Sponzorováno

Jak poznáte dobrého maséra? 4.7/5 (10)

Jak poznáte dobrého maséra?Tělo ocení správně hmaty, smysly potěší vůně. Relaxace se nemusíte vzdát, ani když máte problémy s tlakem nebo křečovými žílami. Jak poznáte dobrého maséra? Podle posledních výzkumů postačí pětačtyřicet minut klasické masáže na to, aby se zvýšil v těle počet lymfocytů. Tyto bílé krvinky fungují jako obranný štít proti virům a bakteriím. Zároveň ubude stresových hormonů, což pozitivně pocítí celý srdečně-cévní systém. Neuspějete s výmluvou, že na masáž nemáte čas. Potíže můžete zmírnit za dvacet minut. Během sychravých dnů nenajdete lepší životabudič jak masáž. Postaví vás na nohy po namáhavém dni či po větším sportovním výkonu.

Vypněte příjem

Součástí relaxačních celotělových masáží jsou i vonné oleje. Příjemné ošetření tak doplňuje aromaterapie. S odborníkem komunikujte. Zejména v případě, pokud vám je některá vůně nepříjemná. Sdělte to, aby se odpočinková masáž neskončila bolestí hlavy. V zimních měsících, kdy je pokožka sušší, se na masáž využívají spíše krémy, oleje a másla, emulze jsou letní záležitostí. Vyžádejte si je, pokud se hodně potíte.

„Neměli byste odcházet s pocitem, že se musíte co nejdříve osprchovat. Tehdy odborník něco špatně odhadl,“ říká fyzioterapeutka. „Při volbě vůně je důležité nepřestřelit. K dispozici jsou také neutrální oleje, které nevoní, ale velmi dobře se s nimi masíruje. Ale když přijdete ve špatné náladě, ideální jsou oleje s citrusovými výtažky. Masér by se vás měl předem zeptat, zda netrpíte alergií právě na citrusy.“

Výborně vás uklidní i levandule, máta vám zpříjemní dýchání a různé bylinné směsi podpoří krevní oběh. Probudili jste se ráno s pocitem, že vás každou chvíli sekne? Přehnali jste to s vysedáváním před počítačem a máte ztuhlý krk? Zajděte na antiblokovou masáž.

„Jde o časově nenáročné, mobilizační masáže, které většinou dělají fyzioterapeuti. Umí najít ztuhlé, zatvrdlé místo a uvolnit ho,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Barbora Hanicová. „Ošetření by nemělo trvat déle než dvacet minut, protože by mohlo dojít k podráždění. Tento druh masáže se nejčastěji označuje jako antiblokový. Dělá se v oblasti šíje, trapézových svalů a krční páteře.“ Jde o cílenou masáž, která se provádí nasucho, nepoužívají se při ní oleje. Odborník při ní využívá hmaty z měkkých, případně mobilizačních technik nebo z reflexní masáže. Soubor hmatů vytvoří cílenou terapii, po níž hned pocítíte úlevu. Masáž stihnete i během obědové přestávky.

Bolest se ztratí i při hlazení

Relaxační masáž by se neměla zaměřovat pouze na fyzickou stránku, ale i na smyslovou. Správně zvolenou vůní lze docílit, že se příjemně uvolníte. Nemusíte se obávat ani bolesti. Doteky při relaxačních procedurách jsou jen o trochu silnější než hlazení. I tak mají velmi příznivý účinek. Někdy vás mohou zachránit od bolesti. Za pocitem ztuhlosti se může skrývat stres, rychlé životní tempo. Hodinová relaxační masáž vás opět nastartuje.

Příjemné pohyby terapeutových rukou vyplaví endorfiny. Svaly se prokrví, takže se uvolní. Proto se může ztratit i bolest z kritických míst.

Dvé hodinky se nesprchujte

Minimálně dvě hodiny po masáži se nesprchujte. Nechte působit výživné látky i odborné hmaty. „Reakce organismu je podobná jako při cvičení. Když si dobře zatrénujete, ještě dvě hodiny poté tělo pracuje, ať už je to kardiovaskulární systém, nebo metabolismus,“ přibližuje Barbora Hanicová. „Stejně je to i po masáži. Dokonce při ní spalujete i kalorie. Prokrvení svalů lze přirovnat k lehkému cvičení.“ Důležité je i doplnění tekutin. Ideální je vlažný, bylinkový čaj.

Terapie nebo relax?

Přijdete jednou za rok na masáž a očekáváte zázraky? Stejně jako při cvičení, i pozitivní účinky masáží chtějí pravidelnost. Intenzita návštěv závisí na tom, zda ji berete jako terapii nebo jako relax.

Sponzorováno

Pokud vás trápí chronické bolesti zad, musíte si na začátku najít čas na setkání s masérem nebo fyzioterapeutem dva-až třikrát do týdne. Většinou jde o dvaceti-třiceti minutové cílené ošetření, které lze kombinovat i s cvičením. Jakmile se potíže ztratí, můžete chodit na udržovací nebo relaxační ošetření jednou za dva týdny, případně na celotělovou proceduru jednou za měsíc.

Masáže i s křečovými žilami

Masáž vynechejte při jakýchkoliv akutních stavech. Při horečce, chřipce, průjmu, zvracení či při jiných chorobách, když se necítíte dobře a mohli byste případně nakazit i terapeuta. Překážkou jsou otevřené rány, různý kožní reakce, které by se při masáži mohly přenést na jinou část těla. Často se diskutuje o křečových žilách a vysokém krevním tlaku.

Podle odbornice se však v těchto případech dají najít vhodné masáže. „Křečové žíly dělíme na hluboké a povrchové, většinou jsou na nohou. Když jsou hluboké, nevidíme je, masírování není vhodné. Můžeme se však zaměřit na chodidla, stehna či například na zadek. Právě na něm je množství spouštěcích, reflexních bodů, které výborně ovlivní záda. Povrchové žíly lze při masírování obejít.“

Jak vybrat? Dívejte se a ptejte se

Při výběru centra či salonu nehleďte jen na nejnižší cenu, buďte opatrní v případě slevových portálů. Terapeut musí pracovat s kvalitními oleji, musí měnit plachty, ručníky, vytápět čisté prostory a to něco stojí. Masírovat vás může masér nebo fyzioterapeut. „Ptejte se na praxi. Mnoho masérů má ukončené speciální čtyřleté studium, jiní absolvovali jen kurz. Masáž můžete absolvovat i u fyzioterapeutů. Ti znají anatomii a fyziologii hlouběji. Při výběru vám asi nejvíce pomohou reference blízkých lidí,“ uvažuje odbornice. Správný odborník by se měl ptát. Zejména při prvních setkáních je komunikace velmi důležitá. Není na škodu, když se terapeut zeptá na sílu hmatu. Pokud vás něco bolí, ozvěte se! Během procedury musí být svalstvo uvolněné, nemůžete ležet v křeči, protože výsledek se nedostaví.

Teplé ruce musí být čisté

Vhodné je, když si prohlédnete prostory i odborníků na fotkách. Sympatie jsou důležité, vždyť se vás budou jeho ruce dotýkat. Raději masáž zrušte, pokud vás přivítá nečisté prostředí, případně flekatá terapeutova uniforma. Po příchodu do místnosti byste měli mít pár minut na to, abyste se na masáž připravili. Nepsaná pravidla říkají, že si můžete nechat spodní prádlo.

Dámy si podprsenku mohou dát dolů, až když leží na stole. „Tato zásada platí ve většině wellnesscenter. V lázních je to jiné, zejména pro lázeňské hosty. Masér by si měl před procedurou umýt ruce. Při dotyku musí být teplé. Části, které vám právě nemasírujeme, musí zakrýt. Když si lehnete, zpomalí se metabolismus a také ve vyhřáté místnosti vám začne být zima,“ přidává tipy fyzioterapeutka.

Vysoký krevní tlak není překážkou

Při vysokém krevním tlaku vybírejte masáž opatrněji. Vhodné nejsou zejména ty, při kterých se pracuje s teplem, například ošetření lávovými kameny. Díky příjemné relaxační masáži však krevní tlak může naopak klesnout. Opatrnější je třeba být při onkologických onemocněních, úplné tabu platí při rakovině lymfatických uzlin.

Při onemocněních je masáž individuální

„Pokud však přijde člověk po léčbě, v rekonvalescenci například po rakovině plic, může absolvovat masáž nohou. Výborně při ní zrelaxuje. Výběr masáže je při rozličných onemocněních velmi individuální,“ objasňuje fyzioterapeutka Barbora Hanicová.

Udělejte si wellnes den

Na masáž nechoďte po obědě. Když si lehnete na přeplněné břicho, zapomenete na příjemnou vůni, relaxační hmaty i na nevtíravou hudbu. Najezte se alespoň dvě hodiny předtím a dopřejte si raději lehká jídla.

V ideálním případě si udělejte z masážního dne rituál. Naplánujte si jej tak, abyste nebyli v přílišném stresu. Ráno odstartujte zeleným čajem, ovocem či ovesnými vločkami. Na oběd si dejte zeleninový salát s masem. Kávu vyměňte za detoxikační čaj. Nejezte příliš mastné či sladké věci.

VIDEO: Jak na masáž?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Jak poznáte dobrého maséra?”

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva