Obsah článku
- Pokud má člověk akutní respirační selhání, k obvyklé výměně mezi kyslíkem a oxidem uhličitým v plicích nedochází - z nějakého důvodu. Ve výsledku se nemůže dostat do srdce dostatek kyslíku, mozku nebo zbytku těla. A to je samozřejmě závažný zdravotní problém, potenciálně smrtelný.
- Může to způsobit příznaky, jako je dušnost, namodralý odstín obličeje a rtů a zmatenost.
- Akutní respirační selhání má mnoho možných příčin. Příčina může být akutní, včetně pneumonie, nebo chronická, jako je amyotrofická laterální skleróza (ALS).
- Akutní respirační selhání je vážný problém. Pokud si člověk myslí, že jej má někdo jiný, měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
- Lékař může určit vhodnou léčbu vyšetřením dýchání osoby, množstvím kyslíku a oxidu uhličitého v krvi a celkovými příznaky.
Co je to akutní respirační selhání?
Akutní respirační selhání nastává, když se tekutina hromadí ve vzduchových vacích v plicích. Když k tomu dojde, vaše plíce nemohou uvolnit kyslík do krve. Vaše orgány pak zase nemohou získat dostatek krve bohaté na kyslík, aby mohly správně fungovat. Můžete také mít akutní respirační selhání, pokud vaše plíce nedokážou odstranit oxid uhličitý z vaší krve.
K selhání dýchání dochází, když kapiláry neboli malé krevní cévy obklopující vzduchové vaky nemohou správně vyměnit oxid uhličitý za kyslík. Stav může být akutní nebo chronický. Při akutním respiračním selhání pociťujete okamžité příznaky nedostatku kyslíku v těle. Ve většině případů může toto selhání vést k smrti, pokud nebude rychle léčeno.
Typy akutního respiračního selhání
Dva typy akutního a chronického respiračního selhání jsou hypoxemické a hyperkapnické. Obě podmínky mohou vyvolat vážné komplikace a podmínky často koexistují.
Hypoxemické respirační selhání
Hypoxemické respirační selhání znamená, že nemáte dostatek kyslíku v krvi, ale vaše hladina oxidu uhličitého je téměř normální.
Hyperkapnické respirační selhání
Hyperkapnické respirační selhání znamená, že v krvi je příliš mnoho oxidu uhličitého a téměř normální nebo i nedostatek kyslíku v krvi.
Dále lékaři obvykle klasifikují akutní respirační selhání jako jeden ze čtyř typů:
Typ 1
Lékaři tomu říkají hypoxemické respirační selhání. Znamená to, že si člověk v plicích nevyměňuje správně kyslík. Může to být způsobeno otokem nebo poškozením plic.
Osoba s akutním respiračním selháním typu 1 má velmi nízkou hladinu kyslíku.
Typ 2
U osoby s akutním respiračním selháním typu 2 plíce neodstraňují dostatek oxidu uhličitého, což je plyn a odpadní produkt. Plíce obvykle vyměňují oxid uhličitý za čerstvý kyslík.
Tento typ respiračního selhání způsobuje vysokou hladinu oxidu uhličitého. Může to být důsledkem předávkování drogami, které způsobilo, že člověk dýchá příliš pomalu, nebo kvůli poškození plic kouřením, které způsobuje CHOPN.
Typ 3
Lékaři to označují jako perioperační respirační selhání. Dochází k tomu, když člověk podstoupil operaci a malé dýchací cesty v plicích se uzavřely ve větším počtu.
K tomuto typu respiračního selhání mohou přispívat také faktory, jako je bolest nebo operace žaludku, které vyvíjejí vyšší tlak na plíce.
Typ 4
Dýchací selhání typu 4 je šokový stav. To znamená, že tělo si nedokáže samo dostatečně zajistit kyslík a udržovat krevní tlak.
Může to být důsledek vážného onemocnění nebo zranění, například když člověk ztratí příliš mnoho krve.
Jaké jsou příznaky akutního respiračního selhání?
Příznaky akutního respiračního selhání závisí na jeho základní příčině a hladinách oxidu uhličitého a kyslíku v krvi.
Lidé s vysokou hladinou oxidu uhličitého se mohou setkat s těmito příznaky:
- rychlé dýchání
- pocit zmatku
Lidé s nízkou hladinou kyslíku se mohou setkat s těmito příznaky:
- neschopnost dýchat
- namodralé zbarvení kůže, konečků prstů nebo rtů
Lidé s akutním selháním plic a nízkou hladinou kyslíku se mohou setkat s těmito příznaky:
- neklid
- úzkost
- ospalost
- ztráta vědomí
- rychlé a mělké dýchání
- velmi rychlé bušení srdce
- nepravidelné srdeční rytmy (arytmie)
- silné pocení
Příčiny – co způsobuje akutní respirační selhání?
Akutní respirační selhání má několik různých příčin:
Stavy související s plicemi
Když se něco uvízne v krku, můžete mít potíže s dostatkem kyslíku do plic. K obstrukci může dojít také u lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí nebo astmatem, když exacerbace (zhoršení nemoci či problému) způsobí zúžení dýchacích cest.
Obecně stavy související s plicemi, jako je syndrom akutní respirační tísně, cystická fibróza, chronická obstrukční plicní nemoc, pneumonie nebo plicní embolie mohou být příčinou tohoto problému.
Zranění
Poranění, které poškozuje nebo poškozuje váš dýchací systém, může nepříznivě ovlivnit množství kyslíku v krvi. Například poranění míchy nebo mozku může okamžitě ovlivnit vaše dýchání. Mozek říká plicím, aby dýchaly. Pokud mozek nemůže přenášet zprávy kvůli zranění nebo poškození, plíce nemohou nadále správně fungovat.
Poranění žeber nebo hrudníku může také bránit procesu dýchání. Tato zranění mohou zhoršit vaši schopnost vdechovat dostatek kyslíku do plic.
Sponzorováno
Syndrom akutní dechové tísně
Syndrom akutní respirační tísně je závažný stav charakterizovaný nízkým obsahem kyslíku v krvi. Syndrom akutní respirační tísně na vás má vliv, pokud již máte základní zdravotní problém, například:
- zápal plic
- pankreatitida (zánět slinivky břišní)
- těžké trauma
- sepse
- těžká poranění mozku
- poranění plic způsobená vdechováním kouře nebo chemických produktů
Užívání drog nebo alkoholu
Pokud se předávkujete drogami nebo vypijete příliš mnoho alkoholu, můžete poškodit funkci mozku a bránit vaší schopnosti dýchat nebo vydechovat.
Inhalace toxických chemikálií
Vdechování toxických chemikálií, kouře nebo výparů může také způsobit akutní respirační selhání. Tyto chemikálie mohou poškodit nebo poškodit tkáně plic, včetně vzduchových vaků a kapilár.
Mrtvice
Cévní mozková příhoda nastane, když váš mozek utrpí smrt nebo poškození tkáně na jedné nebo obou stranách mozku. Často se to týká pouze jedné strany. I když cévní mozková příhoda vykazuje určité varovné příznaky, jako je nezřetelná řeč nebo zmatenost, obvykle k ní dochází rychle. Pokud máte cévní mozkovou příhodu, můžete ztratit schopnost správně dýchat.
Obecně nervové nebo svalové stavy, které ovlivňují dýchací schopnost člověka, jako je ALS, svalová dystrofie, poranění míchy nebo cévní mozková příhoda mohou být také příčinou tohoto stavu.
Infekce
Infekce jsou častou příčinou dýchacích potíží. Zejména pneumonie může způsobit respirační selhání.
Riziko – komu hrozí akutní respirační selhání?
Může vám hrozit riziko akutního respiračního selhání, pokud:
- hodně kouříte tabákové výrobky
- pijte nadměrně alkohol
- máte rodinnou anamnézu respiračních onemocnění nebo stavů
- utrpíte zranění páteře, mozku nebo hrudníku
- máte narušený imunitní systém
- máte chronické (dlouhodobé) dýchací potíže, jako je rakovina plic, chronická obstrukční plicní nemoc nebo astma
Diagnostika akutního respiračního selhání
Akutní respirační selhání vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Můžete třeba dostat kyslík, který vám pomůže dýchat a zabráníte tak odumírání tkání ve vašich orgánech a mozku.
Poté, co vás lékař stabilizuje, učiní určité kroky k diagnostice vašeho stavu, například:
- provede pravděpodobně fyzickou prohlídku vašeho těla
- může vám klást otázky týkající se vaší rodinné nebo osobní anamnézy
- zkontrolujte hladinu kyslíku a oxidu uhličitého v těle pomocí pulzního oxymetru a testu krevních plynů v tepně
- objedná si rentgen (či jiné vyšetření) hrudníku, aby zjistil případné abnormality v plicích
Léčba akutního respiračního selhání
Léčba akutního respiračního selhání závisí na základní příčině. Například respirační selhání způsobené skoliózou může vyžadovat chirurgickou korekci páteře, která umožní efektivnější práci plic a srdce.
Osoba s akutním respiračním selháním bude obvykle vyžadovat dodávku kyslíku. Může to být ve formě mechanické ventilace, která spočívá v tom, že lékař zavede do průduchu člověka plastovou hadičku.
Léčba obvykle nejdříve řeší jakékoli základní zdravotní problémy, které můžete mít. Váš lékař poté léčí vaše respirační selhání různými způsoby.
- Lékař vám může předepsat léky proti bolesti nebo jiné léky, které vám pomohou lépe dýchat. Dále léky, jako jsou antibiotika k léčbě infekcí a diuretika ke snížení hromadění tekutin v plicích a těle.
- Pokud můžete adekvátně dýchat sami a vaše hypoxémie je mírná, můžete dostávat kyslík z kyslíkové nádrže, abyste lépe dýchali. Přenosné vzduchové nádrže jsou obvykle k dispozici, pokud to váš stav vyžaduje.
- Pokud nemůžete adekvátně dýchat sami, může vám lékař zavést dýchací trubici do úst nebo nosu a připojit trubici k ventilátoru, který vám pomůže dýchat.
- Pokud vyžadujete prodlouženou podporu ventilátoru, může být nezbytná operace, která vytvoří umělé dýchací cesty v průdušnici nazývané ?tracheostomie.
- Kyslík můžete přijímat pomocí kyslíkové nádrže nebo ventilátoru, který vám pomůže lépe dýchat.
- Oscilace nebo vibrace hrudní stěny k uvolnění hlenu v plicích
Lékař může také předepsat léky na uklidnění pacienta, což usnadňuje snášení dýchání ventilátorem.
Vzhledem k tomu, že akutní respirační selhání je tak závažný stav, může léčba trvat dlouho a může být intenzivní.
Co můžete očekávat v dlouhodobém horizontu?
Pokud dostanete vhodnou léčbu svého základního stavu, můžete vidět zlepšení funkce plic. Můžete také vyžadovat plicní rehabilitaci, která zahrnuje cvičební terapii, vzdělávání a poradenství.
Sponzorováno
Akutní respirační selhání může způsobit dlouhodobé poškození plic. Je proto důležité vyhledat pohotovostní lékařskou péči, pokud máte příznaky respiračního selhání. Při prvních známkách respiračního selhání vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, aby nedošlo ke zhoršení nemoci.
Zdroje článku a studie na toto téma
- Akutní respirační selhání u pacientů s těžkou pneumonií - studie Autor: M Confalonieri
- Evidence-Based Practices for Acute Respiratory Failure and Acute Respiratory Distress Syndrome Autor: Jennifer N.Ervin PhD
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění
Přečtěte si také naše další články