Sponzorováno

Proč jít na masáž? Pozitivní účinky masáže na zdraví 4.86/5 (22)

masáž a zdravíZlepšení stavu páteře, odbourání stresu, či štíhlejší křivky. To vše dosáhnete správnou masáží. Neváhejte už ani minutu! Jednotlivé masérské ošetření lze rozdělit na klasické, relaxační, detoxikační a pečující. V mnoha asijských zemích vnímají masáž jako zdravotní prevenci. Abyste si její účinky vychutnali naplno, musíte si vybrat tu správnou masáž. Například tradiční thajská je silová.

Hmaty a tlak lokty či koleny terapeuta mohou být někomu i mírně nepříjemné. Pokud se rozhodnete relaxovat, vhodné jsou celotělové olejové ošetření, které v zimě zároveň vyživí pokožku. Milujete pohyb? Pak si vaše svaly zaslouží sportovní masáž. Jemné doteky však oceníte i v kadeřnictví či v kosmetických salonech.

Masáž někdy zabolí

Při masáži mnozí nezažívají jen příjemné pocity. Sem tam hmat pořádně zabolí. Někdo to považuje za signál, že ošetření je opravdu kvalitní, jiný raději vymění odborníka. „Masáž by neměla bolet. Pokud však přijdete s blokádou či se svalovými stahy, které chceme speciálními měkkými technikami či reflexní masáží uvolnit, může to i bolet,“ vysvětluje B. Hanicová.

„Dobrý terapeut by vás měl na začátku masáže upozornit, že mu máte každý nepříjemný pocit naznačit. Zároveň sleduje vaše podvědomé reakce, zda se při některém hmatu nesmýkáte, případně zda neležíte příliš strnule.“ Nepříjemné pocity při masáži jsou velmi individuální, každý člověk má jiný práh bolesti a vyhovuje mu jiný druh ošetření. Nebojte se komunikovat. Pokud vám něco nevyhovuje nebo naopak, je vám něco velmi příjemné, masérovi to řekněte.

TIP KE ČTENÍ: Jak poznáte dobrého maséra?

Pokud jste se rozhodli shodit pár nadbytečných kil, můžete si dietní program osvěžit masáží. Díky správně zvoleným dotykem terapeuta či použití speciálních hlavic si dotvarujete křivky. Které ošetření je nejlepší?

„Základním prvkem při tvarování postavy je lymfodrenážní masáž,“ říká MUDr. Iveta Hášové. „Aktivuje tok lymfy, která zbavuje organismus nahromaděných toxinů. Nové, dokonalejší postupy jen rozvíjejí a zdokonalují efekt klasické lymfodrenáže. Obvykle jde o přístrojové ošetření, které kromě zlepšení průtoku lymfy uvolní nahromaděný tuk. Ten je pak snáze využitelný a spalitelný.“

Uvolnění nejen v těhotenství

Na masáž si často vzpomenou dámy během těhotenství. Zvětšující se bříško dá pořádně zabrat zejména křížem, ale pozor, nevybírejte si celotělové ošetření. „Vhodnější jsou částečné masáže. Například relaxační masáž zad v těhotenství, která uvolní přetížené svalstvo, nebo lymfodrenážní masáž nohou, která vás zbaví otoků,“ radí Barbora Hanicová.

Oleje na masáže

Nedílnou součástí mnoha masáží jsou oleje. V zimě je sušší pokožka těla zpracuje, mastná však může mít problém. Důležité je, co vám odborník na pokožku aplikuje. „Mnohé, zejména levné minerální oleje a lanolin mají komedogenní efekt, ucpávají póry. Naopak, kvalitní oleje jako jojobový či makadamiový, optimalizují množství mazu,“ vysvětluje dermatoložka. Botanické oleje obsahují mnoho vitamínů a antioxidantů s protizánětlivým účinkem.

Sponzorováno

Zároveň slouží preventivně i proti předčasnému stárnutí pleti. „Alergickou reakci však můžete mít na cokoliv. I na tu nejvyšší kvalitu. Zejména pokud máte přecitlivělou pokožku, měli byste si nový přípravek otestovat na vnitřní straně zápěstí. Dvojnásobně to platí při aplikaci oleje na obličej.

Masáže pomáhají psychicky

Měli jste toho v práci hodně, reagujete podrážděně na své blízké? Nestíháte uklízet, vařit, rozvážet děti po kroužcích? Zastavte se a jděte na masáž. Má prokazatelně dobrý vliv na psychiku. Doteky maséra povzbuzují tvorbu hormonů štěstí, endorfinů. Produkce stresových hormonů, naopak klesne a imunitní systém se posílí. „Masáž může pomoci tak propracovaným manažerům, tak ženě na mateřské dovolené,“ potvrzuje slova psychoterapeut PhDr. Filip Kollár. Doporučujeme třeba indickou masáž hlavy, u té si odpočinete.

„Protože při ní stačí jen ležet a dovolit někomu, aby se o vás staral, výborně se uvolníte. Na psychiku ovlivňují pozitivně i různé éterické oleje, které se při masáži využívají. Důležité je vybrat si maséra či fyzioterapeuta, jehož dotek vám nebude překážet.“ Některé výzkumy dokonce tvrdí, že osamělí lidé by měli masáž absolvovat častěji. Prý tím zaženou pocit smutku.

„Je to individuální. Stejně se říká, že extrovert chodí na masáž častěji než introvert. Lidé, kterým vadí cizí dotek, si ošetření určitě nevychutnají. Pokud však pocházíte například z velké rodiny, z níž jste naučeni objímat se, a na delší dobu se ocitnete v cizím městě, tehdy může masáž posloužit jako jemná náhrada dotyků.“

Jemné doteky zlepší pleť

Masáž je nejen výborným prostředkem, jak odstranit bolesti zad, hlavy, kloubů, poruchy spánku či docílit celkové uvolnění, ale také prospěje pokožce. Pozitivní efekt dosáhnete zejména díky lepšímu prokrvení a odstranění odumřelých buněk. Podpoří se přirozená obnova tkání, pokožka lépe přijímá výživné látky zvenčí. „Tlakem masáže se uvolňují výměšky potních a mazových žláz, podporuje se látková přeměna,“ říká dermatoložka MUDr. Iveta Hášové. „Kromě prokrvení svalů se zmírňuje jejich únava a dochází k celkové relaxaci nervové soustavy, což se přenese i na jiné orgány. Zlepšení kvality kůže však dosáhnete jen při pravidelné a komplexní péči.“

Které masáže jsou v kurzu?

Ajurvédská – Celotělové ošetření Abhyanga se upravuje podle osobnostního typu, na jeho základě se volí množství oleje nebo pudru. Masírování začíná od břicha, tedy pupku. Podle individuálních potíží se volí i esenciální oleje.

Lymfodrenážní – Ideální je klasické ruční ošetření, které podpoří tok lymfy. Díky tomu se z těla snadněji odbourávají škodlivé látky. Lymfa se nikdy neodpraví sama. Podpoří ji v tom jen masáž nebo pohyb.

Thajská – Lze ji přirovnat k strečinku. Při tradiční masáži se nepoužívají oleje ani jiné přísady, jde spíše o natahování, při kterém terapeut využívá celé své tělo. Stlačování akupresurních bodů uvolní tok energie.

Reflexní – Většinou se soustřeďuje na chodidla. Je na nich přibližně sedmdesát tisíc nervových zakončení. Stlačování specifických bodů stimuluje vnitřní orgány. Využívá se i jako diagnostická metoda. Bolest při tlaku na některý bod znamená problém orgánu, který danému místu odpovídá.

Klasická – Působí uvolňující a regeneračně. Masér kůži tře různými hmaty a dynamikou. Aby se mu ruce snadněji klouzaly, využívají se při ní oleje. Vychází z takzvané švédské masáže, kterou popsal poprvé student Peter Ling.

TIP: Zkuste třeba Bowenovu masáž, je opravdu super.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Proč jít na masáž? Pozitivní účinky masáže na zdraví”

    1. Anička napsal:

      Dobrý den, při čtení článku jsem se neuvěřitelně zasnila. Hned bych si na nějakou masáž zašla. Hodně v masážích experimentuji a minulý měsíc jsem se se konečně přinutila jít na tantrickou http://www.tantra-masaz.cz/nabidka-tantra-masaze/. Z prvu jsem se bála, ale nakonec jsem byla ohromená. Uvolnilo se mi celé tělo od hlavy až k patě :-)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva