Obsah článku
Starý známý aspirin spatřil světlo světa již v roce 1897 v Německu a za jeho účinnost je zodpovědná jeho hlavní složka kyselina acetylsalicylová, která v lidském organismu působí především proti různým bolestem, horečce a zánětu. Říká se o něm jako léku téměř na všechno, zejména co se týče dospělých pacientů. U dětí však už s jeho podáváním třeba postupovat s maximální opatrností a řídit se pokyny lékaře.
Kyselina acetysalicylová v lécích
Aspirin je však znám i pod jinými obchodními názvy jako Acylpyrin, Anopyrin, Acylcoffin, Acifein apod., a to z jednoduchého důvodu – jeho hlavní složkou je kyselina acetysalicylová, což přípravku dává punc analgetika, antipyretika a antiflogistika a má tak účinnost při léčbě bolestí, horečky a zánětů. Kromě toho, že aspirin dokáže účinně potlačit bolesti hlavy, zubů, svalů kloubů a chrta, umí se také vypořádat i se záněty.
Pro některé dospělé pacienta Aspirin rozhodně ano…
Potlačuje zánětlivé procesy, a proto se někdy používá při závažných autoimunitních onemocněních. Kyselina acetylsalicylová je velmi užitečným lékem pro lidi s prodělaným infarktem nebo mozkové mrtvice. Pomáhá totiž ředit krev, a tak zabraňovat tvorbě nebezpečných krevních sraženin, které ucpávají cévy. Dokáže zachránit život, a proto by lidé s „náběhem“ na infarkt neměli bez aspirinu resp. aspirinu vycházet z domu. V kritické chvíli, kdy člověk pocítí intenzivní bolest vystřelující od srdce směrem k ruce a krku, by měl hned užít 2 tablety, důkladně je rozkousat a rozpustit v ústech, aby se co nejrychleji vstřebaly. Aspirin pomáhá i v boji s rakovinou, především při nádorových onemocněních tlustého střeva, konečníku a prsu. Zjistilo se, že při pravidelném užívání aspirinu se u takových pacientů snížil výskyt nádorového bujení téměř o polovinu.
… a pro některé rozhodně ne!
Na druhou stranu by si měli od aspirinu držet odstup někteří dospělí, zejména astmatici, alergici se sennou rýmou, ale i ženy, které chtějí otěhotnět, protože aspirin může snižovat jejich plodnost. Tento efekt je však jen dočasný a po vysazení léku se pravděpodobnost otěhotnění znovu zvýší. Aspirin by neměly užívat během těhotenství, zejména v posledních měsících před porodem. Vědci také zjistili, že aspirin brzdí činnost dvou enzymů – negativního, který způsobuje bolesti a záněty a kladného, který chrání sliznici žaludku a ledviny. Proto lékaři doporučují, aby spotřebu aspirinu minimalizovali lidé nad 65 let (mohou být ohroženi krvácením žaludku) a děti do 15 let, protože salicylát může u nich způsobit těžké onemocnění ledvin. Opatrní by měli být i lidé se zažívacími problémy a žaludečními vředy.
Sponzorováno
Aspirin a děti – Reyeův syndrom
Především je třeba si uvědomit, že dítě prostě není zmenšenina dospělého, proto děti úplně jinak léky odbourávají a také na ně jinak působí. Navíc, více než 50% léků, které děti užívají, nebylo pro ně nikdy vyzkoušené. To znamená, že dávkovat takové léky dětem je přímo úměrné hazardu s jejich životem. Aspirin a podobné léky by při horečnatých onemocněních neměly užívat děti a mládež asi do 16 let věku. Namísto toho se při horečce i mírných bolestech doporučuje např. Paralen a další léky, které obsahují stejně účinnou látku – paracetamol. U dětí se totiž po užívání aspirinu může rozvinout tzv. Reyeův syndrom (RS), onemocnění zapříčiněné užíváním léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou. Postihuje orgány celého těla, největší, někdy až smrtelný dopad má na játra a mozek.
V důsledku tohoto onemocnění se v játrech a dalších orgánech nahromadí nadměrné množství tuku, navíc dochází ke zvýšení tlaku v mozku. Syndrom postihuje především děti a teenagery do 15 let. Objevuje se krátce poté, co proběhne chřipková infekce nebo plané neštovice. Syndrom se nejčastěji vyskytuje začátkem roku v lednu, únoru a březnu, kdy se chřipce nejvíce daří, ale výjimka potvrzuje pravidlo i v průběhu celého roku. Výzkumy ukázaly, že užívání aspirinu během virového onemocnění (chřipka, plané neštovice, onemocnění dýchacího ústrojí) a po jeho skončení významně zvyšuje riziko vzniku Reyeova syndromu. U dětí užívajících aspirin bylo podle výzkumu 35krát větší nebezpečí jeho rozvoje, jak u dětí, které aspirin neužívaly.
Reyeův syndrom a jeho příznaky
Sponzorováno
Syndrom se objevuje v průběhu čtrnácti dnů po skončení virové infekce. Většinou prochází dvěma fázemi, když v první dochází k nepřetržitému zvracení, velké únavě, agresivitě, náladovosti, mdlobám a ztrátě energie. Ve druhé fázi se objevují změny osobnosti, zvláštní duševní a fyzické chování, letargii nebo otupení smyslů, vedoucí ke křečím až komatu. Prvním příznakem RS bývá zvracení, kromě dětí do dvou let, které mají spíše průjem nebo trpí dušností. Trvání symptomů se liší od závažnosti onemocnění a podmínkou úspěšné léčby je včasná diagnóza.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Léky a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den,
uvádíte, že výskyt Reyova syndromu je 35 krát vyšší u dětských pacientů léčených ASA.
Prosím o odkaz na nějakou relevantní studii. Já ji nenašel, asi špatně hledám.
Píšete o Reyově syndromu – je nějaká statistika o četnosti výskytu? Skripta mi říkají, že jde o vzácné onemocnění.
Předem děkuji.
Hezký den.
Michal Káčerek
Ano, je to vzácné onemocnění. To ostatně najdete ve všech zdrojích.
odkazy na studie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1169585/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1120628/