Obsah článku
Co je to acanthosis nigricans?
Acanthosis nigricans je poměrně častá porucha pigmentace kůže. Stav se označuje jako akantóza nebo latinsky acanthosis nigricans. Nejvýznamnějším znakem akantózy jsou tmavé skvrny kůže se silnou sametovou texturou. Postižené oblasti kůže mohou také svědit nebo i zapáchat.
Acanthosis v názvu znamená ztluštění kůže a její změna, nigricans pak vychází z označení černé barvy. Může se vyskytovat jako reakce na chronické dráždění – zánětlivé procesy, nádory. Podstatou tohoto onemocnění je rozšíření nejsvrchnější vrstvy kůže (epidermis) a její zvýšená pigmentace.
Tyto skvrny se mohou objevit na záhybech kůže a dalších oblastech, jako jsou:
- podpaží
- slabiny
- krk
- lokty
- kolena
- klouby
- rty
- dlaně
- chodidla
Acanthosis nigricans může být příznakem závažnějšího zdravotního problému, jako je prediabetes. Nejúčinnější léčby se zaměřují na nalezení a vyřešení zdravotních stavů v příčině problému. Tyto kožní skvrny mizí po úspěšné léčbě stavu, který akantózu způsobuje.
Kdo je ohrožen acanthosis nigricans? Jaké jsou rizikové faktory
Acanthosis nigricans se objevuje jak u mužů, tak u žen. Nejčastěji se vyskytuje u lidí s nadváhou, tmavší pletí a cukrovkou nebo prediabetickými stavy. U dětí, u nichž se vyvinul acanthosis nigricans, je vyšší riziko vzniku diabetu typu 2 později v životě.
Všechny etnické skupiny jsou stejně ohroženy acanthosis nigricans, když je index tělesné hmotnosti (BMI) výrazně nad normálem.
Příčiny – co způsobuje acanthosis nigricans?
Kožní skvrny spojené se stavem Acanthosis nigricans se objevují, když se epidermální kožní buňky začnou rychle množit. Tento abnormální růst kožních buněk je nejčastěji spouštěn vysokými hladinami inzulínu v krvi. Ve vzácných případech může být nárůst kožních buněk způsoben léky, rakovinou nebo jinými zdravotními stavy.
Příliš mnoho inzulínu
Nejčastějším spouštěčem acanthosis nigricans je příliš mnoho inzulínu ve vašem krevním řečišti.
Když jíte, vaše tělo přemění uhlohydráty na molekuly, jako je glukóza. Část této glukózy je využívána pro energii v buňkách, zatímco zbytek je uložen. Hormonální inzulín musí umožnit glukóze vstupovat do buněk, aby buňky mohly používat glukózu pro energii.
U lidí s nadváhou se postupem času vyvíjí rezistence na inzulín. Ačkoli pankreas vyrábí inzulín, tělo ho nemůže správně používat. To vytváří nahromadění glukózy v krevním řečišti, což může mít za následek vysoké hladiny glukózy v krvi a inzulínu ve vašem krevním řečišti.
Přebytek inzulínu způsobuje rychlou reprodukci normálních kožních buněk. Tyto nové buňky mají více melaninu. Toto zvýšení melaninu vytváří skvrny na pokožce, které jsou tmavší než pokožka, která ji obklopuje. Přítomnost acanthosis nigricans je tedy silným prediktorem budoucího diabetu. Pokud je příčinou příliš mnoho inzulínu, je poměrně snadné vše napravit správnou stravou, cvičením a kontrolou hladiny cukru v krvi.
Sponzorováno
Léky
Stav acanthosis nigricans může být také spouštěn určitými léky, jako jsou antikoncepční pilulky, lidské růstové hormony, léky štítné žlázy a dokonce i některé doplňky pro kulturistiku. Všechny tyto léky mohou způsobit změny hladiny inzulínu. Léky používané ke zmírnění vedlejších účinků chemoterapie byly také spojeny s acanthosis nigricans. Ve většině případů se stav vyřeší po přerušení léčby těmito léky.
Další možné příčiny
Ve vzácných případech může být acanthosis nigricans způsobena:
- rakovina žaludku nebo adenokarcinom žaludku
- poruchy nadledvin, jako je Addisonova choroba
- poruchy hypofýzy
- nízké hladiny hormonů štítné žlázy
- vysoké dávky niacinu
Jak je diagnostikován stav acanthosis nigricans?
Acanthosis nigricans lze snadno poznat zrakem. Váš lékař může chtít zkontrolovat cukrovku nebo inzulínovou rezistenci jako příčinu. Tyto testy mohou zahrnovat testy na krevní glukózu. Váš lékař může také zkontrolovat vaše léky, aby zjistil, zda jsou přispívajícím faktorem.
Je důležité informovat svého lékaře o všech doplňcích stravy, vitaminech nebo doplňcích pro kulturistiku, které můžete užívat kromě léků na předpis.
Ve vzácných případech může lékař provést další testy, jako je malá biopsie kůže, aby se vyloučily další možné příčiny.
Jak je léčen stav acanthosis nigricans?
Acanthosis nigricans není nemoc. To je potřeba si uvědomit. Je to příznak jiného stavu, který může vyžadovat lékařskou péči. Léčba je do značné míry zaměřena na řešení stavu, který je příčinou. Pokud máte nadváhu, lékař vám poradí, jak zhubnout. Lékař vám může také předepsat léky, které vám pomohou kontrolovat hladinu glukózy v krvi.
Pokud je tento stav způsoben léky nebo doplňky, může vám lékař doporučit přerušit léčbu nebo navrhnout náhradu těchto léků. Tyto tmavé kožní skvrny obvykle zmizí, když najdete příčinu a dostanete ji pod kontrolu.
Možné kosmetické ošetření pleti
Pokud se zajímáte o vzhled postižené pokožky, jsou zde k dispozici různé druhy kosmetického ošetření, které mohou pomoci. Jsou to například tyto:
- pomoci mohou různé látky, jako je Retin-A, 20% močovina, alfa-hydroxykyseliny a kyselina salicylová (poptejte se u dermatologa)
- antibakteriální mýdla
- orální léky na akné
- laserová terapie
Tato ošetření mohou zlepšit vzhled acanthosis nigricans na pokožce, ale nevyléčí stav. A léčbou stavu je potřeba začít.
Průběžná péče a prevence
Dodržováním zdravého životního stylu můžete obvykle snadno zabránit stavu acanthosis nigricans. Zhubnutí, kontrola vaší stravy a úprava léků, které přispívají ke stavu, jsou klíčové kroky, které je potřeba udělat na cestě za zlepšením. Pamatujte, že zdravější životní styl také sníží vaše rizika pro mnoho jiných typů nemocí. A to přeci chcete.
Sponzorováno
Máte s acanthosis nigricans nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cukrovka, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články