Sponzorováno

8 přírodních metod léčby revmatoidní artritidy 4.18/5 (11)

  • Při léčbě revmatoidní artritidy mohou přírodní metody doplňovat standardní léčbu předepsanou lékařem. Je důležité, aby byly konzultovány s lékařem, zejména kvůli možným interakcím s léky.
  • Zaměřte se na potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (např. losos, makrela, lněná semínka, chia semínka) a antioxidanty (bobule, špenát, kapusta, brokolice).
  • Vyhýbejte se rafinovanému cukru, smaženým jídlům, alkoholu a ultra-zpracovaným potravinám.
  • Užívejte Omega-3 doplňky stravy. Pokud nekonzumujete dostatek ryb, rybí olej nebo lněný olej může být užitečný.

Autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida postihuje v Evropě miliony lidí. I když je tento stav mnohem častější u žen než u mužů, může postihnout kohokoli v jakémkoli věku.

Ve skutečnosti to vůbec není nemoc stáří – je to nemoc imunitní dysfunkce. Může tam být i genetická predispozice. Lékaři si obvykle myslí, že existuje nějaký spouštěč tohoto stavu, něco, co předběhne váš systém a problém spustí.

Co je revmatoidní artritida?

Revmatoidní artritida je „zánětlivá polyartritida“. Vaše tělo napadá výstelku kloubů, což časem může způsobit, že se výstelka kolem těchto kloubů rozpadne. Revmatoidní artritida tedy ničí klouby. To pak může vést ke ztrátě nezávislosti, protože postupem času a pacient nemůže dělat věci, jako je koupání, oblékání a vaření.

Revmatoidní artritida může postihnout jakýkoli kloub ve vašem těle. Nejčastěji však postihuje malé klouby, jako jsou ty na rukou a nohou. Přesto je revmatoidní artritida považována za systémové onemocnění, což znamená, že celé tělo pociťuje její dopad. Když máte streptokoka v krku, infekce je ve vašem krku, ale je vám také celkově špatně. A podobné je to i s revmatoidní artritidou. Cítíte se celkově špatně, skoro jako byste měli chřipku.

Mezi další běžné příznaky patří ztuhlost svalů po ránu, otoky kloubů, které jsou horké na dotek, únava a bolest, která je často symetrická – což znamená, že se objevuje na obou rukou nebo na obou nohou.

Revmatoidní artritida - ilustrace

Revmatoidní artritida – ilustrace

 

Přesné příčiny revmatoidní artritidy nejsou známy, ale jsou spojeny s hladinami hormonů, proto častěji postihuje ženy. Celkem často příznaky začnou po porodu.

Přírodní léčba revmatoidní artritidy

Ano, léčba revmatoidní artritidy bez léků je možná. Hlavní způsoby, jak zvládnout revmatoidní artritidu bez léků, jsou hlavně úprava jídelníčku a cvičení. Současné přírodní léky, které mohou pomoci při revmatoidní artritidě, jsou následující:

1. Jídelníček s protizánětlivými potravinami

U revmatoidní artritidy dost záleží na tom, co jíte. Nejlepší přírodní léčba revmatoidní artritidy je protizánětlivá dieta. Takový jídelníček má obvykle nízký obsah živočišných bílkovin. Je vhodné jíst více rostlinných bílkovin, včetně luštěnin, ořechů a semínek.

Protizánětlivá strava však nemusí být nutně vegetariánská. Někteří lidé jsou citliví na věci, jako je laktóza nebo lepek. Pokud něco, co jíte, obtěžuje váš žaludek nebo gastrointestinální systém, měli byste to minimalizovat.

Protizánětlivé potraviny jsou třeba:

  • Omega-3 mastné kyseliny: Najdete je v rybách (losos, makrela, sardinky), lněném a chia semínku.
  • Antioxidanty: Bobuloviny, listová zelenina, paprika, citrusy a zelený čaj.
  • Koření: Kurkuma (kurkumin) a zázvor mohou snížit zánět.
  • Olivový olej: Obsahuje látky podobné ibuprofenu.
  • Česnek: Má protizánětlivé účinky.

Potraviny, kterým se vyhnout:

  • Smažená a zpracovaná jídla
  • Přebytek cukrů a sladidel
  • Nasycené tuky a trans-tuky

2. Protahování + jemné cvičení

S revmatoidní artritidou je naprosto ideální se neustále hýbat a být co nejvíce aktivní. Jakýkoli druh artritidy znamená „používej nebo to ztratíš“. Když problém necháte „odpočinout“, bude to větší problém – on totiž jakoby „zreziví“. Protahování je tedy důležité.

Jemné cvičení, jako je jóga, tai chi nebo plavání, může zlepšit pružnost kloubů a snížit ztuhlost. Zkuste také posilování svalů kolem kloubů, to moc pěkně pomáhá udržovat stabilitu a snižuje zatížení kloubů.

3. Správné držení těla

Když se protahujete a cvičíte, je také důležité dodržovat dobrou mechaniku – jinými slovy udržovat správné držení těla a pohyb svalů a polohování – abyste se vyhnuli zbytečnému namáhání kloubů.

Při chůzi se třeba chcete vyhnout tomu, aby se vaše nohy stáčely dovnitř nebo ven, protože by to mohlo ovlivnit vaše kolena nebo kyčle. Při chůzi se nekrčte, udržujte správné držení těla a zapojte břišní svaly. Určitě nenoste žabky.

Při každodenních činnostech, které třeba děláte na zahradě nebo kolem domu, používejte pomocníky a pracujte prostě tak, abyste nezatěžovali klouby. Používejte na zahradě i v kuchyni takové nástroje, a používejte je tak, aby vaše klouby nemusely tak tvrdě pracovat.

A také používejte ergonomické produkty, když pracujete na v kanceláři a s počítačem. Mnoho lidí používá podpěry zápěstí, když jsou na svém počítači, nebo speciální podpděry pod myš nebo pod klávesnici. Ergonomické klávesnici a myši jsou dnes k dostání v každém IT obchodě.

4. Omega-3 – rybí olej

Doporučují se doplňky s omega-3 mastnými kyselinami, třeba rybí olej – ideální jsou konkrétně doplňky s DHA a EPA, které se nacházejí v mořských plodech. Typická dávka pro řešení zánětu je 1000 miligramů dvakrát denně. Rybí tuk však může interferovat s některými jinými léky na předpis, takže byste se měli vždy poradit se svým lékařem, než začnete tento přípravek užívat.

Sponzorováno

5. Kurkuma

Některé studie prokázaly, že kurkuma má protizánětlivé účinky. Ideální dávka je 750 miligramů dvakrát denně nebo 1 000 miligramů jednou denně.

6. Boswellia serrata

Boswellia serrata je rostlina, jejíž pryskyřice obsahuje léčivé látky nazývané boswellové kyseliny. Tyto látky mají silné protizánětlivé účinky, což z ní činí přirozenou pomoc při zánětlivých onemocněních, jako třeba u revmatoidní artritidy.

Boswellové kyseliny inhibují enzym 5-lipoxygenázu (5-LOX), který se podílí na tvorbě leukotrienů – látek odpovědných za zánětlivé procesy. Tím Boswellia pomáhá zmírnit bolest, otoky a záněty kloubů spojené s revmatoidní artritidou. Pravidelné užívání Boswellie podporuje snižování ztuhlosti kloubů, což zlepšuje jejich pohyblivost a snižuje omezení při každodenních aktivitách.

Boswellie působí jako chondroprotektivum – chrání kloubní chrupavku před dalším poškozením způsobeným zánětlivými procesy. Některé studie naznačují, že Boswellia může snižovat potřebu užívání vysokých dávek protizánětlivých léků a kortikosteroidů, čímž snižuje riziko jejich nežádoucích účinků.

7. Kolagen typu II

Kolagen typu II nebo nedenaturovaný kolagen je hlavní složkou přítomnou v chrupavce.

Kolagen typu II je klíčová složka kloubní chrupavky, která se podílí na udržování její struktury, pružnosti a odolnosti. V souvislosti s revmatoidní artritidou se používá zejména ve formě tzv. nedenzaturovaného kolagenu typu II (UC-II), který má specifické imunomodulační vlastnosti. Při podání nedenzaturovaného kolagenu typu II (v původní nativní struktuře) orálně dochází k tzv. orální toleranci. Imunitní systém ho rozpozná jako „vlastní“ látku a sníží útoky na kloubní tkáň.

Kolagen typu II pomáhá regulovat nadměrnou aktivitu imunitních buněk, které způsobují zánět v kloubech. Tím se zlepšuje celkový stav kloubů, snižuje se otok a zmírňuje bolestivost.

Kolagen typu II je základní stavební složkou chrupavky. U revmatoidní artritidy může pomoci chránit chrupavku před dalším poškozením, i když regenerační účinky jsou výraznější u osteoartrózy.

8. Zelené potraviny – chlorella, spirulina nebo mladý ječmen

Chlorella, spirulina a mladý ječmen jsou superpotraviny, které obsahují vysoké množství živin a bioaktivních látek. Tyto zelené potraviny mohou přispět ke zlepšení stavu při revmatoidní artritidě díky svým protizánětlivým, antioxidačním a detoxikačním vlastnostem.

Revmatoidní artritida je onemocnění spojené s chronickým zánětem. Spirulina a chlorella obsahují fykocyanin, který snižuje produkci prozánětlivých cytokinů, jako jsou TNF-alfa a IL-6, což může zmírnit zánět v kloubech. Mladý ječmen obsahuje chlorofyl a enzymy, které podporují regeneraci tkání a snižují zánětlivost.

Oxidační stres také hraje významnou roli při poškozování kloubů u revmatoidní artritidy. Chlorella a spirulina jsou bohaté na antioxidanty (beta-karoten, vitamín C, vitamín E), které neutralizují volné radikály a chrání buňky před poškozením. Mladý ječmen obsahuje enzym superoxiddismutázu (SOD), která chrání kloubní tkáně před oxidací.

A konečně chlorella a spirulina modulují imunitní reakce – pomáhají snížit nadměrnou aktivitu imunitního systému, která způsobuje autoimunitní útoky na klouby. Mladý ječmen podporuje produkci zdravých imunitních buněk díky vysokému obsahu vitamínů skupiny B, železa a dalších stopových prvků.

Čemu se vyhnout, když máte revmatoidní artritidu

Ne každý přírodní lék nabízený k léčbě revmatoidní artritidy je bezpečný nebo účinný. Doplňky jako glukosamin a MSM (methylsulfonylmethan) pravděpodobně nemají velký vliv.

Měli byste se také vyhnout jakémukoli doplňku, který říká, že je to posilovač imunity. Zní to neintuitivně, ale lidé by se měli vyhýbat posilovačům imunit. Ty mohou totiž posílit celý imunitní systém. I když to může znít jako dobrá věc, má to potenciál pro nezamýšlené špatné vedlejší účinky. Lidé s revmatoidní artritidou nemají slabý imunitní systém. Mají dysfunkční imunitní systém. Takže to posílí dobré části jejich imunitního systému – ale také posílí část, která nefunguje správně.

Léčba revmatoidní artritidy

Navzdory přírodním lékům na revmatoidní artritidu potřebují někteří lidé k léčbě tohoto stavu další léky nebo odbornou léčbu.

Před lety byl aspirin základem léčby revmatoidní artritidy. Problém je v tom, že nemoc nijak nemění. Pomáhá se zánětem, ale nezpomaluje progresi. A lidem může způsobit spoustu modřin a krvácení.

Lidé žijící s revmatoidní artritidou však dnes mají více možností. V současnosti existuje více chorob modifikujících způsobů léčby revmatoidní artritidy, než kdy předtím. Běžné metody léčby jsou protizánětlivé léky a prednison, stejně jako imunosupresivní léky a nové rodiny biologických a perorálních biologických a injekčních léků. Ty jsou dnes na vysoké úrovni. Je to jiná nemoc, než bývala před 20, 30 lety. Existuje opravdu mnoho dobrých léků, které zpomalují nemoc. Lidé často ani nevypadají, že by někdy měli revmatoidní artritidu, pokud ji dokážeme detekovat a léčit je včas. To je základ.

Důležité je léčbu zahájit včas, ideálně do 12 týdnů od vzniku prvních příznaků, to je problém, protože takřka žádný pacient se tak brzy k revmatologovi nedostane.

A malé upozornění na závěr článku: Přírodní léčba je podpůrná a nenahrazuje předepsané léky. Je důležité všechny změny v léčbě konzultovat s lékařem, aby nedošlo k negativní interakci s léčivy nebo k zhoršení stavu.

VIDEO: Revmatoidní artritida

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva