Androgenetická alopecie je běžnou formou vypadávání vlasů u mužů i žen. U mužů je tento stav také známý jako plešatost mužského typu. Vlasy vypadávají v přesně definovaném vzoru, začínajícím nad oběma spánky. Časem vlasová linie ustupuje a vytváří charakteristický tvar „M“. Vlasy také řídnou v temeni (poblíž temene hlavy), často přecházejí do částečné nebo úplné plešatosti.
Způsob vypadávání vlasů u žen se liší od plešatosti mužského typu. U žen jsou vlasy tenčí po celé hlavě a vlasová linie neustupuje. Androgenetická alopecie u žen zřídka vede k úplné plešatosti.
Androgenetická alopecie u mužů je spojena s několika dalšími zdravotními stavy, včetně ischemické choroby srdeční a zvětšení prostaty. Navíc i rakovina prostaty, poruchy inzulínové rezistence (jako je diabetes a obezita) a vysoký krevní tlak (hypertenze) souvisejí s androgenetickou alopecií.
U žen je tato forma vypadávání vlasů spojena se zvýšeným rizikem syndromu polycystických vaječníků (PCOS). PCOS je charakterizován hormonální nerovnováhou, která může vést k nepravidelné menstruaci, akné, nadbytečnému ochlupení jinde na těle (hirsutismus) a přibývání na váze.
Muži mohou začít trpět vypadáváním vlasů již v jejich mladistvém věku, například již na počátku 20. roku života. Ženy s tímto stavem, nazývaným plešatost ženského vzoru, nezaznamenávají výrazné ztenčení vlasů až do 40 let nebo později.
Příčiny androgenetické alopecie
Při vzniku androgenetické alopecie pravděpodobně hraje roli řada genetických a environmentálních faktorů. Ačkoli vědci studují rizikové faktory, které mohou přispět k tomuto stavu, většina z těchto faktorů zůstává neznámá.
Vědci zjistili, že tato forma vypadávání vlasů souvisí s hormony nazývanými androgeny, zejména s androgenem zvaným dihydrotestosteron (DHT). Androgeny jsou důležité pro normální sexuální vývoj mužů před narozením a během puberty. Androgeny mají také další důležité funkce u mužů i žen, jako je regulace růstu vlasů a sexuální touhy.
Sponzorováno
Růst vlasů začíná pod kůží ve strukturách nazývaných folikuly. Každý pramen vlasů normálně roste 2 až 6 let, několik měsíců přechází do klidové fáze a poté vypadává. Cyklus začíná znovu, když ve folikule začíná růst nový vlas. Zvýšené hladiny androgenů ve vlasových folikulech mohou vést ke kratšímu cyklu růstu vlasů a růstu kratších a tenčích pramenů vlasů. Kromě toho dochází ke zpoždění růstu nových vlasů.
Přestože vědci mají podezření, že při androgenetické alopecii hraje roli několik genů, byly ve vědeckých studiích potvrzeny variace pouze v jednom genu, AR. Gen AR poskytuje pokyny pro výrobu proteinu zvaného androgenní receptor. Androgenní receptory umožňují tělu adekvátně reagovat na dihydrotestosteron a další androgeny. Studie naznačují, že variace v genu AR vedou ke zvýšené aktivitě androgenních receptorů ve vlasových folikulech. Zůstává však nejasné, jak tyto genetické změny zvyšují riziko vypadávání vlasů u mužů a žen s androgenetickou alopecií.
Výzkumníci nadále zkoumají souvislost mezi androgenetickou alopecií a dalšími zdravotními stavy, jako je koronární srdeční choroba a rakovina prostaty u mužů a syndrom polycystických vaječníků u žen. Vědci věří, že některé z těchto poruch mohou být spojeny se zvýšenými hladinami androgenů, což může pomoci vysvětlit, proč se obvykle objevují při vypadávání vlasů souvisejícím s androgenem.
Léčba
Topicky nanášený Minoxidil a orálně podávaný Finasterid jsou terapeutická činidla, která byla nejrozsáhleji studována pro léčbu androgenetické alopecie u mužů.
Lék Finasterid působí tak, že blokuje přeměnu testosteronu na DHT. Další takovým podobným lékem je Dutasterid.
Dutasterid je alternativou k Finasteridu.
Minoxidil pak je k dispozici ve 2% a 5% roztoku a 5% pěně – 5% roztok se prokázal jako účinnější než 2% roztok. U přibližně 50% mužů se zastavuje vypadávání vlasů a u malého procenta mužů dochází k opětovnému růstu vlasů.
Oba léky prokázaly účinnost a vysokou snášenlivost v placebem kontrolovaných randomizovaných studiích, což podpořilo jejich postavení jako léčba první linie.
Sponzorováno
Reakce na léčbu finasteridem nebo minoxidilem se liší. Zatímco někteří muži dosahují kosmeticky významného opětovného růstu, jiným nejvíce prospívá zpomalení dalšího vypadávání vlasů. K udržení výsledků terapie je nutné stálé užívání těchto léků.
A dále si o alopecii přečtěte
- Alopecia totalis – co je to – příznaky, příčiny a léčba
- Alopecia universalis – co je to – příznaky, příčiny a léčba
- Alopecia areata – vše co potřebujete vědět – příznaky, příčiny a léčba
- Alopecie – příčiny a léčba vypadávání vlasů a ochlupení
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Genetická onemocnění, Zdravé a krásné vlasy
Přečtěte si také naše další články