Obsah článku
- Aneurysma (neboli výduť) je patologické rozšíření nebo vyklenutí stěny cévy. Toto rozšíření obvykle vytváří slabé místo na cévě, které může být náchylné k ruptuře (prasknutí) a způsobit vážné komplikace, včetně krvácení do okolních tkání. Aneurysma může postihnout různé typy cév, včetně tepen (arteriální aneurysma), žil (venózní aneurysma) nebo arteriovenózních spojení (arteriovenózní aneurysma).
- Nejběžnější typ aneurysmat je arteriální aneurysma, které se nejčastěji vyskytuje v hlavních tepnách těla, jako je aorta (hlavní arterie, která odvádí krev z srdce do těla) a mozkové tepny. Mozkové arteriální aneurysma mohou být zvláště nebezpečné, protože ruptura může vést k intrakraniálnímu krvácení a vážným neurologickým problémům.
- Příčiny aneurysma mohou být různé, včetně genetických faktorů, vysokého krevního tlaku, zhoršené elasticity cévních stěn, traumatu nebo infekce. Aneurysma může být asymptomatické (bez příznaků) a může být zjištěno náhodně během vyšetření, nebo může vyvolávat různé příznaky, jako jsou bolesti v oblasti postižené cévy, pulzující masa nebo neurologické obtíže v případě mozkových aneurysmat.
- Léčba aneurysma může zahrnovat sledování, léky na kontrolu rizikových faktorů (například snižování krevního tlaku) nebo invazivní postupy, jako je chirurgická reparace nebo endovaskulární zákroky, aby se zabránilo ruptuře aneurysmatu. Léčebný přístup závisí na velikosti, umístění a zdravotním stavu pacienta a měl by být pečlivě vyhodnocen odborným lékařem.
Aneurysma (výduť) je ohraničené rozšíření tepny (výduť) způsobené strukturálními změnami v její stěně. Aneurysma se týká oslabení stěny tepny, které vytváří takové vyboulení nebo roztažení tepny. Většina aneurysmat nevykazuje příznaky a není nebezpečná. V nejzávažnějším stádiu však mohou některé prasknout, což vede k život ohrožujícímu vnitřnímu krvácení.
Rychlá fakta o aneurysmatech:
- Aneurysmata postihují různé tepny. Nejvýznamnější aneurysmata postihují tepny zásobující mozek a srdce. Aneurysma aorty postihuje hlavní tepnu těla.
- Prasknutí aneurysmatu způsobuje vnitřní krvácení.
- Riziko vzniku a prasknutí aneurysmatu se mezi jednotlivci liší. Kouření a vysoký krevní tlak jsou hlavními rizikovými faktory pro rozvoj aneurysmatu.
- Některé typy aneurysmat mohou vyžadovat chirurgickou léčbu, aby se zabránilo prasknutí. Ostatní budou lékaři operovat pouze v případě ohrožení života.
Typy aneurysmat
Aneurysmata jsou klasifikována podle jejich umístění v těle. Tepny mozku a srdce jsou dvě nejčastější místa vážného aneurysmatu.
Vyboulenina může mít dva hlavní tvary:
- Fusiformní aneurysma vyboulí všechny strany krevní cévy
- Vakovité aneurysma se vyboulí pouze na jedné straně
Riziko prasknutí závisí na velikosti vyboulení.
Aneurysma aorty
Aorta je velká tepna, která začíná v levé srdeční komoře a prochází hrudní a břišní dutinou. Normální průměr aorty je mezi 2 a 3 centimetry (cm), ale s aneurysmatem se může vyboulit až za 5 cm.
Nejčastějším aneurysmatem aorty je aneurysma břišní aorty. K tomu dochází v části aorty, která prochází břichem. Bez operace je roční míra přežití u tohoto typu aneurysma nad 6 cm cca 20 procent. Aneurysma břišní aorty se mohou rychle stát fatální, ale ti, kteří přežijí převoz do nemocnice, mají 50 procentní šanci na celkové přežití.
Méně často může aneurysma hrudní aorty postihnout část aorty procházející hrudníkem. Aneurysma hrudní aorty má míru přežití 56 procent bez léčby a 85 procent po operaci. Je to vzácný stav, protože pouze 25 procent aneurysmat aorty se vyskytuje v hrudníku.
Mozkové aneurysma
Aneurysmata tepen, které zásobují mozek krví, jsou známé jako intrakraniální aneurysmata. Prasklé aneurysma mozku může být smrtelné do 24 hodin. Čtyřicet procent mozkových aneurysmat je smrtelných a asi 66 procent těch, kteří přežijí, zažije výsledné neurologické poškození nebo invaliditu.
Prasklé mozkové aneurysmata jsou nejčastější příčinou typu mrtvice známého jako subarachnoidální krvácení.
Periferní aneurysma
Aneurysma se může objevit i v periferní tepně. Mezi typy periferního aneurysmatu patří:
- Popliteální aneurysma: To se děje u podkolenní tepny. Je to nejčastější periferní aneurysma.
- Aneurysma slezinné tepny: Tento typ aneurysmatu se vyskytuje v blízkosti sleziny.
- Aneurysma mezenterické tepny: To postihuje tepnu, která transportuje krev do střev.
- Aneurysma femorální tepny: Femorální tepna je v třísle.
- Aneurysma krční tepny: K tomu dochází v krku.
- Viscerální aneurysma: Jedná se o vyboulení tepen, které přivádějí krev do střeva nebo ledvin.
U periferních aneurysmat je menší pravděpodobnost prasknutí než u aneurysmat aorty.
Léčba aneurysmatu
Ne všechny případy aneurysmatu vyžadují aktivní léčbu. Když však aneurysma praskne, je nutná nouzová operace.
Možnosti léčby aneurysmatu aorty
Lékař může sledovat neprasknuté aneurysma aorty, pokud nejsou patrné žádné příznaky. Medikace a preventivní opatření mohou být součástí konzervativní léčby nebo mohou doprovázet aktivní chirurgickou léčbu.
Prasklé aneurysma vyžaduje nouzovou operaci. Bez okamžité opravy mají pacienti nízkou šanci na přežití. Rozhodnutí operovat neprasklé aneurysma v aortě závisí na řadě faktorů souvisejících s individuálním pacientem a rysy aneurysmatu.
Tyto rysy jsou:
- věk, celkový zdravotní stav, koexistující podmínky a osobní volba pacienta
- velikost aneurysmatu vzhledem k jeho umístění v hrudníku nebo břiše a rychlost růstu aneurysmatu
- přítomnost chronické bolesti břicha nebo riziko tromboembolie, protože tyto mohou také vyžadovat chirurgický zákrok
Velké nebo rychle rostoucí aneurysma aorty bude pravděpodobně vyžadovat operaci. Existují dvě možnosti operace:
- otevřená operace pro nasazení stentgraftu
- endovaskulární operace stentgraftu
Stentgraft (stent graft) je důležitý prostředek léčby některých onemocnění krevních cév. Jedná se o speciální kombinaci stentu a cévní protézy, které se využívá například u tepenných aneurysmat, u disekce aorty a u tepenné ruptury.
Při endovaskulární operaci chirurg přistupuje k cévám malým řezem v blízkosti kyčle. Operace stentgraftu zavede endovaskulární štěp touto incizí pomocí katétru. Štěp se poté umístí do aorty, aby utěsnil aneurysma.
Při otevřené operaci aneurysma břišní aorty se provede velký řez v břiše, aby se obnažila aorta. Poté lze aplikovat štěp k vyřešení aneurysmatu.
Endovaskulární chirurgie pro vyřešení aneurysmat aorty přináší následující rizika:
- krvácení v okolí štěpu
- krvácení před nebo po zákroku
- zablokování stentu
- poškození nervů, které má za následek slabost, bolest nebo necitlivost v noze
- selhání ledvin
- snížené prokrvení nohou, ledvin nebo jiných orgánů
- erektilní dysfunkce
- neúspěšná operace, která pak vyžaduje další otevřenou operaci
- sklouznutí stentu
Některé z těchto komplikací, jako je krvácení v okolí štěpu, mohou vést k další operaci.
Sponzorováno
Možnosti léčby mozkového aneurysma
V případě mozkového aneurysma bude chirurg normálně operovat pouze tehdy, pokud existuje vysoké riziko prasknutí. Potenciální riziko poškození mozku v důsledku chirurgických komplikací je totiž příliš velké.
Pokud jde o aneurysma břišní aorty, pravděpodobnost ruptury závisí na velikosti a umístění aneurysma. Namísto chirurgického zákroku dostávají pacienti pokyny, jak sledovat a zvládat rizikové faktory prasknutí mozkového aneurysma, například monitorování krevního tlaku. Pokud prasklé aneurysma vyústí v subarachnoidální krvácení, je pravděpodobná operace. Toto je považováno za lékařskou pohotovost. Tento postup by měl za cíl uzavřít prasklou tepnu v naději, že zabrání dalšímu krvácení.
Aneurysma a příznaky
Většina aneurysmat je bez příznaků. Příznaky se tedy obvykle nevyskytují, dokud aneurysma nepraskne.
Neprasklé aneurysma však může stále bránit cirkulaci do jiných tkání. Mohou také vytvářet krevní sraženiny, které mohou ucpat menší krevní cévy. Toto je stav známý jako tromboembolismus. Může vést k ischemické cévní mozkové příhodě nebo jiným závažným komplikacím.
Rychle rostoucí břišní aneurysmata jsou někdy spojena s příznaky. Někteří lidé s aneurysmatem břicha hlásí bolest břicha, bolest v dolní části zad nebo pulsující pocit v břiše.
Podobně mohou hrudní aneurysmata ovlivnit blízké nervy a další krevní cévy, což může způsobit potíže s polykáním a dýcháním a bolest v čelisti, hrudníku a horní části zad.
Příznaky se mohou také týkat příčiny aneurysmatu spíše než samotného aneurysmatu. Například v případě aneurysmatu způsobeného vaskulitidou neboli zánětem krevních cév může člověk pociťovat horečku, malátnost nebo zaznamenat úbytek na váze.
Možné komplikace
První známky dříve nezjištěného aneurysmatu mohou být komplikace při jeho prasknutí. Symptomy mají tendenci být výsledkem ruptury spíše než samotným aneurysmatem.
Většina lidí žijících s aneurysmatem nepociťuje žádné komplikace. Kromě tromboembolie a ruptury aorty však mohou komplikace zahrnovat tyto problémy:
- Silná bolest na hrudi nebo zádech: Silná bolest na hrudi nebo zádech se může objevit po ruptuře aneurysmatu aorty na hrudi.
- Angina pectoris: Některé typy aneurysmat mohou vést k angíně, jinému typu bolesti na hrudi. Angina pectoris může vést k ischemii myokardu a srdečnímu infarktu.
- Náhlá extrémní bolest hlavy: Pokud aneurysma mozku vede k jeho prasknutí, hlavním příznakem je náhlá silná bolest hlavy.
Jakékoli prasknutí aneurysmatu může způsobit bolest, nízký krevní tlak, rychlou srdeční frekvenci a závratě. Většina lidí s aneurysmatem nezaznamená žádné komplikace, dokud nepraskne.
Příčiny aneurysma
Aneurysma se může objevit v jakékoli části těla. Krevní tlak může snáze roztáhnout oslabenou arteriální stěnu.
Je nutný další výzkum, aby se potvrdilo, proč se stěna tepny oslabuje a způsobuje aneurysma. Některá aneurysmata, i když méně častá, jsou přítomna od narození jako arteriální defekt.
Aortální disekce
Disekce aorty je jednou z identifikovatelných příčin aneurysmatu aorty. Arteriální stěna má tři vrstvy. Krev může protrhnout trhlinou v oslabené stěně tepny a rozdělit tyto vrstvy. Poté může vyplnit dutinu obklopující srdce.
Pokud se trhlina objeví na nejvnitřnější vrstvě arteriální stěny, krev proniká do stěny a oslabuje ji, čímž se zvyšuje riziko prasknutí.
Lidé s disekcí aorty často popisují náhlou a nesnesitelnou bolest na hrudi. Tato bolest se může šířit, když disekce postupuje podél aorty. Může například vyzařovat do zad. Disekce vede ke kompresi. Komprese zabraňuje návratu krve do srdce. Toto je také známé jako perikardiální tamponáda.
Rizikové faktory aneurysmat
Existuje několik možností životního stylu a fyzických charakteristik, které mohou zvýšit šanci na aneurysma.
- kouření tabáku
- hypertenze neboli vysoký krevní tlak
- špatná strava
- neaktivní životní styl
- obezita
Kouření je zdaleka nejběžnějším rizikovým faktorem. Bylo prokázáno, že užívání tabáku nejen zvyšuje kardiovaskulární onemocnění a riziko aneurysmatu, ale také zvyšuje riziko ruptury, jakmile aneurysma začne působit. To je hodně nebezpečný zlozvyk!
Diagnostika aneurysma
Aneurysmata často zůstávají nezjištěna. Screening má za cíl identifikovat lidi, kteří potřebují sledování nebo léčbu.
Odborníci doporučují ultrazvukový screening na příznaky aneurysma břišní aorty u všech mužů ve věku 65 až 75 let, kteří za svůj život vykouřili nějaké cigarety.
Pokud se objeví příznaky, MRI vyšetření může identifikovat aneurysma, které ještě neprasklo. CT vyšetření se obvykle upřednostňuje u prasklých aneurysmat, zvláště pokud existuje riziko krvácení do mozku.
V případech vážného nebo prasklého aneurysmatu v mozku nebo srdci, které vyžaduje nouzovou operaci, může angiogram identifikovat přesnou oblast, která potřebuje péči. Do krevní cévy ve stehně se v lokální anestezii zavede katétr a katétr se poté zavede do příslušné části těla.
Lékař aplikuje barvivo, které pomáhá identifikovat oblast srdce nebo mozku, která potřebuje léčbu.
Výhled pacientů
Člověk může žít s neprasklým aneurysmatem a nevšimnout si toho. Pokud však aneurysma praskne, může to být životu nebezpečné.
Může to vést k těmto problémům:
- hemoragická mrtvice
- hydrocefalus
- kóma
- vazospazmus
- dlouhodobé nebo krátkodobé poškození mozku
Vasospasmus je hlavní příčinou invalidity nebo smrti po prasknutí aneurysmatu.
Mezi faktory ovlivňující šanci na úplné uzdravení patří typ a rozsah aneurysmatu, celkový zdravotní stav osoby před jejím prasknutím a rychlost léčby. Přibližně 40 procent případů prasknutí aneurysmatu bude smrtelných během prvních 24 hodin. Až u 25 procent lidí budou komplikace smrtelné do 6 měsíců.
Prevence aneurysmatu
Prevence aneurysmatu není vždy možná, protože některé jsou vrozené, což znamená, že je problém přítomen již od narození.
Některé volby životního stylu však mohou velmi ovlivnit riziko:
- Kouření je rizikovým faktorem jak pro aneurysma aorty, tak pro prasknutí aneurysmatu kdekoli v těle. Přestat kouřit může snížit riziko těžkého aneurysmatu.
- Řízení krevního tlaku může také minimalizovat riziko aneurysmatu. Zdravého krevního tlaku lze dosáhnout dietními opatřeními, pravidelným cvičením a léky.
- Obezita může způsobit zvýšený tlak na srdce, takže provedení těchto kroků je důležité pro snížení stresu na stěnách tepen.
- Zdravá strava může také snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko aterosklerózy. Fusiformní aneurysma jsou často spojena s aterosklerózou.
Každý, kdo má diagnostikované aneurysma a je mu předepsán konzervativní léčebný plán, by měl spolupracovat se svým lékařem na řešení jakýchkoli rizikových faktorů.
Sponzorováno
Máte s aneurysma nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů. Budeme moc rádi.
Studie a zdroje článku
- Abdominal aortic aneurysm: A comprehensive review Autoři: Sourabh Aggarwal, MBBS, Arman Qamar, MBBS
- Zdroj obrázku: ArtistUI / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Žilní systém
Přečtěte si také naše další články