Sponzorováno

Svalová zranění a jak se jim vyhnout 4.92/5 (13)

Svalová zranění a jak se jim vyhnoutJak se vyhnout svalovým zraněním? Svalová zranění si nevybírají: Mohou zastihnout sportovce stejně, jako netrénované.

Svalové zranění jsou rychlejší, než si myslíte. Stačí změna teploty, terénu či slabé rozcvičení a překvapí vás bolest. Křeč, natažení či roztržení svalu mohou zaskočit stejně trénované i netrénované. „Svalová zranění jsou závažná. Ačkoli nemusí být viditelné, jejich řešení musíte věnovat pozornost,“ radí tělovýchovná lékařka. „Při svalovém zranění nepokračujte v sportovním výkonu. Nikdy nevíte, do jaké míry se sval poškodil.“ Podle studií, kterým se odbornice v minulosti věnovala, mají fotbalisté nejčastěji svalové zranění v čtyřicáté minutě. Byli dobře rozcvičení, ale svalu chyběla energie. Tu ztrácí i pro nevhodnou regeneraci, zdravotní, ale i pracovní či rodinné problémy.

Au, svalová křeč

Svalové potíže mají tři stádia. Tím prvním je křeč. Nejčastěji se objevuje při změně teploty, ochlazení. Stačí skok do studené vody nebo i změna počasí. „Pokud fouká vítr rychlostí deset kilometrů za hodinu, snižuje povrchovou teplotu těla o stupeň. Zahřátý sval tak může zareagovat nejdříve křečí,“ vysvětluje odbornice. Křeč může být i vyústěním krátkodobého přetížení, případně dlouhodobého zatěžování. Jde o základní obrannou reakci.

První pomoc při křeči

Křeč nechlaďte, ale uvolněte. Snadno místo prohmatejte, namasírujte. Jelikož křeč se nejčastěji vyskytuje v oblasti lýtka a stehna, táhněte špičku do protisměru. Ze svalu setřete pot, vysušte ho a přikryjte ručníkem. Po pár minutách by se měly potíže ztratit.

Natažený sval

Pokud vás během sportování překvapí řezavá náhlá bolest, která omezí pohyb, jde o částečné poškození povrchových svazků svalu. Většinou se sval příliš natáhne. Tento druh zranění se nejčastěji objevuje na klouzavých površích či po prudkém vykročení.

První pomoc při nataženém svalu

Postižené místo mírně zchlaďte, neboť takový úraz vždy doprovází menší či větší krevní výron. „Díky působení chladu se cévy stáhnou a přestanou krvácet. Pak poškozené místo mírně stáhněte obvazem a nohu si vyložte. Prvních čtyřiadvacet hodin sval jen chlaďte. Pak můžete použít heparinové krémy a gely,“ říká odbornice. „Osobně upřednostňuji krémové složení, neboť vyprchá pomaleji.“ Bolesti vás zbaví analgetika. Určitě navštivte odborníka. Důležitý je alespoň ultrazvuk, aby lékař zjistil, do jaké míry se sval poškodil.

Roztržený sval

Prudká, nesnesitelná bolest, okamžité omezení pohybu a velký krevní výron doprovází přetržení svalu, takzvanou rupturu. Velmi často se objevuje u rekreačních fotbalistů, ale i u plážových volejbalistů apod. Kolektiv vás strhává do vyšších výkonů a na velké zatížení není sval připraven. Může se objevit i v horní části těla. Zejména u číšníků – brigádníků, kteří začnou nosit podnos na jedné ruce. V tomto případě se většinou přetrhne dlouhá hlava bicepsu. Pro toto zranění je charakteristická prohlubeň, která vznikne mezi dvěma konci roztrženého svalu.

První pomoc při roztrženém svalu

V první řadě postižené místo opět zchlaďte. Třeba i lahví z chladničky, případně speciální chladicí poduškou. Pak ho stáhněte obvazem. V tomto případě je lékařské ošetření nutné. Diagnostika a odborné ošetření do dvaceti čtyř hodin znamenají rychlejší léčbu a menší následky.

Sponzorováno

Chcete trénink bez bolesti? Jak na to?

  • Pro sval je důležitá dokonalá rozcvička. Na zátěž ho připravte strečinkem a následujícím přehřátím. Například rychlou chůzí nebo mírným poklusem. Pak sval držte ve stabilní teplotě.
  • Buďte připraveni na prudké ochlazení či na déšť. Stačí si obléci delší kalhoty, bundu a udržíte si správnou termoregulaci a sval v teple. Pokud necháte sval vychladnout, můžete se zranit i při bezpečném cyklistice.
  • Přes léto pijte při sportování více tekutin. Organismus jejich ztrácí nejen pocením, ale i dýcháním a celkovým odpařováním. Pokud má tělo málo vody, ztratí i potřebné minerály a zareaguje křečím.
  • Nechejte organismus vychladnout postupně. Sportovní aktivitu vychoďte. Nejhorší je, když přejdete z rozpáleného do úplného útlumu a například po běhání si zpocení hned sednete.
  • Nepřeceňujte se. Energie ve svalech se zejména ve vyšším věku nedrží tak dobře jako v mládí. Mentální můžete být silnější, ale funkčně je tělo vyčerpanější.

Sval se hojí jizvou

Krevní výron při roztržení svalu sice pomáhá, aby se konce přiblížily k sobě, ale příliš mnoho krve škodí. „Rozkládá se a může nastat zánět žil. Právě proto jsou při výronu prvořadé přípravky proti otokům, až po dvanácti hodinách heparoidy přípravky, které pomohou odstranit hematom. Efekt léčby může zvýšit Priessnitzův obklad,“ objasňuje léčbu zkušená odbornice. Lékař stáhne postižené místo elastickým obvazem. Pár dní je nutný klid, jen tak zabráníte dalšímu vylévání krve.

Naštěstí pohybu brání i bolest, která zranění doprovází. Přetržení svalu může pro mladého sportovce znamenat i konec kariéry. V některých případech se sice roztržený sval sešívá, ale vždy se hojí jizvou. Určitě pomůže rehabilitace, ale poškozené místo už nikdy nebude ve stoprocentní formě. Platí to i pro rekreačního sportovce.

Jizvě věnujte zvýšenou pozornost

Jizva je méněcenná tkáň, a proto jí třeba věnovat zvýšenou pozornost. Pokud zůstane velmi tuhá, může při sportování na krajích popraskat. Bývalé zranění prohřívejte i před samotnou rozcvičkou. Jizvu vám pomůže prokrvit například hadí jed nebo vitamin E. Vhodná je i suchá masáž. Nemůže být agresivní, spíše jemně hladká. „Vždy postupujte pomalu. Sval je po úrazu přirozeně zkrácený. Elasticitu nabývá postupně. Úraz se sice stal za tři sekundy, ale léčba trvá minimálně pět až sedm týdnů. Žádný lékař vám čas léčení svalového zranění nezkrátí,“ zdůrazňuje tělovýchovná lékařka.

Rehabilitace ve vodě je ideální

Když se sval zahojí, můžete odstartovat rehabilitaci. Udělejte tak raději pod dohledem odborníka a ve vodě. Pochodujte s ploutvemi. Právě vodní hladina vám výborně promasíruje svaly z každé strany. Bazén či jezero nemohou být příliš horké ani chladné. Ideální je teplota kolem pětadvaceti stupňů Celsia. Vyzkoušejte i protiodporové cvičení ve vodě například s míčem.

„Postupně můžete přejít na lehký poklus po písku a naboso. Právě na tomto povrchu snadněji zjistíte, co vás při pohybu bolí a co ne. Postupně tempo zvyšujte, ale i rychlejší poklus stále střídejte s chůzí,“ přidává tipy doktorka Urvayová. Určitě se poraďte o postupu rehabilitace s odborníkem.

Sponzorováno

A co vy a svalová zranění? Měli jste nějaké? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva