Sponzorováno

Tělesný tuk – kolik ho máme mít a jak na něj? 4.83/5 (24)

telesny-tukÚhlavní nepřítel pro lidi s nadváhou je tělesný tuk. Na internetu najdete množství rad jak se ho co nejlépe zbavit. Platí zde ale jisté zásady, protože v těle člověka plní velmi významné úkoly. Jaké je tedy optimální množství tělesného tuku? Tělesný tuk při nadměrném množství škodí, ale na druhou stranu je pro organismus velmi důležitý.

Tělesný tuk je pro tělo důležitý

Tělesný tuk je v přiměřeném množství pro organismus nezbytný. Z hodin biologie si možná ještě pamatujete, že každá buňka našeho těla obsahuje určité množství tělesného tuku. Je důležitý pro správný růst i vývoj dětí.

Věděli jste o tom, že tukové částice tvoří buněčné membrány a mozek obsahuje až 68% tuku? Tuk v těle plní řadu životně důležitých úkolů – je zásobárnou energie, pomáhá vstřebávat vitaminy (A, D, K, E) a zahřívá tělo. Nachází se také v hormonech a v neposlední řadě chrání orgány. Tukové tkáně vás drží při životě i během období bez jídla, kdy hladovíte a nepřijímáte potravu = novou energii. Bez tělesného tuku by okamžitě došlo k odbourávání svalů a bílkovin. I nehty, kůže a vlasy by byly bez něj ztracené – více by se lámaly popřípadě štěpily. Takže bez tuku to prostě nejde. Je potřeba.

Kde je tělesný tuk nezbytný?

Začněme u malých batolat, které mají tuk v tvářičce kvůli tomu, aby mohla dokonale sát mléko od matky. Předčasně narozené děti mohou mít se sáním mnohem větší problémy, protože tělesný tuk v jejich tvářích chybí.

Nebýt tuku v nervových tkáních bychom zase nemohli mluvit a myslet. Důležitý je tuk v oblasti ledvin. Ledviny se nacházejí v zadní části břišní dutiny, která je blízko povrchu. Tělesný tuk je proto chrání před chladem a zároveň silnějšími otřesy.

Hnědý tuk, dobrý tuk

Neméně důležitá je i tzv. hnědé tuková tkáň, které má termoregulační vlastnosti. Pomáhá udržovat stálou teplotu a kromě toho je zdrojem dobrého cholesterolu HDL. Samozřejmě tuk nemůže chybět ani v dámských prsních žlázách.

Znát podíl tělesného tuku se vyplatí

Na základě pár příkladů vám je tedy jasné, že bez tuku se neobejdete. Nemělo by ho být hodně, ale zároveň ani málo. Nedostatečné množství tělesného stejně jako nadbytečné procento z celkové hmotnosti může vyústit ve vážné zdravotní problémy.

Nadbytečné množství tuku způsobuje kardiovaskulární choroby, poruchy oběhového systému a další onemocnění související s obezitou. První příznaky se nejčastěji začínají objevovat, když podíl tuku tvoří 25% u mužů a více než 32% u žen. Znát svůj metabolický věk a tělesný tuk je proto velmi důležité.

Kde vám tělesný tuk škodí?

Velmi rizikovou situací je nahromadění velkého množství tuku v oblasti srdce. Tuk ve velké míře omezuje přirozenou činnost srdce – smršťování a následné roztahování. Hned pak jsou na řadě cévy, kde dochází ke vzniku špatného cholesterolu LDL. Cévy ztrácejí pružnost, což má za následek vysoký krevní tlak. Nadměrné množství tuku by se určitě nemělo nacházet ve střevech. Na tomto místě má za následek zhoršenou funkci střev a závažnější onemocnění.

Sponzorováno

Dále tělesný tuk snižuje funkci žlučníku (formou kamenů) a slinivky. A tady se pomalu dostáváme k viscerálnímu tuku, který se ve velkém množství vyskytuje v břišní dutině – zejména v oblasti žaludku a již zmíněných střev. Zejména diabetici by měli být nanejvýš opatrní a doporučuje se konzumovat zejména zdravé tuky při hubnutí. Avšak na podíl tělesného tuku by si měli dávat i lidé, kteří nejsou postiženi obezitou. Nadváhu může způsobovat řada faktorů včetně nadprůměrného množství svalů. Konzultace a vyšetření s výživovým odborníkem je důležité pro zjištění, zda jste skutečně „obézní“. Dokonce, i hubenější člověk může mít v těle hodně tuku v poměru k svalové hmotě.

Ideální množství tělesného tuku

Tak tedy kolik máme toho tělesného tuku v těle mít? Neexistuje přesná a univerzální odpověď, protože je to velmi individuální – závisí na pohlaví i věku. Všechny odborné studie uvádějí velmi široké rozpětí toho, co je v rámci normy a co už je zdraví ohrožující. Minimální procento tuku, které je považováno za zdravé, je u mužů 5% a u žen kolem 12%. Průměrně se procento tuku pohybuje u mužů v intervalu od 15 do 18% a u žen nejčastěji od 22 do 25%.

Je třeba si uvědomit i to, že s věkem člověka stoupá i podíl tuku v těle. 25-letý muž s váhou 70 kilogramů má v sobě asi 12 kg tuku, sedmdesátiletý důchodce s totožnou váhou může mít až o 8 kilogramů více.

Doporučené rozpětí podílu tělesného tuku:

Procentuální podíl tělesného tuku

Věk: do 30 let 30 až 55 let 55+
Žena: 13,5 % až 21 % 15 % až 24 % 16 % až 26 %
Muž: 9 % až 15 % 11 % až 18 % 12 % až 19 %

 

Vaše výsledky dle tabulky

Pohybujete se v tomto rozmezí? Pak můžete být klidný. Pokud výrazně trčíte z řady nebo nevíte jaké množství tělesného tuku máte, tak vám doporučujeme objednat se k výživovému specialistovi.

Jste sportovec nebo pravidelně cvičíte?

Pokud ano, tak je velmi pravděpodobné, že ve vašem případě bude procento tělesného tuku nižší. Většina sportovců do tohoto rozpětí nemusí zapadat. Důvod proč je v jejich těle menší procentuální zastoupení tělesného tuku nižší spočívá v tom, že jejich organismus má podstatně vyšší podíl svalové hmoty.

Každé tělo je jedinečné

Lidské tělo se skládá z více stavebních kamenů – voda, tuky, cukry, bílkoviny či minerální látky. U každého člověka je poměr „stavebního materiálu“ jiný a všichni každý jsme unikát. Uvědomte si proto, že nemusíte zapadat do tabulky, ale zároveň nemůžete podceňovat rizika, které nadměrné množství tuku přináší. Diety na hubnutí vám sice hmotnost pomohou snížit, ale redukce tuku v těle trvá podstatně déle.

Sponzorováno

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, tak upravte svůj jídelníček. Měl by určitě obsahovat například potraviny s vysokým obsahem bílkovin a zároveň co nejméně potravin s vysokým obsahem tuku.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva