Sponzorováno

Rolfing (strukturální integrace) – na bolesti i pro lepší držení těla 4.88/5 (8)

Rolfing (strukturální integrace) - na bolesti i pro lepší držení tělaPředstavte si, že máte uvolněné, snadno pohybující se tělo, žádný pocit ztuhlosti, žádnou bolest či chronický stres. Přesně to vám pomůže dosáhnout metoda ROLFING, která se pomalu dostává i do České republiky. Rolfing (Strukturální integrace) je založen na systematické a velmi komplexní práci měkkými tkáněmi člověka.

Jak funguje Rolfing?

Ať děláme cokoliv, naše tělo je v neustálé interakci s gravitací. Gravitační síly se přímo podílejí na tvaru a funkčnosti lidského organismu. Na základě tohoto poznání vyvinula americká biochemička Dr. Ida P. Rolfová PhD. metodu strukturální integrace – ROLFING.

Základem metody Rolfing je uvolňování fasciální sítě a učení těla takovým pohybovým vzorcům, které jsou v souladu s gravitací. Pokud nevíte, co jsou to fascie, tak si představte bílou hmotu s rozdílnou mírou pružnosti a se strukturou vláken, která připomíná hustou pavučinu.

Fasciální síť propojuje všechny části těla, formuje jeho celkovou strukturu a tvar. Je součástí všech tělesných soustav. Obaluje svaly, kosti, orgány, procházejí jí nervy, cévy, lymfatický systém … Vše v těle navzájem propojuje a zároveň odděluje.

Obnovení pružnosti fasciální sítě zlepšuje pohyblivost a přirozené vyvážení těla. To přímo ovlivňuje nejen funkci pohybového, ale i nervového, trávicího a oběhového systému. Má tedy účinek na celkový zdravotní stav organismu.

„S problémem zhoršené citlivosti nohou jsem se trápila od roku 2004,“ pokračuje Kateřina. „Ani lékaři mi neurčili diagnózu a podle všech vyšetření jsem byla zdravá, zkoušela jsem různé nenásilné cvičení, rehabilitace … Pomohl mi až Rolfing. Každé setkání bylo o jiné partii těla a proto byly i různé reakce. Některá setkání mě překvapila svou účinností. Najednou jsem si začala cítit kotníky, chodidla, kolena a přestala jsem v nich vnímat neustále mravenčení. Postupně jsem se naučila správně používat celé chodidlo při chůzi a neztrácet rovnováhu . Po deseti setkáních se mi změnilo držení těla i způsob chůze,“ popisuje své zkušenosti.

Jako takové ošetření metodou ROLFING vypadá?

Vyškolený terapeut – certifikovaný rolfer si prohlédne, jak klient stojí, kráčí, sedí, otáčí hlavou nebo zvedá ruce. Na základě tohoto pozorování vytvoří individuální terapeutický plán, což znamená, kde a jak budou spolu s klientem na těle pracovat.

Sponzorováno

Těžištěm celého utkání je přesně cílený dotek. Rolfer působí různou intenzitou tlaku rukou na fasciální síť, uvolňuje ji a nově „tvaruje“. Klient leží, sedí nebo je v takové poloze, která je nutná pro uvolnění konkrétního místa. Rolfer zároveň pomocí dotyku pomáhá klientovi porozumět, jak se pohybovat, aby si nové – uvolněné uspořádání těla zachoval i při každodenní činnosti či sportovním výkonu.

Výsledkem doporučené série deseti Rolfing setkání jsou výrazné zlepšení na fyzické úrovni, které přinášejí změny i ve vnímání sebe sama. Eliminují pocity stresu či úzkosti. Výsledkem je emocionální rovnováha, pocit spokojenosti a zdravého sebevědomí.

Rolfing – názory a zkušenosti

Co říkají o metodě ROLFING® ti, co už celou řadu schůzek absolvovali?

Marta P., 48 let, taneční pedagožka a choreografka: „Mám za sebou mnohaleté zkušenosti s více somatickými metodami a Rolfing se pro mě stal pramenem nových zkušeností a informací, přes které mohu hlouběji komunikovat se svým tělem.“

Peter Kopelnický, 35 let, IT manažer: „Pro Rolfing jsem se rozhodl, protože mě zaujalo jeho komplexní pojetí těla. Hlavním cílem bylo zlepšení postoje a odstranění nějakých těch bolístek ze sezení před počítačem. Rolfingová setkání byly velmi příjemná, i když mě občas nějaká manipulace trochu bolela, vždycky jsem se nakonec cítil uvolněnější. Bylo zajímavé naučit se něco o svém těle a ovládat i nějaké svaly a znát souvislosti, o kterých jsem předtím ani netušil.“

Kdy je Rolfing vhodný?

Rolfing (strukturální integrace) je prospěšný pro široké spektrum lidí a podmínek a přispívá nejen prevencí v novodobé zdravotní péči, ale i výrazně dobře působí při:

  • Bolesti zad
  • Bolesti krční páteře a šíje
  • Bolesti pohybového aparátu
  • Špatná pohyblivost (například zamrznuté rameno, bolesti při pohybu v koleni, traumatizovaný bolestivý kotník a jiné)
  • Lokální bolesti měkkých tkání (například tenisový loket)
  • Pooperační stavy, kde je nutnost rehabilitace a zpětného začlenění operované části těla do normálního režimu.
  • Pro sportovce – zvýšení pohyblivosti a effektivnosti pohybuů a tedy i v jistém ohledu zvýšení výkonnosti.
  • Držení těla a korekce postoje při stání, chůzi i sezení
  • Uvolnění křečí v organizmu
  • Zlepšení kvality života a prožívání.
  • Snížení bolestivosti při pohybu
  • Fyzický a duševní vývoj člověka – vhodné např. pro lidi, kteří pracují na svém osobním vývoji a růstu.

TIP: Přečtěte si o rolfterapii

A co vy? Zkoušeli jste rofling? Napište nám do komentářů pod článkem.

VIDEO: Jak vypadá takový Rolfing?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva