Obsah článku
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) od konce roku 2019 onemocnělo nemocí COVID-19 více než 190 milionů lidí. Navíc mnoho dalších lidí pravděpodobně onemocnělo, ale nikdy nedostali potvrzený výsledek testu. Takže lidí, kteří prodělali tuto nemoc může být i na půl miliardy.
Možná jste již měli COVID-19, aniž byste o tom věděli – to nelze s jistotou říci, pokud nepodstoupíte test na protilátky. A dokonce i test na protilátky může být falešně pozitivní.
Nejlepším způsobem, jak zjistit, že jste měli COVID-19, je, pokud jste měli typické příznaky COVID-19 a obdrželi jste pozitivní diagnostický test na COVID-19, když jste byli nemocní. Ale i testy PCR „zlatého standardu“ mají šanci na falešně negativní výsledek, což znamená, že můžete mít COVID-19, i když výsledky testů naznačují, že ne.
Pokud jste nedostali pozitivní test na COVID-19, když jste byli nemocní, je těžší zjistit, zda jste tuto nemoc měli.
Neexistují žádné jisté známky toho, že byste již měli COVID-19. Mohou však nastat některé obecné příznaky prodělání této nemoci, jako např.:
- Konjunktivitida (růžové oko či zánět spojivek)
- ztráta chuti nebo čichu
- velká únava
Pokračujte ve čtení, v tomto článku se na tuto problematiku podíváme hlouběji.
Příznaky a známky toho, že jste již možná měli COVID-19
COVID-19 může postihnout mnoho různých částí vašeho těla a způsobit obecné příznaky, které mají mnoho potenciálních příčin. Někteří lidé s COVID-19 nemají žádné citelné příznaky.
Bez pozitivního testu na COVID-19 není možné s jistotou vědět, zda jste měli infekci, ale zde jsou některé z možných příznaků nemoci COVID-19.
1. Již dříve se u vás objevily typické příznaky nemoci COVID-19
Každý prožívá COVID-19 jinak a příznaky mohou napodobovat příznaky jiných respiračních infekcí. Pokud se u vás vyvinul některý z nejtypičtějších příznaků COVID-19, zvláště poté, co jste byli v blízkém kontaktu s někým, kdo měl COVID-19, může to být známkou toho, že jste ho také měli.
Nejčastěji hlášenými příznaky nemoci Covid-19 jsou následující:
- bolesti těla
- ucpaný nos nebo rýma
- kašel
- průjem
- velká únava
- horečka nebo zimnice
- bolest hlavy
- nevolnost
- ztráta chuti nebo čichu
- dušnost nebo potíže s dýcháním
- bolest krku
- zvracení
Obecně lze říci, že COVID-19, nachlazení a chřipku lze jen velmi obtížně od sebe rozeznat. Kýchání není příznakem COVID-19 a může naznačovat, že jste nachlazení nebo je to alergie. Dušnost zase není typickým příznakem chřipky, ale je jedním z běžnějších příznaků COVID-19.
2. Měli jste neobvykle těžkou rýmu
Jedním ze způsobů, jak poznat rozdíl mezi rýmou a COVIDEM-19, je ten, že COVID může trvat přibližně 2 týdny nebo déle, zatímco nachlazení obvykle trvá jen několik dní. A na rozdíl od nachlazení mohl COVID způsobit i horečku a ztěžovat vám dýchání (dušnost a tak).
3. Dušnost (nebo další problémy s dýcháním)
Není to obvykle příznak nachlazení nebo chřipky, ale pocit, že nemůžete dýchat, je u nemoci COVID-19 celkem běžný. Možná jste si mysleli, že máte bronchitidu, kterou může způsobit COVID-19. Nebo to mohlo vypadat jako úzkost nebo panický záchvat. U COVIDU však dušnost trvá déle než záchvat paniky. Přichází také s příznaky podobnými chřipce.
4. Trvalý kašel
Pokud jste měli suchý kašel, jehož vymizení trvalo fakt celkem dlouho, mohl to být příznak COVID-19. Bývá jiný, než kašel způsobený nachlazením. Začíná mírně, ale pak se zhoršuje během následujících 5 až 7 dnů.
5. Měli jste zánět spojivek (konjunktivitida, růžové oko) nebo jiné problémy s očima
Předpokládá se, že COVID-19 vstupuje do vašich buněk prostřednictvím receptorů pro enzym zvaný angiotensin konvertující enzym 2 (ACE2). Virus vstupuje do těchto receptorů tím, že přiměje vaše tělo, aby si myslelo, že je to enzym ACE2.
Receptory ACE2 se nacházejí v různých částech vašich očí, jako je vaše sítnice a epiteliální buňky, které lemují vaše oko a víčko.
U některých lidí s COVID-19 se objevují různé oční příznaky jako:
- suché oči
- zánět spojivek (růžové oko)
- otok
- nadměrné slzení
- zvýšené sekrece očí
Příznaky související s očima jsou obvykle doprovázeny typičtějšími příznaky COVID-19, ale u některých lidí se mohou objevit samostatně.
6. Dočasně jste ztratili chuť nebo čich
Ztráta chuti nebo čichu je celkem běžně hlášena u lidí s COVID-19. Studie říkají, že ztráta chuti nebo čichu byla hlášena u 47 procent lidí a byla nejčastější u lidí s mírným až středně závažným onemocněním.
Sponzorováno
Někteří lidé s COVID-19 mají také zkreslení těchto smyslů. Příznaky ovlivňující chuť nebo vůni se často objevují před jinými příznaky. Studie ze srpna 2020 zjistila, že ve skupině 11 054 lidí s COVID-19 se příznaky ovlivňující čich a chuť objevily před obecnými příznaky v 64,5, respektive 54 procentech případů.
7. Nejprve jste při nemoci dostali horečku
Příznaky COVID-19 se často objevují v určitém pořadí. Ve studii z roku 2020 publikované na University of Southern California výzkumníci analyzovali vývoj symptomů u 55 000 lidí s COVID-19 a porovnali je se symptomy 2 000 lidí s chřipkou.
Zjistili, že chřipka nejčastěji začíná kašlem, zatímco prvním příznakem COVID-19 byla s největší pravděpodobností horečka.
Ve vědecké literatuře však byla popsána široká škála počátečních příznaků COVID-19. To, že jste nejprve neměli horečku, ještě neznamená, že jste neměli COVID-19.
8. Silné bušení srdce nebo bolest na hrudi
COVID-19 může ovlivnit i vaše srdce. Může způsobit, že bude bít rychle nebo bude jakoby silně bušit. Možná jste měli svírání v hrudi. Epizody těchto příznaků na srdci mohou být patrné až 2 týdny v mírných případech nebo 6 týdnů v závažnějších případech.
9. Extrémní únava
Pocit veliké únavy je běžným příznakem COVID-19 (dle mnoha studií). Pokud jste tedy měli takovou extrémní únavu, která se nezlepšila ani spánkem, mohlo by to být známkou viru. Tento pocit se může vrátit znovu o několik dní a někdy i týdnů později.
10. Pociťujete dlouhodobé negativní příznaky, tzv. long-covid
Někteří lidé, u nichž se rozvine COVID-19, mají příznaky, které přetrvávají týdny nebo i měsíce po jejich infekci. Tyto příznaky byly označovány jako dlouhodobý covid, postcovidový syndrom nebo long-covid.
U mladých dospělých, dětí a dokonce i lidí s mírným onemocněním se mohou vyvinout dlouhodobé příznaky této nemoci. Není jasné, proč se u některých lidí objevují dlouhodobé příznaky, ale obecné domnění je takové, že roli může hrát dlouhodobé poškození tkáně a zánět. Mezi nejčastěji hlášené dlouhodobé příznaky nemoci COVID-19 patří:
- chronická únava
- různé potíže s dýcháním
- mozková mlha nebo i jiná kognitivní porucha
- bolest na hrudi nebo v kloubech
- přetrvávající bolesti hlavy
- přetrvávající kašel
- palpitace srdce
- bolest svalů
- dysfunkce vůně nebo chuti
- gastrointestinální problémy
- jiné srdeční problémy
A co varianty nemoci COVID-19
Aktuálně existuje pět variant COVID-19 – jsou pojmenované podle prvních pěti písmen řecké abecedy:
- Alfa
- Beta
- Gama
- Delta
- Lambda
Zdá se, že se tyto varianty šíří rychleji než standardní COVID-19, ale příznaky se zdají být podobné.
V současné době komerčně dostupné testy na COVID-19 pouze ukazují, zda máte COVID-19. Neříkají vám, jestli máte konkrétní variantu. Vzorek COVID-19 musí podstoupit proces nazývaný sekvenování genomů, aby zdravotníci identifikovali variantu nemoci.
Chcete vědět, zda jste prodělali COVID-19? Jděte na test protilátek
Protilátky jsou bílkoviny, které vaše tělo vytváří, aby pomohlo bojovat s infekcí. Jediným způsobem, jak s jistotou zjistit, zda jste prodělali COVID-19, je nechat si vyšetřit krev, abyste zjistili, zda máte protilátky, které bojují s virem. Některé studie ukazují, že lidé, kteří mají tyto protilátky, mají menší pravděpodobnost, že znovu onemocní COVID.
Sponzorováno
A co vy? Prodělali jste tuto nepříjemnou nemoc? Máte nějaké výše zmíněné příznaky? Napište nám do komentářů, budeme rádi.
A o Covidu-19 si ještě přečtěte
- Přenos Covidu venku? Minimální. Rizikem jsou vnitřní prostory
- Rehabilitace pro nemoci Covid-19 (po koronaviru) – jak na to?
- Může vás vitamin D ochránit před koronavirem a nemocí COVID-19?
- Mozková mlha po nemoci Covid-19 – příznaky, příčiny a léčba
Zdroj článku a studie na toto téma
- Persistent symptoms in adult patients one year after COVID-19 Autor: Jessica Seeßle
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění, Nový koronavirus (SARS-CoV-2) - Covid-19
Přečtěte si také naše další články