Sponzorováno

Aichmofobie – strach z jehel a špičatých předmětů 4.71/5 (14)

  • Aichmofobie je termín používaný pro popis specifické fobie, která se týká strachu z ostrých nebo bodavých předmětů. Jedná se o psychický stav, kdy jednotlivec projevuje nadměrný, neadekvátní nebo iracionální strach z předmětů, které jsou hrozbou nebo mohou způsobit zranění.
  • Ostré nebo bodavé předměty mohou v tomto směru být: nože, jehly, špendlíky, injekční jehly nebo jiné nástroje, které mají ostří nebo bodavou část. Lidé trpící aichmofobií mohou projevovat různé reakce, od úzkosti a paniky při pohledu na takové předměty až po úplné vyhýbání se situacím nebo místům, kde by se s těmito předměty mohli setkat.
  • Fobie mohou vzniknout z různých příčin, včetně traumatických zážitků z minulosti, genetických predispozic, nebo mohou být výsledkem nějakého jiného duševního onemocnění.
  • Léčba aichmofobie může zahrnovat různé terapeutické přístupy, jako jsou kognitivně-behaviorální terapie, expozice terapie a relaxační techniky.

Aichmofobie je děs a velký strach z jehel a špičatých předmětů

Aichmofobie je děs a velký strach z jehel a špičatých předmětů

Aichmofobie je typ specifické fobie, která může způsobit nepříjemné pocity a fyzické příznaky intenzivní úzkosti při setkání s ostrými předměty.

Aichmofobie neboli strach z ostrých předmětů je druh fobie. Fobie jsou úzkostné poruchy, které mohou významně ovlivnit život člověka v závislosti na typu fobie, kterou někdo má.

Tento článek vysvětluje, co je aichmofobie, co ji způsobuje, příznaky aichmofobie a způsoby léčby.

Co je to aichmofobie?

Aichmofobie je velký strach z ostrých předmětů, jako jsou nože, jehly, skleněné úlomky, nůžky nebo dokonce i ostré rohy.

Aichmofobie patří do skupiny fobií, které vědci klasifikují jako „specifické fobie“. Specifické fobie jsou jednou ze tří širokých kategorií fobií. Jsou to:

  • Specifické fobie: Týkají se strachu z konkrétního předmětu, jevu nebo situace.
  • Sociální fobie: Týkají se strachu z toho, že vás ostatní soudí, nebo pocitu trapnosti či ponížení.
  • Agorafobie: Jedná se o strach být na veřejných místech nebo rušných, přeplněných prostorách bez zjevného nebo jednoduchého způsobu úniku. V těžkých případech agorafobie se člověk může bát opustit svůj domov kvůli pocitu bezpečí.

U mnoha lidí se vyvinou specifické fobie před dosažením věku 20 let. Někteří mohou zjistit, že závažnost jejich fobie se s přibývajícím věkem snižuje, ale nemusí se to nutně stát každému.

Příčiny – co způsobuje aichmofobii?

Odborníci zatím neznají příčinu aichmofobie a dalších specifických fobií. Jedna z teorií však říká, že příčina může zahrnovat jak psychologické, tak biologické reakce na konkrétní podnět a negativní, nepodporující prostředí.

Specifické fobie, včetně aichmofobie, se mohou objevit v reakci na traumatický incident zahrnující stimul.

Jaké jsou příznaky aichmofobie?

Příznaky aichmofobie mohou být obecně tyto:

Sponzorováno

  • bušení srdce v přítomnosti ostrého předmětu
  • podrážděnost
  • dýchací potíže
  • úzkost
  • pocení
  • závratě v přítomnosti ostrého předmětu

Osoba s aichmofobií by také mohla přirozeně přemýšlet o tom, jak se snažit vyhnout se nadměrnému vystavení ostrým předmětům, což by jim způsobilo úzkost. U některých lidí může představa vystavení se jehlám nebo jiným ostrým předmětům vyvolat poctivý záchvat paniky.

Léčba – jaké jsou možnosti léčby aichmofobie?

S pomocí odborníka na duševní zdraví je možné, aby člověk zvládal a překonával specifické fobie, včetně aichmofobie.

Pojďme se podívat na možnosti léčby aichmofobie.

Psychoterapie

Profesionál v oblasti duševního zdraví, psycholog či jiný, může jako potenciální léčbu doporučit metody léčby, jako je například expoziční terapie nebo kognitivně behaviorální terapie.

Během expoziční terapie odborník člověka postupně vystaví specifickému podnětu, kterého se bojí – jako je v tomto případě jehla nebo jiný ostrý předmět – v bezpečném kontrolovaném prostředí s přítomným odborníkem na duševní zdraví, dokud se jeho reakce na předmět v průběhu času nesníží.

Kognitivně behaviorální terapie je druh psychoterapie, která může někomu pomoci identifikovat zdroj jejich pocitů strachu, aby následně změnila reakci člověka na podnět a přeprogramovala neužitečná přesvědčení, která mohou ve člověku být.

Léky

Pokud se psychoterapie neukáže jako účinná v pomoci člověku zvládnout jeho fobii, některé léky, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo beta-blokátory, mohou pomoci zvládnout příznaky úzkosti.

Která fobie je nejvzácnější? Vědci neví přesně, která specifická fobie je nejvzácnější, ale mezi velmi, velmi vzácné fobie patří strach z chůze, strach ze žvýkačky, strach ze zrcadel a strach z dlouhých slov.

Souhrn

Aichmofobie je strach z ostrých předmětů, jako jsou nože, jehly nebo ostré rohy a hrany. Příznaky jsou zejména silné bušení srdce, závratě a dušnost při setkání s ostrým předmětem.

Odborníci neznají přesnou příčinu aichmofobie, ale může se objevit v reakci na nějaké životní trauma nebo zástupné trauma.

Stejně jako u jiných specifických fobií je aichmofobie obvykle léčitelná. Léčba může zahrnovat psychoterapii, jako je kognitivně behaviorální terapie nebo expoziční terapie, léky nebo kombinace obou.

Sponzorováno

Máte s aichmofobií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A přečtěte si i o jiných fobiích

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva