejména u dětí.
Typy astmatu
- Alergické astma, atopické, je charakterizována výskytem v dětství v kombinaci s alergickou rýmou nebo kožním onemocněním a rodinnou zátěží s výskytem alergických projevů u některého rodiče. Je možné přechodné nebo trvalé vymizení v pubertě, a je možné vytipovat vyvolávající alergen, důkaz alergické reakce I.typu je možný kožními, inhalačními testy a stanovením IgE.
- Nealergické, endogenní astma. Vzniká bez určité známé příčiny, nejčastěji po 35.roku života. Dává do vztahu k infekcím – časté záněty průdušek, rýma, resp. alergická rýma, polypy, léková alergie, sinobronchiální syndrom. Sinobronchiální syndrom, resp. kombinace zánětu přínosných dutin s nosními polypy a astmatem, se považují za jediné onemocnění dýchacích cest. Tímto směrem je zaměřena terapie, tj. lokální aplikace nosních kapek a glukokortikoidů. Operační výkony nejsou vhodné ani přínosné.
- Smíšený typ (kombinace obou)
Další typy astmatu
- Námahová astma: je vyprovokována tělesnou zátěží, provokujícím momentem může být i inhalace chemických substancí (rozpouštědel), chlad nebo teplo (tzv.iritačná astma). U takto preddisponovaných jedinců je vhodná prevence.
- Aspirínová astma. Je typická triáda nosných polypů, urtiky a astmatu po aplikaci kyseliny acetylsalicylové (aspirinu), astma mohou však vyvolat i jiné léky (inhibitory beta-blokátory, nesteroidní antiflogistika).
- Profesionální astma navozená protrahovaný (dlouho trvající) expozicí na pracovišti a vznikem přecitlivělosti na různé agens (chemikálie, mouka, zvířecí alergeny)
- Gastroezofageální reflux (známý jako „pálení žáhy“) může reflexně navodit bronchospasmus, který lze ovlivnit právě adekvátní terapií refluxu.
Příznaky astmatu
Příznaky astmatu jsou variabilní a mohou mít i období bez těžkostí. Variabilita symptomů je sezónní, diurální (ráno po probuzení, noční záchvaty dušnosti), někdy závisí i na tělesné námaze. Nemocný si stěžuje na dechové obtíže, pískavý dech, dráždivý kašel, rýmu delšího trvání.
Prvotními příznaky nebo spíše projevy astmatu je náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel se často zhoršuje v noci a narušuje klidný spánek. Prvním a nejvýraznějším projevem začínající astmatu je neustálý kašel, který může být doprovázen i následnou dušností. Dušnost poznáme podle ztíženého výdechu a námahy, kterou nám dá snaha se opět se nadechnout. Výdech je provázejí charakteristické sípavé či pískavé zvuky. Tyto jsou zapříčiněny otokem sliznice, která tak získává tvar píšťaly a proudící vzduch při výdechu vydává tyto zvuky. S dušnoťou je spojeno lapání po dechu a nepříjemný tlak, který astmatik pociťuje na prsou.
Tlak na prsou způsobuje astmatiky nepříjemný pocit tíhy nebo sevření hrudníku. Tento tlak je způsoben tím, že plíce astmatika se při dušnosti potýkají s vysokým odporem, který musí zdolávat. Průběh a projevy astmatu se mohou u jednotlivých nemocných lišit ai záchvaty mohou probíhat u jednoho jedince různé. Při těžkém záchvatu může mít astmatik problém dokonce mluvit. Akutní záchvat může být doprovázen i úzkostí či strachem a bohužel může bez včasné lékařské pomoci skončit i smrtí.
Příčiny vzniku astmatu
Na vzniku astmatu se podílejí:
Sponzorováno
- Genetická predispozice (použijí se geny na 5. a 11. chromozomu, pokud trpí alergií nebo astmatem někdo z členů vaší rodiny, riziko propuknutí tohoto onemocnění u vás se významně způsobem zvyšuje), atopie-praktický každý astmatik je zároveň i alergik.
- Mechanismy imunologické alergické odpovědi I. typu mediované protilátkami imunoglobulin třídy E (IgE), ale i alergické odpovědi III. a IV. typu s jejich případnou kombinací.
- Neimunologické mechanismy, kde bronchospasmus (křeč svalstva průdušek) je navozen chronickou iritací, námahou, infekcí (nejdříve virovou), popřípadě psychickou alterací.
Dalším rizikovým faktorem může být i znečištěné prostředí. Častými spouštěči astmatu je zvířecí srst (především kočičí a psí), peří, plísně, ale také potravinové a silné dráždivé chemické látky jako jsou různé výrazné parfémy, barvy, laky či cigaretový kouř a další. Spouštěčem mohou být i alergeny obsažené v lécích. Člověk by se měl rovněž vyvarovat stresu, dlouhodobé práci v prašném prostředí a chránit si své zdraví jak je to jen možné, protože časté infekce dýchacích cest jsou jedním z důvodů pro pozdější rozvinutí astmatu. Vysokou skupinu představují kuřáci, protože zejména kouření patří k nejčastějším důvodem vzniku tohoto onemocnění.
VIDEO: Dá se astma léčit konopím?
Prevence astmatu
Základem úspěšné léčby je prevence. Spolu se správnou léčbou dokáže výrazně zlepšit kvalitu života astmatika. Základní opatření by měla začít již v nejranějším věku, dokonce už před narozením dítěte, protože už v těhotenství je možné ovlivnit vývoj imunitního systému dítěte. Mezi nejdůležitější zásady patří nekouřit během těhotenství av posledním trimestru se vyhýbat rizikovým faktorem. Po narození by dítě nemělo dostávat do styku s cigaretovým kouřem, a mělo by se dbát aby nežilo v prašném prostředí. Pokud je astma diagnostikována, rodiče by se měli zaměřit na zamezení spouštěčů astmatu. Měl by se dodržovat tzv.. protiprachový režim, který spočívá v odstranění věcí, které v domácnosti zachycují prach. Jsou to zejména závěsy, záclony, koberce a čalouněný nábytek a je třeba často vysávat a uklízet. Prach by měl otírat vlhkým hadříkem, aby se zabránilo jeho rozvíření a rozptýlení do vzduchu. Chemické čistící prostředky měly být nedráždivé. Z nejdůležitějších opatření je to absolutní zákaz kouření v domácnosti astmatika a také se vyhýbat zakouřeným prostorám.
Samotný astmatik by měl omezit kontakt se zvířaty, zvláště těmi, na které je alergický. Vyhýbat se je třeba zejména kočkám, protože jejich srst vyvolává silnou alergii. Pokud již doma zvířátko je, doporučuje se ho nepouštět do místnosti kde astmatik spí. Dále je třeba omezit používání parfémů, vonných tyčinek a nejrůznějších osvěžovačů vzduchu, hlavně s výraznou a pronikavou aroma. Mezi další omezení patří častá a pravidelná výměna ložního prádla, protože v nich přežívají roztoči, nejlepší je je měnit jednou za týden. Důležitým faktorem je i duševní pohoda a vyhýbání se stresu, a v sezóně omezování výletů do přírody, tehdy je nutné omezit samozřejmě i větrání prostorů. U astmatiků je důležité pořádně vyléčit každé onemocnění, zejména rýmu, chřipku a další onemocnění postihující dýchací cesty.
TIP: Jak zredukovat zvířecí alergeny uvnitř domu?
Ke zlepšení zdravotního stavu a zlepšení funkce dýchacích cest pomáhá sport jako zdravým tak i astmatikům, mezi vhodné sporty patří běh, plavání nebo cyklistika.
Důležitá je i rehabilitace a dechová gymnastika, kdy se využívají různé pomůcky, jako nafukovací balónky, foukání brčkem do vody, flétna a další. Cvičení může probíhat také bez pomoci pomůcek, kdy při rozvíjení hrudníku se nadýchavame nosem a při jeho stisknutí vydechujeme ústy. Dochází tak ke zvýšení nitrohrudních tlaku a sekret je vytlačován od větších průdušek pomocí prodlouženého výdechu, což zlehčuje vykašlávání.
Doporučuje se také pobyt u moře, který má blahodárný účinek na organismus a plíce astmatiky. Stejný efekt mají i pobyty v horách, které si můžeme dopřát i u nás. Pokud není možnost jít k moři nebo do hor, je možné jít do sauny nebo solné jeskyně, které mají také ozdravné účinky.
A co si dále o astmatu přečíst?
- TIP: Přečtěte si o bronchiálním astmatu
- Jak na astma u dětí?
VIDEO: Jak funguje astma? – Vědecké kladivo
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění
Přečtěte si také naše další články
[…] 3000 případů rakoviny plic u nekuřáků a asi kolem 1 mil. dětem se vystupňovaly příznaky astmatu a její […]
[…] choroba srdeční, postiženým srdečních chlopní, ale i chronický zánět průdušek, astma, chudokrevnost a další. Na plicní arteriální hypertenzi proto lékaři nezvyknou zaměřil […]
[…] o potřebě dýchat nosem jsou nám tedy známé. Je nutné zdůraznit, že u astmatiků či alergiků na některé pyly je to ještě potřebnější. Až na některé výjimečné […]
[…] léčí akupunkturou i některé srdeční onemocnění, žaludeční a dvanáctníkové vředy, astma, vysoký tlak a zánět slepého […]
[…] zanedbání léčby senné rýmy může dojít k velmi závažným komplikacím jako je například průduškové astma, ztráta chuti nebo čichu, případně zánět vedlejších nosních dutin. Rozhodně se tedy […]
[…] může pořádně znepříjemnit srst domácích mazlíčků, své o tom vědí především astmatici, a hlavně také alergici. Co tedy dělat, pokud již kočku či psa máte? Základem je mýt si […]
[…] a imunologové varují, že asi 50 procent lidí s alergickou rýmou má předpoklad pro rozvoj astmatu. Přesto není toto onemocnění dostatečně kontrolováno a jeho vliv se podceňuje. Existují […]
[…] a preventivní řešení v boji proti těmto nemocem. Mezi alergická onemocnění patří astma, alergická rýma, anafylaxe, alergie na léky, potraviny a hmyz, dále ekzémy, kopřivka […]
[…] sedm set diagnostikováno astma. A mnozí z nich bez problémů lámou světové rekordy. Astma není výjimečná ani u zimních […]
[…] Astma je celoživotně nevyléčitelné, ale léčitelné chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Neléčená může vést ke komplikacím, pokud však pacient dodržuje doporučení lékaře, může vést plnohodnotný život. Celosvětově astmatem trpí až 300 milionů lidí a navzdory všem pokrokům v diagnostice a terapii, na ni ročně umírá přibližně 250 000 pacientů. […]