Sponzorováno

Thajská masáž a její účinky – jóga bez práce 4.89/5 (18)

thajska-masazThajská masáž má původ v Indii – své základy jí dal indický lékař Jivaka Kumar Bhaka, který spojil poznatky z ajurvédy a tradiční čínské medicíny. Základ tvoří nauka o energetických drahách, které procházejí lidským tělem a nepřetržitě v nich proudí energie. Při poruchách orgánů dochází k poruše tohoto proudění a funkčním změnám, které po čase trvání blokády přecházejí do trvalých organických poruch. Masáží tlakových bodů se tyto blokády odstraňují a obnovuje se zdraví a psychická pohoda.

Thajská masáž (Nuat phaen boran – thajsky – นวด แผน โบราณ) je velmi staré léčitelské umění. Kořeny této masáže sahají do r. 2500 p.n.l. a její účinky byly lety ověřovány a zdokonalovány. Thajská masáž se většinou provádí na speciální podložce na zemi a klient má pohodlné, lehké oblečení. Podstatou thajské masáže je znalost energetických drah v těle (meridiánů) a reflexních bodů na nich umístěných. Masér tyto body stlačuje palci, patou, koleny, předloktím či dlaní a jemně přitom manipuluje tělem klienta. Tím uvolňuje energii zablokovanou v meridiánech a ulevuje klientovi od napětí a bolesti. Jde o interaktivní manipulování těla pomocí protahování a jemného tlaku, které využívá i prvky akupresury a jógy. Pro velké množství protahovacích technik se thajské masáži říká „jóga pro líné“ nebo „jóga bez práce“. Termín, který popisuje umění thajské masáže nejvýstižněji, je spíše „Jógová masáž“. Thajská masaž by měla trvat minimálně jednu hodinu, ideálně alespoň dvě hodiny.

Při chronické bolesti i zlepšení krevního oběhu

V současnosti je klasická thajská masáž považována za medicínskou disciplínu používanou při léčení různých problémů. Přináší nabuzení energie, osvěžení a celkovou tělesnou stimulaci. Je využívána při úlevách od bolesti a při zmírnění chronických příznaků a bolestí svalů a kostí, které mají častou příčinu v nesprávném držení těla (celodenní stání nebo sezení). Spoustu lidí bývá překvapeno, jak je možné tak jemným způsobem snížit stres a napětí. Dalšími pozitivními účinky je i zlepšení krevního oběhu, očištění těla od toxinů a jiných škodlivých látek, posílení nervové soustavy, revitalizace energie a celková harmonizace těla. Řečeno jazykem naší doby, tradiční thajská masáž zbavuje pocitu únavy, odstraňuje svalové křeče a nervové napětí, zvyšuje ohebnost a stimuluje krevní a lymfatický oběh.

Typická thajská masáž je suchá masáž, bez použití olejů, jen za pomoci malého množství originálních, speciálně namíchaných bylinných balzámů. Doposud existují generace rodin, které připravují balzámy na základě přísně střežených receptů, které se dědí z pokolení na pokolení. Každý výrobce si zakládá na originálním složení bylin, z nichž tato balzámy, případně olejíčky vyrábí. V současnosti jsou obecně známé i thajské aromaterapeutické masáže za použití přírodních masážních olejů. Při těchto masážích je důležitá čistota olejů, tedy jejich bezchybné a výhradně přírodní složení, které v souladu s principy ajurvédy nezanáší tělo škodlivinami a rozproudí energie v těle.

Sponzorováno

Co je thai herbal ball massage?

Neméně známou je i masáž pomocí bylinkových masážních koulí, tzv. thai herbal ball massage. Jedná se o originální tradiční thajskou proceduru, která je zaměřena na vyvážení životní energie, tzv. prány, za pomoci stimulace kanálů, ve kterých proudí. Za použití speciálních bylin, z nichž jsou masážní koule vyrobeny, se tlakem na kanálech a akupresurních bodech stimuluje krevní a lymfatický oběh. Výsledkem je detoxikace organismu a aromaterapeutický efekt.

Klasická vs. thajská masáž

Klasická masáž, na kterou jste v našich končinách zvyklí, se orientuje převážně na hnětení svalů a měkkých tkání. Thajská používá pasivní protahování a jemný tlak v místech neviditelných energetických drah. Je založena na stlačování jednotlivých bodů od palců na noze až po hlavu, na natahování svalů a kloubů. Využívají se při ní prsty, dlaně, předloktí, lokty, chodidla a kolena. Stimulováním energetických drah se člověk dostává do fyzické i duševní harmonie, zbavuje se stresu, napětí a nemocí.

Thajská masáž odstraňuje bolest svalů, kloubů a tkání, uvolňuje energetické blokády, zlepšuje proudění krve a posiluje nervový systém. I tímto způsobem můžete bojovat proti častým migrénám či napětí. Navíc zvyšuje ohebnost těla a povzbuzuje činnost vnitřních orgánů. Během masáže se terapeut naplno soustředí a nesmí se mluvit, proto ho netřeba vyrušovat otázkami. Lidé v Thajsku chodívají na masáže pravidelnější a častěji než kdekoli jinde ve světě. Nečekají, dokud je začne něco bolet. Je to prostě součást jejich životního stylu.

Asijští maséři pracují při tradičních masážích podle prastarých map, které nejsou popsány v žádných anatomických učebnicích. Způsob, jak masáž předvádět, se prodává z generaci na generaci. Techniky se v závislosti na oblasti mohou zásadně měnit, avšak základní pravidla thajské masáže zůstávají vždy stejné.

TIP: Znáte hormonální jógu?

Základní pravidla thajské masáže

  • Tradiční thajská masáž začíná vždy v uvolněné poloze na zádech
  • Při masírování využívá masérka váhu svého těla, ne svých svalů
  • Na páteř či jednotlivé kosti masérka nikdy nevyvíjí přímý tlak
  • Oblast břicha, stejně jako i kolem něj jsou masírované jemně, bez větších tlaků
  • Vyhýbá se otevřeným ranám a bolestivým místům na kůži
  • Při svalové únavě a u více ztuhlých pacientů používá pouze jemných akupresurních tlaků
  • Lymfatické uzliny nejsou nikdy stlačovány
  • U těhotných žen se masérka vyhýbá masírování v okolí břicha
  • Dostatek tepla v místnostech je pro uvolnění velmi důležité

TIP: Znáte indickou masáž?

VIDEO: Ukázka thajské masáže

Sponzorováno

˘

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva