Sponzorováno

Ascites – nahromadění tekutiny v břiše – příznaky, příčiny a léčba 4.4/5 (10)

  • Ascites je nahromadění tekutiny v břišní dutině. Tento stav může být způsoben různými zdravotními problémy.
  • Příznaky ascitu mohou být: Zvětšení břicha, nepohodlí nebo bolest v břiše, dušnost, protože zvětšené břicho může tlačit na plíce, rychlé přibývání na váze, otoky nohou a kotníků.
  • Diagnóza ascitu se obvykle provádí pomocí fyzického vyšetření a zobrazovacích metod, jako je ultrazvuk nebo CT vyšetření.
  • Léčba ascitu závisí na základní příčině a může zahrnovat dietní změny, léky na snížení množství tekutiny v těle (diuretika), nebo invazivní procedury, jako je paracentéza (odsátí tekutiny jehlou).

Ascites je nahromadění tekutiny v břiše. To může nastat třeba v případě, když játra nepracují správně. Tekutina vyplňuje prostor mezi orgány a břišní výstelkou, což vede k otoku a bolesti.

Ascites je častým příznakem cirhózy jater, což je zjizvení jater.

Když se tekutina hromadí v břiše, může se člověk cítit nafouknutý a cítí se celkové nepohodlně. Tekutina může také tlačit na plíce a způsobit dušnost.

V závislosti na příčině ascitu člověka může lékař léčit tento stav změnami životního stylu, diuretiky a antibiotiky. V některých případech mohou pacienti potřebovat odstranit vodu jehlou.

Ascites - nahromadění tekutiny v břiše - ilustrace

Ascites – nahromadění tekutiny v břiše – ilustrace

 

Ascites je lékařský termín pro nahromadění tekutiny v břiše.

Může se to stát, když se krevní tlak portální žíly – která vede z trávicích orgánů do jater – příliš zvýší. Tento zvýšený tlak (říká se tomu portální hypertenze) snižuje funkci ledvin a jater, což způsobuje toto hromadění tekutiny.

Ascites se, dle studií, vyskytuje u 80 % lidí s jaterními problémy nebo cirhózou jater.

Jaké jsou příznaky ascitu?

Přebytečná tekutina v břiše může způsobit otoky, takže břicho je napjaté a pacient má nepříjemné pocity v oblasti břicha (tlak).

Příznaky ascitu se mohou vyvinout během několika týdnů nebo dokonce i dnů. I když problémy mohou být zpočátku celkem malé, otok se postupem času může stát závažnějším.

Příznaky spojené s ascitem mohou být tyto:

  • bolest břicha
  • nadýmání
  • zácpa
  • špatné trávení
  • ztráta chuti k jídlu
  • časté močení
  • pocit, že člověk nemůže popadnout dech
  • silná únava
  • bolesti zad

Kdy kontaktovat lékaře

Osoba by měla kontaktovat lékaře, pokud zaznamená některý z výše uvedených příznaků, jako je bolest nebo pocit otoku v břiše.

Otok břicha bez vysvětlení by měl být vždy důvodem k vyhledání rady lékaře.

Příčiny ascitu

Cirhóza jater, rakovina jater nebo zjizvení jater jsou nejčastějšími příčinami ascitu.

Mezi další možné příčiny ascitu patří:

Ascites vs. břišní tuk

Ačkoli ascites může vypadat podobně jako břišní tuk, lékař je bude schopen rozlišit.

Ascites a tuk se pohybují a i na pocit jsou cítit jinak. Lékař může vyšetřit břicho osoby, když leží a stojí, nebo může provést test kapalinové vlny. A i tvar břicha může naznačovat, že obsahuje spíše tekutinu než tuk.

Člověk s ascitem může mít také břicho, které je tvrdé a oteklé. Pacienti také mohou zaznamenat rychlé změny hmotnosti a tvaru těla. Tyto změny se dějí mnohem rychleji než rychlost, s jakou člověk obvykle získává tělesnou tukovou hmotu.

Sponzorováno

Je ascites život ohrožující?

Ve většině případů ascites sám o sobě není život ohrožující. Příčinou však může být závažnější stav, který může být život ohrožující, například selhání jater.

U lidí, kteří mají ascites jako komplikaci cirhózy, se úmrtnost pohybuje od 15 % za 1 rok do 44 % za 5 let.

Pokud se ascites neléčí, může mít jedinec výrazné komplikace. Může se u něj například rozvinout infekce v tekutině v břiše. To může být nebezpečné.

Řešení a léčba ascitu

Existuje celá řada způsobů, jak se léčí ascites. Lékař rozhodne, které možnosti jsou pro konkrétní stav pacienta nejvhodnější.

Redukce sodíku

Lékař pravděpodobně navrhne omezení sodíku ve stravě člověka. Obecně by se měli pacienti snažit konzumovat méně než 2000 miligramů sodíku denně.

Diuretika

Mnoho lidí s ascitem má prospěch z užívání diuretik, kterým se také říká pilulky na odvodnění. Ty pomáhají zbavit tělo přebytečné tekutiny a snižují otoky.

Lékař může předepsat běžná diuretika, jako je furosemid a spironolakton.

Paracentéza

Paracentéza je jednoduchý postup, který provádí lékař. Znamená to zavedení jehly do břicha k odstranění přebytečné tekutiny.

Paracentéza břicha - ilustrace

Paracentéza břicha – ilustrace

 

Pokud má podezření na infekci, může lékař odebrat malý vzorek tekutiny pro testování. Pokud má však člověk velký otok, lékař mu odebere větší množství tekutiny.

Shunty

Shunt [šant] je uměle vytvořená spojka, která umožňuje volný tok tekutiny v organizmu. Lékař může doporučit zavedení spojky pro odvodnění tekutiny, která se hromadí z ascitu.

Nejprve místo znecitliví a vyčistí. Poté jemně vpíchnou dlouhou jehlu dolů do žíly, aby ji otevřeli. Po provedení malého řezu v oblasti hrudníku zavedou trubici, která vede z krku do břicha.

Diagnostika ascitu

Diagnóza závisí na tom, kolik tekutiny je přítomno v břiše osoby. Lékaři mohou často diagnostikovat ascites pomocí fyzického vyšetření pacienta. Poté mohou diagnózu potvrdit pomocí ultrazvuku nebo CT břicha.

Lékař také obvykle odebere vzorek tekutiny vložením malé jehly skrz břišní stěnu pod lokální anestezií, odebere trochu tekutiny a odešle ji k testování. Lékaři takto vyšetří tekutinu na známky rakoviny a infekce, aby určili důvod nahromadění tekutiny.

Výhled pacientů

Výhled člověka závisí zejména na důvodu jeho ascitu. Pokud infekce způsobuje ascites, antibiotika jej mohou velmi efektivně léčit.

Pro většinu lidí s ascitem z cirhózy může paracentéza a zkraty zlepšit kvalitu jejich života. Pravděpodobně však nezvýší své šance na přežití. Místo toho pomáhají zvládat stav, zatímco člověk čeká na transplantaci jater.

Shrnu to

Ascites je nahromadění tekutiny v břiše. Běžně se vyskytuje jako komplikace onemocnění jater.

Mezi příznaky patří nadýmání, poruchy trávení, zácpa a dušnost. Přestože ji lékaři léčí léky a jednoduchými postupy, u lidí s chronickými onemocněními se může opakovat.

Sponzorováno

Máte s ascitem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: rob3000 / depositphotos.com
  • Ascites Autoři: Maria Chiejina; Pujitha Kudaravalli; Hrishikesh Samant.
  • Zdroj obrázku ve článku: Pikovit / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva