Sponzorováno

Ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc) – jak ji léčit přirozeně? 4.81/5 (21)

  • Ankylozující spondylitida (AS) je chronické zánětlivé onemocnění, které primárně postihuje páteř a sakroiliakální klouby (klouby mezi páteří a pánví).
  • Tento stav může vést k postupnému srůstání obratlů, což způsobuje ztrátu flexibility páteře a může vést k její deformaci. Ankylozující spondylitida patří do skupiny nemocí známých jako spondyloartropatie.
  • Ankylozující spondylitida je chronické onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou péči a spolupráci mezi pacientem a zdravotníky k dosažení optimální kontroly nad příznaky a zachování kvality života.
  • Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků, zpomalení progrese onemocnění a zlepšení kvality života.

Ankylozující spondylitida je forma artritidy, která způsobuje zánět v kloubech páteře. Nejvíce jsou postiženy klouby, kde se páteř stýká s pánví. Tento stav může také ovlivnit oblasti, kde se šlachy a vazy připojují ke kostem.

Může způsobit zánět i v jiných oblastech těla, jako jsou:

  • ramena
  • žebra
  • boky
  • kolena
  • chodidla
  • oči
  • čelist
  • střevo
  • srdce (vzácné)
  • plíce (vzácné)

K řešení příznaků ankylozující spondylitidy je k dispozici jak přirozená, tak konvenční léčba. V tomto článku se podíváme na to, jak tuto nemoc léčit přirozenou cestou.

Bechtěrevova nemoc (Ankylozující spondylitida) - ilustrace

Bechtěrevova nemoc (Ankylozující spondylitida) – ilustrace

 

Příznaky ankylozující spondylitidy

Mnoho lidí s ankylozující spondylitidou pociťuje ztuhlost a bolest v dolní části zad. Tato bolest může být sporadická a může mít různou intenzitu. Tyto příznaky mohou přejít do horní části páteře.

Další příznaky se liší od člověka k člověku a mohou být následující:

  • ztráta pružnosti
  • páteřní fúze
  • rozmazané vidění
  • citlivost na světlo
  • červené, vodnaté oči
  • bolest očí
  • snížená kapacita plic
  • potíže s dýcháním
  • syndrom cauda equina – syndrom kaudy – soubor příznaků způsobených poškozením kaudy
  • celkový pocit nevolnosti
  • žaludeční nebo střevní problémy

I když je ankylozující spondylitida nemoc progresivní, ne u každého dojde k fúzi páteře nebo závažným komplikacím. Příznaky ankylozující spondylitidy mohou být u žen atypické. Příznaky mohou například začít v oblasti krku místo v dolní části zad.

Příčiny ankylozující spondylitidy

Přesná příčina ankylozující spondylitidy není známa, i když svou roli hraje genetika. Genetický marker HLA-B27 je přítomen u více než 95 procent bělochů s tímto problémem. Tato genová asociace se liší napříč etnickými a rasovými skupinami.

Celkově může nositel genu HLA-B27 představovat 30procentní riziko rozvoje ankylozující spondylitidy. U mnoha lidí s tímto genetickým markerem se ankylozující spondylitida nevyvine a nemusíte být HLA-B27-pozitivní, abyste měli ankylozující spondylitidu.

Více než 60 genů může mít spojení s touto nemocí. Když se tyto geny spojí s bakteriální infekcí nebo jiným environmentálním faktorem, mohou spustit ankylozující spondylitidu. V této oblasti je zapotřebí další výzkum.

Přirozená léčba ankylozující spondylitidy

Musíte pochopit, že ankylozující spondylitida je chronický stav. V současnosti lék neexistuje, ale správná léčba může zmírnit příznaky, jako je bolest a ztuhlost.

Přírodní a přirozenou léčbu lze použít samostatně nebo s tradiční léčbou ankylozující spondylitidy.

Těchto 10 přirozených terapií může pomoci zmírnit příznaky:

1. Pravidelné protahování

Protahování, a zejména protahování na pravidelné bázi, pomáhá budovat flexibilitu a může snižovat bolest. Zvažte přidání protahování páteře nebo spodní části zad (jako je rotace trupu) do vaší každodenní rutiny.

2. Tepelná terapie

Ke snížení ztuhlosti a bolesti přiložte na postiženou oblast termofor nebo kvalitní nahřívací podložku. Můžete použít vlhké nebo suché teplo. Pomoci může také teplá koupel, zejména před cvičením.

Nepoužívejte tepelnou terapii bez konzultace s lékařem, pokud máte některý z těchto problémů:

3. Léčba chladem

I přikládání ledového obkladu, studeného gelového obkladu nebo sáčku mražené zeleniny na bolestivé klouby může pomoci snížit otoky. Po cvičení může léčba chladem pomoci snížit zánět.

Sponzorováno

Neaplikujte led déle než 20 minut v kuse. Pokud máte problémy s krevním oběhem, poraďte se nejprve se svým lékařem, než použijete takovou léčbu chladem.

4. Akupunktura

Akupunktura je doplňková terapie, která zahrnuje vpichování tenkých jehel do konkrétních bodů na kůži. Předpokládá se, že efektivně dokáže aktivovat hormony zmírňující bolest ve vašem těle.

Použití akupunktury je v Evropě stále více pozitivně přijímáno. Některé studie uvádějí, že akupunktura zmírňuje bolest ankylozující spondylitidy (bechtěrevovy choroby).

I přehled studií z roku 2019, které zkoumaly přes 70 klinických studií, a další zprávy zjistily, že akupunktura byla obecně bezpečnou a účinnou intervencí ke snížení bolesti.

Výzkum akupunktury a ankylozující spondylitidy byl však považován za neprůkazný, takže je zapotřebí více studií.

5. Masážní terapie

Je obecně známo, že masáž pomáhá relaxovat. Může vám také pomoci cítit se pružnější nebo uvolněnější, abyste mohli cvičit nebo se protahovat.

Masáž může způsobit bolest v citlivých místech kolem páteře. Pokud k tomu dojde, vyhněte se těmto oblastem a používejte pouze lehké masážní techniky, dokud se bolest nezlepší. Vždy o své nemoci nebo problému masérovi řekněte, to je základ.

6. Správný a pravidelný pohyb

Čím více budete sedět, tím ztuhleji se pravděpodobně budete cítit. Vstávejte, pohybujte se a pravidelně se protahujte. Pokud máte práci u stolu, dejte si každých 45 minut či každou hodinu přestávku – vstaňte a hýbejte se.

7. Správné cvičení

Jemné cvičební programy jako jóga a pilates jsou skvělé při Bechtěrevově chorobě, protože zahrnují jemný strečink. Plavání může být také prospěšné, protože je nenáročné na vaše klouby.

Posilovací cvičení se závažím mohou pomoci budovat svaly, které podporují klouby postižené ankylozující spondylitidou. Promluvte si se svým lékařem nebo fyzioterapeutem, abyste určili pro vás nejlepší plán cvičení.

8. Alexandrova technika

Nácvik správného držení těla je u ankylozující spondylitidy zásadní, protože může ovlivnit vaše záda. Alexandrova technika vás naučí uvědomovat si své držení těla po celý den.

Také vás naučí, jak napravit špatné držení těla, a může být užitečnou pro lidi s ankylozující spondylitidou.

9. Terapie TENS

Terapie transkutánní elektrickou nervovou stimulací (TENS) využívá elektrický proud ke zvládání bolesti.

Elektrody jsou obvykle připojeny k přístroji TENS a aplikovány v místě bolesti. Předpokládá se, že když TENS stimuluje nervy, potlačí signály bolesti v těle.

Fyzioterapeut vás může naučit obsluhu TENS přístroje​, abyste ho mohli používat doma.

10. Přestaňte kouřit

Kuřáci, zejména muži, jsou ohroženi větším poškozením páteře ankylozující spondylitidou než nekuřáci. Přestat kouřit nejen pomáhá snížit poškození ankylozující spondylitidou, ale také zlepšuje vaše celkové zdraví.

Přestat kouřit není snadné. Získejte veškerou podporu, kterou můžete získat. Existuje spousta metod, jak na to. Začněte třeba u svého lékaře.

Dobrý spánek je důležitý – jak zlepšit spánek

Dobrý noční spánek může být často nesnadný, pokud máte ankylozující spondylitidu. Bolest může být horší v noci kvůli nevhodnému lůžku.

Když ležíte na boku, matrace by měla držet vaši páteř rovně. Vaše matrace by také měla umožnit, aby vaše páteř měla „S křivku“, když ležíte na zádech.

Vyzkoušejte tyto tipy pro dobrý spánek:

  • Používejte středně tvrdou matraci, která se dokáže přizpůsobit tvaru vaší páteře.
  • Používejte pouze tolik polštářů, aby byl krk vyrovnaný.
  • Ke snížení bolesti použijte tepelnou terapii před spaním.
  • Nespěte s polštářem mezi nohama.

Sponzorováno

A co vy? Jak se s Bechtěrevovou nemocí vypořádáváte vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Studie na toto téma a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva