Sponzorováno

Akutní cholecystitida – příznaky, příčiny a léčba 4.63/5 (8)

Akutní cholecystitida - příznaky, příčiny a léčbaAkutní cholecystitida je zánět žlučníku, který se vyvíjí v průběhu několika hodin. Mezi příznaky patří bolest a citlivost v pravé horní části břicha, někdy je bolest také provázená horečkou, zimnicí, nevolností a zvracením. Abdominální ultrasonografie (tedy vyšetření orgánů břicha ultrazvukovou sondou, přiloženou na břicho) někdy v oblasti žlučníku ukazuje žlučníkové kameny a související zánět. Léčba obvykle znamená braní antibiotik a cholecystektomii.

Akutní cholecystitida je nejčastější komplikací cholelitiázy – tvorba a přítomnost žlučových kaménků konkrementů v žlučových cestách a žlučníku. A také ≥ 95% pacientů s akutní cholecystitidou má cholelitiázu. Když dojde k přítomnosti kamene v cystickém kanále a jeho neustálému bránění, dojde k akutnímu zánětu.

Příznaky akutní cholecystitidy

Většinu pacientů již dříve postihla biliární (žlučníková) kolika nebo akutní cholecystitida. Bolest cholecystitidy je svou intenzitou a lokalitou podobná biliární kolice, ale trvá déle (tj. > 6 h) a je závažnější. Zvracení je u ní relativně běžné. Během několika hodin se objeví Murphyho příznak (při hluboké palpaci pod pravým žeberním okrajem, při choleocystitidě ucítí pacient bolest). Horečka, obvykle nízká, je také běžná.

U starších pacientů mohou být první nebo jediné příznaky systémové a nespecifické (např. anorexie, zvracení, malátnost, slabost, horečka). Horečka někdy nebývá přítomná.

Akutní cholecystitida začíná ustupovat za 2 až 3 dny a vymizí během 1 týdne u 85% pacientů i bez léčby.

Možné komplikace

Bez léčby se u 10% pacientů vyvine lokalizovaná perforace a u 1% se objeví volná perforace a peritonitida. Zhoršující se bolest břicha, vysoká horečka a citlivost naznačují empyém (hnis) ve žlučníku. Pokud je akutní cholecystitida doprovázena žloutenkou nebo cholestázou, je pravděpodobná částečná obstrukce kanálu, obvykle v důsledku kamenů nebo zánětu.

Mezi další komplikace patří:

Sponzorováno

  • Mirizziho syndrom: je označení pro stav, který komplikuje onemocnění žlučníku a žlučových cest. Není sice až tak častý, ale dokáže způsobit značné obtíže.
  • Žlučníková pankreatitida: Žlučové kameny přecházejí ze žlučníku do žlučových cest a blokují pankreatický kanál.

Diagnostika

Používají se zejména tyto diagnostické metody:

  • Ultrazvuk
  • Cholescintigrafie

Akutní cholecystitida se diagnostikuje na základě příznaků.

Ultrazvuk

Transabdominální ultrasonografie je nejlepším testem k detekci žlučových kamenů. Test může také vyvolat lokální břišní citlivost na žlučníku (ultrasonografický Murphyho příznak). Pericholecystická tekutina nebo zesílení stěny žlučníku naznačuje akutní zánět.

Cholescintigrafie

Cholescintigrafie, neboli scintigrafie žlučových cest. Slouží k diagnostice průchodnosti žlučových cest. Pokud jsou výsledky ultrazvuku nejasné nebo pokud je podezření na akutní cholecystitidu.

Cholescintigrafie je užitečná, pokud jsou výsledky nejednoznačné – neschopnost radionuklidu vyplnit žlučník naznačuje, že je ucpaný cystický kanál.

Laboratorní testy se provádějí, ale nejsou diagnostické.

Léčba

Používají se tyto metody léčby:

  • Podpůrná péče (hydratace, analgetika, antibiotika)
  • Cholecystektomie

Podpůrná péče znamená přijetí do nemocnice, IV tekutiny a analgetika. Cholecystektomie (odstranění žlučníku) léčí akutní cholecystitidu a zmírňuje bolest. Obecně je preferována včasná cholecystektomie, nejlépe během prvních 24 až 48 hodin v následujících situacích:

  • Diagnóza je jasná a pacienti mají nízké riziko komplikací při chirurgickém řešení.
  • Pacienti jsou starší nebo trpí cukrovkou, a proto jsou vystaveni vyššímu riziku infekčních komplikací.
  • Pacienti mají empyém, gangrénu, perforaci nebo akalcuózní cholecystitidu.

Chirurgie může být nějak opožděna, pokud mají pacienti závažnou nějakou chronickou poruchu (např. kardiopulmonální), která zvyšuje chirurgická rizika. U těchto pacientů je cholecystektomie odložena, dokud lékařská léčba nestabilizuje poruchy nebo dokud cholecystitida nezmizí. Pokud se cholecystitida vyléčí, může být cholecystektomie provedena o ≥ 6 týdnů později.

Sponzorováno

Perkutánní cholecystostomie je minimálně invazivní zákrok, který může být výhodným u těžkých pacientů (se závažnými komorbiditami, pacienti na JIP, pacienti s rozsáhlými popáleninami), pro které je velká operace velkým rizikem. Perkutánní cholecystostomie může být provedena přímo na lůžku v lokálním umrtvení. Může být definitivním řešením nebo dočasným opatřením (drenáž infikované žluči, později definitivní zákrok).

Co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva