Obsah článku
- Afázie je porucha, která je důsledkem poškození oblastí mozku, které produkují a zpracovávají jazyk.
- Osoba s afázií může mít potíže s mluvením, čtením, psaním a porozuměním jazyku.
- Zhoršení těchto schopností se může pohybovat od mírných po velmi závažné (téměř nemožné komunikovat v jakékoli formě).
- Někteří lidé s afázií mají potíže pouze v jedné oblasti komunikace, například v problémech se sdružováním slov do smysluplných vět, v problémech se čtením nebo s obtížemi porozumět tomu, co říkají ostatní. Častěji jsou lidé s afázií omezeni ve více než jedné komunikační oblasti.
- Téměř všichni pacienti s afázií mají potíže s hledáním slov, tj. najití správného jména osob, míst, věcí nebo událostí.
Afázie je porucha, která vzniká v důsledku poškození těch částí mozku, ve kterých leží struktury zodpovídající za tvorbu a používání řeči, tedy chápání a užívání jazyka jako systému dorozumívacích a vyjadřovacích prostředků. U většiny lidí se tyto oblasti nacházejí v levé mozkové hemisféře.
Protože se objevuje následkem poškození, ze své podstaty je afázie získaná, nikoli vrozená (v takovém případě bychom hovořili o dysfázii).
Tato porucha zhoršuje vyjadřování a porozumění řeči, stejně jako schopnost číst (rozumět psanému textu) a psát. Afázie se může vyskytovat současně s dalšími poruchami řeči, jako je dysartrie nebo apraxie, které rovněž vznikají důsledkem poškození mozku. Při afázii není nijak postižen intelekt.
Afázie se obvykle objeví náhle, často po mozkové mrtvici nebo úrazu hlavy, ale může se také rozvíjet pozvolna v důsledku rostoucího mozkového nádoru, infekčního onemocnění (třeba encefalitidy) nebo progresivního neurologického onemocnění, jehož aktivita zasahuje do řečových center v mozku. Jde ryze o mozkové postižení jazyka, kdy není poškozena schopnost artikulace či fonace. Vzhledem k tomu, že toto postižení značně narušuje fungování pacienta v rodinném i profesním životě, časté jsou přidružené depresivní stavy.
Příčiny
Afázie je důsledkem poškození jedné nebo více oblastí mozku odpovědných za jazyk. Afázie se může objevit náhle, například po mrtvici (nejčastější příčina), po poranění hlavy nebo operaci mozku, nebo se může vyvíjet pomaleji v důsledku nádoru na mozku, infekce mozku nebo neurologické poruchy, jako je demence.
Poškození mozku může mít za následek i další problémy, které ovlivňují řeč. Mezi tyto problémy patří dysartrie (slabost nebo nedostatečná kontrola ve svalech obličeje nebo úst, což vede ke zpomalené nebo nezřetelné řeči), apraxie (neschopnost pohybovat rty nebo jazykem správným způsobem, jak říkat zvuky) a dysfagie (problémy s polykáním).
Příznaky afázie
Afázie lze klasifikovat dle různých kritérií, přičemž příznaky jsou značně proměnlivé a mohou se vzájemně prolínat. Mezi nejčastější patří porucha porozumění řeči, kdy nemocný může mít potíže s porozuměním nejen větám a jejich skladbě, ale i jednotlivým slovům v nich.
Zároveň bývá postižena plynulost řečového projevu, který může v nejtěžší formě představovat až naprostou neschopnost mluvit. V řeči jsou patrné chyby (užívání nesprávných tvarů slov), tempo může být příliš pomalé anebo naopak zrychlené, přerušované hledáním vhodných výrazů.
Sponzorováno
Dokonce se lze setkat s produkci nahodilých slov bez skutečného významu. Častá je anomie, která se projevuje obtížení při pojmenování předmětů, kdy nemocný není schopen najít správné slovo, nebo parafázie, kdy dochází ke komolení slov, záměně slov za podobná a nebo jednotlivých hlásek a podobně.
Při vyšetření, například po mozkové mrtvici, je nutné zhodnotit schopnosti pacienta v oblasti produkce a porozumění řeči v několika základních funkcích: schopnost spontánního řečového projevu, pojmenování věcí nacházejících se okolo pacienta, porozumění pokynům, čtení, psaní a schopnost opakování slabik, slov i celých vět.
Léčba afázie
Léčba je obecně zaměřena na zlepšení jazykových a komunikačních schopností a rozvoj dalších komunikačních metod podle potřeby.
Léčba i prognóza afázie závisí na vyvolávající příčině – u progresivních neurologických onemocnění nelze očekávat zlepšení, spíše naopak, zatímco u stavů po mozkové mrtvici, úrazu či odstraněném nádoru stav zůstává stabilní s případným zlepšováním.
Velice důležité je včasné zahájení logopedické terapie a dlouhodobá práce s pacientem (které se účastní i rodinní příslušníci), kdy existuje velká šance na zmírnění některých projevů a celkové zlepšení. Rehabilitace řeči zahrnuje cvičení se čtením a psaním, cvičení s poslechem a opakováním slov, osvojení si výrazových jazykových dovedností, jako je používání mimiky a gest ke komunikaci, cvičení podle směru a mnoho dalších.
Pokud tradiční způsoby učení se komunikaci nejsou úspěšné, pacienty se učí i jiné způsoby komunikace, například ukazování na karty se slovy, obrázky nebo kresbami. Ruční počítače, tablety, smartphony s doprovodnými aplikacemi mohou pomoci lidem s afázií komunikovat.
Existují také zařízení nebo aplikace, které pomáhají vytvářet věty nebo generovat řeč. Požádejte odborníka o doporučení ohledně technologií podporujících pacienty s afázií, které by pro vás mohly být nejlepší.
Jaký je výhled (prognóza) pro lidi s afázií?
Příčina poranění mozku, rozsah a oblast poškození mozku a věk a zdraví postižené osoby hrají roli v prognóze a zotavení mozku. Kvůli těmto faktorům se stupeň zotavení a rychlost obnovy jazykových a komunikačních dovedností liší od člověka k člověku.
Pokud je příčinou afázie mrtvice, někdy se jazykové schopnosti vrátí do normálu během několika hodin nebo dnů. U jiných pacientů s mozkovou mrtvicí mohou být jazykové potíže celoživotní a pohybují se od mírných, jemných obtíží až po výraznou afázii.
Pokud je afázie způsobena neurodegenerativním stavem, jako je demence, jazykové a komunikační schopnosti v průběhu času stále klesají. Na demenci neexistuje lék. V současné době schválené léky pouze zpomalují progresi symptomů.
Aktualizace: Americký herec Bruce Willis v 67 letech ukončil svou kariéru kvůli afázii, nemoci, která ovlivňuje schopnost mluvit. Hollywoodská legenda se proslavila řadou akčních filmů. Rozhodnutí opustit filmový byznys oznámila jeho rodina.
Sponzorováno
Máte nějaké zkušenosti a afázií? Budeme rádi za komentáře.
A dále ke čtení
Studie a zdroje
- Study on Language Rehabilitation for Aphasia Autor: Zeng-Zhi Yu
- Poslední studie o afázii Na webu www.aphasia.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek, Neurověda a neurologické poruchy
Přečtěte si také naše další články
Žiji se synem, který je 20 let po mozkové mrtvici a je Afatik. Zdá se mi, že se nám dorozumívání nedaří, nezlepšuje se to . Zdravotnictví to neřeší … Mě je už 77 roků a už teď žiji s obavami , co bude až já tady nebudu.
Ano, je to hodně těžké. Doporučuji ještě přečíst tento náš článek:
https://www.rehabilitace.info/nemoci/afazie-po-mrtvici-co-se-da-delat-tipy-pro-komunikaci/
Diky za stranky. Teprve dnes jsem si o teto nemoci precetl. Velmi presne to popisuje co se mi stalo pred 22 lety. Akorat to nikdo z lekaru neresil, tak si asi musim pomoct (lecit se) sam. Jenze v mem pripade bylo nasledne MRI vysetreni uplne normalni, prestoze se me kognitivni schopnosti ztratily z vecera na rano. Ktera z mrtvic to mohla byt ze ji MRI nevidi? Mam jeste v zaloze loziskovou epilepsii nekde hluboko v leve mozkove hemisfere, ktera se projevila jiz pred 30 lety pri EEG vysetreni, opet nikdo neresil, resp. ze asi konzumuji nejake chemicke latky a dalsi vysetreni je pry drahe.
Muze se ze dne na den pripadne epilepticke lozisko rozhoret a byt persistentni a ovlivnit mozek tak, ze clovek ztrati myslenky, nemuze zformulovat vetu, kokta, slape si na jazyk a dostava okna (trvalo 8 let) pri pokusu myslet? Mohlo by to souviset s kurou vitaminu B12 ktery jsem dostaval tesne predtim injekcne – kvuli unave? Toceni hlavy a nerozpoznavani predmetu v zornem poli (oci funguji normalne az na to ze se mi jedno nebo dve ujizdely pri uprenem pohledu na jeden bod – nastesti to uz skoro vymizelo) je zdrojem vytek z meho okoli. Ridit auto by se s tim nedalo ani nahodou a na kole jsem i spadnul protoze na velmi kamenitem terenu jsem pri tom drncani prestal vnimat kudy presne jet, jakoby se mi pohled rozmazal. Obraz poskakuje pri otaceni hlavou asi tak rychlosti 3-5 snimky/u za sekundu. Zajimave ale je, ze i kdyz mam problem s perifernim videnim, tak ruzne letici micky nebo padajici predmety dokazu zachytit normalne (kdyz to se mnou nedrnca). Jen jakoby bylo vedomi zuzene. Nic si nepamatuju. Jo jen to ze dalsi EEG vysetreni pred asi 21 lety pote ukazalo mirnou desynchronizaci v leve mozkove hemisfere. Zase nikdo nic neresil.
Nepamatuju si co bylo pred par sekundami. Cas ztratil smysl. Neda se nic naplanovat protoze nic neudrzim v pracovni pameti. Vlaste uplne zmizela.
Od te doby od onoho osudneho dne jsem pak mel i mene citlivou, mravencici levou pulku hlavy. Casem se to srovnalo. Zbylo jenom takove dloubani v leve pulce hlavy.
Tak teda pekne dekuji ceskemu zdravotnictvi a redakci za clanek. Pekny den.