Sponzorováno

Akutní vs. chronická leukémie: Srovnání 4.56/5 (9)

  • Rozdíl mezi akutní a chronickou leukemií je hlavně v rychlosti nástupu, vývoji nemoci a typu postižených buněk.
  • U akutní leukemie je nástup náhlý a rychlý – rozvine se během dnů až týdnů.
  • U chronické leukemie je nástup pomalý – může trvat měsíce až roky, často se zjistí náhodou.

Leukémie způsobuje nekontrolovatelný růst a reprodukci buněk zvaných leukocyty. U akutní leukémie jsou leukocyty méně zralé, rychle se vyvíjejí a při odchodu z kostní dřeně se z nich stávají dysfunkční buňky zvané blasty. U chronické leukémie se leukocyty vyvíjejí pomaleji, což může trvat roky, než způsobí příznaky. Chronická leukémie také většinou ovlivňuje zralejší, funkční buňky a typicky nezahrnuje vysoký počet blastů.

Leukémie je obecný termín pro jakýkoli typ rakoviny, která postihuje specifické buňky v kostní dřeni, krvi nebo lymfatickém systému člověka. Ve Evropě se míra leukémie od roku 2006 neustále zvyšuje.

Leukémie - ilustrace

Leukémie – ilustrace

 

Akutní leukemie

Akutní leukemie je typ leukemie, který má rychlý nástup a rychle se zhoršuje. Postihuje nezralé krvinky, které se množí nekontrolovaně a nahrazují zdravé buňky v kostní dřeni. Tento typ leukemie vyžaduje okamžitou léčbu.

Vlastnost Popis
Nástup Rychlý, během dnů až týdnů.
Typ buněk Nezralé, blastické buňky (nezralé krvinky), které se nekontrolovaně množí.
Příznaky Únava, horečka, infekce, krvácení, modřiny, bledost, bolesti kostí.
Léčba Okamžitá, obvykle chemoterapie, někdy transplantace kostní dřeně.
Typy Akutní myeloidní leukemie (AML), akutní lymfoblastická leukemie (ALL).

 

Chronická leukemie

Chronická leukemie se vyznačuje pomalejším nástupem, často bez výrazných příznaků v počátečních fázích. Postihuje zralejší krvinky, které nejsou zcela normální, ale fungují nějakou dobu. Tento typ leukemie může být monitorován bez okamžité léčby a v některých případech se léčí až v pokročilých stádiích.

Vlastnost Popis
Nástup Pomalý, může trvat měsíce nebo roky, někdy se zjistí náhodně při vyšetřeních.
Typ buněk Zralejší, ale abnormální krvinky, které mohou nějaký čas fungovat normálně.
Příznaky Nejprve žádné nebo mírné příznaky jako únava, noční pocení, úbytek hmotnosti.
Léčba Obvykle se léčí až po zhoršení stavu, někdy se nemoc jen sleduje (watch & wait).
Typy Chronická myeloidní leukemie (CML), chronická lymfocytární leukemie (CLL).

 

Rychlý přehled rozdílů

Leukémie je tedy stav, při kterém se buňky v kostní dřeni vyvíjejí nekontrolovaným a škodlivým způsobem. Způsob, jakým k tomuto procesu dochází, určuje to, zda jedinec trpí akutní nebo chronickou leukémií.

Pojmy akutní a chronická leukémie se nevztahují na dobu trvání onemocnění.

Když má člověk akutní leukémii, jeho kostní dřeň produkuje mnoho dysfunkčních buněk zvaných blasty. Tyto buňky jsou méně zralé a rychle se vyvíjejí a vytlačují zdravé buňky kostní dřeně. To vede k rychlému nástupu příznaků leukémie.

Naproti tomu chronická leukémie má tendenci postihovat zralejší, funkční buňky a vyvíjet se pomalu. Člověk může trpět leukémií několik let bez jakýchkoli příznaků.

Akutní leukemie

  • Rychlý nástup
  • Nezralé krvinky
  • Okamžitá léčba

Chronická leukemie

  • Pomalý nástup
  • Zralejší, abnormální krvinky
  • Monitorování a postupná léčba

Další typy a podtypy

Lékaři také rozlišují mezi myeloidní a lymfocytární leukémií. Tyto termíny označují převládající typ buněk, které tato nemoc ovlivňuje.

Konkrétněji termíny popisují, zda hlavní ovlivněná buňka je myeloidní nebo lymfoidní.

Existují čtyři hlavní podtypy těchto typů leukémie:

Sponzorováno

A co léčba?

Léčba se může lišit v závislosti na tom, zda má pacient akutní nebo chronickou leukémii a jaký podtyp onemocnění má.

Chronická leukémie

Někteří lidé s chronickou leukémií nebudou potřebovat léčbu, dokud se neobjeví příznaky, což může trvat roky. Musí však pravidelně navštěvovat lékaře, aby sledoval jejich stav.

Vzhledem k tomu, že chronická leukémie má tendenci se vyvíjet u starších dospělých, lékaři používají cílené terapie k zabíjení rakovinných buněk bez ovlivnění ostatních buněk, čímž se snižuje riziko vedlejších účinků.

Chemoterapie vs. cílená terapie
Chemoterapie funguje tak, že ničí nejen rakovinné buňky, ale i buňky zdravé. Chemoterapií se lékaři snaží zabít rakovinné buňky a nechat zdravé buňky zotavit se.

Tento typ léčby však může způsobit komplikace v celém zbytku těla, a proto je starší dospělí nebo lidé s jinými zdravotními problémy nemusí snášet tak dobře. Naproti tomu cílené terapie napadají pouze rakovinné buňky, a proto snižují riziko komplikací u člověka.

Akutní leukémie

Léčba akutní leukémie bude záviset na tom, jak agresivní je stav a jaké jsou jeho jedinečné genetické vlastnosti.

Lékaři mohou zahájit léčbu cílenou léčbou lékem nebo také chemoterapií. Dále zajistí, že všechny škodlivé buňky zmizí buď podáním další chemoterapie, nebo provedením transplantace kmenových buněk.

Výhled pro pacienty s leukémií

Vyhlídky pro lidi s leukémií se velmi liší a závisí na řadě faktorů, jako je věk pacienta, přítomnost jiných zdravotních problémů a nemocí a ​​podtyp leukémie, kterou má.

Chronická leukémie

Ačkoli je nepravděpodobné, že by se chronická leukémie dala vyléčit, člověk s tímto onemocněním může žít normální život.

Například někteří lidé s chronickou leukémií nemají příznaky po celá léta a budou vyžadovat léčbu pouze tehdy, když se příznaky začnou objevovat.

Akutní leukémie

Jedná se o agresivnější, rychle rostoucí typ leukémie, ale v její léčbě došlo v posledních 10-40 letech k obrovskému pokroku.

Studie z roku 2021 vysvětlují, že léčba ALL za posledních 40 let drasticky zlepšila svoje výsledky. Před rokem 1990 byla celková pětiletá míra přežití u této leukémie 51 %. Od roku 2010 se tento podíl zvýšil na 72 %. Míra přežití dětí do 14 let se za stejnou dobu zlepšila ze 73 % na 93 %.

Míra přežití se týká podílu lidí, kteří jsou stále naživu po určitou dobu po obdržení konkrétní diagnózy. Například pětiletá míra přežití 50 % znamená, že 50 % nebo polovina lidí je stále naživu 5 let po obdržení diagnózy.

Shrnu to

K akutní leukémii dochází, když jsou leukocyty méně zralé a rychle se vyvíjející a stávají se dysfunkčními buňkami nazývanými blasty, když opouštějí kostní dřeň.

Naproti tomu chronická leukémie nastává, když se leukocyty vyvíjejí pomaleji, což může trvat roky, než to vyvolá nějaké příznaky. Chronická leukémie většinou ovlivňuje zralejší, funkční buňky a typicky neovlivňuje vysoký počet blastů.

Lidé s diagnózou chronické leukémie mohou žít normální život a výhled je pozitivní.

Akutní leukémie je agresivnější a rozvíjí se mnohem rychleji. Výzkum léčby však rychle postupuje kupředu, zvyšuje se počet léčebných možností a zlepšuje se tak výhled pacientů.

VIDEO: Akutní leukémie

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Leukemia study Autoři: Adithya Chennamadhavuni; Varun Lyengar; Shiva Kumar R. Mukkamalla; Alex Shimanovsky.
  • Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva