Sponzorováno

Svalová horečka či svalovice – jak na bolest svalů? 4.74/5 (27)

  • Svalová horečka, známá také jako svalovice, je stav, který obvykle nastává po nadměrném nebo nezvyklém fyzickém zatížení svalů. Tento stav může postihnout lidi různých věkových skupin, včetně dětí i dospělých, a může se objevit po fyzické aktivitě, která zahrnovala opakované a intenzivní svalové kontrakce.
  • Jak řešit svalovou horečku: Odpočinek: Důležité je nechat svým svalům čas na zotavení. Vyhněte se nadměrnému cvičení a dejte svým svalům šanci se regenerovat. Hydratace: Pijte dostatek vody, abyste udrželi hydrataci a podpořili normální svalovou funkci. Protahování: Jemné protahování svalů může pomoci uvolnit napětí a zlepšit pohyblivost. Teplé koupele: Teplá koupel nebo použití tepla na postižené svaly může pomoci uvolnit napětí. Případně léky: Někteří lidé mohou užívat léky proti bolesti, jako jsou ibuprofen nebo paracetamol, k tlumení bolesti a zánětu. Postupný návrat k fyzické aktivitě: Pokud jste se zotavili, je důležité postupně se vrátit k fyzické aktivitě a dávat pozor na přiměřené zatížení svalů.
  • Většinou je svalová horečka neškodným a dočasným jevem, který odezní s odpovídajícím odpočinkem a péčí. Pokud však trpíte dlouhodobou bolestí nebo máte obavy o své zdraví, je vhodné se poradit s lékařem.

Svalová horečka - jak na bolest svalů?Namožené svaly potrápí i ostřílené sportovce, nejen nováčky. Jak se opět dostanete do formy? Lékaři kdysi předpokládali, že příčinou svalové horečky je hromadění kyseliny mléčné ve svalech. Dnes se přiklánějí k názoru, že svalovou bolest způsobují mikroskopické trhlinky ve svalové tkáni, které vznikají během nepřiměřeného tréninku.

Hrozí i otok

Trhlinky vznikají nejčastěji při takových sportech, kde se svaly intenzivně stahují. Je to například posilování, běh po schodech, běh do kopce či cyklistika na dlouhé tratě. Kromě bolesti se může objevit i otok, ztuhlost či zesláblost.

Pomalu dál dojdete

Svalová horečka, řečená svalovice, je signál, že jste to s „tréninkovou“ dávkou přehnali. Proto pokud začínáte s nějakým sportem nebo se teprve rozjíždíte po dlouhé zimní přestávce, zvolte si lehčí tempo. Platí pravidlo, že zátěž byste měli zvyšovat přibližně o deset procent za týden.

Pozor! Pokud budete ignorovat nepříjemné signály těla v podobě svalovice, riskujete zranění. Přetížené svaly mají totiž omezenou funkčnost.

Jak na svalovou horečku?

Přetížené a unavenému tělu pomáhá i aromaterapie. Určité vůně působí na náš vegetativní systém a uvolňují svaly nebo tiší bolest. Patří k nim vůně levandule, heřmánku či majoránky.

TIP: Na bolest svalů je také perfektní majoránkový olej

Bylinkové obklady

Bolavým svalům pomohou bylinkové obklady, krémy, masáže i střídání horké a studené sprchy. Regeneraci a hojení urychlíte plaváním a opatrným protahováním svalů. Pomáhá i teplá sprcha, která zlepší zásobování svalu kyslíkem a živinami. Ze stejného důvodu se doporučuje lehké aerobní cvičení. Pokud však máte oteklé svaly, citlivé na dotek, naordinujte si studené obklady, které otok zmenší.
Pomoci vám dokáže i třezalkový olej, který si vetřete do bolavých svalů. Je příjemně chladivý, tiší bolest a urychluje metabolické procesy.

Zkuste tedy toto:

  • bylinkové obklady
  • studené obklady
  • střídání horké a studené sprchy
  • aerobní cvičení a protahování
  • lehká aktivita (vhodná je procházka)
  • dopřejte si lehčí masáž

Vyzkoušejte tyto bylinky na bolavé svaly a klouby

Kostival lékařský – pomáhá při namožené svaly a také při tenisovém lokti.
Kaštan – léčivý kaštan můžete použít i na masáž.
Máta peprná – mátový obklad utiší bolest a uvolní svaly.
Arnika – kromě svalovice dokáže hojit i otoky.

Sponzorováno

Je svalovice měřítkem pořádného tréninku?

Pro mnohé sportovce a hlavně pro ty, kteří trénují pravidelně v posilovně, bývá svalovice jakýmsi měřítkem dobrého tréninku. Když jejich svaly během příštích dny po fyzickém výkonu dostatečně nebolí, myslí si, že trénink nebyl dostatečně tvrdý a že v něm něco neudělali správně. Ale je to skutečně tak? Je nezbytné trénovat tak, aby po každém těžkém tréninku následovala svalová horečka?

Je svalovice po tréninku nezbytná?

Odpovědí je, že do jisté míry je to nutné. Je to právě stres resp. trauma, která přichází během a po těžkém tréninku a která vyvolává svalový růst a zvýšení síly. Pokud nikdy netrénujete tak, abyste během následujících dny cítili alespoň trochu namožené svaly, pravděpodobně netrénujete dostatečně tvrdě a pravděpodobně ani nevidíte výsledky, které byste vidět chtěli.

Samozřejmě, že celý tento problém je spojen i s tím, jak dobře je váš organismus na danou zátěž adaptovaný. Také není správné, pokud se za každou cenu snažíte dosáhnout co největší svalovice, pokud trvá i více než pár dnů a pokud je považujete za hlavní ukazatel úspěšnosti tréninku. V takovém případě byste se zahrávali i s rizikem vzniku zranění a s přetrénováním.

Snažte se na celou tuto problematiku dívat střízlivě a vyváženě. Nebude dobré, když vás svaly budou den co den příliš bolet. A také nebude dobré ani to, pokud po trénincích nebudete cítit žádnou svalovou bolest během delšího období. Nezapomínejte ani na důležitost postupného zvyšování tréninkových kapacit a samozřejmě ani na dostatečnou regeneraci po tréninkových jednotkách.

Když už svalovici máte – Hýbat se, nebo nehýbat?

Pokud již namožené svaly máte, není dobré upadnout do úplné fyzické nečinnosti. Samozřejmě, na příliš intenzivní pohyb zapomeňte, nebraňte se však pohybu úplně. Pomůže například lehká procházka případně v kombinaci s některými přípravky na zmírnění bolesti, které se lokálně aplikují protože přípravky s obsahem enzymů. Pomáhají předejít bolesti svalů a rychlejší regeneraci organismu.

Jsou i tací, například sportovci, co hned sáhnou po protizánětlivém přípravku, zvláště, pokud z nějakých důvodů chtějí pokračovat ve fyzické aktivitě. Podle odborníků to však není zcela vhodné řešení, neboť neodstraní příčinu.

Pomůže i masáž

Vhodné je snížit svalovou zátěž, ale, jak jsme již zmínili, nepřerušit ji úplně. Pokud se vám však v důsledku silné „svalovice“ zvýší i tělesná teplota, raději užijte protizánětlivý lék.

Důležitá je i následná regenerace po fyzické aktivitě, pomůže například obyčejná studená sprcha. Stažení cév a jejich následné rozšíření usnadní odplavení škodlivých zplodin. Nezapomeňte také na uvolňovací cvičení po sportování, také dokáží zmírnit případnou bolest svalů, příjemná je i masáž s použitím vhodných přípravků s výtažky z různých bylin či kosodřevinový gelů a pod ..

Jak předejít svalové horečce?

  • Základem je před cvičením svalstvo „zahřát“ mírným rozcvičením.
  • Nechtějte hned „pokořit Everest“, plánujte si postupné zvyšování kondice a zátěž dávkujte postupně.
  • Nezapomínejte na vhodnou sportovní obuv a také oblečení, zvlášť obuv je důležitá.
  • Pokud jste dlouhodobě nevykonávali žádnou fyzickou aktivitu, pokud jste v seniorském věku, jste obézní, kuřák nebo máte dlouhotrvající zdravotní problémy (srdečně-cévní onemocnění, cukrovka, onemocnění ledvin), u žen v případě těhotenství, poraďte se nejprve se svým lékařem.

Sponzorováno

A co děláte v případě svalové horečky vy? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Svalová horečka či svalovice – jak na bolest svalů?”

  1. Adam Navrátil napsal:

    velmi pěkně napsané, nikdy mě nenapadlo, že je nevhodné úplně vypnout, vždy když se mi povede si natáhnout/namoctsval tak úplně vypnu a čekám, až to samo přejde… tudíž, když bych chodil na procházky, případně nějaký nenáročný stretching apod. mohlo by to dobu regenerace oproti tomu, kdy nic nedělám zkrátit?

  2. Kaki napsal:

    Dobrý den děkuji za poučný článek ale proč píšu, domlatila jsem se na snowboardu včera cca dvě hodiny tréningu a tři tvrdé pády dnes jsem téměř neschopná fungovat , vstát z postele je pro mě něco nepředstavitelného (od pasu k hlavě včetně krku jsem lazar.) Jak to zmírnit? Není to už nebezpečné ,hlavu si musím zvedat rukou ale ramena a celkově ruce si také musím nadzvedavat a celkově mi manžel musí pomáhat se i přikrýt

Zanechat komentář ke článku

Zpráva