Sponzorováno

Slezina a její funkce – co jí prospívá a co slezině škodí? 4.83/5 (173)

  • Slezina je orgán, který se nachází vlevo v horní části břišní dutiny, pod žaludkem a za žebra. Je to měkký, obojstranný orgán, který je součástí lymfatického systému a krvetvorby.
  • Filtruje krev: Slezina obsahuje mnoho malých cév nazývaných sinůidy, které filtrují krev a odstraňují z ní staré a poškozené krevní buňky, jako jsou červené krvinky, a také patogenní organismy.
  • Imunitní funkce: Slezina je důležitým orgánem imunitního systému. Obsahuje lymfatické tkáně a buněčné elementy, které pomáhají v boji proti infekcím a podporují tvorbu protilátek.
  • Krvetvorba (hematopoéza): Přestože většina krvetvorby probíhá v kostní dřeni, slezina může hrát roli v tvorbě červených krvinek, zvláště u plodu. U dospělých může slezina v určitých situacích nahradit funkci kostní dřeně při tvorbě krvinek.
  • Ukládání krevních buněk: Slezina může sloužit jako zásobárna červených krvinek a trombocytů, které mohou být uvolněny do oběhu v případě potřeby, například při krvácení.
  • Slezina je důležitým orgánem pro zachování celkového zdraví těla, a i přesto, že je možné žít bez ní, její ztráta může zvýšit náchylnost k infekcím a snížit schopnost těla reagovat na některé typy poškození.

Slezina je umístěna pod žebry

Slezina je umístěna pod žebry

Slezina je orgán, jehož význam v těle je často méně známý. Nachází se na levé straně, těsně pod žebry, v horní části břicha. Má důležitou funkci v imunitním systému a při rozkladu červených krvinek. Pokud máte problémy s trávením, nebo pociťujete občas píchání v levé části pod žebry, možná se hlásí o slovo právě slezina. Také únava, studené ruce a přílišná chuť na sladké, může být projevem nedostatku energie ve slezině. Víte, co jí prospívá a jak podpořit její činnost?

Slezina a její funkce

Slezina „hřbitov červených krvinek“ je orgán lidského těla velký asi jako zaťatá pěst. Je fialové barvy a má tvar kávového zrna. Vstupuje do ní slezinná tepna, vystupuje slezinná žíla. Uvnitř je vyplněna červenou a bílou houbovitou dření (pulpou).
Hlavní funkcí sleziny je třídění zdravých a poškozených červených krvinek. Ty poškozené se zachytí v červené pulpě a tak zanikají. Bílá pulpa se podílí na tvorbě protilátek. Pracuje s bílými krvinkami, hraje významnou roli v obranyschopnosti organismu. Narušení funkce sleziny je zpravidla provázeno jejím krvácením. Při otravě krve se slezina aktivuje, zvětší několikrát svůj objem, vzniká septická slezina – splenomegalie.

Umístění sleziny v těle

Umístění sleziny v těle

 

Slezina má ráda teplo

Podle tradiční čínské medicíny je slezina orgánem, který potřebuje teplo. Neprospívá jí, pokud pijete nápoje s ledem, jíte hodně zmrzliny a studených potravin. I větší podíl syrové stravy v jídelníčku může slezinu zatěžovat. Naopak, slezině prospívá, pokud jíte teplé snídaně jako obilné kaše, pravidelně si dopřejete teplé polévky, jídlu věnujete dostatek času, svědomitě sousto přežvykuje a myslí nejste v dění televizního seriálu či sportovního zápasu. Jídlo si vychutnejte, věnujte pozornost jeho vůni a chuti.

Sponzorováno

Vhodné potraviny pro slezinu

Slezině dodávají energii všechny druhy kulatých plodů žluté, oranžové a červené barvy, přirozeně sladké potraviny. Pokud potřebujete dostat vaši slezinu do formy, dopřejte si:

  • maliny, jahody, třešně, meruňky, broskve
  • vařenou nebo dušenou zeleninu – kukuřici, dýni, celer, ředkvičky, mrkev
  • luštěniny – velkou fazole, čočku
  • vlašské ořechy, kaštany, pistácie, sezamová a slunečnicová semena
  • zelený a jasmínový čaj, čaj z listů malin
  • tmavou rýži, ječné kroupy, ovesné vločky, pohanku, žitnou a amarantové mouku
  • plody moře, jehněčí maso a zvěřinu
  • koření – skořici, kurkumu, zázvor, česnek, pepř, rozmarýn, tymián, fenykl, šalvěj, kopr, hřebíček, muškátový ořech

Co slezině neprospívá

Slezina jako orgán imunity citlivě reaguje na stres. Oslabují ji starosti, úzkost a dlouhotrvající tlak, při kterém probíhají pod vlivem stresových hormonů biochemické změny v buňkách sleziny a bílých krvinkách. Neprospívá jí také nepravidelná strava, příliš velké množství jídla, nadměrná konzumace mléčných výrobků. Oslabená slezina může být příčinou trávicích obtíží a alergií, snížené odolnosti vůči infekcím. Vynechat byste měli:

  • sladkosti, slazené limonády
  • tavené sýry, uzeniny
  • pečivo z bílé mouky
  • alkohol
  • ovocné džusy, kolové nápoje
  • polotovary, konzervy, rafinované a modifikované potraviny

Orgánové hodiny sleziny

Podle tradiční čínské medicíny mají vnitřní orgány své biorytmy, tzv. orgánové hodiny. Během dne se postupně aktivují, přičemž tato doba trvá asi 2 hodiny a po 12 hodinách nastává čas útlumu. Slinivka spolu se slezinou přebírá aktivitu po žaludku, v době od devíti do jedenácté hodiny dopoledne. Tehdy je vhodné nechat je pracovat a nezatěžovat tělo pozdními snídaní, sladkostmi, či kávou. Lepší je pít bylinkové čaje na podporu trávení. Naopak večer od devíti do jedenácté nastává ve slezině útlum, je dobré dopřát si relax a uložit se ke spánku.

Slezina a úraz

Krvácení sleziny vzniká nejčastěji po úrazu. Může dojít až k šoku, kdy postižený bledne a jeho tep s prudce zrychluje. Doprovodným jevem při krvácení sleziny jsou bolesti pod levými žebry, protože pouzdro sleziny se napíná. Vzhledem k tomu, že slezina není životně důležitý orgán, je možné ji při silném krvácení chirurgicky odstranit.

VIDEO: Funkce sleziny

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Physiology, Spleen Autoři: Vaishali Kapila; Chase J. Wehrle; Faiz Tuma.
  • Zdroj obrázku: pixdesign123 / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Slezina a její funkce – co jí prospívá a co slezině škodí?”

  1. […] Premoláry 34, 35, 44, 45 – hrudní páteř, prsy, dvanáctník, klouby, bederní páteř, vedlejší nosní dutiny, lymfatické uzliny, žaludek, slezina […]

  2. […] (bakterie a viry) a rakovinných buněk. V tomto systému jsou důležité lymfatické uzliny, slezina (největší orgán lymfatické tkáně), kostní dřeň, brzlík (hlavní centrum imunitního […]

  3. […] boreliózu. Postihuje většinou pacientů starších než 50 let. U neléčených pacientů bez sleziny, se špatnou obranyschopností, může být úmrtnost až 50 […]

  4. […] Příslušné body stimulujte při reflexní masáži na pravé i levé ruce. Výjimkou je jen slezina, jejíž reflexní bod je jen na levé dlani a játra, kterou najdete jen na […]

  5. […] s nemocemi sleziny, které jsou známy v moderním lékařství. Z pohledu TCM odpovídá slezina za trávení a její energetická nerovnováha se projeví trávicími potížemi (jako např. u […]

  6. […] ale i sv. Hildegarda připisují klíčový význam pro zdraví celého organismu, neboť slezina je důležitým orgánem pro imunitu. Při postižení sleziny ztrácejí končetiny sílu a […]

  7. […] a od roku 1939 se vyrábí i uměle. I přesto, že se v těle nachází v játrech, ledvinách, slezině nebo mozku, jeho převážná část je obsažena ve svalech (až do 90 %). Tak jako ostatní […]

  8. […] má v pořádku. Podobný případ byl mladý, šestnáctiletý chlapec, kterému našli cysty na slezině. Do té doby zdravý míval silné bolesti, byl anemický a lékaři mu slezinu chtěli vyoperovat. […]

  9. […] trávicích potíží, jizev, zastavuje krvácení, snižuje horečku, dodává energii do sleziny a slinivky, její nedostatek se zde projevuje zácpou, únavou nebo bolestmi břicha. Posiluje […]

  10. Aleš Milostný napsal:

    dobrý den, dnes je mi 43let a jelikož mi před necelými dvaceti lety byla po těžkém úrazu hlavy z větší části odstraněna i slezina, tak často pociťuji, že jsem více unaven, potřebuji více spánku, což možná s tím souvisí!! Má vliv částečně odebraná sleziny vliv na délku života i na tu zesláblost, pocit potřeby větší spánku?
    předem díky Milostný, Brno

Zanechat komentář ke článku

Zpráva