Sponzorováno

Správné dýchání zlepší váš výkon – podívejte se jak 4.69/5 (13)

Správné dýchání zlepší váš výkonPři běhání musíte dýchat zhluboka a plynule. Chcete-li lepší kondici, ještě si i zpívejte. Zadržovat dech mohou jen kulturisté. I to pouze tehdy, když překonávají odpor. Řadí trenérka Zdenka Tajbošová.
Dýchání je pevnou součástí každého tréninku, je jedno či jde o běh, strečink, nebo o posilování. Patří k technice stejně jako správná pozice trupu, pohyby rukou a nohou. Nestačí se spoléhat na intuici.

„Hodiny, které denně prosedíme, obvykle vedou ke špatnému dechovému stereotypu, který si lehce přenesete i do tréninku,“ říká trenérka Zdenka Tajbošová. „Při správném dýchání pracuje zejména bránice. Špatné návyky lze odstranit různými dechovými cvičeními a správným držením těla. Jsou to detaily, které jsou však pro celek velmi důležité.“

Kdy zadržet dech

Se zvyšující se námahou u některých lidí stoupá tendence zadržovat dech. Ať už při aerobní aktivitě, nebo při posilování, sáhnete na dno svých sil a přestanete na pár sekund dýchat. Někdy to může být záměr, jindy si tím koledujete o potíže.

„Pokud vzpěrač překonává odpor činky s velkou hmotností a zadrží dech, umožní mu to vytvořit nitrobřišní tlak, který slouží jako opasek a chrání ho před zraněním,“ objasňuje trenérka. „Pokud mají se zadržováním dechu potíže lidé při běžném tréninku, nemají správnou techniku. Problém může nastat zejména v případě, když mají vysoký nebo nízký krevní tlak. Tehdy je třeba dbát na pravidelné dýchání ještě pozorněji.“

Čtěte: Naučte se správně dýchat

Kdy mluvit

Dvojice, které se při běhu povídají, nejsou výjimečné. Nesklízejí tak organismus o kyslík, který potřebují svaly na lepší práci? Ano, ale pokud máte dobrou fyzickou kondici, můžete si to dovolit. Jediné, co riskujete v chladnějších měsících, jsou nemoci dýchacích cest. „Vyprávění při běhu není obecně problém. Američtí vojáci si během cvičení dokonce zpívají. Je to pro organismus náročnější. Zpěvem si vlastně zvyšují zátěž. Čím bude tempo běhu rychleji, tím náročnější bude vyprávění,“ uvádí příklad Zdenka Tajbošová.

Sponzorováno

Dýchání při běhání

Při běhání dýchejte plynule a zhluboka bránicí. Toto dýchání se někdy označuje také jako břišní. Hrudní dýchání je mělčí a nemusí organismu zajistit dostatečné množství kyslíku. Využíváte při něm menší část plic. Rytmus dechu se přirozeně přizpůsobí běžeckému tempu. Pokud budete dýchat rychle a mělce, bude kyslík proudit pouze v horní části dýchacího traktu. Nebudete ho mít dost na kvalitní výkon. „Správné dýchání při rekreačním běhu nebo při jiné aerobní aktivitě ovlivňuje práci svalů. Pomáhá zvládat fyzickou aktivitu. I na dýchání závisí váš výkon,“ vysvětluje Zdenka Tajbošová. Při běhání se nadechujte nosem a vydechujte ústy. V chladném počasí vás to ochrání před bolestmi v krku.

Dýchání při posilování

Nad dýcháním při zvedání činek či nad posilováním vlastní hmotností si láme hlavu asi každý sportovec začátečník. Buď si najdete trenéra, který vás na výdech a nádech upozorní, nebo si zapamatujete hlavní pravidlo. „Musíte si uvědomit, kdy nastává brzdící fáze a kdy překonáváte odpor,“ vysvětluje odbornice. „Například klasický vzpěr. Při spouštění dolů tělo brzdíte, proto se musíte nadechnout. Ve druhé části cviku překonáváte odpor své hmotnosti, tělo táhnete nahoru a vydechnete.“ Stejný princip platí i při posilování na strojích. Když k sobě přitahujete kladku, musíte vydechnout, při cestě zpět se tak přirozeně nadechnete.

Zdravá rada na závěr

Mezi nejčastější chyby patří nádech či výdech v nesprávném okamžiku nebo zadržování dechu. „Zejména začátečníci se musí koncentrovat. Důležité je soustředit se na každé opakování, nádech a výdech,“ zdůrazňuje Zdenka Tajbošová.

Co si dále přečíst o dýchání?

VIDEO: Brániční dýchání

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva