Obsah článku
Spoušťové body (trigger body) – jsou zdrojem bolesti zad a pohybového systému až v 70% bolestivých stavů.
Spoušťové body jsou obvykle popisovány jako mikro-křeče, ale věda o jejich existenci není úplně přesvědčená (jejich povaha je kontroverzní). Ještě lépe řečeno jsou spoušťové body jedním z projevů poruchy svalové funkce – jsou to místa ve svalech, kde z určitých důvodů došlo k poruše přirozené schopnosti stažení a uvolnění (kontrakce a dekontrakce) svalových vláken (svalové vlákno je základní stavební jednotkou svalu). Problematikou spoušťových bodů se západní medicína zabývá od 40. let 20. století a zejména v posledních desetiletích je jí věnována stále větší pozornost. Přesto je pro většinu laické veřejnosti tento fenomén stále téměř neznámým pojmem. Pojďme si proto spoušťové body lépe představit v tomto našem článku. Jak vznikají spoušťové body? A co lze udělat pro jejich zmírnění?
Jak vypadají spoušťové body
Pro spoušťové body jsou charakteristické následující znaky:
- tuhý svalový snopec (svalová vlákna se spojují ve svalové snopce), který je hmatný při palpaci v průběhu svalu
- uzlík – bolestivý bod v tuhém svalovém snopci, který při stlačení vyvolává bolest a někdy též svalový záškub
- lokální svalový záškub – okamžitá přechodná kontrakce (stažení) vláken ztuhlého svalového snopce
- přenesená bolest – po stlačení spoušťového bodu se bolest projeví nejen v místě stlačení, ale i v jiných oblastech, jež jsou předvídatelné a typické dle příslušnému spoušťovému bodu.
Za pozornost stojí také výrazná korelace mezi umístěním akupunkturních bodů a spoušťových bodů (podle výzkumů se jedná až o 92 %).
Jak vznikají spoušťové body
Spouštěcí body vznikají v důsledku svalových zranění a traumat. Když se svalová vlákna, fascie, vazy nebo šlachy oslabí, přetáhnou nebo zanítí, mohou se v přidružené měkké tkáni vyskytnout drobné slzy. Jak se tkáň uzdravuje, stahuje se, dělají se uzly. Tyto uzly pak omezují přívod čerstvé krve, který potřebují svalové buňky. Kromě toho dochází často ke zkracování svalových vláken, aby se chránily před dalším poškozením.
Dalšími faktory jsou strukturální nerovnováhy, jako nesprávná mechanika těla, špatná výživa a duševní nebo emoční stres (zvýšení svalového napětí je často způsobeno také psychickým napětím projevujícím se obvykle v určité oblasti ramen). Ve skutečnosti se sval učí vyhýbat se bolesti a chrání proti němu omezením jeho pohybu. To má za následek ztrátu rozsahu pohybu kloubu a pravděpodobnost, že se ve svalu a souvisejících strukturách vyvinou spoušťové body.
Asi nejčastější příčinou vzniku spoušťových bodů jsou opakované monotónní pohyby paže a ruky, jež se nacházejí v anatomicky nepříznivé pozici. S tímto druhem pohybu se setkáme především v průmyslu u pásové výroby, při kancelářské činnosti (psaní na PC), ale i v oblasti služeb (kadeřnice), u hudebníků nebo u vrcholových sportovců.
Podstatné v tom celém je, že v důsledku všech výše uvedených činností často dochází k akutnímu nebo opakovanému přetížení postiženého svalu nebo jeho přetažení, jež může vést ke zkrácení sarkomér svalového snopce. Větší počet zkrácených sarkomér tvoří tzv. kontrakční uzly svalových snopců.
Jak spoušťové body ovlivňují tělo?
Spoušťové body mohou ovlivnit pohyb tím, že udržují svaly krátké a tuhé, což snižuje rozsah pohybu. Mohou také způsobovat křeče v jiných svalech. Zamezují uvolnění svalů, svaly rychle se unaví, pomalu se zotavují z námahy a při práci se nadměrně stahují.
Jak je najít?
Při hledání spoušťových bodů se využívá jednoduše tlaku prstů ruky (nejčastěji palce) nebo nějakých jednoduchých pomůcek (třeba tupá strana tužky). Hned budete vědět, kdy jste nějaký bod našli, protože jsou obecně velmi citlivé na dotek. Najitím tohoto bodu máte příležitost se o něm dozvědět a zvážit jeho příčinu. Třeba svaly nějak zapojené do operací mají tendenci mít bolestivé spouštěcí body, stejně jako svaly umístěné kolem kloubů. Některé body, zejména body mezi lopatkami, zde budou instinktivně umístěny, zatímco jiné mohou vyžadovat z vaší strany trochu detektivní práce.
Sponzorováno
Většina svalů a spouštěcích bodů je spárována. Bod na pravé straně těla má odpovídající bod na levé straně.
Zkuste takto najít spoušťový bod na vaší ruce:
- Sevřete předloktí na jeho okraji jednou rukou tak, že palec bude v opozici k ostatním prstům ruky.
- Takto pěkně postupně prohmatávejte palcem předloktí v příčném směru.
- Zdravé snopce svaloviny by měly být na pohmat měkčí a poddajné, ztuhlé snopce jsou naopak napjaté, nepoddajné a také jsou citlivější na pohmat.
- Jakmile se vám podaří nahmatat ztuhlý svalový snopec, pokračujte v pohmatu ve směru jeho průběhu (směrem k zápěstí), až najdete na pohmat citlivý, tj. bolestivý spoušťový bod.
- Bolestivý spoušťový bod se většinou nachází ve středu svalového bříška. Při přebrnknutí svalu ucítíte svalový záškub.
Běžnými zdroji bolesti hlavy jsou aktivní myofasciální spouštěcí body ve svalech krku a obličeje.
Jak na spoušťové body? Masáž spoušťových bodů
Jedním z nejlepších způsobů, jak řešit nepříjemné spouštěcí body, je domluvit si schůzku s masérem či masážním terapeutem. Na trhu je však také mnoho nástrojů pro samoléčbu, které pomáhají překonat bolest spouštěcích bodů. Následující masážní nástroje spouštěcího bodu mohou pomoci zmírnit a zabránit nepohodlí v celém těle.
Super je použít na masáž těchto bodů i tenisák.
Můžete si udělat takovou self-masáž. Nalezený spouštěcí bod ošetřete tlakem palce, kolmo na bolestivé místo. Přitom zhluboka dýchejte. Nebojte se mírné bolesti – během několika sekund dojde k jejímu zmírnění a postupnému uvolnění napětí ve svalové tkáni. Jakmile pocítíte úlevu, nepatrně zvyšte tlak na postižené místo. Celý proces ošetření spoušťového bodu by neměl trvat déle než 20-30 sekund.
A pár slov na závěr
Svaly tvoří v průměru mezi 36-42% tělesné hmotnosti. Představují velké procento naší celkové hmotnosti a mají tak odpovídající dopad na naše zdraví. Když je vše v pořádku, svaly nám umožňují snadno provádět normální činnosti. Když naše svaly obsahují spoušťové body, zažíváme bolest, ztuhlost a napětí, fyzické omezení a ztrátu normální funkce.
Mezi faktory obvykle uváděné jako predispozice ke vzniku spouštěcího bodu patří (ale nejsou omezeny jen na ně): špatné držení těla, opakující se mechanické napětí, mechanická nerovnováha (např. nerovnost délky nohou), poruchy kloubů, špatný spánek a nedostatek vitamínů.
Diagnóza syndromu myofasciální bolesti nebo chronické myofasciální bolesti znamená, že primární zdroj vašich příznaků je z těchto myofasciálních spoušťových bodů. Spoušťové body jsou často sekundární k jiným zdrojům bolesti, jako je třeba artritida. Spouštěcí body mohou ve skutečnosti způsobovat bolestivé příznaky přičítané těmto podmínkám. Tak na to myslete.
Co si dále přečíst?
VIDEO: Animace spoušťových bodů
Sponzorováno
Zdroje článku a relevantní studie
- Myofascial Trigger Points Then and Now: A Historical and Scientific Perspective Historie spoušťových bodů
- Responsiveness of myofascial trigger points to single and multiple trigger point release massages – a randomized, placebo controlled trial Autor: Albert F. Moraska, PhD
- Lucas KR. The impact of latent trigger points on regional muscle function. Curr Pain Headache Rep. 2008 Oct;12(5):344–349.
- Zdroj obrázku ve článku: vampy1 / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské svaly
Přečtěte si také naše další články