Obsah článku
Askarióza je nemoc způsobená parazitickým hlístem Ascaris lumbricoides, neboli česky škrkavka. Pravděpodobně je infikovaná až čtvrtina lidstva, s převahou 45 procent v Latinské Americe a 95 procent v částech Afriky. Askarióza je zvlášť rozvinutá v tropických a subtropických oblastech, kde je špatná hygiena. Jiné druhy rodu Ascaris mohou způsobit choroby u domácích zvířat, např. Ascaris suum infikuje prasata. U lidí byly objeveny některé geny, které mohou zvýšit náchylnost na infekci.
Škrkavky nejsou nakažlivé, člověk se infikuje jen při požití jejich vajíčka.
Askarióza a jak probíhá infekce
Infekce nastává po konzumaci jídla kontaminovaném vajíčky hlíst z výkalů. Ve střevě se vylíhne larva, provrtá se přes střevní stěnu a migruje krevním oběhem do plic. Zde pronikne do alveoly a postupuje do průdušnice, kde se vykašle a spolkne. Larvy procházejí žaludek podruhé do střeva, kde dorostou na dospělé červy. Udržují si svou pozici plaváním proti střevnímu proudu způsobeného peristaltikou. Dospělí červi žijí 1 až 2 roky, což značí, že infikované osoby mohou zůstat nakažené permanentně, protože červi se stále množí.
Sponzorováno
Znaky a symptomy askariózy
Když larvy putují po těle, mohou způsobit poškození cév, peritonitidu – zánět pobřišnice, zvětšení jater a sleziny atd. Červi ve střevě mohou způsobit sníženou absorpci živin a anorexii, která přispívá k podvýživě. Přes 796 červů Ascaris lumbricoides vážících asi 550 g bylo vybráno z těla 2-letého dítěte v Jižní Africe, které zemřelo na související gangrénu.
Lidé na problém nejčastěji přijdou, když objeví parazita ve stolici, nebo jej vykašlou, případně se sám plazí z nosu. Nejedná se však o nic závažného.
Léčba askariózy
Při podezření na nakažení askariózou, ihned kontaktujte svého lékaře, kde udělá potřebné testy a zahájí léčbu. Pokud je potvrzena diagnóza, lékař předepíše potřebnou léčbu různými léky, mezi které patří levamisol, pyrantel, mebendazolu. Pokud podstupujete léčbu askariózy, jste neustále sledováni – to aby se zabránilo možným komplikacím.
Od lékaře dostanete antiparazitika.
Nebezpečné je vystavení se výkalům pacienta – každý kdo je potenciálně v riziku by měl podstoupit vyšetření.
A jak na prevenci?
Základem je tedy hygiena rukou, se zaměřením na jejich mytí především před jídlem, omývání ovoce a zeleniny. Konzumovat pouze dobře tepelně upravená jídla, v neznámých oblastech nepít vodu, o které nevíme, z jakého je zdroje, při cestování do ciziny používat pouze vodu balenou apod.
VIDEO: TOP 5 Parazitů, žijících i ve vašem těle
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Exotické a tropické nemoci, Lidští parazité
Přečtěte si také naše další články