Obsah článku
Vypadávání vlasů (alopecie) je úplná ztráta nebo jinak řečeno nadměrné vypadávání vlasů, které při normální regeneraci není nahrazeno dorůstáním vlasů. Lidská kůže je pokryta až na malé výjimky ochlupením. Na lidské kůži se vyskytují chloupky velmi jemné, téměř nerostoucí až po dlouhé a tlusté ochlupení konstantně rostoucí vlasy. Vlasy a účesy jsou většinou brány i v historii jako ozdoba, moderní výraz, symbolika typu člověka, důležité doplnění výrazu obličeje osobnosti.
Mnohé vědecké práce se zabývaly hledáním důvodů ztráty vlasů – alopecie a zjišťováním plošného výskytu plešatosti v populaci. Některé vědecké práce jsou zaměřeny na zjišťování způsobů, kterými se vlasy opět obnoví. Při plošných studiích se zjistilo, že téměř polovina mužů ve věku 18 – 45 let má nějaký z typů alopecie. Výskyt plešatosti roste přímo úměrně s věkem. Plešatost je znepokojující, zejména z důvodu možných komplexů a ztráty vlastní sebejistoty v sociálních vztazích. Ztráta vlasů je však pro mnohé muže i ženy nepříjemná realita.
Vlasy vyrůstají z vlasových kořínků. Denně vypadne 50-100 vlasů, což je v normě. Růst vlasů je v průměru 1,0 cm za měsíc, přičemž rychleji rostou vlasy v létě a nejpomaleji na podzim a v zimě. Výraznější zpomalení růstu vlasů nastává až po 70tém roce života. Pro vlasy je důležitá role mužských hormonů.
Příčiny vzniku vypadávání vlasů
Důvod může být jeden nebo kombinace více důvodů:
- Dědičnost
- Výživa
- Imunita jedince
- Stres
- Hygienické chybné postupy – ať už přehnané mytí vlasů, nebo nedostatečná hygiena
Vypadávání vlasů dělíme podle trvání na
Přechodné
Objeví se v určité fázi života většinou je druhotným příznakem jiného zdravotního problému.
Definitivní
Příčina, která vzniká na základě neměnných faktorů, tyto způsobují destrukci vlasového váčku nebo zabraňují růstu vlasů.
Ačkoliv reakce na trauma plešatosti může být stejná u obou pohlaví, pro ženy je alopecie vysoce traumatizující, jelikož vlasy jsou i sexuální vnímaným znakem. Čehož důkazem je skrývání vlasů žen pod různé šátky z náboženských důvodů, kdy jsou považovány vlasy žen jako sexuální povzbudivě působící.
U mužů je považována plešatost často za projev přebytku – mužského hormonu. Takže trošku povzbudivé v psychologii muže může být, že chlap tím, že je plešatý je mužnější. Uvedené podporují zprávy, které uvádějí, že například eunuchové (muži, kterým byly operativně odstraněny varlata) nebývali plešatí. V dnešní době je vcelku módní styl „silný muž“ s vyholenou hlavou. Takže u mužů to zase takový problém není.
Typy plešatosti
Ženská androgenní plešatost
Se začíná projevovat ke konci dospívání. Jeví se prořídnutí vlasů po celé hlavě. Na vině je zvýšená hladina androgenů – mužských pohlavních hormonů v krvi. Při této formě alopecie většinou nedochází k rozsáhlé plešatosti. Léčba pomocí antiandrogenů vede často k úspěchu.
Telogenní vypadávání vlasů
Další typ plešatosti, která má příznivé prognózy je telogenní vypadávání vlasů. S telogenní ztrátou vlasů má většina žen zkušenosti – jde o dennodenní ztrátu vlasů, která ženy může velmi vystrašit, protože předpokládají, že povede k úplné ztrátě vlasů. Zvýšené ztrácení vlasů se projevuje například již při česání.
Příčina proč k takovým situacím dochází není jednoznačně známa, ale předpokládá se že k občasné zvýšené ztrátě vlasů dochází:
- Po těžké nemoci
- Po závažném chirurgickém zákroku
- Při nedostatku železa
- Při velkém stresu
Podstatné při telogenním vypadávání vlasů je, že po odeznění stresorových faktorů, odstranění nedostatku železa dochází k obnově vlasů do 1 roku.
Sponzorováno
Sekundární alopecie
K této ztrátě vlasů dochází po léčbě určitými léky jako jsou:
Antikoagulancia – léky na snížení krevní srážlivosti
Thyreostatika – léky na potlačení zvýšené činnosti štítné žlázy
Chemoterapeutika – léky používané při léčbě rakovin
Antiepileptika – léky používané při léčbě epilepsie
Vitamín A – používání ve zvýšené míře
a některé další terapie
Příznaky plešatosti vymizí do určitého období (cca do 1 roku) po ukončení léčby.
Plešatost jako doprovodný znak některých onemocnění:
Poruchy štítné žlázy:
hypotyreóza – snížená funkce štítné žlázy
hypertyreóza – zvýšená funkce štítné žlázy
Závažné nedostatky ve výživě:
chybění cysteinu – aminokyseliny s obsahem síry, potřebné k tvorbě vlasů a nehtů
Systémový lupus (erythematodes)
Syfilis – pohlavní choroba
Pokud při onemocněních došlo k nevratnému poškození vlasových základů, prognóza na zpětné dorostlých vlasů je minimální.
Změny ve vlasové pokrývce
Také nevratné změny ve vlasové pokrývce způsobují některá onemocnění a infekce, při kterých došlo k destrukci vlasového váčku s následným vznikem jizvy:
- Některé nádory
- Infekce postihující vlasový váček – jako Keríon – hnisavé plísňové onemocnění kůže
- Lichen planus – kožní nemoc
- Lupus erythematodes – autoimunitní choroba ze skupiny kolagenóz, která postihuje převážně mladé ženy
Někdy se nepodaří příčinu odhalit. Některé druhy plešatosti si způsobuji sami a sice přehnaným používáním určitých kosmetických přípravků, nebo kadeřnických technik. Kvalitě vlasové pokrývky neprospívá nešetrné česání vlasů a neopatrné rozčesávání mokrých vlasů. Nešetrné zacházení s vlasy, každodenní natahování vlasů způsobuje takzvanou traumatickou plešatost.
Neznámý důvod vypadávání vlasů
Pro ženy, které ztratily vlasy a nevědí příčinu, je dobré zaměřit se na zdravý životní styl, zdravou na zeleninu a ovoce bohatou stravu. Také je dobré svým přístupem k problémům omezit stresy. Pokud vlasy například po onkologické léčbě dorůstají, často jsou s nádechem kadeřavosti a jsou ještě krásnější než před traumatizující ztrátou vlasů v důsledku vlivu chemoterapeutik na kořínky vlasů.
TIP: Jak na padání vlasů?
Kdy je třeba vyšetření u lékaře?
Lékařské vyšetření u kožního specialisty doporučujeme v případě alopecie z důvodů, kdy je třeba objasnit příčinu ztráty vlasů, odhalení přítomnosti možné nemoci, kterou sama žena nepozná. Komplexní vyšetření u odborníka zahrne i genetické posouzení daného stavu a zhodnocení psychického stavu pacientů.
Také lékařské vyšetření je potřebné pro indikaci léčby, jaké přípravky pacient má používat, zda a kdy se má přistoupit na využití techniky transplantace vlasů.
Co si dále o vlasech přečíst?
- TIP: TOP 17 přípravků a babských rad na vypadávání vlasů
- Alopecia areata – vše co potřebujete vědět – příznaky, příčiny a léčba
VIDEO: Pravda o mých vlasech – intimní video o razantním sestřihu, padání vlasů, alopecie
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé a krásné vlasy
Přečtěte si také naše další články