Sponzorováno

Zvětšení prostaty – příznaky a projevy 4.85/5 (26)

Zvětšení prostaty - příznaky a projevyZvětšení prostaty je v životě muže zcela přirozeným jevem. Lékaři tento jev nazývají benigní hyperplazie prostaty (BHP) nebo benigní prostatická hypertrofie. Nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty – BHP či BPH), utlačující prostatickou část močové trubice, způsobuje překážku v odtoku moči. Velmi často vede k dráždění stěny močového měchýře, což se projevuje častým močením a nucením na močení, někdy až s následkem inkontinence moči.

Prostata jako složka mužského reprodukčního systému roste vlivem mužských androgenů, zejména testosteronu, za celý život. Za přirozených okolností se počet nově vznikajících buněk rovná počtu odumírajících buněk. Jakmile však dojde k poruše této rovnováhy, dochází k růstu prostaty a ke vzniku benigní hyperplazie.

Léčba podle stadia

Zpočátku (rostlinné) léky pro zlepšení vyprazdňování močového měchýře a pro zmenšení prostaty, v pokročilých stadiích operativně odstranění rostoucího tkáně (TURP – TUR prostaty, laicky „frézování prostaty“), popř. odlehčení močovému měchýři a ledvinám pomocí katétru.
Svépomoc spočívá ve vyhýbání se chladu a nepožíváním koncentrovaných alkoholických nápojů. Pomáhá také pravidelný pohyb.

Jak se projevuje zvětšení prostaty – příznaky, projevy, symptomy

  • pocit tlaku a napětí, nepříjemný pocit v oblasti hráze (oblast mezi šourkem a konečníkem)
  • časté noční močení, také během dne
  • slabý proud moči
  • zpomalen začátek (iniciace) močení
  • občas nepříjemný pocit tlaku v břiše při močení
  • častěji záněty močových cest (v důsledku zastavení pohybu moči)
  • aktivně stlačování břicha při močení
  • v pozdějších stádiích možnosti inkontinence (časté odkapávání moči)
  • bolestivá ejakulace

Zakázané potraviny při zvětšené prostatě

– rafinované potraviny a živočišné tuky

– mléko a mléčné výrobky
Mléko zabraňuje vstřebávání zinku! Dále má také prostata podle tradiční čínské medicíny souvislosti s ledvinami a proto je jim potřeba věnovat zvýšenou pozornost.

– káva či další nápoje s obsahem kofeinu (čaj, cola, kakao)
Již šálek kávy denně dokáže zvýšit riziko rakoviny močového měchýře na dvojnásobek.

– lilkovitá zelenina
Vzhledem k tomu, že přibližně 10% lidí má problémy s přecitlivělostí na lilkovitou zeleninu (rajčata, brambory, lilek, papriky), je dobré tyto potraviny na zkušební dobu tří měsíců vyloučit z jídelníčku. Pokud nedojde ke zlepšení stavu, lze je do něj znovu zahrnout.

– banány
Vzhledem k jejich obsahu synefrinu (stimuluje autonomní nervový systém), je vhodné rovněž ze stravy na zkušební dobu tří měsíců vyřadit.

– koření
Některé druhy koření mají tendenci dráždit prostatu i močových měchýř, proto by se měly ze stravy bez milosti vyřadit. Patří mezi ně hřebíček, zázvor, skořice, muškátový oříšek, anýz, koriandr, kardamom, nové koření, kurkuma, pálivá paprika a pepř.

Sponzorováno

Doporučené potraviny při zvětšené prostatě

– dýně a dýňové semínko
Výborná je dýňová polévka s cibulí – je přímo zázračným lékem na prostatu / Mnozí pacienti hlásí zlepšení stavu při užívání zinku. Optimální je užívat denně polévkovou lžíci dýňových semínek nebo lžičku dýňového oleje. Dýně a její semena jsou velmi dobrým zdrojem zinku.

Mezi další dobré zdroje a vhodné potraviny patří:
ořechy,
– zelenina jako mrkev, zelí, celer, okurek, cibule …
– semena,
pšeničné klíčky,
– sušené lahůdkové droždí,
– luštěniny

Rafinované potraviny neobsahují prakticky žádný zinek. Pokud je půda chudá na zinek, bude jej málo obsahovat i ovoce a zelenina na ní vyrostlé.

Lze nasadit pětidenní půst – v některých případech napomůže zmenšení prostaty a zklidnění možného zánětu.

U pacientů s benigní hypertrofií prostaty došlo k odstranění či snížení frekvence a naléhavosti nočního močení v 73% případů podáváním tří aminokyselin: glycinu, alaninu a kyseliny glutamové (zdroj: Journal of American Geriatric Society). Bohatými zdroji těchto aminokyselin jsou např. sójové boby, arašídy a sušené droždí (jako francouzské lahůdkové droždí k dostání v Country Life); lze je zakoupit i ve formě doplňků.

Přestože se nepředpokládá, že jen omezení kalorií dokáže zvrátit trvalé změny při benigní hypertrofii prostaty, může vhodná strava přinést velký zdravotní prospěch. Je-li známo, že 30% mužů starších 50 let již má nádor na prostatě, měli by ti muži, kteří tak již nečiní, své životosprávě začít okamžitě věnovat větší pozornost.

Co si dále přečíst o prostatě?

VIDEO: Novinka v léčbě prostaty v Thomayerově nemocnici

Sponzorováno

Zdroje ke článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Zvětšení prostaty – příznaky a projevy”

  1. michal napsal:

    Řešení svých problémů s prostatou jsem vyřešil v lékárně přípravkem Di-prostan. Po pár týdnech byla poznat změna a nemusím se omezovat před spaním v pití mého oblíbeného pivka…

Zanechat komentář ke článku

Zpráva