Sponzorováno

Alopecia totalis – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

  • Lidé s alopecia totalis přichází o všechny vlasy z pokožky hlavy. Jedná se o vzácné autoimunitní onemocnění, při kterém hraje roli genetika. Jedná se o pokročilou formu stavu vypadávání vlasů alopecia areata.
  • Ne u každého pacienta s alopecia areata se rozvine alopecia totalis. Jedná se o nepředvídatelné onemocnění, které nemá žádnou léčbu, i když se někdy může vyřešit samo.
  • Kromě nepřítomnosti s vypadáváním vlasů obvykle neexistují žádné jiné viditelné příznaky.
  • Přesná příčina alopecie totalis není známa.
  • V současné době neexistuje žádný konkrétní lék na alopecii totalis.

Alopecie totalis se může objevit v jakémkoli věku, ale je pravděpodobnější, že postihne teenagery a mladé lidi ve věku od 15 do 29 let.

Alopecie totalis se může objevit v jakémkoli věku, ale je pravděpodobnější, že postihne teenagery a mladé lidi ve věku od 15 do 29 let.

Co je to vlastně alopecia totalis?

Alopecia totalis je problémový stav kůže, který způsobuje vypadávání vlasů. Není to totéž jako lokalizovaná alopecie areata. Lokalizovaná alopecia areata způsobuje obvykle kulaté lokality, ve kterých vypadávají vlasy na pokožce hlavy, ale alopecia totalis způsobuje úplnou plešatost pokožky hlavy.

Alopecia totalis se také liší od nejtěžší formy alopecia areata, známé jako alopecia universalis. Tato forma alopecie způsobuje úplné vypadávání vlasů po celém těle.

Příznaky alopecia totalis

Primárním příznakem alopecie totalis je úplná ztráta všech vlasů na hlavě. Tato forma alopecie může začínat jako alopecia areata. Můžete začít malými skvrnami (lokalitami) vypadávání vlasů. Tyto skvrny se časem rozšiřují, dokud nebude celá hlava plešatá, bez vlasů.

Vypadávání vlasů může začít náhle a může nastat rychle. Pokud máte alopecia totalis, můžete mít také křehké, důlkové nehty.

Příčiny alopecia totalis

Vědci a lékaři ještě nejsou schopni určit přesnou příčinu alopecie totalis, i když je zřejmé, že tento stav je výsledkem problému s imunitním systémem. Váš imunitní systém je obranný mechanismus vašeho těla, který vás chrání před nemocemi. Ale někdy imunitní systém napadá i zdravé tkáně.

Pokud máte jakoukoli formu alopecie, váš imunitní systém napadá vaše vlasové folikuly. Tento útok spouští zánět, který vede ke ztrátě vlasů.

Rizikové faktory

Není jasné, proč se u člověka vyvine autoimunitní onemocnění, ale u některých lidí je vyšší riziko alopecie totalis. Může ji mít kdokoli, ale je častější u dětí a dospělých mladších 40 let.

Někteří lidé mohou mít také genetickou predispozici k alopecii. Není neobvyklé, že u někoho s alopecia totalis je diagnostikována alopecie i u jiného člena rodiny.

Někteří lékaři také předpokládají souvislost mezi extrémním stresem a rozvojem alopecie. Chronický stres může oslabit imunitní systém a narušit jeho schopnost správně fungovat.

Jak je alopecia totalis diagnostikována

Alopecie je obecně typ kožní poruchy, proto vás lékař může odkázat na dermatologa (specialistu na pokožku), který vám poskytne přesnou diagnózu. Je to běžný stav a někteří lékaři mohou diagnostikovat pouze na základě vizuálního vjemu – podívají se a ví.

Lékař může provést fyzickou prohlídku vaší hlavy, aby zkontroloval průběh vypadávání vlasů. Můžete podstoupit další testování k potvrzení diagnózy. Toto testování může zahrnovat biopsii pokožky hlavy, při které je vzorek pokožky odebrán z pokožky hlavy a odeslán do laboratoře.

Sponzorováno

Váš lékař může také provést krevní testy, aby pomohl identifikovat autoimunitní onemocnění nebo jiný základní zdravotní problém, který napodobuje alopecii, jako je porucha štítné žlázy.

Léčba alopecia totalis – jak se dá léčit?

Jakmile budete diagnostikováni s alopecií totalis, lékař určí nejlepší postup. Několik terapií je účinných pro obnovení vypadávání vlasů. Obecně jsou to ty níže uvedené.

Kortikosteroidy

Lékař může předepsat kortikosteroidy k potlačení imunitního systému. To zastaví imunitní systém v napadení zdravé tkáně. Ve výsledku si pak můžete všimnout menšího vypadávání vlasů. V postižených oblastech mohou začít také růst vlasy. Je to ale spíše individuální.

Imunoterapie

Tato léčba posiluje váš imunitní systém a pomáhá vašemu tělu bojovat s tímto stavem. Je-li účinná, může tato terapie stimulovat vaše vlasové folikuly a vést k novému růstu vlasů.

Minoxidil (Rogaine)

Tento lék růstu vlasů mohou používat děti i dospělí. Pro dosažení nejlepších výsledků používejte tento lék ve spojení s jinými terapiemi. Vlasy se mohou začít znovu růst do tří měsíců.

Minoxidil je lék používaný k léčbě vysokého krevního tlaku a vypadávání vlasů u mužů a žen.

Diphencyprone (DPCP)

DPCP je lokální léčba určená ke stimulaci alergické reakce, která vede ke zvýšení počtu bílých krvinek. Tato reakce pomáhá stimulovat vlasové folikuly a podporuje růst vlasů.

Terapie ultrafialovým světlem

Tato metoda léčby zvyšuje prokrvení vlasových folikulů a stimuluje růst vlasů. Pokud dokážete vlasy znovu přimět k růstu, stále existuje riziko, že je znovu ztratíte. Jakmile tato léčba skončí, vypadávání vlasů se může opakovat.

Tofacitinib

Tato nová terapie, původně vyvinutá pro revmatoidní artritidu, vykazuje významné naděje při léčbě mnoha forem alopecie areata.

Komplikace při alopecii totalis

Alopecie je hodně nepředvídatelná. Zatímco někteří lidé reagují na léčbu dobře a dorůstají jim vlasy, existuje také riziko progrese alopecie totalis. Mohli byste začít ztrácet vlasy na jiných částech těla, včetně obočí, nohou, paží, nosních dírek a oblasti třísla. Toto je známé jako alopecia universalis.

Včasná intervence a léčba alopecie totalis snižuje pravděpodobnost zhoršení stavu.

Někdy může imunitní systém přestat útočit na vlasové folikuly a vlasy mohou začít znovu růst. K tomu může dojít bez zjevného důvodu a často roky po objevení prvních příznaků.

Výhled pacientů s alopecií totalis

Alopecia totalis může být trvalý nebo dočasný stav. Kvůli individualitě v této kožní poruše není možné předpovědět váš výsledek. Pravděpodobnost pozitivního výhledu je vyšší, čím dříve začnete léčbu.

Pamatujte, že v tomto nejste sami. Pokud zjistíte, že je těžké vyrovnat se s vypadáváním vlasů, připojte se k místní podpůrné skupině pro útěchu a povzbuzení. Můžete také těžit z individuálního poradenství u lékaře.

Vypadávání vlasů může způsobit emocionální problémy a mnoho lidí, kteří to zažívají, má pocit, že ztrácejí část své identity. Lidem, kterým byla diagnostikována alopecie, může trvat několik měsíců, než se s ní vyrovnají.

Pro osobu s diagnostikovanou s alopeicí totalis je typické, že prožívá emoce včetně smutku, deprese, beznaděje, viny, strachu, izolace, osamělosti, hněvu a frustrace.

Sponzorováno

A co vy? Máte s touto formu alopecie zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroj článku a studie o alopecii totalis

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva