Sponzorováno

Anemofobie – strach z větru – příznaky, příčiny a léčba 4.33/5 (12)

  • Anemofobie je strach z větru. Lidé trpící tímto strachem mohou mít úzkost nebo panické reakce při silném větru nebo dokonce při jeho představení, jako je šumění stromů nebo poryvy větru.
  • Tento strach může být spojen s obavami z přírodních katastrof, jako jsou bouře, tornáda nebo hurikány.
  • U některých lidí může být anemofobie součástí širších úzkostných poruch.

Anemofobie je strach z větruAnemo je řecký kořen slova pro vítr – toto slovo je známe spíše pro lidi, kteří používají technologii měřící vítr, jako je anemograf nebo anemometr. Ale je zde i jiné slovo, které s tímto kořenem slova souvisí – anemofobie.

Anemofobie, někdy nazývaná ankraofobie, je strach z větru a je jednou ze široké škály fobií souvisejících s počasím. Někdo se bojí průvanu nebo mírného vánku, jiný se bojí silnějšího nárazového větru.

Fobie jsou vlastně poměrně běžné a odhaduje se, že 8 až 12 % Evropanů má jednu nebo více fobií. Anemofobie je považována za „specifickou fobii“ pod typem přírodní/environmentální.

Fobie jsou diagnostikovány, když existuje trvalý a intenzivní strach z předmětů nebo situací a strach způsobuje úzkost a dysfunkci v životě člověka. Tyto fobie mohou být závažné a často omezují život. Někdy jsou mírné.

Příznaky anemofobie

Člověk s anemofobií může vidět známky větru za oknem a může začít pociťovat příznaky úzkosti, jako je bušení srdce, hyperventilace, chvění a paniky. Myšlenky se mohou začít uhánět směrem k hypotetickým katastrofickým scénářům a obavám o svou bezpečnost. Existuje tendence vyhýbat se zážitkům, které vás mohou vystavit větru, což může mít za následek promarněné příležitosti a společenskou izolaci. To pak míří k dalším a dalším problémům.

Spojení mezi anemofobií a fobií z počasí

Anemofobie často, i když ne vždy, souvisí s jinými fobiemi z počasí. Lilapsofobie je strach z tornád nebo hurikánů, zatímco astrafobie je strach z běžnějších povětrnostních událostí, jako jsou hromy a blesky.

Mnoho lidí s anemofobií založenou na jiné fobii z počasí se nemusí bát samotného větru, ale větru znamenajícího možnost nadcházející bouře. Většina lidí s tímto strachem byla svědky nebo zažila ve svém životě něco traumatického souvisejícího s počasím. Problém obvykle začíná někdy v dětství, kdy je strach z bouří poměrně častý.

Anemofobie u dětí

Stejně jako mnoho fobií je i anemofobie, zejména strach z prudkých bouří, u dětí a dospívajících relativně běžná. Potvrzují to četné studie. Děti nejsou vždy schopny pochopit svět kolem sebe a vzácné události mohou být strašidelně nebo silně děsivé. V důsledku toho nejsou fobie u dětí obvykle diagnostikovány.

Pokud má vaše dítě mírný strach z větru, zkuste se zaměřit na herní aktivity, které využívají vítr pozitivním způsobem. Pouštějte draky a experimentujte se skutečnými plachetnicemi nebo plachetnicemi na hraní. Jděte ven a promluvte si o tom, jak zábavné je nechat si profouknout vlasy větrem. Samozřejmě, pokud je strach vašeho dítěte obzvláště vážný nebo dlouhodobý, vyhledejte radu vyškoleného odborníka na duševní zdraví.

Sponzorováno

Anemofobie u dospělých

U dospělých je strach z větru mnohem méně častý. U někoho, kdo byl traumatizován katastrofou nebo zraněním souvisejícím s počasím, se však tato fobie může rozvinout kdykoli a může být také vystaven vyššímu riziku posttraumatické stresové poruchy. Některé ze základních obav, které jsou spouštěny větrem, mohou být ztráta domova, ztráta kontroly nad životem, ztráta společenského a sociálního života a úrazy způsobené větrem.

Ztráta svého domova

Někteří lidé s anemofobií se mohou obávat, že silný vítr odnese věci finanční nebo sentimentální hodnoty. Jiní se možná obávají, že obzvlášť silný nárazový vítr roztrhá jejich domov.

Tento typ anemofobie je často zakořeněn ve strachu ze ztráty domova či jiného místa, na kterém nám záleží, a může být častější u těch, kteří přežili tornádo, hurikán nebo jinou katastrofu s vážným počasím.

Ztráta kontroly nad tím, co se děje

Stejně jako strach ze ztráty domova, i strach ze ztráty kontroly nad tím, co se děje, může být jádrem fobií souvisejících s větrem. Stejně jako všechny povětrnostní jevy je vítr nepředvídatelný a mimo naši kontrolu.

Úrazy

Silný vítr může způsobit, že se uvolněné předměty rozletí, utrhnou se třeba větve stromů, dokonce mohou způsobit poškození konstrukce domu. Ti, kteří se bojí, že budou zraněni, se mohou obávat, že budou na cestě této zkázy. Někteří lidé, zejména děti, se také mohou bát, že je zvedne nebo srazí zvlášť silný poryv větru.

Nemoci

Je to divné? Možné. Ale základem strachu z větru může být také strach z nemocí. Je vítr nepřítelem, který nese znečištění nebo alergeny ve vzduchu, které u vás vyvolávají dýchací potíže nebo těžké alergie? A co místnosti s průvanem? Ačkoli dnes víme, že nemoci jsou způsobeny bakteriemi nebo viry, konvenční moudrost dlouho zastávala názor, že v místnostech s průvanem mohou lidé snadno onemocnět. Strach může být zesílen u těch, kteří trpí kryofobií nebo strachem z chladu.

Léčba

Některé obavy lze zmírnit péčí o sebe sama a relaxačními strategiemi. Zůstat fyzicky zdravý, minimalizovat stres a udržovat rovnováhu ve svém životě může vytvořit větší toleranci a odolnost vůči životním výzvám a fobiím.

Někdy mohou naše obavy podnítit dezinformace. Vzdělání o situaci, které se bojíte, může zmírnit některé děsivé myšlenky, které přispívají k vaší fobii. Třeba:

  • Pochopení některých zdravotních a environmentálních přínosů pohybu vzduchu může být poučné.
  • Když se naučíte vše, co je třeba vědět o bezpečnostní připravenosti ohledně silného větru, můžete vědět, že je vše pod kontrolou.

Sponzorováno

Pokud svépomocné strategie nestačí, zvažte vyhledání odborné pomoci s jakýmkoliv strachem, který způsobuje, že omezujete své každodenní aktivity. Terapeuti vyškolení v kognitivně-behaviorální terapii jsou obeznámeni se strategiemi, které pomáhají snížit nebo odstranit fobie. V případě potřeby mohou být pacientovi dočasně předepsány léky, které pomohou snížit fyzické příznaky úzkosti, které mohou být zvláště invalidizující. To ale nebývá moc časté.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku: Valeriy_Al / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva