Obsah článku
- Příznaky meningitidy, tedy zánětu mozkových blan, mohou být různorodé a rychle se rozvíjejí. Důležité je včasné rozpoznání, protože meningitida může být život ohrožující.
- Silná bolest hlavy je častým příznakem meningitidy. Bolest bývá intenzivní a liší se od běžné bolesti hlavy.
- Dále je to vysoká horečka. Náhlý nárůst teploty, často doprovázený zimnicí.
- Typickým příznakem je ztuhnutí šíje, kdy je pro pacienta bolestivé nebo nemožné předklonit bradu k hrudníku.
- U některých typů meningitidy, zejména u meningokokové meningitidy, se může objevit vyrážka, která vypadá jako tmavě červené nebo purpurové skvrny, které nevyblednou při přitlačení sklem.
Meningitida je zánět mozkových blan (meningů), což jsou membrány, které chrání mozek a míchu. Meningitida může způsobit různé příznaky, hlavně bolestí hlavy, vyrážky a horečky.
Meningitida může způsobit opravdu vážné komplikace a může se rychle stát život ohrožující. Meningitida se může vyvinout u každého, ale nejvíce jsou ohroženy malé děti, starší lidé a lidé s oslabeným imunitním systémem.
Různé typy meningitidy závisí na příčině – meningitida může být bakteriální, aseptická, herpetická meningitida, což je typ virové meningitidy.
Jak příznaky ovlivňují člověka, může právě záviset na typu meningitidy. Virová meningitida je častější a obvykle méně závažná než bakteriální meningitida. I když oba typy jsou závažné, bakteriální meningitida je s větší pravděpodobností život ohrožující. Studie také uvádí, že bakteriální meningitida má vyšší pravděpodobnost, že povede k dlouhodobým komplikacím, jako je ztráta sluchu a zraku.
Přibližně 10–15 % případů bakteriální meningitidy je smrtelných. Umět rozpoznat příznaky je tedy naprosto zásadní, protože včasná lékařská péče může zachránit život člověka a snížit riziko komplikací.
V tomto článku se dozvíte, jak správně rozpoznat příznaky meningitidy.
1. Bolest hlavy
Jedním z nejčastějších příznaků meningitidy je silná bolest hlavy. To je způsobeno zánětem mozkových blan, což jsou membrány obklopující mozek a míchu. Zánět může způsobit opravdu hodně výraznou bolest. Bolest hlavy má tendenci začít rychle a postihuje celou hlavu, nesoustředí se na jedno místo.
Tato bolest hlavy může připomínat migrénu. Migréna však spíše postihuje jednu stranu hlavy. Naproti tomu meningitida postihuje celou hlavu.
2. Vyrážka
Některé typy meningitidy mohou způsobit vyrážku. Nejedná se o typickou kožní vyrážku, protože vzniká krvácením pod kůži. Pokud se bakterie dostanou do krevního řečiště, mohou prasknout malé krevní cévy, což vede ke vzniku znamének pod kůží, které odborníci nazývají petechie.
PAMATUJTE: Ne každý pacient s meningitidou bude mít vyrážku. Nejpravděpodobněji se vyskytuje u meningokokové meningitidy, což je typ bakteriální meningitidy.
Na světlé kůži se petechie mohou objevit jako načervenalé nebo fialové skvrny podobné modřinám nebo jako skvrnitá kůže. Může se také objevit jako malé růžové, hnědé nebo fialové vpichy pod kůží, které mohou připomínat bleší kousnutí. Zpočátku mají pravděpodobně průměr 1–2 milimetry a objevují se tam, kde je kůže pod tlakem, například pod gumou v oblečení.
Na tmavé kůži mohou být petechie hůře viditelné, ale mohou být viditelné uvnitř očních víček a na dlaních, chodidlech, břiše a v horní části úst (na patře). Kožní příznaky, které se rychle vyvíjejí, mohou být známkou těžkého a rychle se rozvíjejícího onemocnění. Zpočátku, pokud člověk na vyrážku přitlačí skleněný pohárek, vyrážka může zmizet. Časem však zůstane viditelná při stejném testu.
Jak se infekce vyvíjí, může ovlivnit srážení krve, což znesnadňuje kyslíku dosáhnout končetin, obvykle rukou a nohou, ale pravděpodobně také nosu a rtů. V těchto oblastech a možná i na rukou a nohou se mohou vyvinout velké tmavé modřiny, které mohou nakonec zčernat, protože tkáně odumírají kvůli nedostatku kyslíku. Každý, kdo má kožní změny s bolestí hlavy a horečkou, by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
3. Náhlá horečka
Horečka je součástí imunitní reakce těla. Nastává, když tělo zaznamená nežádoucího vetřelce, jako je virus nebo bakterie. U osoby s meningitidou se může náhle vyvinout vysoká horečka – klidně přes 38,5 °C. Obecně je horečka jako příznak všech typů meningitidy kromě parazitické meningitidy, která je ale u lidí vzácná.
4. Zmatenost + změny chování
Otoky a záněty kolem mozku mohou způsobit zmatek a změny chování. U lidí se závažnými příznaky může být časným příznakem zmatenost. V některých případech mohou po bakteriální meningitidě nastat dlouhodobé problémy, jako je například:
- potíže s myšlením a soustředěním
- problémy s pamětí
- potíže s učením
Tyto účinky jsou způsobeny dlouhodobým neurologickým poškozením.
5. Vyboulené měkké místo na hlavě
Děti mají na hlavě oblasti známé jako fontanela. Je to mezera, kde se kosti lebky ještě nespojily dohromady.
Největší fontanela je na temeni hlavy a měla by být pevná a mírně prohloubená. Pokud se zdá, že fontanela dítěte je vypouklá, může to být známka otoku mozku nebo nahromadění tekutiny. Mohlo by to znamenat bakteriální meningitidu.
Studie z roku 2021 uvádí, že existuje mnoho důvodů pro vypouklou fontanelu a že to nutně neznamená, že dítě má bakteriální meningitidu. Pokud se však fontanela dítěte začne vyboulovat, měl by rodič dítěte co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, zvláště pokud má dítě i jiné příznaky.
6. Ztuhlý krk
Bolest a ztuhlost v krku, které lékaři nazývají Brudzinského příznak, jsou běžnou známkou meningitidy. Vznikají v důsledku zánětu v míše. Navíc se bolest může zhoršit, když člověk předkloní krk. Dítě nebo miminko se ztuhlým krkem v důsledku meningitidy může držet hlavu a krk rovně a nebude chtít nebo nebude schopné předklonit hlavu.
Odborníci však tvrdí, že Brudzinského příznak nemusí být spolehlivým příznakem meningitidy u každého pacienta. U kojenců mladších 6 měsíců, starších lidí, lidí s oslabeným imunitním systémem a osob v kómatu je méně pravděpodobné, že budou mít ztuhlý krk.
Brudzinskiho & Kernigův test – meningeální dráždění:
7. Citlivost na světlo
Pacienti s meningitidou mohou být citliví na světlo. Miminka nebo děti mohou plakat nebo se odvrátit od světla.
Studie uvádí citlivost na světlo neboli fotofobii jako symptom všech typů meningitidy kromě amébové meningitidy. Jedná se o vzácný typ meningitidy, který může být důsledkem expozice vodě, kde se vyskytuje améba Naegleria fowleri.
Mezi další možné příčiny fotofobie patří:
- migréna
- traumatické poranění mozku
- nádory
- mrtvice
- různé nemoci a problémy očí
8. Ospalost nebo potíže s probuzením
Pokud pacienta nelze probudit nebo se zdá být nadměrně ospalý, může to být časný příznak infekce meningitidy. Nemoc může ovlivnit bdělost mozku, takže je pro člověka těžké zůstat vzhůru.
Některé starší výzkumy nalezly souvislosti mezi dlouhodobými problémy se spánkem a virovou i bakteriální meningitidou. Lidé hlásili sníženou kvalitu spánku a pocit, že se po spánku cítí méně odpočatí 1 rok po prvních příznacích meningitidy. Odborníci se domnívají, že to může být způsobeno dlouhodobými neurologickými změnami v mozku.
9. Únava či letargie
Letargie je častým příznakem bakteriální a virové meningitidy u dospělých i dětí. Kojenec s bakteriální meningitidou se může jevit jako pomalý nebo neaktivní a nemusí se probudit na krmení. Pacient s parazitickou meningitidou může zažít slabost nebo i paralýzu. Pokud se bakterie, které způsobují meningokokovou meningitidu, dostanou do krevního řečiště, mohou se u člověka rozvinout příznaky podobné chřipce, včetně únavy.
Pacienti si mohou také všimnout těchto doprovodných příznaků:
- zrychlené dýchání
- horečka a zimnice
- zvracení, průjem nebo obojí
- studené ruce a nohy
- bolesti a bolesti břicha, hrudníku, kloubů a svalů
- petechie
Pacienti, kteří se zotavili z meningitidy, mohou také zaznamenat dlouhodobou únavu, a také:
- potíže se zaměřením a zapamatováním si věcí
- citlivost na hluk a světlo
- emoční změny
- podrážděnost
- citlivost na stres
- poruchy spánku
- bolest hlavy
Tyto příznaky mohou ztížit návrat do práce či do školy.
10. Nechuť k jídlu
Snížená chuť k jídlu může být příznakem virové nebo bakteriální meningitidy u dospělých i dětí. Kojenci nemusí mít vůbec zájem o krmení.
11. Nevolnost a zvracení
Silná bolest hlavy, otok mozku a obrana těla proti nemoci mohou způsobit žaludeční nevolnost a zvracení, zejména u dětí.
Sponzorováno
12. Ztráta vědomí
Meningitida může vést ke změnám duševního stavu a ztrátě vědomí. V některých případech může dojít i ke kómatu. Autoři studie z roku 2014 poznamenávají, že lékaři ne vždy přesně vědí, proč se to děje. Přispívající faktory mohou být:
- těžký zánět
- zvýšený tlak na mozek
- jiné komplikace, jako je záchvat
- užívání sedativních léků
Vědci došli k závěru, že lidé se sníženou úrovní vědomí v důsledku bakteriální meningitidy mohou mít horší výhled než ti, jejichž úrovně vědomí nejsou ovlivněny.
13. Záchvaty
Když meningitida způsobuje otok mozku nebo tlak na mozek, může to narušit normální funkci mozku, což vede k záchvatu. Mít záchvaty během epizody meningitidy neznamená, že člověk má nebo se u něj rozvine epilepsie. Protože však tento tlak a zánět mohou trvale poškodit mozek, u jedinců se po uzdravení z meningitidy příležitostně rozvine epilepsie.
Někteří pacienti zažijí záchvat, když mají horečku.
14. Kóma
V závažných případech meningitidy může pacient zaznamenat dostatečné poškození mozku, aby způsobil kóma. To je vzácné u bakteriální i virové meningitidy.
15. Zhoršená paměť a myšlení
Pro člověka s meningitidou může být těžké myslet, soustředit se a pamatovat si věci. Po zotavení z meningitidy mají někteří pacienti i nadále problémy s pamětí. To může být důsledkem neurologického poškození během nemoci.
16. Problémy se soustředěním a koncentrací
Zmatenost a změněný duševní stav jsou častým příznaky různých typů meningitidy. Neurologické poškození, ke kterému dochází během nemoci, může také dlouhodobě ovlivnit myšlení a koncentraci.
V závislosti na postižené oblasti mozku může být pro děti, které prodělaly meningitidu, těžší vykonávat různé funkce, jako třeba:
- soustředění se
- myšlení
- pamatování si věcí
- učení
- rozhodování a řešení problémů
Vývoj mozku trvá přes 20 let, což znamená, že riziko je vyšší u mladších dětí. Starší děti a dospělí, kteří si již před meningitidou vyvinuli určité schopnosti myšlení a uvažování, si tyto dovednosti mohou zachovat. Mladší děti však mohou potřebovat další pomoc ve škole s úkoly, jako je plánování a samostatná práce.
Přibližně 32 % dospělých, kteří prodělali bakteriální meningitidu, může také zjistit, že mají potíže s myšlením. Podle jedné starší studie mohou mít například potíže se soustředěním nebo mají pocit, že jejich myšlení je o něco pomalejší, než před nemocí.
17. Změny sluchu
Komplikací meningitidy mohou být i změny sluchu. Bakteriální meningitida může postihnout vnitřní ucho nebo sluchový nerv, který přenáší zvuk do mozku. To může mít za následek ztrátu sluchu, která může být dokonce i trvalá. K poškození může dojít, pokud se infekce rozšíří do vláskových buněk v hlemýždi, kosti, která hraje klíčovou roli při sluchu. Změny sluchu se mohou také objevit, pokud zánět vyvíjí tlak na sluchový nerv.
Ztráta sluchu může postihnout děti i dospělé. Po zotavení z meningitidy by lidé měli jít na vyšetření sluchu, aby lékař zkontroloval potenciální problémy se sluchem.
Zvonění v uších neboli tinnitus se může vyvinout i po meningitidě.
18. Změny ve vidění
Příznaky infekce meningitidy mohou být, dle studií, i dvojité vidění. Pokud dojde k otoku zrakového nervu, mohou se objevit dočasné změny vidění. Různé typy meningitidy mohou mít také dlouhodobý dopad na vidění, pokud infekce postihne zrakový nerv.
Po uzdravení může pacient mít tyto problémy:
- dvojité vidění
- částečnou ztrátu zraku
- celkovou ztrátu zraku
Změny ve vidění se mohou týkat jednoho nebo i obou očí. V některých případech mohou být tyto změny bohužel trvalé.
Riziko dlouhodobé ztráty zraku může být vyšší, pokud má člověk změny zraku v raných stádiích – to podle malé studie, která sledovala lidi s kryptokokovou meningitidou související s HIV.
19. Problémy s řečí
Pacient, který má meningitidu, může po zotavení čelit problémům s řečí. Může dojít ke ztrátě řeči nebo změnám řeči, pokud meningitida způsobí poškození v části mozku, která ovlivňuje řeč. Může ovlivnit svaly zapojené do řeči a způsob, jakým mozek koordinuje myšlení a slova, která člověk používá.
Pokud má dítě meningitidu dříve, než se naučí mluvit, může dojít k poškození, které ovlivňuje jeho schopnost naučit se mluvit a používat řeč a jazyk. Logoped může někdy pomoci dítěti naučit se mluvit nebo pomoci lidem znovu získat schopnost mluvit po uzdravení z nemoci.
20. Závratě nebo problémy s rovnováhou
Mozek a uši se vzájemně ovlivňují, aby pomohly člověku udržet rovnováhu a uvědomovat si prostor kolem sebe. Meningitida může způsobit problémy s vnitřním uchem, což vede k těmto problémům:
- problémy s koordinací
- závrať
- pády
K tomu může dojít, když má pacient meningitidu, ale často se vyřeší poté, co se zotaví. Pokud však poškození postihlo vnitřní ucho, může tento problém přetrvávat. Může se zdát, že dítě, které dříve chodilo nebo sedělo, tuto schopnost ztrácí. Až 10 % dětí, které mají bakteriální meningitidu, může mít trvalé závratě nebo problémy s rovnováhou.
Jedinci, kteří nadále pociťují závratě, by měli vyhledat lékařskou pomoc, protože mohou mít dlouhodobější problém, který je třeba řešit.
21. Selhání ledvin
Ve vzácných případech mohou některé typy bakteriální meningitidy vést k selhání ledvin nebo ledvin nebo k dlouhodobému poškození ledvin, jako jsou:
- poškození ledvin
- oligurie neboli nízký výdej moči
- rabdomyolýza, což je rozpad svalové tkáně
Některé léky na meningitidu také mohou také poškodit ledviny.
22. Selhání nadledvinek
Vzácná, ale závažná komplikace bakteriální meningitidy – obvykle meningokokové meningitidy – je známá jako Waterhouse-Friderichsenův syndrom (WFS). To znamená krvácení do nadledvinek, které způsobí, že přestanou fungovat. Pokud k tomu dojde, může dojít k šoku. Může to být život ohrožující.
Příznaky jsou:
- bolest hlavy
- petechiální vyrážka
- slabost a únava
- bolest v boku nebo břiše
- nevolnost a zvracení
- nedostatek chuti k jídlu
- zmatek a dezorientace
- nízký krevní tlak asi v 50 % případů
Odborníci poznamenávají, že může být obtížné diagnostikovat selhání nadledvin, pokud člověk může mít sepsi, protože tyto dva problémy mají podobné příznaky.
Pokud má pacient diagnózu podezření na sepsi a jeho příznaky nereagují na tekutiny, lékař může mít podezření na WFS nebo selhání nadledvin.
Příznaky meningitidy u dospělých a dětí
Běžné příznaky meningitidy, na které je třeba dávat pozor, jsou:
- horečka
- bolest hlavy
- ztuhlý krk
- studené ruce a nohy
- zvracení
- zmatek
- zrychlené dýchání
- bolesti svalů a kloubů
- bledá nebo skvrnitá kůže
- skvrny nebo vyrážka
- citlivost na jasná světla
- ospalost nebo potíže s probuzením
- záchvaty
Další příznaky mohou být méně časté nebo se mohou vyvinout jako dlouhodobá komplikace.
Příznaky meningitidy u novorozenců
Kromě jiných příznaků může kojenec nebo novorozenec:
- odmítat krmení
- být podrážděný
- křičet vysokým tónem
- mít ztuhlé tělo nebo být poddajný či nereagovat
- mají vypouklé měkké místo na temeni hlavy
Kdy kontaktovat lékaře
Každý, kdo vykazuje známky a příznaky meningitidy, potřebuje naléhavou lékařskou pomoc, protože stav může rychle postupovat a vést k závažným a potenciálně smrtelným komplikacím.
Pokud se člověk zotaví z meningitidy a nadále má problémy, měl by vyhledat radu lékaře, protože může potřebovat další pomoc.
Výhled pacientů
Ačkoli výhled meningitidy částečně závisí na příčině a typu, všechny typy meningitidy jsou vážné a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Bez léčby se bakteriální meningitida může nadále zhoršovat a způsobit poškození v celém těle. Je smrtelná v přibližně 10–15 % případů a pacient může mít dlouhodobé komplikace.
Virová meningitida, i když je závažná, obvykle sama odezní a odezní s podpůrnou léčbou. Může to mít dlouhodobé důsledky, ale většina pacientů, kteří prodělali virovou meningitidu, se zcela uzdraví.
Léčba bakteriální meningitidy jsou antibiotika. Lékař nemusí se zahájením této léčby čekat na výsledky krevních testů, protože odkládání zvyšuje riziko závažných onemocnění.
Očkování proti meningitidě může pomoci snížit riziko meningitidy.
Shrnu to
Meningitida je závažný a potenciálně život ohrožující stav, který znamená zánět mozkových blan, což jsou tkáně obklopující mozek. Mezi velmi běžné příznaky patří bolest hlavy, horečka, ztuhlý krk a fialová vyrážka, které zdravotníci označují jako petechie. Bez včasné léčby se u osoby s bakteriální meningitidou může vyvinout sepse.
Mezi zvláště náchylné k závažným onemocněním patří malé děti a lidé s oslabeným imunitním systémem.
Každý, kdo má příznaky meningitidy, potřebuje okamžitou lékařskou pomoc, aby se zabránilo vážným onemocněním a komplikacím.
VIDEO: Meningitida – zánět mozkových blan
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Pathophysiology and Treatment of Bacterial Meningitis Autoři: Olaf Hoffman, R Joerg Weber
- Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články