Obsah článku
- Spánkový lalok, známý také jako temporální lalok, je část mozkové kůry umístěná po stranách mozku, přibližně v oblasti uší. Je jedním ze čtyř hlavních laloků mozku (dalšími jsou čelní, temenní a týlní lalok).
- Spánkový lalok má důležité funkce v oblasti smyslového vnímání, paměti a řeči.
- Spánkový lalok obsahuje primární sluchovou kůru, která zpracovává zvukové podněty. Je klíčový pro rozpoznávání zvuků a porozumění řeči, což je důležité pro komunikaci.
- Levý spánkový lalok (u většiny lidí) obsahuje Wernickeovo centrum, které je důležité pro porozumění řeči a tvorbu smysluplného jazyka.
Co je to temporální (spánkový) lalok?
Spánkový lalok je část mozku, která pomáhá používat vaše smysly k porozumění a reakci na svět kolem vás. Také hraje klíčovou roli v tom, jak komunikujete s ostatními lidmi, ve vaší schopnosti přistupovat ke vzpomínkám, používat jazyk a zpracovávat emoce.
Funkce – co dělá temporální lalok?
Spánkový lalok obsahuje oblasti mozku, které řídí nebo přispívají k několika vašim nejužitečnějším schopnostem: jazyk, paměť a smysly. Tyto schopnosti využíváte neustále během svých každodenních činností. Váš temporální lalok k tomu přispívá následujícími způsoby:
- Paměť: Uvnitř vašeho je hipokampus, struktura zodpovědná za ukládání a vybavování dlouhodobé paměti. Hraje zásadní roli při prostorové orientaci a učení.
- Jazyk: Spánkový lalok vám dává schopnost porozumět významu slov a předmětů. Například, když vidíte šálek a rozpoznáte jej jako nádobu na pití, váš spánkový lalok pracuje. Váš spánkový lalok je také domovem Wernickeovy oblasti, části vašeho mozku, která vám pomáhá porozumět jazyku a tvořit smysluplné věty.
- Emoce: Uvnitř vašeho temporálního laloku je amygdala. Hraje roli v tom, jak prožíváte a zpracováváte určité emoce. Spánkový lalok je tedy propojen s limbickým systémem mozku, který zpracovává emoce. Struktury jako amygdala, nacházející se v blízkosti spánkového laloku, ovlivňují reakce na emocionální podněty a jsou klíčové pro emoce jako strach nebo potěšení.
- Smysly: Váš spánkový lalok zpracovává signály z vašich smyslů, zejména zrak a zvuk. Spánkový lalok obsahuje primární sluchovou kůru, která zpracovává zvukové podněty. Je klíčový pro rozpoznávání zvuků a porozumění řeči, což je důležité pro komunikaci.
- Vizuální rozpoznávání: Určité oblasti vašeho temporálního laloku jsou klíčem k rozpoznání vizuálních podnětů, jako jsou známé tváře a známé objekty.
Všechny výše uvedené schopnosti mají silné vazby. Vaše smysly vám řeknou o světě kolem vás, vaše paměť vám pomůže rozpoznat, co je známé, vaše jazykové schopnosti jsou součástí toho, jak si pamatujete a popisujete to, co zažíváte, a emoce jsou to, jak se při tom všem cítíte.
Propojení mezi vašimi smysly, pamětí, jazykovými schopnostmi a emocemi jsou klíčem k vašemu přežití. Strach a úzkost jsou ochranné emoce (stávají se obavami o duševní zdraví pouze tehdy, pokud k nim dochází způsoby, které narušují váš život). Spojení mezi vzpomínkami a emocemi vám pomůže využít minulé zkušenosti k rozpoznání nebezpečí a vyhnutí se mu.
Emoce také pomáhají při učení. To je důvod, proč cítíte pozitivní emoce, jako je štěstí a potěšení z odměn a dobrých výsledků, a negativní emoce, jako je smutek a zklamání z následků a nechtěných výsledků.
Kde se nachází temporální lalok?
Stejně jako všechny laloky vašeho mozku má váš spánkový lalok levou a pravou stranu. Strany vašich spánkových laloků jsou nejvzdálenější od mozkových laloků. Každý temporální lalok je přímo za oblastí spánku na každé straně vaší hlavy a lalok se rozprostírá dozadu podél strany vašeho mozku až do bodu těsně za ušima.
Jakou vlastně vypadá spánkový lalok?
Většina vaší mozkové tkáně, včetně spánkového laloku, je světle růžovošedá, když v ní cirkuluje krev. Bez cirkulující krve má mozková tkáň šedivější barvu.
Spánkový lalok je druhý největší z pěti laloků vašeho mozku. Tvoří asi 20 % mozkové kůry vašeho mozku. Slovo „cortex“ pochází z latiny a znamená „kůra“. Kůra je vrásčitý vnější povrch mozku a její průměrná tloušťka je asi 2,5 milimetru.
Z čeho je spánkový lalok?
Spánkový lalok se skládá ze stejných druhů specializovaných buněk, které se nacházejí ve vašem mozku a nervovém systému. Základní typy buněk jsou:
- Neurony: Jsou to buňky ve vašem mozku a nervech, které mohou vysílat nebo předávat signály jiným neuronům. Signály putují jako „elektřina“ uvnitř neuronů. Neurony následně převádějí elektrické signály na chemickou formu a naopak. Chemické signály slouží ke komunikaci mezi neurony.
- Gliové buňky: To jsou podpůrné buňky vašeho nervového systému. Nevysílají signály. Udržují a podporují neurony.
Klíčové oblasti spánkového laloku
Spánkový lalok obsahuje několik pozoruhodných oblastí:
- Amygdala. Amygdala zvládá emoce, jako je strach a úzkost. Přispívá také k tomu, jak se cítíte, když dostanete odměnu, a k emocím souvisejícím s učením.
- Hipocampus. Tato část vašeho mozku ve tvaru mořského koníka je jako paměťová knihovna vašeho mozku. Ukládá deklarativní vzpomínky, což jsou vzpomínky, ke kterým máte přístup, můžete si je zapamatovat a popsat. Jsou to vzpomínky na události nebo zapamatovaná fakta a informace. Hipokampus také pomáhá s rozpoznávací pamětí, což je vaše schopnost rozpoznat něco – například předměty, zvuky nebo tváře – na základě uložených vzpomínek.
- Fusiform gyrus. Tato struktura je kritickým spojením mezi centrem vizuálního zpracování ve vašem okcipitálním laloku a úložištěm paměti ve vašem temporálním laloku. Tato struktura rychle analyzuje věci, které vidíte, a porovnává je s uloženými vzpomínkami. Pokud se může (ať už částečně nebo přesně) shodovat s tím, co vidíte, s něčím z vaší paměti, propojí paměť s tím, co právě vidíte, abyste to mohli rozpoznat. Je to klíčová oblast při rozpoznávání známých tváří.
Nemoci, problémy a poruchy, které postihují temporální lalok
Prakticky jakýkoli stav nebo onemocnění související s mozkem může ovlivnit váš spánkový lalok. Některé stavy, zejména stavy související s duševním zdravím, jej mohou velmi specificky ovlivnit. Zde jsou příklady problémů, které postihují temporální lalok:
Sponzorováno
- Alzheimerova choroba
- Některé formy amnézie (ztráta paměti)
- Mozkové léze (buď způsobené nemocemi nebo poškozením z chirurgických nebo lékařských zákroků)
- Nádory mozku (včetně rakoviny)
- Otrava oxidem uhelnatým
- Otřes mozku a jiná traumatická poranění mozku
- Určité typy afázie
- Frontotemporální demence (třeba Pickova choroba)
- Bolesti hlavy a migrény
- Hipokampální skleróza
- Jedy nebo toxiny (jako jsou těžké kovy jako olovo nebo průmyslové chemikálie jako toluen)
- Problémy se smyslovým zpracováním související s pamětí, jako je prosopagnosie (obličejová slepota)
- Infekce (včetně těch, které způsobují encefalitidu)
- Problémy duševního zdraví související s pocity strachu nebo paniky, zejména úzkostné poruchy nebo posttraumatická stresová porucha
- Demence s Lewyho tělísky
- Limbická predominantní věkem podmíněná TDP-43 encefalopatie
- Schizofrenie
- Záchvaty a stavy související se záchvaty, jako je epilepsie (zejména epilepsie temporálního laloku)
- Mrtvice a tranzitorní ischemická ataka
Příznaky problémů, které ovlivňují temporální lalok
Existují desítky (nebo i více) možných příznaků, které mohou vyplývat z poškození nebo narušení temporálního laloku. Dva důvody, proč existuje tolik možných příznaků, jsou:
- Spánkový lalok přispívá k mnoha různým schopnostem a dovednostem.
- Existuje mnoho nemocí a problémů, které mohou ovlivnit váš mozek různými způsoby, včetně narušení vašeho temporálního laloku.
Přestože by úplný seznam byl dost rozsáhlý, některé příznaky jsou častější nebo mohou naznačovat nebezpečný problém. Patří sem třeba tyto příznaky:
- Problémy s pamětí
- Změny v chápání jazyka a/nebo jazykového projevu (jako je mluvení nebo psaní)
- Alexie (podobná dyslexii, ale závažnější a nevyvine se u vás v dětství)
- Akalkulie (jako alexie, ale pro čísla a matematiku; dyskalkulie je méně závažná forma tohoto onemocnění v dětství)
- Záchvaty (75 % fokálních záchvatů se ztrátou vědomí začíná ve spánkovém laloku)
- Silné nebo časté pocity úzkosti nebo paniky, včetně těch, které souvisejí s rušivými nebo traumatickými vzpomínkami a zážitky
- Zmatek
- Změny vidění
Vyšetření ke kontrole zdraví temporálního laloku
Existuje mnoho způsobů, jak mohou lékaři zkontrolovat zdraví nebo hledat problémy ve spánkovém laloku. Patří mezi ně diagnostické testy, laboratorní testy, zobrazovací skeny a další. Mezi běžné testy patří:
- Krevní testy (ty mohou odhalit mnoho problémů, od problémů imunitního systému po toxiny a jedy, zejména kovy, jako je měď, rtuť nebo olovo).
- Počítačová tomografie (CT)
- Vyšetření mozkomíšního moku
- Elektroencefalogram (EEG)
- Elektromyogram (test nervového vedení)
- Evokované potenciály (senzorické testy)
- Vyšetření magnetickou rezonancí (MRI)
- Neurologické vyšetření
- Neuropsychologické vyšetření
- Pozitronová emisní tomografie (PET)
- Hodnocení patologie řeči a jazyka
Protože tolik různých problémů může ovlivnit temporální lalok, jejich léčba se může značně lišit. Lékař je vždy nejlepší osobou, která vám řekne o možných léčebných postupech a o tom, co doporučuje.
Péče o spánkový lalok
Existuje řada věcí, které můžete udělat pro udržení spánkového laloku v kondici, jako třeba:
- Pomozte svému sluchu, pokud je třeba. Pokud máte horší sluch, nejenže vám to ztíží komunikaci s ostatními nebo naslouchání zvukům kolem vás. Může to ale také přispívat k horší paměti, demenci a dokonce degenerativním onemocněním mozku souvisejícím s věkem, jako je Alzheimerova choroba. Proto je důležité navštívit sluchového specialistu, jako je audiolog, aby váš sluch otestoval. A pokud potřebujete naslouchadlo, použijte ho.
- Zapojte mozek. Váš mozek je jako každá jiná část vašeho těla. Aby byl zdravý, musíte ho uvést do činnosti. Zaměstnání mozku je klíčový způsob, jak oddálit věkem podmíněný pokles mentálních schopností, zejména paměti.
- Dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Váš mozek potřebuje dobrý a kvalitní spánek, aby správně fungoval. Nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek může přispět k onemocněním, jako je Alzheimerova choroba. Nedostatek kvalitního spánku, jako například kvůli spánkové apnoe, může také způsobit problémy s myšlením a pamětí (a to platí pro lidi všech věkových kategorií). Udělat ze spánku prioritu je způsob, jak učinit prioritou zdraví vašeho mozku.
- Používejte nástroje k podpoře svého mozku. Paměťové pomůcky – včetně kalendářů, plánovačů, budíků, aplikací pro chytré telefony atd. – mohou pomoci posílit vaše myšlení a paměť. I když se může zdát, že vám brání v používání vašeho mozku, ve skutečnosti mohou vašemu mozku pomoci zůstat aktivní a držet krok se světem kolem vás, když stárnete.
A co se dá dále dělat pro zdraví mozku?
- Jezte vyváženou stravu. To, co jíte, přímo ovlivňuje zdraví vašeho oběhového systému. Váš mozek se spoléhá na váš oběhový systém (mrtvice je příkladem stavu, který nastane, když oběhové problémy postihnou váš mozek). Příliš mnoho nebo příliš málo určitých vitamínů může také ovlivnit váš mozek.
- Udržujte si váhu, která je pro vás zdravá, a najděte způsoby, jak být fyzicky aktivní. Kontrola a hlídání vaší hmotnosti a úrovně aktivity vám může pomoci předejít nebo oddálit mnoho chronických stavů – zejména oběhových problémů, jako je vysoký krevní tlak – které mohou ovlivnit fungování vašeho mozku. Zůstat fyzicky aktivní je také dobré přímo pro váš mozek, protože stimuluje produkci klíčových signálních chemikálií známých jako neurotransmitery.
- Podle potřeby používejte bezpečnostní vybavení. Vzhledem ke své poloze jsou vaše spánkové laloky náchylné k otřesům a traumatickým poraněním mozku, zejména při bočních nárazech a náhlých pohybových změnách. Přilby, bezpečnostní pásy a další ochranné pomůcky jsou nezbytné pro prevenci poranění spánkového laloku. Používejte je!
- Znejte a řešte své chronické zdravotní problémy. Mnoho problémů, které ovlivňují váš mozek, se časem zhoršuje. Léčba těchto stavů je však může někdy zastavit nebo oddálit, jak dlouho trvá, než se zhorší. Příklady stavů, jako je tento, zahrnují diabetes typu 2, epilepsii a další.
Spánkový lalok vašeho mozku je klíčovou součástí porozumění světu kolem vás, komunikace s ostatními, zpracování pocitů a emocí a ukládání určitých typů vzpomínek (včetně vzpomínek na fakta jako v tomto článku). Péče o zdraví vašeho mozku, zejména pokud jde o váš spánkový lalok, je důležitá. Touto péčí zvýšíte pravděpodobnost, že váš spánkový lalok vám bude i nadále pomáhat vážit si světa kolem vás, užívat si čas s ostatními a pamatovat si vzácné okamžiky po celý život.
Sponzorováno
Poškození spánkového laloku může vést k různým neurologickým problémům, jako jsou poruchy paměti (například amnézie), poruchy řeči (například afázie), potíže s rozpoznáváním tváří a objektů nebo změny emočního chování.
Studie a zdroje článku
- Neuroanatomy, Temporal Lobe Autoři: Anand Patel; Grace Marie Nicole R. Biso; James B. Fowler
- Zdroj obrázku: adrenalina / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články